Lidé

Exministr dopravy chce po Babišovi omluvu za slova o korupci u zakázek

Bývalý ministr dopravy Antonín Prachař (vlevo) s tehdejším náměstkem Milanem Ferancem. Foto: Ministerstvo dopravy
Bývalý ministr dopravy Antonín Prachař (vlevo) s tehdejším náměstkem Milanem Ferancem. Foto: Ministerstvo dopravy

Bývalý ministr dopravy Antonín Prachař vyzval premiéra Andreje Babiše, aby se veřejně omluvil za slova o korupci u zakázek v dopravním stavitelství. Ta Babiš pronesl na nedělním sjezdu hnutí ANO 2011.

Babiš v neděli uvedl, že před nástupem Dana Ťoka do pozice ministra dopravy byly běžné provize 4 až 7 procent z hodnoty zakázky u soutěží na dopravní stavby. Podle něj to ale nelze nijak dokázat. „Ředitelé stavebních firem si dobře pamatují, kolik se platilo v cashi bokem, Důkazy ale samozřejmě nejsou, byl vybudován skvělý klientelistický systém“ řekl Babiš.

Prachaře se výroky Babiše, který ho za vybral do vlády Bohuslava Sobotky na ministerstvo dopravy, hluboce dotkly. Podle dopisu, který zveřejnil na twitteru, čelí od neděle dotazům veřejnosti, jak to bylo se zakázkami v době jeho působení. „V současné době jsem zastupitelem města Přerova a jakékoliv takové výroky mě poškozují u veřejnosti,“ řekl Prachař, který v dopise premiéra vyzval, aby se veřejně omluvil. Podle svých slov za jeho působení v čele ministerstva naopak přijaly investorské organizace taková opatření, která měla korupci zamezit.

Babišovy výroky jsou pozoruhodné i z jiného pohledu: současný ministr dopravy Dan Ťok přišel na ministerstvo z pozice generálního ředitele Skansky, pro kterou byly v té době investorské organizace ministerstva dopravy jedním z klíčových zákazníků. Jeho slova tak lze vyložit i tak, že se Ťok na takových provizích rovněž podílel.

Babiš na dotazy Zdopravy.cz týkající se jeho výroků dosud neodpověděl.

Prachař byl ministrem dopravy od ledna 2014 do prosince 2014. Oficiálně rezignoval a odešel sám, v podstatě byl ale k odchodu donucen. Z hnutí ANO později vystoupil, pravidelně svého následovníka kritizuje.

10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
lokodepo

Kdyby Babiš nebyl takový tlučhuba a chtěl to opravdu rozkrýt, tak to ministersto financí, které je plně pod nadvládou ANO a které doposud využívá především pro svoje podnikání, využije i ke kontrole účetnictví stavebních firem, kde se takové odměny za přidělení zakázek skutečně dávaly (jeden z mála momentů, kdy Babiš skutečně nelže). Platby ze státních zakázek jdou vždycky přes banky. Platby za materiál, služby, mzdy zaměstnanců atd. se také provádějí prakticky výhradně bezhotovostně. Kolik je tedy výběrů hotovosti ve velkých objemech, aby se nedalo prověřit, na co byly použity? Jednoduchá matematika: příjmy = výdaje. Z obrovského množství účetních operací vyselektrovat… Číst vice »

VRT

Babiš ale je tlučhuba. Kolikrát mluvil o tom, že je Kalousek zloděj? Kolik na něj podal trestních oznámení? Kdyby na něj něco měl, tak už Kalda dávno sedí. To by byl přeci sólokapr, který by mu navíc přihrál pár pěkných hlasů důchodců a slabších jedinců.

VRT

4-7 %? To už bylo po slevě, ne?

Démon

Uražený, neschopný, bývalý ministr dopravy žádá omluvu své neschopnosti. 🙂

petr.r

Joo přerov, tam bydlí ten patrik co blokuje tu d1. Svérazný město bez dálnice a obchvatu. Co kdyby se zaměříl na dopravu nebo nějaká výmluva se musí najít?

Jan Sova

To se mejlíte hele… Patrik je z Brna a blokuje to v Přerově, Fryštáku…. a někde u Bratislavy…. a bůhví kde ještě dostal pobídku…
Jinak přerovský Tony je kapitola sama pro sebe, ten se ani do ANO nehodil.

petr.r

na fryšták to blokuje ta egeria, přišla jak patrik byl smeten od soudu a novináři zjistili, že egeria nemá učetní uzávěrku nebo jak se tomu nadává a že soud může dát jí pokutu do melouna-může……….

petr.r

já jsem myslel, že patrik je z přerova..že děti země jsou z brna.

Jan Sova

Patrik je z Děti země a nemá s Přerovem lautr nic společného, akorát se všude okolo pasou jeho křečci….

Kubrt

Formulace „Prachaře se výroky Babiše, který si ho vybral do první vlády na ministerstvo dopravy“ není šťastná – Prachař byl ministrem ve vládě Bohuslava Sobotky, jako člena/nominanta ANO si ho Babiš samozřejmě vybral, ale nesedí tam ta „první vláda“ – to implikuje první vládu Andreje Babiše, a tam už Prachař samozřejmě nebyl.