umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Infrastruktura Železnice

Dokument: SŽDC vysvětluje, proč u Mariánských Lázní není pomalá jízda

Vyprošťování nákladního vlaku po nehodě u Mariánských Lázní. Foto: HZS Karlovarského kraje
Vyprošťování nákladního vlaku po nehodě u Mariánských Lázní. Foto: HZS Karlovarského kraje

Správa železniční dopravní cesty vydala dnes prohlášení, v kterém vysvětluje další detaily k provozu na železničním koridoru mezi Plzní a Chebem u Mariánských Lázní, kde v neděli došlo k velké nehodě nákladního vlaku. Dokument zveřejňujeme v plném znění.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) se ohrazuje proti tvrzením týkajícím se možných příčin nedělního vykolejení vlaku u Mariánských Lázní, která se objevila v poslední době v některých médiích.

Zavedení traťové rychlosti 30 km/h odpovídá profilu a z projektu plynoucím technickým parametrům provizorní tratě, která byla vybudována z důvodu výstavby silniční komunikace. SŽDC tímto krokem vyšla vstříc požadavkům dopravců tak, aby se v daném úseku nemusela uskutečnit téměř půlroční nepřetržitá výluka. Proto byla vybudována přeložku trati, která byla od počátku projektována na 30 km/h. Během všech jednání předcházejících výstavbě přeložky SŽDC vždy avizovala tuto maximální rychlost.

Přeložka byla postavena během výluky, která se uskutečnila od 11. do 20. května 2019. Následně zde byla z důvodu stavby a přepojení původní tratě do stopy nové přeložky zavedena pomalá jízda. Jedná se o plánovanou pomalou jízdu zavedenou kvůli stavebním procesům, v tomto případě ještě vyvolanou cizím právním subjektem.

Poté docházelo ke konsolidaci nově postavené přeložky, SŽDC současně zahájila administrativní proces vedoucí ke změně takzvaných Tabulek traťových poměrů, kterou jsme zveřejnili 20. června 2019. Neexistuje žádný relevantní důvod, proč by tato traťová rychlost měla být dlouhodobě v režimu pomalé jízdy. Po uplynutí požadované lhůty 21 dnů, která je nezbytná k tomu, aby s uvedenou změnou všichni dotčení dopravci seznámili své zaměstnance, byla od 15. července na trati zavedena projektovaná traťová rychlost 30 km/h. Celým tímto postupem dala SŽDC dostatečný prostor všem dopravcům, aby se včas seznámili se změnami v uvedeném úseku.

SŽDC mohla přistoupit ke změně tabulek traťových poměrů ihned po dostavbě zmiňované přeložky, z důvodu bezpečnosti a minimalizace případných dopadů spravovala dopravce bezmála dva měsíce rozkazy o pomalé jízdě v místě této přeložky. Jakmile proběhla požadovaná lhůta pro zavedení nové traťové rychlosti, byla na trati osazena příslušná návěstidla a ukončeno trvání pomalé jízdy zavedené z důvodu stavby.

Z uvedeného jasně vyplývá, že se v tomto případě nejednalo o změnu pomalé rychlosti na takzvané trvalé omezení rychlosti (interní proces SŽDC, zavedení takzvaného TOR), o kterém spekulují některá média. To by totiž znamenalo, že bychom projektovanou rychlost během provozu snižovali v souladu s interními procesy SŽDC. Proto se důrazně ohrazujeme proti tvrzením, že před nehodou došlo v tomto místě k účelovému zavedení trvalého omezení rychlosti.

Závěrem chceme apelovat na dopravce, aby důsledně dohlíželi na to, zda jsou jejich strojvedoucí dostatečně seznámeni s aktuální provozní situací na všech traťových úsecích, na které vyjíždějí. Jde o to, aby stejně jako SŽDC přistupovali zodpovědně ke všem zákonným povinnostem vyplývajícím z jejich činnosti.

144 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Koryta

Tato věta „Jde o to, aby stejně jako SŽDC přistupovali zodpovědně ke všem zákonným povinnostem vyplývajícím z jejich činnosti.“ mi teda zvedla tlak! Národní dopravce, České Dráhy disponují tisici hlášení strojvedoucích, které neoddiskutovatelně prokazují pravej opak tohoto iracionálního tvrzení. Jen malou čast z toho konzultuje za tímto účelem zřizený odbor na GŘ ČD, bohužel pro SŽDC v drtivé většině je zjištěno pochybení na jejich odpovědné straně! Je vidět, že i velká lež zveřejněná jako oficielní zpráva má svůj potenciál. A teď zcela osobně, když bych takové hlášení několikrát do měsice nepsal, nebudu si tak 100% jist svojí pravdou, že citovaná… Číst vice »

Dominik

Pane strojvedoucí, ono je to oboustranné, máslo na hlavě má v některých případech i SŽDC, ale stejně tak jsou případy, kdy je máslo na hlavě dopravce (strojvedoucích, apod…). Jen za výluky, kolikrát strojvedoucí projedou stahovačku (pozdě stáhnou), zažil jsem i že nestáhnul vůbec (TV se přepálilo) a on se vymlouval, že rozkaz nedostal. A další… Ono kolik těch hlášení je pravdivých a ne jen já se blbě vyspal, jeden napíše hlášení, že návěst je špatně vidět, ale dalších pět řekne, že je vidět dobře, či že je špatně vidět na návěstidlo (pro větve stromů) přitom návěstidlo je na druhé straně… Číst vice »

Koryta

Ale strojvedoucí, potažmo dopravci nedávají do prohlášení lživé, spekulativní a zavádějící informace, sdělení o zodpovědném přístupu k zákonným ustanovení ve znění ze kterého je zřejmé, že oni je plní ze všeho nejlépe. To rozhodně NE, nejsou ani pány situace nad dopravní cestou, jedna ruka neví co dělá druhá, aspoň si nemůžou zatleskat 🙂 Ps: jeden člověk by řekl, že po diskutované události půjdou trošku do sebe, ale velký omyl, jede se dál v zajetých kolejích nejlepší správy, zmatečné zpravování o pomalých jízdách , dočasných pomalých jízdách, nezpravení o umístění návěstí pro elektrický provoz, neumístění návěstí pro elektrický provoz, označování místa… Číst vice »

Hans

Takže je vlastně všechno v pořádku a stávající systém je ok? Jasně že za to může ten strojvedoucí co včas nezatahl za páku, ale tak sakra nejakej risk management? Co kdybysme takhle ridili jadernou elektrarnu. Operator mel podle předpisů zatáhnout za páku a ochladit reaktor. Ne, nebylo tam žádné durazne varování, nebyla tam automatika co by to případně udělala nouzově. Ale měl pred sebou budík teploměru a v předpisech uvedeno co ma dělat. Holt to neudělal, tak co my s tím.

