egoe-plus
Doprava ve městě Infrastruktura Stavebnictví

DPMB dá do staveb tři čtvrtě miliardy, dokončí vozovnu Pisárky a začne hloubit tunel

Vizualizace nové zastávky Kampus Bohunice. Foto: Brno
Vizualizace nové zastávky Osová. Foto: Brno

Dopravní podnik města Brna zveřejnil seznam investic do infrastruktury na příští rok. Jde především o rozsáhlé rekonstrukce několika tramvajových tratí. Náklady na stavební investice mají v roce 2020 dosáhnout téměř 750 milionů korun.

Koleje MHD – Zelené plíce města: rekonstrukce tramvajové trati v ulici Nové sady (Nádražní – Hybešova – Poříčí). Akce bude obnášet nad rámec běžné rekonstrukce trati i instalaci travnatých a květinových pásů v prostoru kolejiště.
Termín: 03/2020-09/2020, výluka tramvajové trati 07-08/2020.

Merhautova: celkovou opravou projde tramvajová trať v ulici Merhautova (v úseku od křižovatky s ulicí Jugoslávskou po křižovatku s ulicí Provazníkovou), včetně rekonstrukce zastávkových ostrůvků Jugoslávská.
Termín: 03-06/2020.

Veveří: oprava úseku Jana Uhra – Žerotínovo náměstí, oprava trati je nutná zejména z důvodu vedení objízdné trasy v rámci stavby VMO Žabovřeská – II. etapa.
Termín: 06-08/2020.

Obvodová: stavební úpravy v úseku zastávka ZOO – smyčka Rakovecká.
Termín: 07-08/2020.

Vídeňská: rekonstrukce tramvajové trati do smyčky Ústřední hřbitov a rekonstrukce vlastní smyčky ÚH. Termín: 09-10/2020.

Smyčka Komárov: v rámci výluky pro stavbu Tramvaj Plotní bude provedena rekonstrukce smyčky Komárov (včetně přilehlých chodníků).
Termín: 09-11/2020.

Stavby pokračující z roku 2019

Tramvaj Plotní – soubor staveb – etapa 2-4: pokračování z roku 2019, realizace největšího podílu vlastní tramvajové trati na ulici Plotní.

Prodloužení TT z Osové ke Kampusu MU v Bohunicích: na jaře 2020 zahájení hlavních stavebních prací pro vybudování tramvajové trati (včetně hloubení tunelu).

Odbočný uzel Ostravská tramvajových tratí linek č. 8 a 10: rychlostní výhybky – v termínu do 30.4.2020 bude finálním řešením zajištěno zabezpečení, signalizace a návěstění v tomto odbočném uzlu ve všech směrech, včetně schválení Drážním úřadem k zajištění dalšího zkušebního a následně plného provozu.

Rozšíření vozovny Pisárky: dokončení výstavby nové haly denního očisty a ošetření a také rozsáhlé
rekonstrukce stávajících provozů včetně nového zastřešení kolejí. Termín ukončení stavby 08/2020.

18 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Gottschalk

Oprava Merhautovy za 4 měsíce? To naznačuje, že sítě zůstanou nedotčeny. Ale stejně na tuzemské poměry naprosto nevídaná rychlost. Hlavně aby to nedopadlo jako na Cejlu, kde nový asfalt vydržel jen několik málo týdnů, než se do něho koplo.

Alex

Naproti OBI se v bystrci ani nekopne? Ta křižovatka je denně o nervy. Přitom vizualizace existuje

Tomáš Gottschalk

Ne a je to tak dobře. Bastru patří ukázat prostředníček za jeho postoj k D43.

Luděk

Je trochu nefér vinit celou Bystrc když za to může „pár“ křiklounů kteří sice z většiny jsou z Bystrce ale i Kníniček a Jinačovic

Tomáš Gottschalk

Bohužel kromě křiklounů sdružených v početných spolcích v tom jede i místní samospráva. Lokální politici se bojí nezvolení, kdyby D43 v jakékoli formě třeba i jen náznakem podpořili. Smutné je, že se tato svatá válka vede proti komunikaci jako takové, která je velmi potřebná a ne o co nejpřijatelnější technické řešení (zakrytí, podoba nájezdů, sjezdů a křižovatek).

