LOT 3a leaderboard

Ruzyně v létě pronikla ve své kategorii do pětice nejrychleji rostoucích letišť v Evropě

Ruch na letišti v Praze. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářRuch na letišti v Praze. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Pražská Ruzyně se po třetím čtvrtletí zařadila mezi nejúspěšnější evropská letiště. Vyplývá to z pravidelné zprávy asociace letišť ACI Europe,

Pražská Ruzyně se po třetím čtvrtletí zařadila mezi nejúspěšnější evropská letiště. Vyplývá to z pravidelné zprávy asociace letišť ACI Europe, která řadí Prahu na páté místo v kategorii 10 až 25 milionů pasažérů ročně. Měřítkem je nárůst počtu cestujících.

Branami Letiště Praha prošlo od července do září přes pět milionů lidí, což je o 16,8 procenta meziročně více. Praha se do první pětky dostala už za měsíc srpen, kdy vytlačila do té doby pátý Birmingham, v září ji zase těsně předčil Izmir. „Umístnění mezi nejrychleji rostoucími evropskými letišti jen potvrzuje historicky rekordní růst, který pražské letiště v letošním roce zaznamenává,“ uvedlo letiště v prohlášení.

V průměru v letním čtvrtletí, které je pro evropskou leteckou dopravu tradičně nejsilnější, se počet cestujících na letištích v Evropě zvýšil meziročně o devět procent. Hlavními tahouny jsou přitom země mimo Evropskou unii, například Turecko, Rusko, Ukrajina nebo Island (celkem plus 15 procent). Průměrný růst v EU činí 7,4 procenta, přičemž země na východě unie si vedou lépe a hlásí dvouciferné nárůsty.

Evropská letiště v průměru rostou už čtvrtým rokem v řadě, loni jejich branami vůbec poprvé prošly více než dvě miliardy cestujících. O pět procent více než předloni. Letos by mohl přírůstek činit dalších zhruba dvě stě milionů. Pokud Praze současný růst vydrží, překoná vůbec poprvé hranici 15 milionů cestujících za rok.

Vývoj počtu pasažérů na vybraných evropských letištích ve 3. čtvrtletí (změna v pct.)

Skupina 1 (nad 25 milionů cestujících ročně): Moskva (+19,5), Istanbul IST (+11,7), Istanbul SAW (+7,8), Manchester (+7,6), Oslo (+7,1)

Skupina 2 (10 až 25 milionů pasažérů ročně): Antalya (+56,5), Ankara (+33,8), Varšava (24,2), Petrohrad (+21,8), Praha (+16,8)

Skupina 3 (5 až 10 milionů cestujících ročně): Neapol (+27,5), Keflavík (+18,8), Kyjev (+18,8), Toulouse (+18,7), Catania (+16.2)

Pramen ACI Europe

Tagy ACI Europe cestující letectví letiště letiště praha
1 komentář