Jiří Kocurek

Naopak, on měl v předpisech uvedeno, co s tím udělat. A ono by to bylo podle předpisu správně, kdyby to dělal o 8 hodin dřív. Jenže ta prodleva způsobila, že …

Prádelník

SŽDC udělala jen to, co jí umožňuje platná legislativa. Proti praxi tohoto odstraňování pomalých se měli důsledně postavit: Drážní úřad, dopravci a jejich sdružení a odborové organizace. Nic. Okamžité opatření by mohlo být: zavedení 2 – 3 předvěstníků u takto kritických propadů rychlosti uvedených pouze v TTP. Třeba na vzdálenosti 1300m, 1000m a 700m. Důsledné zpravování strojvedoucích dopravci, aplikace , začátek směny proti podpisu, nahrávaný telefonní hovor atd. Ne, že si strojvedoucí budou předávat tuto informaci ústně mezi sebou. To je úplně postaveno na hlavu. V horizontu půl roku až rok kompletně reformovat SJŘ a TTP. Na TTP se čeká,… Číst vice »

Pavel

Odbory to řeší již minimalně rok (podobné situace) vyjádření SŽDC je stále stejné, vše je v pořadku….neni jiné páky než Drážní úřad

Peter

Pane Sůro,

chcel by som Vás poprosiť, keby ste sa u SŽDC na Odbore základního řízení provozu informoval, kedy konečne zavedú už 3 roky sľubované grafické a obsahové zmeny TTP? Už dávno mala vzniknúť relatívne použiteľná a prehľadná forma TTP (Souhrnná tabulka), ale akosi je o tom ticho. Ani na pravidelnej škole pre strojvedúcich nám o tom nevedeli nič povedať…
Všetci vieme, že praktická použiteľnosť dnešných TTP je diskutabilná, preto ich takmer nikto nepoužíva.

Ďakujem za odpoveď (hoci aj na môj email)

Roman K

Myslel jsem si(naivně), že již do žádné diskuze vstupovati nebudu. Ale po přečtení vyjádření SŽDC nemohu skutečně odolati!!!!. Jen několik poznámek(otázek).Kdy dostává strojvedoucí rozkaz pro příslušnou trať? Většinou v době odjezdu.(zajisté,pokud NEPOROZUMÍM-NEPODEPUSUJI!!!). Jaká je ale bohužel skutečnost!!! O tom, že SŽDC píše někdy do rozkazů naprosto nepochopitelné věci(nemluvě o aktuálním datu a času-nemluvě). Zeptáte-li se tohoto pohunka(listonoše za ani nevím jakou tarif. třídu), který vám tento(ani nevím jak to nazvat) rozkaz donese,(tím se nechci dotnouti všech slušných a poctivých a práci oddaných), aby vám pro vás nepochopitelné znění vysvětlil, tak co vám většinou vážení kolegové odpoví:Já nevím, takhle nám to… Číst vice »

Jiří 2

Pohunek (v uniformě výpravčí vnější služby celorepublikově za 9. TS – víc dostat nemůže, v monterkách dozorce výhybek celorepublikově za 5. TS – víc také dostat nemůže) by vám to rád vysvětlil, ale bohužel sám neví. Protože přijde pokyn zpravujte vlaky takto, tak to přepíše do počítače a vytiskne. Dá pod to podpis, že to z depeše do počítače a z počítače na papír vytiskl správně. Dozorce výhybek ani nemusí znát rozdíl mezi Op-čkem a Z-kem, takže ten je v tom úplně nevinně, výpravčí sice znalost o písemných rozkazech má, ale když se ho zeptáte, jak ta návěst pro elektrický… Číst vice »

Jouda

Milé SŽDC, stal se malér, vy jste jako vždy z obliga. Jasně, předpisově to máte ok, ale praktické provedení tak kulišácky prasácky, že to přímo jasně muselo vést k něčemu, co se stalo. Ano, všichni v životě chybujeme a budeme chybovat. Holt nějaký váš dopravní technolog udělal chybu v logickém myšlení. To se stává. Tak ale to sakra přiznejte, a zarputile všude nehulákejte, že vy nic!!! Akorát se neuvěřitelně ztrapňujete, když 99 % zde a jinde diskutujících si myslí opak. Jenže na to vy nemáte prostě koule!

Mira

Milý Joudo, stal se malér. Nebyla to chyba na železničním svršku ani spodku, ba ani na výstroji trati. SŽDC přiznává chybu, že vpustilo na svou trať dopravce, který není schopen proškolit své pracovníky o zásadních změnách traťových poměrů a umožnil jízdu zaměstnanci, který půl roku po trati nejel a nebyl náležitě proškolen. Holt nějaký váš strojmistr udělal chybu v logickém myšlení. To se stává. Bohužel to nejspíš odnese jen ten nešťastník na lokomotivě. 99% zdejších diskutujících jsou zaměstnanci dopravců a nadšenci, kteří znají železnici jen přes fotoaparát nebo počítač, takže objektivita rovná se nule. Stačí takto konfrontačně, když už jste… Číst vice »

ceskolipak

Tratě SŽDC jsou tak extenzivně na osázeny rychlostníky, že už se jich tam víc snad ani nevejde. Horní, dolní, naklápěčky…
Protože modernizace koridorů (krom 4.) je jen pouhá oprava zastaralé infrastruktury, snaží se SŽDC vytřískat na trati v původním trasování každé 5 km/h zvýšení rychlosti.
V některých úsecích jsou ani ne každý kilometr nové rychlostníky 95/90 pak za 600 metrů 100/95, pak za 1,2 km 85/80 apod.
Když se pak přehlédne jeden předvěstník, dojde k uvedenému flagrantnímu přešvihnutí traťové rychlosti…

železničář v důchodu

Když je rozdíl v TR na hlavní trati třeba i 30 km/h, tak „houby zle“, protože tam ty časté změny TR nevadí, ale když je z „devadesátky“ najednou „třicítka“, navíc za obloukem v lese, tak to už na pováženou je, i když formálně jsou všechny předpisy uložené předpoklady splněny – zejména když jde o opatření učiněné na pouhou přechodnou dobu, po níž má být opět odstraněno.

Max M

Když už SŽDC porodila tohle vyjádření,tak taky měla zdůvodnit existenci PJ 50 km/h mezi Pavlovicemi a Ošelínem,jen pár kilometrů dál na stejné trati. Je tam možná už 10 let a než se rozkopala Plzeň a nebyla na trati jiná mimořádnost,tak byla jediným důvodem zpravování vlaků rozkazem mezi Plzní a Chebem.

Pavel

Jestli jste někdo někdy viděl TTP, tak určitě podle nich nejede 99% strojvedoucích. Nesmyslně složité. Přežitek z doby dávno minulé. To samé papírové rozkazy právě o pomalých jízdách a přechodných omezení. Kvůli každému rozkazu ve zpravovací stanici se musí vlak zastavovat a zase se rozjíždět. Většinou úplně zbytečně. Proč už toto není dávno v elektronické podobě při přidělení čísla vlaku. Pokud je to pravidelné číslo vlaku, tak sám strojvedoucí si tento obsah stáhnul k sobě do tabletu či telefonu. Další věc strojvedoucí má poznání tratě na jeden rok. Na té trati se udělá přesně takováto věc. Omezí se rychlost (stahovačka… Číst vice »

F. K.

Nemáte pravdu, běžné je zpravování i přes více zpravovacích úseků.

Pavel

Možná tak u EC. Ale nákladní vlak v relaci Děčín Břeclav je zpracován ve výchozí stanici. Poté Nymburk, kde se zastavuje z 95% pouze pro rozkaz, dále Česká Třebová zde také většinou pro rozkaz, Brno Maloměřice u lávky, kde je to pouze pro rozkaz. Takže to máme 3 krát brzdění a rozjezd těžkého vlaku. Nebo Staré Město u UH, kde rozkaz do Přerova, tam rozkaz do Olomouce a tam další do České Třebové.

Max M

No a do Brna přes Vysočinu z Nymburka rozkaz jen do K.Hory (proč ne aspoň do H.Brodu) a krásnej rozjezd z KH proti kopci.

