cargo

Evropská unie opět rozdá mladým lidem jízdenky na neomezené cestování vlakem

Rychlovlak TGV ve verzi pro nízkonákladovou značku Ouigo. Foto. SNCFRychlovlak TGV ve verzi pro nízkonákladovou značku Ouigo. Foto. SNCF

Přihlásit se do programu bude možné od úterního poledne, ve hře je 60 tisíc jízdenek.

Zpět na článek
Odebírat
Upozornit na
guest
55 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Honza

Postavení železnice ve společnosti nemá zrovna nějaké slunné místo vyjma šotoušů. myslím že tento projekt EU je velice prospěšný pro nás pro všechny a zejména mladí lidé se přesvědčí že lze po Evropě jezdit i jinak než v tátovém autě a nebo letecky. Železnice má jako jediná doprava nejen v Evropě ale na celém světě BUDOUCNOST vzhledem svým možnostem co se týká rychlosti, komfortu , bezpečnosti a kapacity. Asi se to řadě přítomných pisálků nebude líbit a třeba se ke své smůle ani společenského vnímání železniční dopravy lepšího než je tady a ted nedožijí. To však nic nemění na skutečnosti… Číst vice »

Roman Erban

Když soudruzi z vedeni EU udělají 60.000 lidí šťastnými.
Za totáče také bývaly předvánoční banány
a na MDŽ dávali ženám bonboniéry.

Zrušit nefunkční EU, zavést EHS.

Jenda

Taky jsem kdysi ve svých 19 letech procestoval Evropu s Interrailem. Čtyři týdny na cestě, ohromně mi to otevřelo obzory. Ale to, že jsem si jízdenku pořídil za své z výdělku z brigád, v tom hrálo velkou roli. Nezbyly pak už peníze na nic jiného, což nutně znamenalo naprosté opuštění komfortní zóny, spaní po plážích, komunikace a pomoc od místních… Tehdy jsem se naučil, jak být obezřetný, ale zároveň jsem pochopil, že většina lidí ve všech zemích chová k „punkovým“ cestovatelům s báglem na zádech sympatie a že lidi jsou od přírody dobří. Trochu se obávám, že v proplacené verzi… Číst vice »

Jarek

Najdou se jedinci co si myslí, že dotace a nyní i jízdenky rostou na farmách okolo brusele 🙂

Miroslav Zikmund

Cestovat s náhubkem FFP2 na puse a slyšet hlášení „přejeme vám příjemnou“ jízdu je výsměch …. s náhubkem to není příjemná jízda, ale utrpení ….

ptc

Už jste zaznamenali, jak unikly záznamy mučení věznů v ruských nebo čínských věznicích? Pchá, prý mučení, už nevědí, co by si ještě vymysleli! Jezdit vlakem po Evropské unii – to je skutečné mučení!

Ondřej

Z mínusářů si nic nedělejte, jsou to padavky.

Tomáš Záruba

No, neomezené… Západně od Německa je v to na hranici nepoužitelnosti pro delší cesty nebo při více přestupech. Ach ty „úžasné“ povinné místenky, kontingenty apod.

Radek Janata

Ty vám ale mohou proplatit. Tahle akce má dvě verze
1) flexibilně 7 dní během 30 dní (příplatky si platíte sám)
2) proplatí vám konkrétní jízdenky do výše 258 EUR

Petr

Eurosocialismus v praxi, další přerozdělování. Jízdenky zaplatí všichni daňový poplatníci. Zelené to také moc není, zbytečné cestování jen proto, protože jedinec vyhraje jízdenku. Pro chudé studenty to také nebude, protože těm maminka nezaplatí ubytování.

ptc

Že? Taky si říkám – jako všichni, kdo ještě neztratili zdravý selský rozum – že místo umělého eurosocialismu byl měl být nastolen zdravý a přirozený eurofeudalismus.

Robil

Kdyby se raději stavěli startovací byty pro mladé ! Levné bydlení ! A ne si v mládí utáhnout hypotekovou oprátku kolem krku na 30 let.

Radek Janata

Asi si pletete cílovou skupinu. Ve věku 18-20 let dnes skoro nikdo bydlení neřeší (protože bydlí u rodičů nebo na koleji).

Radek Janata

Jinak – hypotéku fakt nepotřebujete. Existuje dost nájemních bytů.

K.S.

Jak se to vezme, nájemní bydlení není úplně LTS řešení. Po 40 letech se dostanete tak jako tak do problémů, (navíc je v háji průběžný systém) a bude to chtít tak jako tak nějaké řešení, dlouhodobé. Ten problém je globální a má nejednoduché příčiny. Jedna velká která to odstartovala je snaha Číňanů z ČLR ulít si peníze na západě. Koupí dům, byt a nechají jej prázdný na spekulaci. A jsou to za barabiznu za 100k Dolarů uvalit třeba 200-500k i více. tím táhnou ceny nahoru. Takže vytvoří „rázovou“ vlnu kdy se ceny posunou nahoru v celém regionu. To má pak… Číst vice »

K.S.

