Autobusy

Iveco zvýší mzdy ve Vysokém Mýtě o 11 %, průměrná dělnická mzda přesáhne 37 tisíc

Výroba autobusů ve společnosti Iveco Czech Republic. Foto: Jan Sůra
Výroba autobusů ve společnosti Iveco Czech Republic. Foto: Jan Sůra

Výrobce autobusů Iveco Czech Republic od dubna výrazně zvýší mzdy. Firma se dohodla s odboráři na znění nové kolektivní smlouvy, která počítá s nárůstem mezd v průměru o jedenáct procent.

Vyplývá to ze zveřejněného návrhu smlouvy, který představili odboráři na svém facebookovém profilu.

Obě strany se několik měsíců nemohly shodnout na nárůstu mezd pro rok 2020, proto do jednání přizvaly takzvaného zprostředkovatele, na jehož návrhy firma i odboráři nakonec přistoupili. Od dubna tak dělníkům stoupne mzda o 8 % a k tomu navíc o tisicíkorunu měsíčně, technickým profesím o 8 % a další tři procenta rozdílně podle výsledku hodnocení zaměstnance. Současně firma vyplatí při dodržení sjednaných kritérií (například hospodářský výsledek, kvalita vozidel) jednorázovou platbu 5 200 Kč, další 3 000 Kč dostanou zaměstnanci v červnové výplatě. Individuálně mohou zaměstnanci dostat odměnu až 21 000 Kč při dodržení sjednaných kritérií. Nová kolektivní smlouva zachová ostatní výhody a benefity z předchozího roku.

Iveco původně navrhovalo navýšení o 6,2 %. Firma argumentovala tím, že již dnes platí zaměstnancům výrazně více než je celokrajský průměr. Odboráři požadovali plošné navýšení o pět tisíc korun, tedy zhruba o 17,6 %. Zástupci zaměstnanců to dlouhodobě vysvětlovali velkým nárůstem výroby. Iveco loni ve Vysokém Mýtě vyrobilo 4 612 autobusů, nejvíce v historii.

V budoucnu by ale mohl počet vyrobených autobusů ve Vysokém Mýtě klesnout. Iveco v únoru oznámilo, že podepsala smlouvu o spolupráci a výrobě autobusů s firmou Otokar v jeho tureckém výrobním závodě. To by zřejmě mělo umožnit přesun části výroby z Vysokého Mýta do Turecka.

Iveco nyní zaměstnává přes čtyři tisíce lidí, průměrná mzda tu loni v dělnických kategoriích přesáhla 33 000 Kč, letos však již přesáhne 37 000 Kč.

11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Chroust

Za to, co z té fabriky leze… No radši nic. Nepamatuju, kdy naposled proběhlo předání vozidel bez reklamací.

Přemek

Hrubá mzda. Čistá kolem 24000,-. Uživte z toho rodinu při rostoucích nákladech bydlení, stravování a zdravotních rizik! Já mám čistého při úsporné životní funkci o více než 12 000 více a kromě seniorů všichni v rodině mají slušnou a příjmově ještě o něco lepší práci.

Y.K.

Nikoliv, čistá mzda je někde baj voko 28 800.
Co znamená slovní spojení „při úsporné životní funkci“?

Martin

Nikoliv, nemůžete přece uvádět průměrnou čistou mzdu, když nevíte, jaké kdo má daňové zvýhodnění. 🤫

Y.K.

Uvedl jsem nejmenší daňové zvýhodnění a napsal „baj voko“, nestačí?

Martin Hanzal

Velmi kvalitní výsledek v této neklidné době!

Mirvald

Dobrý příklad dobré práce odborářů.

Pražák

Ano, turečtí dělníci jistě „dobrou práci“ českých odborářů ocení. U těch českých už to může být v střednědobém výhledu jinak.

Anonymus

Gratuluju a ať se celé firmě daří.

Japak

Firmě se dařit bude, zejmena v Turecku!

Petr

Ale prosim Vas ,v Turecku si treba nabil hubu Mercedes!

Partneři


Czechtoll

pst
podcast