Další krok k trolejbusům do Polabí. Kraj začal hledat projektanty nové trati Praha – Brandýs

Vizualizace trolejbusové trati Vinoř - Brandýs n.L. Pramen: KSÚS Stř.k/dokumentace EIAVizualizace trolejbusové trati Vinoř - Brandýs n.L. Pramen: KSÚS Stř.k/dokumentace EIA

Odhadované náklady na stavbu jsou 700 milionů korun.

Zpět na článek
Odebírat
Upozornit na
guest
48 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Romanero

Jako s prominutím, nebýt dodací, tak taková hovadina jako trolejbus napříč středočeským krajem, by nespatřila světlo světa.
Co to vyřeší? Kapacitu – ne. Rychlost – ne. Operabilitu – ne. Ekologii – no, řekněme. Náklady – velké investice do trati a vozidel jsou jistota, provozní dost otázka.
Nechápu tento projekt. Kdyby se radši snažili za ty peníze vymyslet využití železnice, když ne stavebně, tak aspoň konceptem nějakých spěšných zároháků.

Martin

Myslite treba kdysi trat U krize – Cakovice, kdy letnany i cakovice nepateily do Prahy a byly damostatnymi obcemi? Nebo trat Pardubice – L.Bohdanec?

ČD4ever

Pokud nebude mít troleják vlastní pruh, bude stát v zácpě s individuální automobilovou dopravou. Tramvaj jede plynule po svém tělese, je kapacitnější, ale zase více rachotí a je asi i dražší.
Teď jsou v kurzu dotace na trolejáky, tak budou trolejáky…

Martin

to je pravda, ale trolejbus jaksi nahradi autobus… proste zmena z nafty na elektrinu a vetsi vykon, delsi zivotnost.

Pat

Proč trolejbusy? Elektřina je drahá. Středočeský kraj je asi bohatý kraj.

Jarda Š.

Drahá je i nafta, takže náklady dopravců rostou tak jako tak.

Martin

to ze je draha ted neznamena, ze bude porad, zvl. pri vystavbe jadra. A nafra i plyn asi take levnejsi nebudou, u el. vyrobit umime, naftu a plyn to je o dovozu, ktery moc ovlivnit nejde.

Antonín Šimůnek

Trolejbus fajn, ale netusi nekdo, zda se nekdy uvazovalo o napojeni vlaku na trat do Prahy? Asi si to predstavuju, jako Hurvinek valku, ale z mapy mam pocit, ze by slo jen nejak protahnout koleje mezi polema a napojit se na trat z Lyse. To by snad ani nemuselo byt tak narocne na povoleni / vykoupeni. Nebo to tam nehraje vyskove? Z Lazni Tousen ten krpal ale neni snad tak veliky.

Pája

„Šlo by protáhnout “ je jedna věc, peníze druhá. Trolejbus je na výstavbu levnější i oproti tramvaji, ale samozřejmě kapacitu má menší.

Gejza

Nejen na výstavbu, ale i na provoz.

Pája

To už záleží na tom, jestli porovnáváte údržbu vozidla a nebo i trať s trolejí.

Gejza

Samozřejmě komplet výdaje na celý systém. Ono se také musí počítat s tím, že se ta drážní infrastruktura bude muset cyklicky obnovovat.

Jiří Kocurek

A taky se do nákladů na trolejbus nesmí počítat rekonstrukce ulice a inženýrských sítí vč. kanalizace, VO a chodníků, jako by byl trolejbus to jediné, co tam jezdí.

Martin

no predevsim udrzovat, historie to zname, trate jsou porad a 100 let se do nich casto moc neinvestovalo a vozy jezdi 30-50 let stare,… pri udrzbe a rekonstrukcich se zivotnost znacne prodluzuje.
Potiz je v tom, ze se tu setri na smeru Praha – MB – Liberec a tak Brandys zustava stranou, ale lepsi napojeni by to chtelo po zeleznici.
Trolejdus ale obslouzi mista a obce kterymi projizdi, vlak je vyssi uroven.