Jiří 2

Ano, ale ne všechny systémy to umožňují. Dokud bude mít SŽDC v dispozičních stanicích Helco, které neumožňuje hotový rozkaz odeslat do jiné zpravovací stanice (tzv. dálkový tisk rozkazů), jako to umí třeba Oltis, bude se muset pořád zastavovat…

(Helco pro dispoziční stanice je přežitek, bohužel SŽDC je to víte kde a řešit se to zřejmě začne až v okamžiku zavedení sankčního systému, kdy za takové zdržení vlaku bude muset dopravci zaplatit)

Aleš R. M.L.

Já nevim jestli je ten článek skutečně objektivní, když tam chybí jedna hlavní skutečnost. Tu přeložku a omezení provozní rychlosti zavinil také lidský faktor. Stalo se během jarních stavebních prací, že po jednom silnějším dešti se v tom místě sesunul svah pod tratí, takže žádná plánovaná výluka 😁. A zase to bylo kupodivu o víkendu. Jen by mě zajímalo jak moc kvalitně to v tom místě opravili, to mohlo také sehrát svoji roli……

Honza

Strojvedouci CD po aktualizaci sluzebniho tabletu pred smenou dostane zaroven email do sluzebni schranky EPOS o zmenach, ktere byly nahrany do tabletu. To, ze nekteri email nectou je jen jejich chyba. Osobne ho mam nastaveny v telefonu a vzdy se mi ihned zobrazi po prijeti. To je sice bezva napad a vec, ale prijde i napriklad oznameni o nove TTP nejake trate, ale uz ne, co se konkretne v te TTP zmenilo. To vidim jako zasadni problem. Takze na jednu stranu super, ze mi chodi zmeny do emailu, ale na druhou stranu je obrovsky problem, ze nevim, co se konkretne… Číst vice »

Hajnej

Konečně někdo rozumně uvažující…

asdf

A je snad na vyjádření Sždc něco nejasné? Je možné, že to šlo vyřešit i jinak. Výpravčí by stále psal rozkazy o pomalé jízdě a co kdyby zapomněl? Možná by se tato diskuze vedla přesně opačně. Kdyby byla už pomalá ,trvalá, návěstí by už byla na místě a fíra by si to pohlídal sám a nemusel by spoléhat na výpravčího. Ale přesto je většina nehod kumulace několika chyb naráz.

Karel

Je to jednoduché. Vědělo a ví se, že ta přeložka tratě je vlastně jen dočasná, po dobu stavby. Rychlost v této části tratě je tím pádem „dočasně“ snížena a to dost radikálně. Nechápu důvod ( to SŽDC v prohlášení nesdělila ) proč se na těch cca půl roku ( co měla být trať úplně vyloučena ) max rok, nemohla ponechat normální „pomalá jízda“, která je běžným a osvědčeným způsobem dávána strojvedoucím na vědomí. Tím, že se z toho udělala „normální“ rychlost a přestalo se strojvedoucí upozorňovat na „mimořádnost“ písemně ( i když by trvala třeba rok ), se uvedl strojvedoucí,… Číst vice »

Jiří G

Podívejme na to pohledem soudu od Studénky. Lidé zemřeli proto, že vlak narazil do mostu ale nevíme proč most spadl. Tudíž, víme proč cibule vypadly z kolejí ale už nevíme proč strojvedoucí nejel podle předpisů.

Marty

Omluvte mou neznalost, jsem z jiného oboru. Ale ten strojvedoucí má u sebe služební tablet – ten v sobě má v nějaké formě uloženy aktuální parametry tratě. GPS by v sobě tablet mohl mít taky (takže ví, kde je a jek jede rychle). Napsat aplikaci, která tohle poskládá dohromady, aby to radilo, jak má jet v jakém místě i s velkým výhledem na technické parametry vlaku není až zase taková věda. Myslíte, že to už někoho u dopravců napadlo? Nebo za tím každý hned vidí AVV a to je moc náročné? Přitom by to byla jen aktivní pomůcka pro fíru.

Přemek

Dobrý nápad. Jenže provedení závisí na pravidelné aktualizace dat a na ochotě dopravce vůbec něco takového pořídit každému fýrovi, když tu je standardní informační systém.

Pzag

Buď to bude hobby zařízení, jenom tak, a nepůjde tomu věřit nebo to bude oficiální a stane se z toho AVV. Chápu pointu, ale právně je tohle hodně diskutabilní. Navíc, když se něco podělá, tak to hodí na toho, kdo používal neoficiální, neověřené zařízení, data bez garance atd. Muselo by to mít alespoň podporu dopravců a to se nestane. Tak daleko myšlení na železnici ještě nedošlo.

Skeptik

Proč by dopravci neměli podporovat takovou aplikaci, když by přišla přímo od SŽDC? Byla by stejná pro všechny, stačilo by, aby pravidelně stahovala aktualizace, nemusí nutně nic odesílat.

Pzag

Protože dopravce to stojí peníze. A strojvedoucí má přece dávat pozor (takhle oni reálně uvažují).
SŽDC nebude dělat nic navíc, ti lidi tam nejsou proto, aby něco dělali nebo nedej bože, aby ten obor někam posunuli.
Navíc je tam spousta reálných technických problémů. Takový projekt by byl ideálně celoevropský, ale podívejte se jak to funguje. Jsme zase na začátku, ti lidi tam kopou hlavně sami za sebe, aby si udrželi svoje místečko, těm nějaké vylepšení nebo zefektivnění neprospěje. Zatímco letecká doprava byla z podstaty přinucena se sjednotit, železnici to uškodí. Teda ne železnici, ale lidem které to živí určitě.

Dráček

Otázkou je, zda skutečně existují od SŽDC aktuální parametry tratě ve formátu jiném než seznam v PDF. A z delší praxe vývoje zařízení pro fíry lze konstatovat, že s GPS signálem to není místy zrovna slavné, s mobilním připojením už vůbec ne (ačkoli operátoři budou tvrdit něco jiného).

Schmit

Proč vymýšlet vymyšlené, stačí se podívat na rakouské strojvedoucí. Tam takový systém dávno funguje. Před každou směnou je systém aktualizován. Na jedné straně vám jede jízdní řád, druhá část je aktuální místní „La“ (platná omezení v daném úseku).

Jiří Kocurek

Jenže to je Rakousko a v tom je ten problém. Následuje tisíc důvodů…

paleček

Když jedete autem podle navigace, taky vám to hlásí max. povolenou rychlost, radary, nehody a nevím co ještě. Proč nejde do toho strojvůdcovského tabletu dát TYTO důležité změny, ze kterých jsou pak jen problémy a hmotné škody? Bylo tu víc diskutujících, kteří do toho esíčka vjeli rychleji, přehlédli nějakou stahovačku atd. Kolik by stála aplikace pro tyto příležitosti a kolik jsou potom hmotné škody? „Ku..a chlapi (ženy nevyjímaje) myslete politicky.“

Jan

A potom vznikajú značky typu „Neorientujte se zde podle navigace“, šíria sa fotky kamiónov zapichnutých v nepriechodných uličkách, áut prepadnutých do čerstvého betónu (navigácia ho poslala do uzávierky) atď. Aby sme za pol roka neriešili fíru, ktorý zabudol na pomalú jazdu naopak práve preto, že veril takejto „navigácii“.

