Israir odhalil detaily ke svému plánu k ovládnutí Smartwings, přes polovinu ceny tvoří splácení úvěrů Unimexu

Boeing 737 MAX 8. Foto: SmartwingsBoeing 737 MAX 8. Foto: Smartwings

Samotné akcie Smartwings ocenila izraelská společnost na 8 milionů eur.

Izraelská společnost Israir Group zveřejnila detaily ke svému plánu ovládnout českou leteckou společnost Smartwings. Za její převzetí chce zaplatit celkem 44 milionů eur (1,070 miliardy korun), více než polovina z této částky má ale připadnout na splácení úvěrů, které dopravci poskytla skupina Unimex Group. Tu spoluvlastní Jiří Šimáně.

Detaily nabídky jsou ve zprávě pro telavivskou burzu, upozornil na ně izraelský server ICE. Nabídka na samotné akcie má hodnotu 8 milionů eur. Dalších 36 milionů eur je na splacení dluhů firmy za vlastníky, zejména pak 24 milionů eur, které dopravci půjčil Unimex Group v době, kdy stát odmítl Smartwings pomoci půjčkou během covidové pandemie.

Mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková, podobně jako na počátku listopadu, kdy se zpráva o zájmu Israir poprvé objevila, informace o jednání s kupci firmy nekomentovala. Podle Israir nabídka na převzetí obsahuje exkluzivitu jednání po dobu 120 dnů, umožňuje i vstup dalšího investora.

Koupě Smartwings podle izraelské firmy umožní lepší spojení Izraele s Prahou a Budapeští a lepší využití letadel. Očekává i úspory z rozsahu spojením dvou leteckých společností.

Tagy Israir smartwings
23 komentářů