Frantisek

Trolejbus je prakticky autobus. S příslušným jízdním odporem a zároveň určitou fixací na trolej. Žádná extra změna, jen emise se přesunou z obsluhovaných obcí do míst s elektrárnami – a pohon samotný bude o něco efektivnější (není nutné převádět posuvný pohyb na otáčivý). Podle mě by ani nebylo potřeba fragmentovat krajinu další dopravní cestou, v Čelákovicích by šlo elektrické jednotky automaticky spřahovat (možno i ze směru od Mochova – Poříčan/Českého Brodu :-)); ovšem krátká spojka přes Cihelnou ulici by se dala zvládnout…

Jiří Kocurek

O efektivitě využití paliva nejlépe mluví spotřeba nafty motorákem 810 (35 l/100 km) vs. autobusu (25 l/100 km). A to se do spotřeby 810 nezapočítává LTO pro bufíky na vytápění. Dvojnásobná hmotnost se projevit musí.
A fragmentace krajiny tím, že se nad současnou silnici zavěsí trolej…

Martin

Pocitate s tim, ze vlak ma mnohem mensi valivy odpor a trat nepotrebuje tak castou rekonstrukci trate. Vlak byste roztlacil i sam u busu asi ne.

David

No taky jde o to kdo je správcem čeho. Kraj bohužel nemá moc možností zasahovat do železniční infrastruktury, ta je v gesci Správy Železnic. Sem tam se krajům povede SŽ k něčemu přinutit, viz Židlochovice a Hustopeče, ale téměř vždy je to v původní stopě a i tak je to spíš výjimka. Pro příklad: Léta SŽ ví, že je problém s kapacitou mezi Libní a Malešicemi, léta ví, že tam Praha plánuje tangenciální vlakové linky, nyní i s datumem startu provozu. A stejně je spojka, která by mimoúrovňově překonala I. koridor, stále v nedohledu.

Gejza

Praha si může plánovat co chce, ale když není schopná umravnit vlastní městské části, aby do potřebných staveb neházely vidle, má to SŽ hodně těžké. Viz PRAK.

David

Tak Praha nemá žádný legislativní nástroj na to jak umravňovat městské části, ty mají reprezentaci zvolenou ve svých vlastních volbách. To že máme zákony jaké máme, s tím taky Praha nic neudělá.
To, že máme 57 městských částí, a že je jich tolik, že v některých ani nesloží dvě kandidátky do komunálních voleb je taky problém (i když ne zrovna PRAKu), ale už na jinou debatu.

tarten

Tak PRAK už výbec ne, ten měl jepičí život a je už čtvrt století mrtvý.

Ondros

Místo toho, aby SČ kraj využil plánu Prahy na tramvaj do Letňan a prodloužil ji do Brandýsa, tak utrácí finance za řešení, které nijak neřeší nepravidelnosti na lince 375 a její výrazné zkapacitnění (trojčlánek opravdu není řešení, zvlášť pokud je provozován na stávající silniční infrastruktuře).

Smasska

To navehujete proto, že tramvaj bude pomalejší, dražší a hůře obslouží obce?

Geralt

Není fyzikální vlastností tramvaje že musí být pomalejší. Rychlodrážní tramvaje jezdí 90 km/h.

Geralt

Ještě doplním že naopak očekávám že trolejbusy budou pomalejší než současné autobusy – doplní někdo, jestli se s tyčovými sběrači dá reálně jezdit rychleji než 65 – 70 km/h?

Pája

80 měly vozy na trati do Simferopolu, 120 v USA. V tom zásadní problém není.

Pája

Na zkoušce v 90. letech při odpojených omezovačích a zvýšeném přítlaku sběračů změřeno Š. Sanos (měřícím kolem Peiseler i s protokolem)137 km/h. Víc to nechtělo jet… Dnes už by takové lumpárny neprošly a přitom je vedení i sběrače lepší 😆 😏

Aleš

Můžu se zeptat,kde se to měřilo? Díky

Zdeněk Sýkora

Samozřejmě, naprosto běžně, třeba tramvaje v Hamburku s tyčovým sběračem lítaly 80. Jen to „městské“ vedení úplně rádo nemá. Pokuch chci jezdit nad cca 60km/h, je potřeba tu trať postavit trochu jinak. On i vlak/tramvaj má pro určité rychlosti různé způsoby zavěšení troleje…

Ondros

Proč pomalejší? Některé obce na trase mají již koridor „vlakotramvaje“ v územních plánech a koridor má parametry rychlodrážní tratě. I konvenční tramvaje mohou bez problému jezdit 80 km/h a narozdíl od busů/trolejbusů je ta rychlost stálá. Dražší ano, ale kapacitnější a spolehlivá doprava. Obsluha obcí: Přezletice (dle územního plánu 6 tis obyv.), Polanka, Cvrčovice a Brandýs. Oproti současné trase se minou jen Dřevčice, které stejně obsluhuje i bus na Černý Most. A jako bonus by se využil parkovací dům v Brandýse, protože k tramvaji, by se vyplatilo i dojet autem na P+R.

