Infrastruktura Železnice

Dokument: Proč je trasa rychlovlaků v Bohumíně v pěti variantách?

Jednotky ICE T u Norimberka. Foto: Deutsche Bahn.
Jednotky ICE T u Norimberka. Foto: Deutsche Bahn.

Ministerstvo dopravy reaguje na zprávu České televize o žalobě Bohumína na Moravskoslezský kraj kvůli tomu, že je v krajských zásadách územního rozvoje uvedeno pět různých tras pro vysokorychlostní trať. Podle bohumínských radních takový postup blokuje město od dalšího rozvoje.  Tématu jsme se věnovali včera.

Stanovisko ministerstva přinášíme v plném znění.

1. Správním územím Bohumína jsou vedeny 3 z 5 zmiňovaných variant; jedna je vedena v souběhu se stávající tratí, druhá se pouze okrajově rozšiřuje až na konci správního území a jedna je (napadená) vedena okolo místní části Nová Ves k dálnici D1.

2. Ministerstvo dopravy předalo v rámci územně analytických podkladů varianty řešení vysokorychlostní tratě Ostrava (Svinov) – státní hranice s Polskou republikou. V Zásadách územního rozvoje Moravskoslezského kraje je směrem k hranici s Polskou republikou více variant řešení a zabírá větší území.

Tohoto aspektu si je Ministerstvo dopravy vědomo a neustále při všech mezistátních jednání s Polskou republikou usilovně žádá o vyjádření ke koncepci z její strany. Rozhodnutí o finálním výběru varianty přeshraničního úseku z velké míry závisí na Polské republice, která zatím nerozhodla o definitivním trasování od Katowic směrem ke státní hranici s Českou republikou.

Územní rezerva je jen dočasným řešením před výběrem varianty vysokorychlostní tratě. Jakmile bude o variantě rozhodnuto na mezistátní úrovni, bude Ministerstvo dopravy dále sledovat už jen variantu dohodnutou a studijně prověřenou a nebude dále požadovat blokaci území.

3. Varianta přes Bohumín je na území České republiky trasou nejkratší a z hlediska dopravně inženýrského a ekonomického nejvhodnější; pokud by se pro ni polská strana rozhodla, bylo by v případě zrušení velmi složité, ne-li nemožné hledat náhradní řešení, se kterým by pak musela opětovně souhlasit Polská republika.

4. Tato vysokorychlostní trať je dlouhodobě sledovanou dopravní stavbou jak na národní, tak evropské úrovni; je stanovena jako součást globální sítě TEN-T.

5. Proč je ve hře 5 variant? Situace na českém území je stavebně složitá (horší prostupnost územím); to, že se pracuje se všemi variantami si v rámci zpracování podkladů Ministerstvem dopravy vyžádal Moravskoslezský kraj.

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Radovan Komínek

V roce 2011 na počátku projektování rekonstrukce uzlu Ostrava bylo investorem studie SŽDC sděleno, že stavba VRT v úseku Ostrava – polská hranice bude provedena stavebně v roce 2040, takže se dostudie musela zadarmo vkreslit VRT, byť ve smlouvě bylo, že se převezme trasa ze studie jiné. Zhruba v těchto letech (nebo trochu dříve) se vedla jednání o změně trasy VRT v úseku Ostrava – Katowice. Dle informací, které jsem měl, se opustila trasa VRT přes Petrovice a šlo se podobným směrem, kterým vede dálnice. Vzhledem k tomu, že v Ostravě se v roce 2012 kreslila každá výhybka pro VRT,… Číst vice »

Všudebyl

Ať si VRT naprojektujou přes Pražský hrad. Uvidíme jak se jim to bule líbit.

mgr.pavel

Za tuto reakci ministerstva jsem rád. Jednak že se vůbec baví a věcně (zkuste podobně kritizovat třeba Hrad..), druhak rychle a třetak ten postoj je celkem rozumný.

Jen by tedy MD mělo tlačit na Polsko ať se vyjádří, a ať ty zbytečné zábory na nikdy nepoužité varianty VRTky padnou.

Ulafme

Všeobecné kecy, neřekli fakticky vůbec nic…
Pokud je problém v Polsku (čemuž nevěřím), tak jak na ty Poláky tlačí? Kolikrát a kdy naposledy s nimi někdo z MD jednal?
Tak dlouho jsme „čekali“ na Rakušáky, kudy vlastně povedou dálnice k našim hranicím, že ty dálnice jsou téměř hotové, ale ty české nebudou ani za deset let.
A to samé platí na severu od Bolkova. Poláci budou mít hotovo za méně než čtyři roky, od Hradce to nebude ani za deset!
MD se dokáže jen vymlouvat na to, proč něco nejde a přitom je to nejtragičtější organizace, která tady kdy byla…

Jakub Unucka

Mohu potvrdit, že s Polskem se chce ze strany MD i SŽDC jednat intenzivně a minimálně jednou za čtvrt roku se požaduje jednání či odpověď. Bohužel na polské straně je situace opravdu komplikovaná a VRT pro ně není prioritou. Snad se situace změní po říjnových volbách.

Jen tak

stejne fantazie, jako kdyz se resi letiste ostrava?

Jiří

Já to vidím zase na klasické „to my nééé, to oni“ … tedy pokud jsme četli stejné vyjádření…

Jakub Unucka

Opravdu to tak není, viz. můj koment výše.

Alibaba

Kdyby soud rozhodl o jedné variantě (hypoteticky), tak by rovnou mohla SŽDC začít projektovat, vykupovat a stavět.
Škoda, že ke článku není nějaký obrázek se všema variantama a to včetně variant na polské straně.

Dominik

Jenže když potřebují vyjádření polské strany, tak jak teď mohou jednu variantu vybrat? Bohumín by tedy spíš měl tlačit, aby se Polsko vyjádřilo, tím pak bude moci SŽDC vybrat trasu a jim se odblokují pozemky.

Jiří Kocurek

A když soud každého státu vybere jinou variantu a ve výsledku je nebude možné propojit?
Tipnu si: Bude se nadávat na inženýry.

Alibaba

Proto píšu, že by to chtělo mapku.