egoe-plus
Cestovní ruch Dopravci Železnice

EU začala nabízet jízdenky pro osmnáctileté zdarma. Musí projít „evropským kvízem“

DB se rozhodly pojmenovat po významných osobnostech 25 nových jednotek ICE-4. Foto: Deutsche Bahn
DB se rozhodly pojmenovat po významných osobnostech 25 nových jednotek ICE-4. Foto: Deutsche Bahn

Evropská unie spustila příjem žádostí mladých lidí na letní cestování po Evropě zdarma. Nabídka je určena jen osmnáctiletým, v Česku se má dostat zhruba na dvě stovky lidí.

Formulář na vyplnění žádosti je dostupný od úterního poledne na stránkách EU.  Kromě vyplnění řady osobních údajů musí zájemci projít kvízem. Není jasné, zda jde o náhodný výběr pěti otázek nebo se opakují ty samé. Když jsme zkusili žádost vyplnit, museli jsme například vybírat, jaká města jsou letos Evropskými městy kultury či kdy budou příští rok volby do Evropského parlamentu. Po pěti otázkách následuje ještě doplňující, kde mají žadatelé uhádnout, kolik lidí žádost podá.

Vyplnění neznamená automaticky nárok na jízdenku, EU akci Discover EU pořádá jako soutěž. Celkem má v plánu EU letos rozdat 15 tisíc vlakových jízdenek na cesty až měsíc zdarma.

Jízdenky se rozdělují podle kvóty odpovídající počtu obyvatel jednotlivých zemí a jejich podílu na celkovém počtu lidí v EU. V Česku žije 1,425 % obyvatel EU, na místní osmnáctileté by tak mělo připadnout 213 jízdenek. Kvóty se ale mohou mírně lišit, přesné počty ještě EU nezveřejnila.

Podmínkou pro účast je dosažení věku 18 let k dnešnímu dni, současně žadatel nesmí být starší v době žádosti 19 let.Vybraní osmnáctiletí mohou navštívit během měsíce až čtyři členské země EU (tranzit do těchto zemí se nezapočítává do počtu navštívených zemí).

Evropská unie chce projektem, na který má zatím vyčleněno zhruba 300 milionů korun, umožnit mladým lidem poznávat více Evropu. Mezi některými europoslanci koluje i myšlenka dávat podobnou možnost všem osmnáctiletým v EU. Účastníci programu nebudou mít žádné povinnosti, EU jim pouze navrhuje, aby sdíleli své zážitky z cest na sociálních sítích.

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
poiuz

Mně se ta myšlenka líbí :).

Pavel

Mně taky 🙂 Pro plno lidí to bude první větší příležitost, kdy se svézt na delší dobu vlakem (a to hlavně na západě, kde jsou jízdenky o dost dražší, než u nás). A hlavně to taky může dost lidem vyvrátit mylnou představu, že je železnice zastaralá a pomalá… I když samozřejmě záleží, jaké ty země si vyberou, že 😀

Souprava

213 jízdenek? No tak to těch nových cestujících do vlaků získáte fakt hodně. Navíc ta železnice v cizině opravdu je drahá, pokud nepojedou někam na Balkán. A k tomu tu samou jízdenku asi nevyhrají jejich kamarádi, takže pojedou sami? Pár vybraných jedinců se povozí, ale hned další rok hodně rychle zjistí, že nechtějí na brigádě vydělávat na drahé západní jízdné a že autobusy jsou mnohem levnější, to samé letadla a mezi přáteli přibude řidičáků, takže se půjčí auto a vyrazí se na roadtrip. S tím navíc můžete zastavit kde chcete, nemusíte složitě hledat jak se kam dostat od vlaku, jelikož… Číst vice »