Marty

On snad někdo čekal jinou odezvu ze SŽDC? donedávna byly všechny omezení jako PJ, potom přišel patrně nový“odborník“ a ejhle novinka. Všichni moc dobře víme, že se nic nezmění. Další past, mnohem lepší je řešit co určitě jiného dělá STR na lokomotivě, všichni rádoby odborníci to ví naprosto dokonale.

Jiří Kokrhel

„Líbí“ se mi vaše „odborné“ vyjádření, že je to past na strojvedoucí …. Strojvedoucí má za povinnost sledovat trať a návěsti kolem. Podle nich jede a upravuje rychlost. Tyto návěsti, pokud se budeme bavit o „Očekávej snížení rychlosti“ a „Rychlostník“ jsou od sebe vzdáleny na danou zábrzdnou vzdálenost… Pokud zase bude někdo argumentovat, že musí strojvedoucí zvednout telefon nebo že musí zvednout sluchátko radiostanice, tak je to blbost. NEMUSÍ. Nikdo mu za to hlavu neutrhne. Má se věnovat řízení a sledování návěstí.

Pzag

Takže jste to vlastně vyřešil. Stačí zakázat dělat chyby a říct, že lidský faktor není a je po problému. Se vsadím, že děláte u dráhy s tímle myšlením.

Miras

A jsme zase u toho vodění za ručičku… Všichni se tady vysmívají nesmyslnému zábradlí, které dělá z lidí ovce. Vysmívají se navigacím, které vás zavedou opačně do jednosměrky. Vysmívají se mobilům, bez kterých by se dnes leckdo ztratil i na Václaváku.
A když má nastoupit to staré dobré kritické myšlení a sledování situace před sebou, najednou je tu plno obhájců omylného lidského faktoru…

Vašek

Mícháte dvě věci do kupy… Dělání blbců z lidí a jak píšete jejich vodění za ručičku a chyby, které prostě někdy udělá každý z nás – to není o žádném kritickém myšlení.

Miras

Asi ten rozdíl nevidím. Někdo někdy spadl ze schodů – dáme tam zábradlí. Někdo někdy přehlédl červenou na přejezdu – dáme tam závory. A někdo někdy přehlédl rychlostník… Co teď? Dáme tam velkou svítící třicítku? Nebo 10 předvěstí? Nebudou si pak firove stěžovat na přeplácanost značek, jako někteří řidiči? A ten rozkaz o PJ je jako samospásný? Jako že si ho všichni poctivě přečtou a pamatují si ta místa? Nedá se taky prostě lidsky přehlédnout? Měl jsem tu čest se párkrát svézt v kabině na koridoru. A můžu říct, že každý je nějaký (stejně jako kamionaci, motorkáři, důchodci, ženy, lidi…).… Číst vice »

pastrka

Proboha neblázněte, to opravdu schvalujete to, že životy cestujících dáte v sázku jedné plechové tabulce, která ani není nijak chráněná proti krádeži či povětrnostním vlivům? Chybějící předvěstník už jsem zažil (kdy před pár hodinami ještě osazený byl…).

Miras

Tak třeba výjezd z Ústí nad Orlicí směrem na Choceň už je v provozu pěkných pár let, je tam skok tuším ze 130 na 80. A přesto se tu loni nebo kdy řešilo, že to fíra s expresem sotva vybral.
Všichni tu už z podstaty historické nenávisti ČD a SŽDC plivou síru, ale zeptal bych se spíše, co navrhujete?
Stačí rozkaz o PJ? Světelné návěsti? Informace o ttp? Jak, komu, kam, čím, kdy, po jakou dobu? Neměl by se o dostatečné informování svých zaměstnanců postarat sám dopravce?
Řešením by asi bylo ERTMS, ale stav na naší síti jistě znáte.

pastrka

Zavedení skutečného vlakového zabezpečovače. Do té doby alespoň něco jako Buchfahrplan, tak jak to mají kolegové v civilizovaných zemích… V případě takovýchto velkých propadů rychlostí třeba i vzdálenostní upozorňovadla před předvěstníkem… Informování strojvedoucích vyhláškami. Ne obecně, došlo ke změně v TTP… ale o takovýchto pastech přímo konkrétně v každém jednotlivém případě zvlášť. Těch možností je celá řada.

Miras

Zabezpečovač souhlas, ale běh na dlouhou trať. Vzdálenostní upozorňovadla souhlas, ale zase se vracíme k té přeplácanosti i možnosti přehlédnutí/zautomatizování.
Co je past a co není? Ze 130 na 80 ok, z 90 na 30 už ne?
Jinak se ještě z neznalosti zeptám: ten buchfahrplan vydává provozovatel dráhy, nebo dopravce na základě informací od provozovatele?

pastrka

Zabezpečovač je běh na dlouhou trať prostě proto, že ti, kteří by jej měli prosazovat, se spokojí s plechovou tabulí.

Každý velký propad rychlosti je nebezpečný. Jak to přesně funguje „na západě“ nevím. Já jsem jen měl možnost do toho jejich sešiťáku nahlédnout. Já sám jsem si dělal něco podobného vždycky, když jsme začal jezdit nějakou novou trať. Dokonce jsem měl i turistickou GPS (v době kdy snad ještě ani chytré mobily nebyly) se slepou mapou a vyznačenými trasovými body. Jen jsem se potom nemohl tu trasu naučit zpaměti, když jsem měl takovouhle sofistikovanou pomůcku 🙂

Vašek

Na západě, konkrétně u bodového zabezpečovače PZB to funguje tak, že před takovýmto snížením rychlosti je tzv. měřící úsek. Tři magnety za sebou. První dva změří rychlost a třetí je činný jen, je-li rychlost o 15 a více Km vyšší, než dovolená. A přes magnet na mašině, nebo řídícím voze otevře bezpečnostní ventil. Jak prosté a jak účinné!

Jiří Kocurek

Jenže SŽDC žije ve stavu: My zabezpečovač máme − LS90 a ten je dokonce linoivý. A liniový zabezpečovač je přece jeden z nejlepších. Tak proč bychom někam dávali podřadný bodový zabezpečovač. A když je na trati provoz podle D3, tak je provoz zabezpečený předpisem.

Jirka Kokrhel

Asi neumíte číst. O tom, ze neexistuje lidský faktor tam není ani řádka. Lidský faktor samozrejme je. Jsme jenom lide a jsme lidé chybujici… O tom žádná. Muze se to stat každýmu. Dokonce nekolik lidi se tady verejne priznalo, ze tam melo problem…. Otazkou je proc? Nesleduji trat? Nebo je predvestnik nesrozumitelny? Prostě jaky duvod vede k tehle fatální chybe….

pastrka

Jenom se Vás zeptám na jednu věc. Jakou rychlostí bych podle Vás měl jet s rychlíkem s nejvyšší dovolenou rychlostí 160 km/h v mlze s viditelností 20 metrů. Tedy tak, abych takovouto návěst stačil bezpečně přečíst. Jde mi o ten princip – netřeba zpravovat, stačí, když se bude strojvedoucí dívat. Děkuji za odpověď.