Nekdo

tak ať si to tam bastrčtí vyříkají nejdříve sami mezi sebou. až se domlví, tak je vypustíme z oplocenky a zeptáme se jak to teda bude s R43…

dada

bystrc patri polotit a zavest hnojem, protoze jen sabotuji dopravni reseni, aniz by meli jakekoliv alternativni reseni, nebo konstruktivni navrh ci pripominku. jejich postoj je akorrat nesouhlasit, nesouhlasit s cimkoliv.

Kamui

Z jiného soudku, jak se v Brně osvědčily rychlostní výhybky co jsou v odbočce Líšeň/Stránská Skála? Plánuje se jejich instalace i na jiná místa (třeba na triangl u vozovny Komín)?

Petr

však o tom se v článku taky píše, výhybka tam sice je, ale zatím se přes ni jezdí 15-20km/h (ještě není zab.zař.), takže se zatím ani nijak osvědčit nemohla 🙂

A.R.

Málo se píše o tvé domovině?

Samo

Aký je aktuálny stav trate na Kamechy? Má to nejaky termín, alebo to zakapalo?

Bludný Elektron

„KDY BUDE HOTOVO? Nechceme věštit z křišťálové koule a slibovat nesplnitelné. Ale byli bychom rádi, kdyby tramvaje vyjely na novou trať nejpozději kolem roku 2023.“
https://kopemezabrno.cz/strategicke-projekty/prodlouzeni-tramvajove-trati-ecerova-kamechy/

Jiří Kocurek

Za čtyři roky. Za čtyři roky měla být šalina do Bohunic, jenže se psal rok 2009. Takže reálný termín je spíš až 2027. Rád bych se pletl.

xyz

Takže 2letá uzavírka tramvajové tratě v úseku Pisárky – Komín nezačne v roce 2020?

(Úsek není ve výčtu uveden; navíc, jeho uzavírka je de facto vyloučena do konce srpna 2020, má-li v létě 2020 dojít k výluce tramvajové trati ve Veveří ulici, tak nemůže být souběžně uzavřena trať přes Pisárky – byly by tím pádem uzavřeny obě tramvajové větve vedoucí do Komína/Bystrce.)

Radim Cenek

Psalo se o výluce od září 2020, takže s Veveřím by se to srovnalo. Ale také mne překvapilo, že není v seznamu – možná proto, že je to investice ŘSD, ne DPMB. Tramvajový tunel se nestaví kvůli tramvajím, ale kvůli prostoru pro auta.

Bludný Elektron

„Výrazné urychlení čeká druhou etapu stavby velkého městského okruhu Žabovřeská I. Úsek mezi Kníničskou a Hlinkami bude hotový o více než 20 měsíců dříve. Umožnili to brněnští radní, kteří souhlasili s úplnou výlukou tramvajové dopravy od 1. září 2020 nejpozději do 31. srpna 2022.“
„Pro zachování co největšího komfortu pro cestující MHD bude ještě před výlukou opraven tramvajový pás na ulici Veveří. Počítá se i s dalšími technickými opatřeními, jako je prodloužení zastávky Konečného náměstí, zřízení úvrati u zastávky Bráfova nebo zařazení většího počtu velkokapacitních vozů.“
https://kopemezabrno.cz/2019/07/24/zabovreska-bude-dokoncena-drive-stavbu-urychli-uplna-vyluka-jednicky/

Radim Cenek

Zastávka Konečného náměstí je ovšem mimo ten úsek (Jana Uhra-Žerotínovo náměstí) uvedený v seznamu. Tak uvidíme, jak to s tím prodloužením bude …

Bludný Elektron

To je pravda… Ale snad se to tam udělá celé. Tedy pokud se to tam už nějak nezflikovalo, když se letos dělala křižovatka na Konečného náměstí (kde všude se tam dávaly nové koleje nevím). Pak by možná už zbývalo udělat jen ty zastávky, což by nemusela být investice DPMB…