Kubrt

Ona tramvajová linka do Letňan ovšem zdaleka mýjí metro Letňany, což pro napojení Brandýsa na Prahu je žádoucí bod. S „rychlotramvají“ do Brandýsa bych se nutně nevázal na stávající pražskou tramvajovou síť. Je otázka, jak by si TT poradila s napojením Staré Boleslavi, to přecejen to silniční vozidlo řeší snadněji (ač se mi obecně záměr řešit Brandýs trolejbusem nelíbí).

Ondros

To ano, ale dala by se pro přestup využít stanice Ládví (trasa C stejnak z Letňan vede „zajížďkou“ přes Prosek) a většina cestujících pokračuje směr centrum. V budoucnu se navíc uvažuje v oblasti nových Letňan, kudy má trasa tramvaje vést, o stanici metra E .

Ondros

Pardon, trasa okružního metra se bude možná jmenovat O, to E jsem psal tak nějak automaticky.

Frantisek

Já jí říkám kompromisně Ö a doufám, že v této zběsilé podobě nevznikne. Jinak lze též C prodloužit k vlaku do Čakovic a tamtéž směrovat i tramvaj z Brandýsa. Případné prodloužení tramvaje z „Nových Kobylis“ (sídliště Ďáblice) kamkoli bych bral už spíše jako obsluhu případné nové zástavby než extra rychlé spojení od Brandýsa k metru.

Peeetr

Vyhozených 20 milionů za další blbou studii. Mimoměstské trolejbusy jsou nesmyslné, a při nových cenách elektřiny ještě stonásobně víc.

Kubrt

A co takhle se pokusit si ten článek přečíst a pochopit?

JirRa

Nejsem tolik znalý problematiky, ale proč se radši nedělají trolejbusy v Praze, kde je víc kopců, větší hustota provozu autobusu, více emisí z dopravy ?

Frantík

Asi chce mít SČ kraj taky nějakou „ekologickou“ dopravu. Hlavně si myslím, že mezi městy se to staví snadněji.

Frantík

Jo a samozřejmě je to od Vysocan do Vinoře, takže taky slušná cesta v Praze.

Kubrt

Praha si staví trolejbusy v Praze, Středočeský kraj ve Středočeském kraji 🙂
Je to politické rozhodnutí kraje, jak dosáhnout méně emisí (snadno a rychle). Linka 375 je dost frekventovaná, nicméně z hlediska kvality přepravy tam trolejbusy oproti autobusům nic nepřinesou. To je ovšem téma stokrát probrané, nechci ho znovu otvírat 😉

PetrD

„tam trolejbusy oproti autobusům nic nepřinesou“ ne? A co rychlejší a plynulejší akcelerace a nižší hlučnost u trolejbusů?

Kubrt

U soudobého autobusu s automatickou převodovkou je rozdíl v „rychlejší a plynulejší akceleraci“ marginální. Dtto hluk uvnitř vozidla. Toto se traduje od dob 9Tr vs. 706RTO. Vnější hluk beru, ale v podmínkách provozu na II/610 se to ztratí. Za rozhodující kvalitativní parametry v příměstské dopravě považuju cestovní rychlost a pohodlí, s tím související odolnost vůči kongescím, to zkrátka t-bus neřeší.

Roman Čadek

Odpovědí jsou, nepřekvapivě, evropské DOTACE, kdy většinu nákladů zaplatí daňový poplatník EU.

a8n

Ty jsou podružné, primární je nařízení, že část objednávaných výkonů musí být být po určitém datu lokálně bezemisní. No a (parciální) trolejbus je v současnosti pro tyto účely jediná ekonomicky smysluplná technologie.

Jan

V Praze se elektrifikuje co se dá, respektive co se stíhá projektovat a prosadit.

Frantisek

Vzhledem k mnohem hustšímu osídlení a kopcům to jistý smysl dává, byť je to do značné míry jen přenesení škod z činnosti jinam. Mezi vesnicemi v rovině už moc ne, pokud ty emise stejně někde v nějaké formě a podobném množství vzniknou.

Jindřich

Tak přinejmenším se emise přesunou do míst s menší koncentrací lidí, takže zdravotní přínos jednoznačný. A na jednom velkém zdroji se dají lépe omezovat než na statisících dopravních prostředcích.

M19

Ale ony se dělají.