Miras

Jeďte klidně 160, ale nechte se před šichtou zpravit proti podpisu o všech změnách a projděte si ttp (když ještě nemáme ten buchfahrplan). Vím, že to není jednoduché, že je málo času, často se mění podmínky nástupu apod., ale nikdo jiný to za vás neudělá.
Dnes je prostě hodně práce pro málo lidí, podle toho to vypadá. Ale když dojde k průseru, je v tom už každý sám za sebe. Bohužel.

pastrka

Buchfahrplan asi nikdy nebude, když, dle vyjádření SŽDC, současný stav je plně uspokojivý. Uvědomte si, že by si strojvedoucí musel prohlížet všechny TTP, kde má poznání, protože nikdy nemůžete vědět, kam vás provozní situace zavede. A jen tak mimochodem, už to tu asi taky mockrát padlo, viděl jste, jak současné TTP vypadají? Jak jsou přehledné, jak se v nich dobře hledá? V jiném souboru rychlosti, v jiném umístění návěstidel pro elektrický provoz… Mně vadí ta arogance některých lidí, co mají, bohužel, pravomoc rozhodovat. Oni na té mašině nejspíš nikdy nebyli, a pokud ano, tak rychle zapomněli, jak to tam vypadá.… Číst vice »

Jiří Kocurek

Francózi to za mlhy, deště, sněžení dělají tak, že zatáhnou roletky a jedou na přístroje.

pastrka

Pane Kokrheli, vy máte možnost svézt se na lokomotivě, že ano? Tak si tam někdy zkuste vlézt, až bude mlha, nejlíp na nějaký rychlík. Rozšíříte si obzory, to Vám garantuji. A pak nám můžete říct, jak snadno se může stát, že strojvedoucí něco takového přehlédne. Nemluvím o tomto konkrétním případu; ale pokud takovéto značení považuje SŽDC za dostatečné… Pokud jezdíte autem, zkuste si představit, že správce komunikace změní na nějaké křižovatce, přes kterou pravidelně jezdíte, označení hlavní a vedlejší silnice. Budete to, bez dalších opatření, považovat za past na řidiče? Vždyť i řidič musí sledovat značky…

Dominik

Jenže dáte strojvedoucím rozkaz a oni řvou, že je dlouhý jak týden, uděláte z dočasné pomalé klasickou rychlost a zase se řve, proč to nezůstalo jako dočasná s rozkazem, tak ať si konečně vyberou.

pastrka

No, částečně jsem, snad, odpověděl o pár příspěvků výš. O rozkazech by se dalo taky dlouho debatovat. Často se tam objevují naprosté zbytečnosti. Třeba mimořádnosti na kolejích, na které není ani technicky možné se dostat. Ve 21. století se svěřují životy cestujících jakési plechové tabuli… Ale jo, viník je přece jasný. Takže jaképak štráfy. Pokud chcete mít šanci jezdit bez průseru, musíte se modlit. Anebo mít štěstí. Anebo ještě líp obojí 🙂

Miras

Vcelku s Vámi souhlasím.
Možná momentálně by stačilo i to, že prostě před nástupem fíry na šichtu (hlavně po delší době, nemoci, dovolené) mu jeho nadřízený řekne: hele, bacha, u Dolních Kotěhůlek tu PJ30 přehodili na trvalou, máš to i v mailu, tady je poučení, to mi podepiš.

Dominik

Jenže to je už na dopravci jak zařídí seznámení strojvedoucího se změnou TTP, při takto zásadní změně může nadřízený nařídit mimořádné odjetí poznání (jestliže usoudí, že nastudování TTP by bylo nedostatečné, či jiný důvod).

pastrka

Tak něco z praxe. Ve volnu mi volá strojmistr, jestli bych nemohl hned přijít do práce, že mu nepřišel člověk na nástup. Do Šumperku. Byl jsem tam před týdnem, takže žádný problém. Až u okýnka jsem se dozvěděl, že se tam jezdí ve výluce odklonem přes Přerov. No, tam jsem nejel pár měsíců. No nevadí. Naštěstí byl na fírcimře kolega, tak se ho ptám, co je tam novýho. O té 30ce u Kojetína víš? Nevím, ale neva, však dostanu rozkaz? Nedostaneš, už se nezpravuje, je tam travalá 30. Tak jsem se o ní náhodou dozvěděl. 30ka přes most přes Moravu.… Číst vice »

Miras

Neobhajuji ten stav, jen se snažím trochu přenést přes ty negativní emoce fírové vs. SŽDC. Myslím si, že na obou stranách dělají jen lidé. Dopravce laxně informuje své zaměstnance (což jste vlastně potvrdil), provozovatel zase nutí zaměstnance k rušení PJ. Sám jsem několikrát zažil, že člověk ze SŽDC, dopravák, vyloženě řval na svého „kolegu“ z traťovky, proč musí být v místě stavby PJ, když se tam vlastně „tak moc neděje.“ A nad argumentem „noc, mlha, proti sluníčku“ přemýšlím vždy, když kamion najede zezadu do jiného, vjede na přejezd, nebo se skrz navigaci zasekne v podjezdu. A myslíte, že to ŘSD… Číst vice »

Dominik

Ale zde je viník skutečně jasný, ledaže by rychlostník spadl.
Ano občas taky kroutím hlavou, když dostanu rozkaz i když vím, že se na danou kolej z 99% nepodívám, ale co náhoda je blbec, ale spíš mám pocit, že někteří rozkaz snad ani nečtou a ani nerespektují návěsti (při výlukách je velice časté projetí stahovačky, defacto každou výluku, resp. pozdní stažení sběrače) a následně se vymlouvají, že prý rozkaz nedostali (když třeba kvůli tomu spadne trakční vedení).

železničář v důchodu

Pro DI i PČR viník zjevně skutečně jasný asi je a jistě ta potvrdí i soud, ale v té debatě jde přece (minimálně také) o to, zda nelze udělat taková další smysluplná opatření, aby byla pro budocno pravděpodobnost vzniku podobných průšvihů ještě více minimalizována.

Jiří Kocurek

Stalo se, silnice 1. třídy přeznačená na vedlejší, z polňačky udělán dálniční přivaděč. Křižovatka tvaru X namísto původního T. Moc mrtvých…
Od té doby, co je tam kruháč, ani jeden težce raněný, natož mrtvý.

Jiří Kocurek

https://mapy.cz/s/3wU6b sjíždělo se k ní z horizontu, křižovatka byla v zatáčce, viz fotomapa.

Jiřík

Jezdím 35 let,zatím bez nehody, ale zatrnulo už mi párkrát.Jsou to desetitíce hodin na lokomotivě a rutině se neubráníte,chcete se za jízdy napít,něco zakousnout,problém s lokomotivou…Kde bere tu tu jistotu ke svému tvrzení?

Tomáš Záruba

A mně se chce něco říct…

Skeptik

Snad z té nehody vyplyne nějaké ponaučení do budoucna, pomohla by třeba jednoduchá aplikace pro „chytrá“ zařízení s GPS, která by strojvedoucímu zobrazovala aktuální rychlostní profil trati před vozidlem a včas upozornila na blížící se výraznou změnu. Existuje už něco takového? Nic složitého v tom totiž nevidím, člověk se může přehlédnout, takhle by měl alespoň možnost uvědomit si problém a včas zareagovat.

Panelák

„Nic složitého v tom totiž nevidím“

SŽDC vědomě neposkytuje data TTP v „strojovém“ formátu (třeba XML), ale jen jako obskurní soubor PDF naformátovaných každé jinak, takže byste zaměstnal jednoho člověka jen na to, aby to do nějaké aplikace přepisoval ručně. Jinak to samozřejmě nic složitého není.

Skeptik

Mnojo, co když by ta data nedejbože někdo poskládal do časové řady a strojově vyhodnotil, to by pak veřejnost viděla, kolik km tratí se reálně dočkalo zlepšení parametrů. Takhle makáme a nikdo nemůže říct že ne. Pro interní potřeby ta data v nějaké tabulce mít musí, tak ať si je klidně zašifrují, koncového uživatele by stejně zajímal jen ten aktuální úsek vybraný podle polohy vlaku.

