Letecké společnosti Letectví

easyJet varoval před poklesem zisku. Kvůli brexitu i slábnoucí poptávce

Airbus A319 společnosti easyJet v Praze. Foto: Letiště Praha
Airbus A319 společnosti easyJet v Praze. Foto: Letiště Praha

Jedna z největších evropských aerolinek dnes varovala své akcionáře, že zisky firmy budou v příštích měsících výrazně klesat. Viní z toho nejistotu kvůli Brexitu i celoevropsky klesající poptávku po létání zejména na dovolenou. Akcie firmy oslabily během jediného dne o více než osm procent.

Ve zprávě pro investory uvedl, že i když výsledky za posledních šest měsíců budou podle očekávání, další výhled firmy je nejistý.

Vidíme určité oslabení poptávky ve Spojeném království i v celé Evropě. Věříme, že přichází jednak kvůli makroekonomické nejistotě i mnoha otázkám spojeným s Brexitem,“ uvedl šéf easyJetu Johan Lundgren. Největší zhoršení prodejů nastalo podle Lundgrena v posledním měsíci. Podle něj proto firma chystá další opatření, která by měla podpořit nákup letenek, stejně jako nové služby.

Kvůli Brexitu už dříve jiné aerolinky varovaly před zhoršením výsledků. Zejména pro easyJet, Ryanair, British Airways a Virgin Atlantic, které mají ve Velké Británii vysoký podíl zákazníků, nastává velké období nejistoty.

Provozně jsme na Brexit velmi dobře připraveni. Ať se stane cokoliv, budeme létat dál jako evropský dopravce,“ dodal Lundgren. Firma se už připravila na brexit tím, že si udělala provozní licenci i v Rakousku.

Nadbytečná kapacita by se mohla projevit i na cenách letenek, které by nemusely tolik růst přes léto jako obvykle.

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Radim

Brexit nebrexit. EasyJet nás nechal ve štychu v Basileji. Ráno vidím na telefonu v aplikaci, že let do Prahy je zrušen. Na letišti svítilo na tabuli, že bude zpožděné. Jejich přepážka naprosto nekompetentní. Nepřišel ani mail. Nemít jejich appku tak jsme v háji. Naštěstí byly ještě na ten samý den letenky z Curychu. Sice na hlavu za osmičku, ale šlo to. EasyJet sice pak odškodnění dal i proplatil cenu nové letenky, ale trvalo skoro půl roku než jsme to z nich vydolovali. Takže sory jako, ale easyjet už nikdy více.