Desítky let čekání jsou u konce. Začíná stavba obchvatu Olbramovic na I/3

Silnice I/3 na výjezdu z Olbramovic na jih. Pramen: ŘSDSilnice I/3 na výjezdu z Olbramovic na jih. Pramen: ŘSD

Stavba měla začít už na přelomu osmdesátých a devadesátých let, ztroskotala ale na nedostatku peněz.

Z přetíženého tahu I/3 z Prahy na jih zmizí jedna z největších „dopravních závad“. Pro obyvatele středočeských Olbramovic i řidiče dneškem končí dlouhá léta čekání na zahájení stavby obchvatu této obce. „V pondělí jsme předali staveniště a v úterý stavba s konečnou platností začíná,“ sdělil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Martin Buček.

Nová přeložka bude dlouhá 3,4 kilometru, napojí se na již hotové úseky kolem Tomic a Votic. Hotová by měla být v roce 2023. Zbuduje ji společnost M-Silnice, která v tendru přišla s nejnižší cenou 320,94 milionu korun. To je o 33 procent méně než cena předpokládaná (478,5 mil.). Komise otevřela obálky s nabídkami (přišlo jich deset) už v první polovině ledna, ŘSD si následně od nejlevnější firmy vyžádalo doplňující informace a shledalo nabídku v pořádku.

Tudy povede budoucí obchvat Olbramovic. Pramen: ŘSDPo zbudování obchvatu Olbramovic zmizí nebezpečné "esíčko". Pramen: ŘSDTudy povede budoucí obchvat Olbramovic. Pramen: ŘSDTudy povede budoucí obchvat Olbramovic. Pramen: ŘSDTudy povede budoucí obchvat Olbramovic. Pramen: ŘSDSilnice I/3 na výjezdu z Olbramovic na jih. Pramen: ŘSDTudy povede budoucí obchvat Olbramovic. Pramen: ŘSDSilnice I/3, Olbramovice. Autor: Pavel Hrdlička, Wikipedia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40777791Trasa obchvatu Olbramovic. Foto: ŘSDI/3 u Olbramovic. Foto: ŘSD

Obyvatelé Olbramovic i motoristé na přeložku přetíženého severo-jižního tahu čekají desítky let. Stavba měla začít už na přelomu osmdesátých a devadesátých let. Měla už stavební povolení, ale ztroskotala na nedostatku peněz. Olbramovicemi projede denně přes 20 tisíc aut, což je řadí mezi nejzatíženější obce v republice.

ŘSD má přitom za sebou dlouhé peripetie se stavebním povolením. To vydal středočeský krajský úřad hned dvakrát, když první povolení ministerstvo dopravy loni zrušilo kvůli řadě odvolání a chybám krajského úřadu.

Největším odpůrcem stavby byla původně společnost Davo Corporation, která v Olbramovicích provozuje autobazar a další služby motoristům. ŘSD se s ní ale loni v dubnu dohodlo a firma své odvolání proti stavebnímu povolení stáhla. Zbylá odvolání ministerstvo dopravy loni v září zamítlo.

Zahájení stavby se kvůli průtahům v přípravě několikrát odložilo, ŘSD mělo přeložku na „zahajovacím“ seznamu už pro rok 2018.

Tagy I/3 obchvat Olbramovic Ředitelství silnic a dálnic ŘSD Top
49 komentářů