Letecké společnosti Letectví

Další lowcost škrtá lety přes Atlantik. WOW Air zruší tři linky do USA

Airbus A321 společnosti Wow Air. Foto: Wow Air
Airbus A321 společnosti Wow Air. Foto: Wow Air

Islandská společnost WOW Air je další nízkonákladovou společností, která brzdí se svými lety úzkotrupými letadly do USA.

Jen pár týdnů poté, co Norwegian seškrtal lety ze Skotska a Severního Irska na východní americké pobřeží, oznámil WOW Air škrty tří linek do měst amerického Středozápadu.

K rušení dochází přitom jen pár měsíců po jejich startu. Firma oznámila konec linky z Reykjavíku do St. Louis od 6. ledna, ještě dříve na konci října zruší lety do Cincinnati a Clevelandu. Do všech tří měst létá WOW Air čtyřikrát týdně s Airbusy A321. Let z Islandu trvá mezi šesti až sedmi hodinami.

WOW Air je vedle Norwegian další aerolinkou, která se snaží narušit hegemonii klasických dopravců na transatlantických letech. Částečně se jim daří: nedávno zveřejněné statistiky ukázaly, že Norwegian je v New Yorku už největším zahraničním dopravcem.

Nástup těchto dopravců vedl především k poklesu cen letenek, často v akcích nabízí ceny kolem sta dolarů za jednu cestu. Zejména na menších amerických letištích tyto dopravce vítali, protože šlo často o jediné přímé spojení s Evropou. Například v St. Louis nelétaly přímé spoje do Evropy od roku 2003.

St. Louis pro nás bylo výsledky zklamáním, obsazenost nedosahala úrovně, jakou jsme plánovali a jaká je běžná v naší síti,“ řekla USA Today mluvčí WOW Air Svana Friðriksdóttir. Redukce může souviset i s rostoucí cenou ropy.

Podle serveru Routes Online má příští rok dojít i k omezení provozu na lince do San Francisca, naopak přidá kapacitu na linku na Newark. Zvýší také počet letů mezi Berlínem a Reykjavíkem, právě tato linka je nejblíže pro české zákazníky.

WOW Air vstupuje nově i na trh dálkových letů do Asie, od prosince začne létat do Dillí. Oproti původním předpokladům bude létat od května místo třikrát týdně pět dní v týdnu.

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Prngr

V žádném případě nejsem odborník, ale tak nějak nechápu, co a kdo by měl generovat poptávku zrovna z Islandu – v zásadě kamkoliv – nebo dokonce zrovna do St. Louis …..