Letecké společnosti Letectví

Chceme létat do Prahy s A330neo, potvrdil šéf Air Asia

A330neo pro Air Asia. Foto: Airbus
A330neo pro Air Asia. Foto: Airbus

Zakladatel a šéf letecké společnosti Air Asia Tony Fernandes poprvé oficiálně potvrdil, že s novými letadly Airbus A330neo chce létat do Prahy.

Fernandes to uvedl podle serveru Orientaviation na konferenci v Hongkongu. Firma chce začít létat do Prahy z Bangkoku přes svoji pobočku Thai Air Asia X.

O plánu aerolinek se ví dlouhodobě, dosud ale asijský dopravce oficiálně nikdy neuvedl, že do Prahy bude létat. Funkci tiskového mluvčího firmy zatím naposledy suploval premiér Andrej Babiš, který na konci dubna dokonce uvedl, od kdy se bude do Prahy létat.

„Můj tým jednal v Maďarsku a v České republice a dokážu si představit, že tam bude letadlo A330neo létat,“ řekl Fernandes.

Air Asia už pod značkou Air Asia X létala do Evropy do Londýna a Paříže, provoz vydržel ale jen necelý rok. Firma teď chce začít raději ve střední a východní Evropě, kde není u letů do jihovýchodní Asie taková konkurence. Podle něj by za současné cenové úrovně nebyly lety do Londýna ziskové.

Podle Fernandese by měl být návrat značky do Evropy povedenější než na první pokus. Let z Bangkoku do Prahy bude kratší než v případě dřívějších letů mezi Kuala Lumpur a Londýnem, který trval až čtrnáct hodin. Nižší by měla být i spotřeba, A330neo má výrazně nižší spotřebu na sedačku. Aerolinka navíc věří, že osloví nejen Čechy toužící po dovolené v Thajsku, ale výrazně i thajskou střední a vyšší třídu, kterou láká dovolená v Evropě.

Air Asia počítá s nasazením letadla v konfiguraci  s 377 místy, jiní dopravci zatím létají se stejným typem letadla většinou zhruba se třemi stovkami sedaček. . Letadlo pro Air Asia vystavil Airbus v Paříži na aerosalonu. Podle obrázků na serveru ThePointsGuy.com neoplývá příliš velkým pohodlím v ekonomické třídě, zejména pak kvůli úzkým sedačkám.

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
thegrid

Letěli jsme letos s UIA z Prahy do Bangkoku (přes Kiev) za 7.500 zpáteční včetně jídla na delší trase (Kiev-Bangkok). 11h sedět je teda děs běs. Hlavně když sedíte uprostřed čtyř úzkých sedaček v Boeingu. Ale za tu cenu… 🙂

Prngr

A kdy slíbil Bureš, že to má startovat?

Človek

Radši poletím s Číňanama nebo Ukrajincema (občas i Rusama), co mě tam dopraví levněji, se zavazadlem a možná i s jídlem. A kdo chce úroveň, letí za dlouhodobě rozumně naceněné Qatar nebo Emirates.

Adam

Přesně. Letím teď PRG-DXB-HKG-BKK s 12-15 hodinovými layovery. A pak BKK-DXB-VIE a nedal jsem za to dohromady ani 14 tisíc.

Nicky

Bude to něco podobného jako ten Scoot co létá z Berlína do Singapuru (někdo na to nadává, většině to vyhovuje). Cenově se pohybuje zhruba na úrovni čínských aerolinek, které jsou sice s přestupem, ale zase s občerstvením a zavazadlem v ceně.

Johnny998

To není pravda, cena TGL-SIN spadne klidně i na 9-12000 Kč vč. zavazadla, což byste jinde nenašel. Zrovna jsem kupoval na srpen a prosinec. 🙂 Kdyby komparativní výhodu volatilně nízkých cen long-haul low-costy neměly, nikdo by s nimi nelétal.

Panelák

TGL je nějaké místní letiště na Papui-Nové Guinei… To snad bude do SIN i levnější než 9-12 tisíc?

Jen tak

on “nicky” ma dost zkreslene predstavy omcenach letenek, a neustale tady perli …

… a pak se podiva do rezervacnich systemu a … vse je jinak.

Nicky

Za těch 9-12 to prodávají i čínské aerolinky – stačí se podívat na Pelikána na lety Air China. A mimochodem lowcosty mnohdy vycházejí mnohem dráže než běžné linkové spoje. Já jen tlumím to očekávání nějakých extra levných letenek do Asie z Prahy už jen kvůli tomu, že není konkurence.

MarekSourak

U toho scootu, byly akce i za 6-7k, coz je tak max. co za to bych dal, obcas se da ulovit akce s Cinanama, ale nerad sedim s cinskymi cestujicimi 😀

Eskimo Joe

Co je úzké na českou zadel může být komfortní pro tu thajskou. Vzpomeňme na legendární Hercules #56-0518 🙂

TPal

Zrovna Thajci, co jsou zvyklí na Thai… 🙂