cargo

Den D: V Brně dnes rozhodne mimořádné zastupitelstvo o osudu nádraží

Brno, hlavní nádraží. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářBrno, hlavní nádraží. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Brněnské zastupitelstvo dnes odpoledne (od 14:00) bude rozhodovat o osudu železničního uzlu Brno, tedy především hlavního nádraží. Je to naposledy,

Brněnské zastupitelstvo dnes odpoledne (od 14:00) bude rozhodovat o osudu železničního uzlu Brno, tedy především hlavního nádraží. Je to naposledy, co se o nádraží rozhoduje v jihomoravské metropoli, pak se tíha zodpovědnosti přesune do Prahy. Jednání můžete sledovat on-line na stránkách Brna.

„Výsledek jednání zastupitelstva bude jeden ze zásadních podkladů, podle kterých budeme rozhodovat,“ řekl deníku Zdopravy.cz Tomáš Čoček, první náměstek ministra dopravy. Ministerstvo bude při svém doporučení vycházet z názoru kraje i města, konečné slovo bude mít na jaře vláda.

Ministr Dan Ťok přitom při nedávné návštěvě Brna, kde strávil studentská léta a začínal kariéru, podpořil stěhování nádraží k řece Svratce do oblasti dnešního dolního nádraží v Rosické ulici. Alternativou je ponechání nádraží zhruba v současné lokalitě (posun o 300 metrů) a jeho modernizace.

Zastánci zachování nádraží v centru zatím tahají za kratší konec provazu, velké stěhování už podpořila rada kraje, krajské zastupitelstvo i rada města. Naopak průzkumy u veřejnosti vesměs hovoří pro variantu Petrov, tedy nádraží v centru. Z průzkumu, který si zadalo město, vyplývá, že Petrov je přijatelný pro 64 procent lidí a nepřijatelný pro 24 procent, varianta odsunu k řece má poměr přijatelnost versus nepřijatelnost 49/38. Výsledky průzkumu přinesla Mf Dnes.

Svaz cestujících ve veřejné dopravě si zase dělal průzkum ve vlacích mezi lidmi, kteří do Brna dojíždějí. Podle výsledků průzkumu téměř 78 procent cestujících upřednostňuje variantu nádraží pod Petrovem. Pro velké stěhování se naopak vyjádřil brněnský městský architekt Michal Sedláček, nádraží u řeky je navíc v souladu s územním plánem.

Pokud jde o strany, velké stěhování preferují ČSSD, ODS, KSČM a TOP09, proti jsou zelení, Žít Brno a Piráti. Hnutí ANO zřejmě rovněž podpoří stěhování. Svůj odpor k němu naopak nedávno vyjádřili nákladní dopravci.

Tagy brno nádraží stěhování zastupitelstvo
39 komentářů