Další obchvat kvůli výrobě škodovek. Kraj otevřel přeložku silnice u Domašína na Rychnovsku

Otevírání obchvatu Domašína. Foto: Eurovia CSOtevírání obchvatu Domašína. Foto: Eurovia CS

Dva kilometry dlouhá silnice uleví obci od kamionů a aut mířících do průmyslové zóny v Kvasinách.

Královéhradecký kraj dnes otevřel obchvat Domašína na Rychnovsku. Vesnice se zbavila především kamionů mířících do průmyslové zóny Solnice – Kvasiny, kde je největší továrnou závod automobilky Škoda Auto.

Obchvat je přeložkou silnice druhé třídy 321 mezi Častolovicemi a Solnicí a je dlouhý dva kilometry. Jeho výstavba trvala od podzimu roku 2019. Náklady na vlastní stavbu, výkupy pozemků, archeologický průzkum a projektové práce vyšly na více než 116 milionů korun s DPH, z toho zhruba 90 milionů korun připadlo na samotnou stavbu.

„Provoz mezi Solnicí a Častolovicemi bude plynulejší a bezpečnější pro všechny motoristy, ale především se velmi uleví místním občanům, které zatěžovala nadměrná kamionová doprava. Dopravní situaci v okolí průmyslové zóny řešíme komplexně pomocí celé řady obchvatů, jejichž výstavbu připravujeme,“ uvedl hejtman Martin Červíček (ODS).

Stavba obchvatu byla součástí státních investic do výstavby infrastruktury v zóně Solnice – Kvasiny. Její financování kraji pokryl Státní fond dopravní infrastruktury.

Domašín je částí obce Černíkovice a dosud přes něj jezdila osobní i těžká nákladní doprava ve směru od Hradce Králové do zóny Solnice – Kvasiny. V zóně vedle automobilky Škoda Auto působí i její dodavatelé a další firmy. Komplikací v zimě navíc bývalo značné stoupání v části silnice v Domašíně.

Další obchvat se staví u Doudleb

Stavbaři při projektování a stavbě počítali s tím, že silnici velmi zatíží nákladní doprava do Kvasin. „Byly proto například použity modifikované asfalty pro vytvoření větší únosnosti krytu vozovky,“ uvedla mluvčí stavební společnosti Eurovia CS Iveta Štočková.

Součástí stavby jsou i dvě retenční nádrže, které budou odvádět dešťovou vodu ze silnice do Třebešovského potoka. Do odvodňovacích příkopů, které svádějí vodu do nádrží, stavbaři vestavěli lapače splavenin. Do nich je možné vsadit norné stěny a v případě havárie zachytit ropné látky dříve, než by vtekly do potoka.

Silničáři v Královéhradeckém kraji aktuálně stavějí také obchvat Doudleb nad Orlicí na Rychnovsku. Stavbu na silnici I/11 zahájilo Ředitelství silnic a dálnic ČR v dubnu, řidičům by obchvat měl začít sloužit v listopadu 2022.

Stavby dalších obchvatů jsou v přípravě. ŘSD nyní vybírá firmu na stavbu obchvatu Nové Paky na Jičínsku. Stavba by mohla začít v roce 2022. ŘSD dále pracuje na přípravě staveb obchvatů Rychnova nad Kněžnou, Častolovic a Solnice.

ČTK

Tagy Eurovia CS II/321 Královéhradecký kraj obchvat Domašína seznam Škoda Auto
19 komentářů