Dvěma stovkám evropských letišť hrozí insolvence

Ohrožena jsou zejména malá regionální letiště.

Téměř dvěma stům evropských letišť hrozí v následujících měsících insolvence, pokud se letecká doprava pasažérů nezačne na konci roku zotavovat. Uvedla to dnes asociace evropských letišť ACI Europe. Za ohrožené považuje 193 letišť, která k hrubému domácímu produktu (HDP) v Evropě přispěla částkou 12,4 miliardy eur (339,1 miliardy Kč) a která vytvořila 277 000 pracovních míst.

Ohrožena jsou zejména malá regionální letiště, jimiž ročně neprojde více než pět milionů cestujících a jejichž zavření by mělo obrovský dopad na místní pracovní trh, sdělila agentuře Reuters mluvčí asociace.

Stejně tak ale o hotovost přicházejí neudržitelnou měrou větší evropská letiště. Dvaceti největším se zvýšil dluh o 16 miliard eur (přes 437 miliard Kč). Tato částka v běžném roce odpovídá téměř 60 procentům jejich tržeb.

„Dnes zveřejněná data ukazují velmi neutěšený obraz. Všechna evropská letiště po osmi měsících krize přicházejí o peníze, jen aby zůstala otevřená. Tržby jim ani zdaleka nepokrývají náklady na provoz, o kapitálových nákladech ani nemluvě,“ upozornil generální ředitel asociace ACI Europe Olivier Jankovec.

Objem osobní letecké dopravy na evropských letištích v září meziročně klesl o 73 procent, pasažérů je o 172,5 milionu méně. Od ledna je počet cestujících meziročně nižší už o 1,29 miliardy.

Asociace ACI Europe zastupuje více než 500 z celkových 740 evropských letišť, jež obsluhují platící pasažéry.

ČTK

Tagy ACI Europe dopady koronaviru na dopravu letiště
40 komentářů