LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Provoz na evropských letištích láme rekordy, tahounem je východ

Letiště Helsinky - Vantaa. Ilustrační foto. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářLetiště Helsinky - Vantaa. Ilustrační foto. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Letecká doprava nad Evropou zažívá letos nebývalý rozkvět. Vrcholem se stal červenec, kdy evropskými letišti prošlo v průměru o 9,6

Letecká doprava nad Evropou zažívá letos nebývalý rozkvět. Vrcholem se stal červenec, kdy evropskými letišti prošlo v průměru o 9,6 procenta více cestujících než loni. Statistiku ve čtvrtek vydala asociace letišť ACI Europe. S příchodem léta tak byznys ještě nabral na tempu, když v prvním pololetí přibylo devět procent cestujících.

Asociace to přičítá ekonomickému růstu, stabilním cenám paliva a oživené poptávce v Rusku a Turecku. Právě východ kontinentu se rozvíjí nejbouřlivěji. Zatímco průměr Evropské unie činil 7,6 procenta (východ unie roste rychleji než západ), letiště v zemích mimo unii si připsala pasažérský nárůst 17,5 procenta.

Z takzvané velké pětky nejvytíženějších letišť si nejlépe vede Atatürkovo letiště v Istanbulu (17,6 pct.), následuje Amsterdam Schiphol (5,6 pct.), podobně je na tom letiště Charlese de Gaulla v Paříži, Frankfurt hlásil v červenci přírůstek 4,4 procenta a londýnské Heathrow 1,2 procenta.

K nejrychleji rostoucím evropským letištím přitom patří i pražská Ruzyně, která v červenci odbavila přes 1,7 milionu cestujících, meziročně o 17 procent více. Pokud jí tempo vydrží, bude koncem roku atakovat hranici 15 milionů lidí, když loni to bylo 13 milionů. Evropská letiště v průměru rostou už čtvrtým rokem v řadě, loni jejich branami vůbec poprvé prošly více než dvě miliardy cestujících. O pět procent více než předloni. Letos by mohl přírůstek činit dalších zhruba dvě stě milionů.

Vývoj počtu pasažérů na vybraných evropských letištích v červenci (změna v pct.)

Skupina 1 (nad 25 milionů cestujících ročně): Moskva (+22.9), Istanbul IST (+17.6), Istanbul SAW (+12.7), Oslo (+9.4), Barcelona (+8.0)

Skupina 2 (10 až 25 milionů pasažérů ročně): Antalya (+64.2), Ankara (+42.2), Varšava (24.7), Petrohrad (+23.6), Birmingham (+17.6)

Skupina 3 (5 až 10 milionů cestujících ročně): Neapol (+29), Keflavík (+22.2), Kyjev (+20.2), Toulouse (+19.7), Riga (+16.2)

Pramen ACI Europe

Tagy ACI Europe Evropa letiště letiště praha
Žádné komentáře