Milan

A zkoušel někdo TTP od SŽDC získat, např. podle zákona o svobodném přístupu k informacím?

Lektor

SŽDC Vám TTP zcela jistě zašlou, ale je potřeba upozornit že se jedná o jejich obchodní produkt tedy že si za ně zaplatíte (stejně jako dopavci) nicméně se dají nebo dali stáhnout i na internetu.

Tuzemák

Tak dostat data z PDF na text se dá, na to programy jsou. Tuším že takový pdf Creator by to měl zvládnout.

Juraj

Je to zhruba 8 rokov, čo som sa účastnil porady o podobnom smart riešení – taký inteligentný hybrid SJŘ a TTP ako aplikácia v tablete – prihlásim sa na vlak a vidím všetko relevantné. V primitívnej podobe by to určovalo polohu podľa GPS, ale samozrejme presnejšie by to bolo s využitím traťových bodov, či už MIB alebo ETCS balíz. Verím, že niekto niečo také na trhu skutočne má, ale čo viem, naráža to na dostupnosť dát v použiteľnom strojovom formáte. To je ostatne neverending story českej a slovenskej železnice obecne. Raz sa niečo vydáva ako PDF, tak to bude PDF… Číst vice »

Martin V.

Dneska a „nedostupnost dat v použitelném strojovém formátu“? To zní jako špatný vtip! Když vidím, co dokáží třeba datoví novináři iRozlasu, když mají data z voleb nebo od statistiků. Ale k tomu je samozřejmě potřeba mít data v databázi, ne jen vypsaná v tabulce…

Jan

Tak ono to nie je zlý úmysel. Aspoň čo viem, ona SŽDC tie TTP v úplne strojovo čitateľnej podobe ani nemá (niekto to ručne skladá z rôznych podkladov do toho PDF, resp. ak sa niečo aj vygeneruje automaticky, tak sa do toho musí ešte hrabať, niečo ako tabuľky KJŘ).

Tomáš

A nejsou snad návěsti to, co zobrazuje strojvedoucímu aktuální rychlostní profil trati před vozidlem a včas upozorní na blížící se výraznou změnu? Když přehlédne upozornění ve formě návěsti, proč by nepřehlédnul upozornění na tabletu?

Pepa

Možná proto, že přehlédnout návěst na trati jde lehce, když kolem ni projedete 90km/h. Ale tablet máte před očima stále.. 😉

Skeptik

Ano, to jsou, ale tablet nebo telefon mají zabudovaný reproduktor, stačilo by přidat hlasový výstup: „Pozor, omezená rychlost 30 km/h za 1000 metrů.“ Letadlo taky upozorní pilota, když se blíží k zemi v nebezpečném úhlu. Sluch může v kritickém momentu pomoci člověka „probudit“. V tomhle směru se využití mobilního zařízení jeví jako dokonale univerzální, za minimální pořizovací cenu – tedy za předpokladu, že z toho někdo neudělá systém za 100 milionů s provozními náklady x milionů ročně.

Přemek

Znovu říkám, že pro SŽDC je zřejmě nejdůležitější obhájit existenci dočasné přeložky tratě s oním zvlněným profilem v dogmatické podobě. Kéž by se našel projektakt této přeložky a jeho stanovisko k variantním řešením. Pro jakékoli kolejové vozidlo je návaznost pravého a levého oblouku bezprostředně za sebou doslova železničním „losím testem“. Do jaké rychlosti se to nezvrhne a kdy již ano? Proběhla alespoň simulace testu? Tohle není testovací polygon ale koridor! Na něm nelze stavět to, co chybí ve Velimi. Nikoli projektanta, a jeho nadřízeného, který tento projekt přeložky schválil, bych vytáhl z kancelářského bezpečí a nechal jej na odiv i… Číst vice »

Miras

Netahejte do toho projektanta. Projektant navrhne to, co si přeje objednatel (což je v tomto případě zřejmě investor té silnice, samozřejmě se schválením někoho odpovědného od provozovatele dráhy). Větší oblouky znamenají větší zábory a více materiálu na rozšíření násypu za více peněz, což přináší větší řev veřejnosti. „Proč se tam dělala provizorní přeložka na 60 km/h za x milionů navíc, když předpisy umožňují přeložku na 30 km/h?“ Myslíte si, že nějaké obskurní bezpečnostní „kdyby se něco stalo“ bude při finančním auditu někoho zajímat? A jinak jo, určitě to někdo někdy testoval, když je to proveditelné a od května tam projely… Číst vice »

Tomas

Tak já nevím, proč se od počátků železnice vyhodily v dnešních cenách možná desítky milard na všelijaká zabezpečení proti lidské chybě, když ono stačí vydat apel. A nejvtipnější je, že tady by tak na 99% stačilo pár korun na opakovanou předzvěst.

Y.K.

jenže tak se to nikdy nedělalo. Takové novoty mám sem netahejte. Asi tak. 🙂

železničář v důchodu

Ano: ve skutečnosti je to proto, že předpisy nejen s ničím, jako by byl třeba „opakovací předvěstník“, ale ani s postupným omezovaním TR před místem jejího příliš velkého náhlého snížení nepočítají – a pro to opravdu platí, že „tak se to nikdy nedělalo. Takové novoty mám sem netahejte.“.

Michal Hašek

Pan Juraj asi „uhodil hřebíček na hlavičku“ . . . Jen připadá, že nám organizace typu SŽDC, ŘSD atd. nějak pořád ne a ne fungovat v duchu doby a správně !
Co vy na to pane ministře Kremlíku ?
PS.
Asi jsme ale všichni rádi, že při této nehodě nedošlo k žádným větším újmám na zdraví lidí a nedejbože na životech, neboť při prvních zhlédnutích videa mne opravdu „mrazilo“.

Přemek

Test průjezdové rychlosti pro danou nákladní soupravu dopadl, jak dopadl. Příště postavíme přeložku s půlmetrovou spárou mezi kolejemi jako test přeskokové rychlosti. Vaše SŽDC 🙂

Radek

Jo, vyšší bezpečnost není relevantním důvodem k pomalé jízdě.

Pzag

Dokonalá ukázka toho, jak je SŽDC celá železnice zamrzlá v době někde před 100 lety.

Sacrebleu

A co takový „větrák“. Tím se Správa alibisticky zbavuje zodpovědnosti za sjízdnost tratě a má to proti podpisu požehnané.

Valteri

Na to je jednoduchej recept. Stačí jet 10 km/h 😌 nebo 5, a nebo vůbec, pokud nevychází kritická rychlost atd atd…

Jiří

To my nééééé, to oni 😀

Tak si říkám, ještě že tam vykolejil náklaďák, protože osobák s lidma by byl daleko větší průšvih. Hlavně všichni ruce pryč a ve finále za to nemůže nikdo, jako třeba když spadne most a zemře tam plno lidí.

Gambleraalkac

Tak v tomhle pripade za to nepochybne muze steojvedouci, ktery temer trojnasobne prekrocil povolenou rychlost, toho musi do kriminalu dostat i statni zastupce tesne po skole, tohle je tzv. no-brainer.