P.S. Omlouvám se za překlepy. zdá se že mi na druhém počítači odchází opět klávesnice.

Pája

S byty máte pravdu, ale tohle je o cestování po EU vlakem. Někteří budoucí notoričtí autojezdiči si možná všimnou, že cesta vlakem je vlastně fajn.

ABC

nebo si zažijou pár výluk a mimořádností a na dlouho je to přejde

Glum218

Tak už jim to spadlo, cca 9 minut po spuštění.

Bjorn

Myšlenka skvělá, ale to provedení… No nevím. Ten kvíz má být nějaké síto, kterým projde jen ten, kdo se v reáliích EÚ vyzná? „Smyslem programu je podle Evropské unie ukázat mladým lidem Evropu…“ – nejde to tak trochu proti sobě? Aby to nebylo spíš kontraproduktivní – kdo neuspěje, tak proto, že k EÚ nemá vztah a/nebo povědomí o ní, popřípadě jen smůlu. Opravdu to někoho pak přiměje se zajímat o společný evropský projekt, nebo ho to spíš nasměruje na vlnu „antibruselizmu“?

Radek Janata

Online test stejně každý bude dělat za pomocí Googlu. Takže nejde o nějaké znalosti, spíš o to, aby si na internetu alespoň něco našli, než někam pojedou.

kix

a k tomu cestování rovnou pfizer..aneb jak nepřímo přimět mladé k očkování 🙂

rozinka

No co, zájem opadá a akcionáři pfizeru chtějí svoje dividendy.

Martin Chovanec

Pfizer nežije jen z vakcíny BioNTechu, o svoje dividendy se nebojím.

Petr

Škoda, že tohle nebylo za mě. A moc to těm mladej přeju 🙂 vzit stan a téměř zadáčo poznat Evropu bájo

K.S.

Stan… to může být problém, ne všude v Evropě je dodržováno prastaré právo na volný průchod krajinou a možnost ní v podstatě libovolně přespat.

rtep

Leckde je to ale naprosto bez problémů. Třeba ve Skandinávii. V několika rakouských zemích můžete nad úrovní lesa spát také téměř kdekoli.

Radek Janata

Oficiálně se to skutečně v mnoha zemích nesmí, ale pokud se chováte slušně (tj. jste tam bez auta, neděláte oheň, bordel, atd.), tak v praxi není problém.

K.S.

Tak samozřejmě, co oči nevidí srdce nebolí, jak se říká, ale plánovat si v takové zemi vandr bych si dvakrát rozmyslel.

Vochomůrka

To se jim to rozdává z cizího…

jva

Z čeho by současní politici rozdávali, kdyby stále platilo krytí měny zlatem. Tuším Nixon to zrušil a ostatní se postupně přidali…

K.S.

Z toho stejného? Krytí/nekrytí měny není nic co by bránilo vzniku státních dluhů a navíc měny jsou bohu díky od politiků odstíněny centrálními bankami.Ještě by to chtělo je odstínit od toho zadlužování a bude celkem klid. On sice dluh nemusí být špatný, ale v momentě kdy z ně nehradíte elektrárny, silnice železnice a to ještě takové co se ekonomice vrátí, ale kupujete za to spotřební materiál jako auta, kulky, kvéry, nebo hradíte běžný chod nebo platíte něco extra navíc za co nic nedostanete, nedej bože to použijete k přehřátí ekonomiky, je to hodně blbé.

Glum218

Tak to je hodně dobrý nápad, hned po poledni si hodím registraci.

Adam H

„Nejprve musí projít „evropským kvízem“, který zkoumá znalosti uchazečů o EU“ – to je jak za minulého režimu 🙂

Pavel

A nutí je někdo se účastnit?

Adam H

Nenutí 🙂 jen mi to přijde celkem vtipné.

Kubrt

Jojo, vzpomněl jsem si na soutěž o BAMu připravenou pionýry z vyšších ročníků pro nás mladší, otázky se vysílaly školním rozhlasem. Už nevím, co byla výhra, ale volná jízdenka na SŽD to určitě nebyla 🙂

Arnošt

A taky to je dobrovolně povinný a zapisuje se to do kádrových materiálů jako studijní výhoda, jak za minulého režimu?

Ondřej

1) Dřív bylo všechno lepší
2) Co třeba?
1) Třeba… No teď si zrovna nemůžu vzpomenout, ale všechno

rtep

Akorát že za minulého režimu by je od nás pustili tak maximálně do NDR nebo do Rumunska.

Petr

Co je za problém? Znalosti o EU jsou důležité. Třeba já díky znalostem o EU vím o jejím obrovském demokratickém deficitu představovaném silnou pozicí Evropské komise, která nemá prakticky žádnou odpovědnost.

