LOT 3a leaderboard

Další nádraží dostalo památkovou ochranu. Budovu v Žatci chce Správa železnic opravit

Výpravní budova v Žatci. Foto: Jan Koloc / Národní památkový ústavVýpravní budova v Žatci. Foto: Jan Koloc / Národní památkový ústav

Správa železnic plánuje na letošní rok opravu nádraží, postup budou schvalovat památkáři.

Na seznam památkově chráněných objektů se dostala další výpravní budova na české železnici. Od konce minulého roku je památkově chráněné nádraží v Žatci.

Vyplývá to ze zveřejněných informacích na stránkách Národního památkového ústavu. „Podnět k prohlášení za kulturní památku podávalo územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem,“ uvedla mluvčí ministerstva kultury Ivana Awadová. Proti rozhodnutí o prohlášení nádraží za kulturní památku nepodal nikdo rozklad.

Podle mluvčí Správy železnic Nely Friebové aktuálně probíhá zpracování projektové dokumentace na opravu nádražní budovy. K opravě se budou vyjadřovat památkáři. „Samotné zahájení prací předpokládáme do poloviny letošního roku. Odhadované náklady budou předmětem dokončené projektové dokumentace,“ dodala Friebová. Má dojít ke kompletní opravě střechy a pláště budovy, opravě přístřešku, toalet, prostor pro cestující a pro dopravce a k revitalizaci okolních ploch.

Budova žateckého nádraží byla postavena v letech 1871-1873 Josefem Chválou podle typových plánů pro velké stanice. V roce 1902 bylo Adolfem Schrayerem přistavěno honosné schodiště a restaurační pavilon. Podle památkářů přepravuje jedinečně a celistvě zachovaný soubor drážních budov na trati Buštěhradské dráhy a Plzeňsko-březenské dráhy. Cenné jsou podle nich i autentické nebo druhotně vložené stavební konstrukce, například historické dlažby, litinové sloupy nebo zábradlí nástupiště.

Tagy Národní památkový ústav seznam Správa železnic Žatec
33 komentářů