Moza14

Jo, kdyby to bylo tak jednoduchý. Jasně, půjdeme-li na to čistě z právního hlediska a pomineme-li všechny okolnosti, je to chyba strojvedoucího. Ovšem tady to vypadá spíš na systémovou chybu (nejspíš na straně SŽDC). Já tu trať fakt neznám, tudíž si před tím, než někoho budu posílat do kriminálu vyčkám na to, co řeknou odborníci. Je však zajímavé toto: Deník Zdopravy.cz zaznamenal výpovědi několika strojvedoucích, kteří úsekem projeli vyšší rychlostí a nepřáli si být jmenováni. Má k dispozici i svědectví jednoho z cestujících, železničního konstruktéra Jana Plomera. Ten úsekem cestoval v pátek a podle jeho slov vlak v inkriminovaném úseku… Číst vice »

Gambleraalkac

Ano, na blikajici prejezd take vjede vic ridicu, nez kolik jich tam vlak srazi. Ale poruseni predpisu prece nemuze omlouvat fakt, ze to delaji i jini.

Hrůza

Právě proto chce SŽDC dávat na přejezdy závory, čidla a bůhví co ještě, aby tam nikdo nevjížděl a nedošlo k neštěstí. Nechápu proto, proč tady šli opačnou cestou. Místo toho, aby to rozkazem fírovi připomněli, tak se radši budou spoléhat, že to snad uvidí cestou. Proč ty auta, co vjíždějí na trať pod vlak nevidí blikající světla? Ano, strojvůdce překročil rychlost. Já se ale ptám, co udělá SŽDC a dopravci, aby se to příště neopakovalo? Zatím se SŽDC tváří, že není co dělat, že se jich to netýká a budou tak jednat i nadále.

Valteri

Nevěděl jsem, že jsi případ vyšetřil. Chápu tvojí snahu dostat někoho za každou cenu do kriminálu (aspoň to tak zní), každopádně třeba nevolnost a absence opravdu bezpečnýho zabezpečovače udělá v podobnym úseku svý.
Nikdo nepopírá, že jel fíra rychlejš, ale nikdo doposud neví proč (patrně kromě něj) a zřejmě asi tebe. Takže až se ti třeba příště udělá špatně, vzpomeň si na tohle. Pokud jsi od fochu, tak budeš souhlasit, že v případě jak selhání tak i nevolnosti, nehodě v podobnym úseku nic nezabrání.

Gambleraalkac

Jako gambler bych videl pricinu nezpomaleni v nasledujicich kurzech:
Pouzivani mobilniho telefonu 2:1
Hrani/sledovani filmu na tabletu 5:1
Svacinka 5:1
Cteni tisku 5:1
Zdravotni indispozice 100:1

Valteri

Pokud mluvíš o tomhle konkrétnim případu, budu tě muset malinko zklamat s používánim mobilu atd. Ve spoustě případů, by ti asi šlo dát za pravdu, uznávam, ale kdo fíru zná, tak by to teď asi zpochybnil. Každopádně jsi zapomněl zmínit nedokonalost systému a záležitosti, který upíraj pozornost sledování trati a přesto souvisí s pracovní náplní strojvedoucího. Jo a jako gambler by sis mohl uvědomit, že tohle neni hra, jedná se o vyšetřování docela závažný MU. Klidně pojďte disliky 😉

Hopa

Par roku na lokotce jezdim. Vic nez 30 let hraju hry.
Nejvic se vzdycky tesim , az nastoupim na masinku a zacnu hrat. To je nejlepsi misto.
Taky moc rad telefonuju. A vdycky nejradeji z masiny, je tam klid a ticho.

Tomas

Vaše posedlost dostat nějakého strojvedoucího do kriminálu nějak souvisí s vašimi koníčky nebo je v tom ještě něco osobnějšího?

Každopádně za tohle do kriminálu samozřejmě nepůjde. On je trošku rozdíl, jestli třeba v obci, kde vím, že je 50 i bez značky, to vědomě rozjedu na 100, nebo jestli jsem nezbrzdil ze stálé traťové rychlosti, protože jsem přehlídnul jednu kdoví jak umístěnou značku. Navíc naštěstí nedošlo ani ke zranění, natož k úmrtí. Takže to vidím na podmínku, na kterou to uhraje i obhájce těsně po škole.

Eskimo Joe

„Závěrem chceme apelovat na dopravce, aby důsledně dohlíželi na to, zda jsou jejich strojvedoucí dostatečně seznámeni s aktuální provozní situací na všech traťových úsecích, na které vyjíždějí. “
Na základě této věty bych zase rád apeloval na SŽDC, aby důsledně dohlížela na to, zda jsou jejich dispečeři dostatečně seznámeni se základní charakteristikou radiovybavení vozidel nasazovaných v oblasti jejich působnosti, zvláště je-li počet místně nasazovaných typů vozidel v řádu jednotek.

Jiří Kokrhel

A kdo myslíte že o tom seznamuje SŽDC? Samozřejmě že dopravci. Do systému dopravce dává k údajům o vlaku tzv. spojení na strojvedoucího a pokud ho tam neuvede, tak kde si to dispečer vycucat z prstu…..

Nezavisly

Tak nejen pan Sura by se mel omluvit za krive obvineni ohledne TOR. 😉

Jak kdybych to rano nepsal – nejaky „chytry“ diskutujici neco vymysli a ostatni to rovnou berou jako fakt. Vubec nikoho nenapadne „a co kdyz je to jinak?“

Zbytek je na diskuzi…

Valteri

Co je jinak? Jako že tam neni 30 TOR místo 30 PJ? 😃

Jirka Kokrhel

Otazek? Treba proc strojvedouci prehledne predvestnik?

Juraj

Tu vidím trochu problém v mentalite. Po vyšetrení každého leteckého nešťastia sa kladie otázka: čo sa dá podniknúť, aby sa toto už neopakovalo?
Tu si ale SŽDC kladie otázku: Ako sa môžeme vyhnúť tomu, aby to bola naša vina? Myslenie u dopravcov je bohužiaľ v obdobných situáciách často podobné.

V čase digitálnych TTP sa pritom priamo ponúka možnosť zvýrazňovať zmeny, prípadne prejsť na dômyselnejší systém, než len „papier na displeji“. Niekto niekde spomenul MSTS – presne to by dnes šlo, len to stojí peniaze a úsilie. Ale bezpečnosť by mala byť dostatočnou motiváciou.

Eskimo Joe

„Neexistuje žádný relevantní důvod, proč by tato traťová rychlost měla být dlouhodobě v režimu pomalé jízdy.“
A co tehdy poměrně populární pomalá u Kozolup, ať jsme alespoň na stejné trati? Tam byl prosím relevantní důvod jaký?

Haha

Copa u Kozolup, ale co ten svah u Ošelína, kde je PJ snad … no hodně dlouho?

Eskimo Joe

He he, cca 48 minuta a pak 1:12 🙂
http://pohledzvlaku.cz/?trat=frantiskovy-lazne-plzen

Kuzma

Pět let!

Aktivní železničář

Od nedĕle mi bylo jasné, že SŽDC bude tahat za delší konec provazu. A nic se měnit nebude. Takže dopravci si budou muset zajistit zpravování svých lidí o takto kritických místech interně, například proti podpisu nebo nahrávaným telefonickým hovorem.

Petr Novotný

Pouhý alibismus a ulehčení práce pro SŽDC. Nechat tam pomalou jízdu a dávat rozkazy o ní by bylo mnohem účelnější. A hlavně bezpečnější. Jenže to by zase bylo moc pomalých jízd a budilo by to pozornost.