Pavel

A náš český parlament a vláda nějakou má?
Docela by mě zajímalo co si představují lidé pod demokracií.
Třetina lidí k volbám nejde (do ČR, do EU je to 75 %) a pak brečí jak něco není demokratické.
Premiér a ministři jezdí na jednání do Bruselu, všechno odkývají, vyjednají kulové, přijedou zpět a za všechno může zlý Brusel.

K.S.

No to zase není pravda, pokud vím tak se podařilo prosadit třeba otočení směru ohledně DPH mezi státy (nevím jak se tou říká přesně, ale brání to jednomu typu podvodů s DPH), nebo se podařilo vyjednat možnost použití evropských peněz na kotlíkové dotace, projekt se pak z Moravskoslezského kraje rozšířil na ČR a i do zbytku EU (v Polsku to myslím používají).

Vláda a parlament v ČR mají tzv. politickou odpovědnost.

Pavel

Ta politická odpovědnost se projevuje slovy „Nikdy neodstoupím!“?
Politická odpovědnost a kultura bohužel funguje jenom na západ od nás.
To co je v EU špatně jsou právě ty proklaté dotace a nesmyslné regulace.

ABC

Ta politická odpovědnost se projevuje tím že byl právě odstoupen

K.S.

Samozřejmě že by to mohlo být lepší a je třeba s tím pracovat a vylepšovat to, na druhou stranu pokud prostě někdo něco podělá, tak je za to voliči potrestán. Navíc, když se podíváte na dopady voleb, tak ve stranách které prohrály rezignovali/byli rezignováni předsedové. Nestandardně se tu chová ANO a SPD. Přičemž u ANO je jakási šance že by se mohlo buď rozštěpit, nebo zbavit se Babiše. Teď je akorát trochu problém s tím masivním úpadkem levice (a to říkám jako někdo poměrně pravicově založený) pokud si jejich voliče přitáhnou nehodnotoví populisté, může to být do budoucna problém. Na… Číst vice »

K.S.

Takže co s tím? Podle mne by to chtělo nějaký posun ke standardnějšímu modelu, takže nějak realizovat druhou komoru europarlamentu a zavést nějaký mechanismus pro vznik komise takový aby tato byla odpovědná vládě, nebo zavést přímou volbu europrezidenta a prezidentský systém. Ale to by bylo myslím blbé řešení.

ABC

jo, jeden tu říkal že přej žádné ustanovení nebrání EU reformovat (narozdíl od socialistického zřízení), takže to není problém 🙂

K.S.

De-iure není, problém je mentální u mnoha lidí a politiků. Stačí se podívat na to co se vymýšlí aby se Euro nezavádělo. Přitom po jeho zavedení by se nemuselo zohledňovat kurzové riziko a mohlo by to mít pozitivní dopady na ceny v ČR.

Nedávno jsem někde četl starší (2016-2018) text jednoho z českých ekonomů, důvody nezavedení Eura tam shrnuje jako kombinaci nostalgie a politiky než jakýchkoliv reálných důvodů.

ABC

Momentálně nic vymýšlet nemusíme, protože ani ta maastrichtská kriteria neplníme.

K.S.

Nejsem na to zdaleka expert, ale pokud tam budeme mít jenom rok, dva zub, tak to sna půjde uhádat.

cejchan

Ne, opravdu to problém je. Společná mezistátní měna je vhodná (výhodná) u homogenních států (Skandinávie, Benelux s Německem).
Jižní křídlo EU je úplně jinde než Německo a spol. Němci si kurz zafixovali nízko a vydělávají na tom, pro jih je vysoký. Krachy (Řecko, Itálie?, Španělsko?…) platí všichni v klubu. Není rozumné ohrožovat naši relativní stabilitu.

K.S.

Mluvit o stabilit v situaci kdy veřejné finance zvládl Babiš rozvrátit (covidové náklady byly jenom asi 250mld ve finále, zbytek šel za jinými věcmi) finance za dva roky je dost úsměvné. Další zásadní problém je že v koruně se nic na světových trzích neobchoduje a to že není ani pevně navázaná na Euro (nebo USD), vede k nutnosti držet si rezervy kvůli výkyvu kurzu, což prodražuje dovozy zboží z EU nebo obecně ze světa. Navíc tyto problémy jsou řešitelné posunem k federalizaci a nalezením vhodných mechanismů konvergence. Pokud máme třeba na jedné straně EU obrovský deficit pracovní síly a na… Číst vice »

Petr

Ano, já bych byl pro vytvoření klasické konfederace s ústavou. A chce to reformovat komisi tak, aby komise nebojovala s parlamentem a radou tak jak je tomu často dnes, ale aby byla na nich závislá a plnila vůli poslanců a vlád. Dnes je v EU iniciativa na straně komise a parlament a rada mohou jen kývat hlavou. Chtělo by to to trochu upravit aby naopak iniciativa byla na volených zástupcích a vládách a komise byla akorát výkonný orgán.