Pomalu a pomaleji

Však jo oni přece všechno dělají dokonale a vždycky je pochybení na stráně někoho jiného. Ale o věcech jako: Přerov – Brno, na koridorech NE přejezdům, Choceň – Ú.n.O. a 1 000 000 dlaších pořád zapomíná.

ApolloXI.

Přejezdy na koridorech jsou důsledkem úsporných opatření (zejména v letech devadesátých), nebo složitých majetko-právních vztahů.

Haha

Proto není 4 roky po nehodě nijak vyřešena ani Studénka?

ApolloXI.

A Vy víte, jak je to tam vypořádáno? Podjezdy/nadjezdy jsou samozřejmě správně, zvláště v místech, kde se jezdí 160, ale není ta nehoda (a většina dalších z nich) hlavně důsledkem blbosti řidiče a nedodržováním předpisů silničního provozu?

Haha

Stejný alibismus jako tady. Ano, je,. ale z výdajů na škody by ten nadjezd pomalu stál…

ApolloXI.

pravidel samozřejmě 🙂

ApolloXI.

Tak ony by žádné nebyly, kdyby řidiči nejezdili na červenou 😀

Jiří Kocurek

Byly. nejeden řidič na přejezdl uvízl a bylo to z důvodů, které nemohl ovlivnit. V nejméně jednom případě dokonce musela SŽDC přestavět přejezd, neboť nesplňoval normovou šířku.

a8n

Přejezdů nesplňujících normy jsou hromady, třeba zlínka by mohla vyprávět.

ApolloXI.

SŽDC má v tomto pravdu – neznalost „zákona“ neomlouvá (i přesto, že litovat „fíru“ můžu). Počkejme si na výsledky vyšetřování MÚ fundovanými lidmi z DI ad.

Valteri

SŽDC si může vydávat, co chce. Morálně je někdo od nich zodpovědnej za ohrožení životů jak personálu, tak cestujících. A to jen za účelem ušetřit peníze.

Eskimo Joe

Kdyby ušetřit, to maj tihle kluci u zadele. Pohyblivá složka mzdy, toť klíčová fráze.

Gambleraalkac

Jasne, zatimco fira, kterej nerespektoval znaceni o omezeni rychlosti je moralne cistej jak lilie. To mi prijde jak kdyz kamionak predjizdi pres plnou caru, ale muze za to majitel, protoze pozaduje dojezd na cas.

Valteri

Napsal jsem, že je fíra bez viny? Nevim jak Vy, pane alkáč, ale já to ve svym komentu ne a ne najít… Každopádně vyměnit PJ za TOR aby se nemuselo platit dopravcům, to je přesně ta cesta nejvyšších morálních hodnot.

Marek Janík

Kterak popsat celou stránku a nesdělit vůbec nic…

Dopravak

Termínů je tam docela dost a důvod z jejich strany napsán též, takže když to nikdo vidět nechce, tak to neuvidí.
Chyba nás Dopravců

Hrůza

To není pravda. Prakticky tam napsali jediný důvod a to, že neexistuje důvod, aby to bylo jinak. Stejně tak mohu říct, že neexistuje důvod, aby tam nebyla pomalá jízda až do konce stavebních prací a uvedení koridoru do běžného stavu. Nebo snad tam bude to esíčko navždy? Podle logiky SŽDC nastává stav označený pojmem „Trvalý“ už po třech měsících. Synonymum slova „trvalý“ je stálý. Když nastane stav, u kterého vím, že je časově omezen (viz ta stavba) je to stav „Dočasný“. Nebo tam ta stavba měla probíhat už navždy?

Hajnej

Sděleno je tam naopak docela hodně: jestli se nás v tom dopravci budou ještě chvíli zkoušet vykoupat, pak příště nebude žádná přeložka, ale zavřená trať.
Kdo chce kam…

Pavel

Takze nez zpravovat strojvedouci vseobecnym rozkazem, tak radsi zavreme trat? Takhle muze uvazovat jen statni urednik, kteremu nezalezi na spokojenosti cestujicich.

Třicátáprvní béé

To je přístup, kdo chce kam… To jako že by třeba SŽDC nafoukla hubu a na půl roku to tam zavřela jenom proto, že se apelovalo na bezpečnost a změnu zafixované geniality TTP a změnu spravování fírů? Tak s timhle přístupem jděte do prioru a vemte sebou Anče i Kubu😄

Jiří Kokrhel

Co z toho jste nepochopil??

Miloslav

trochu slovíčkaření o ho..ě

honza152

SŽDC „spravovala“ dopravce ?

Nosek Martin

Jasně, my nic, to všichni ostatní :-/ Škoda, že nejsme v Německu … tam by to SŽDC odnesla s plnou parádou :-/

X 1

V Německu existuje funkční vlakový zabezpečovač. Který s pomalými jízdami počítá. PZB. Projedeš předvěst k pomalé jízdě, nepotvrdíš zmáčknutím Wachsam a odpráskne tě to. Stojíš bez luftu a přemýšlíš co tam bylo. Potom otevřeš tablet, on-line La heft/sešit pomalých jízd a změn v dopravě. Dvě kliknutí a vidíš trať na které stojíš. Je tam třeba pomalá 20 a ty už víš co jsi zanedbal. Zavoláš výpravčímu že jsi debil a poprosíš zda můžeš pokračovat dále nebo si napíšeš befehl. Jsi povinen před každou směnou si appku aktualizovat a samozřejmě pročíst si změny na tratích, které dnes pojedeš. Zaměstnavatel aplikaci může… Číst vice »

Mirda

To jste se trefil. Výborný příspěvek. V Česku bezpečnost provozu závisí v tomto případě jen na tom, zda jednu značku (předvěstník) jedna osoba nepřehlédne, zda ta osoba správně zareaguje, zda ta osoba je o značce vůbec zpravena, zda ta značka je vidět (např. zakryje ji sníh nebo na ni sednou dva motýle tak, že ze trojky je osmička) atd. Největší díl zodpovědnosti obecně nese dopravce, protože když neví, zda a jak rychle smí jet, tak nesmí jet. Správce trati (provozovatel dráhy) musí oznámit dopravci aktuální parametry trati, oznámit její volnost, ostatní je na dopravci. (Ono je spíš zvláštní, že správce… Číst vice »

Haha

Alibismus, dlouhý canc o ničem. Neexistuje ani důvod takto nezpravovat.

železničář v důchodu

Přesně tak: stejně jako „neexistuje žádný relevantní důvod, proč by tato traťová rychlost měla být dlouhodobě v režimu pomalé jízdy“, neexistuje ani žádný relevantní důvod, proč by v takovém režimu být neměla, když jde o pouhé relativně krátkodobé omezení NTR. I když chápu snahy o „úsporu papíru“ a o usnadnění práce dopravních zaměstnanců, změnu charakteru přechodného omezení rychlosti v průběhu jeho platnosti rozhodně za žádné zvýšení bezpečnosti železniční dopravy nepovažuji.

Haha

Jde IMHO hlavně o úsporu v peněženkách zaměstanců, kteří mají dle počtu PJ odměny…

ApolloXI.

Neříkám, že by se nedalo mnohé vylepšit, ale nečumět po návěstidlech (značkách) se prostě nevyplácí. U nás se taky po x-desítkách letech změnila přednost na městské křižovatce, obyvatelstvo bylo informováno mnoha např. i v místním plátku. Problém každého, že nečte a hlavně nekouká.

Karlosz

nevěřím v tomuhle vysvětlení ani slovo…