LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

České dráhy chtějí dalších 41 vagónů po ÖBB, mají už souhlas dozorčí rady

Interiér vozu Bmz po úpravách Českými drahami. Foto: ČDInteriér vozu Bmz po úpravách Českými drahami. Foto: ČD

Příliv ojetých vozů po rakouském státním dopravci ÖBB zřejmě neskončí. České dráhy chtějí v Rakousku koupit další vozy, které dopravce

Příliv ojetých vozů po rakouském státním dopravci ÖBB zřejmě neskončí. České dráhy chtějí v Rakousku koupit další vozy, které dopravce vyřazuje kvůli přeměně vozového parku na railjety. I přes to, že nejde o nové vagóny, mohou opět výrazně zvýšit kvalitu cestování na české železnici.

Dozorčí rada už dala představenstvu Českých drah předchozí souhlas s uzavřením smlouvy na nákup dalších vozů za 387 milionů korun bez DPH za podmínky, že aktuální znalecký posudek potvrdí fakt, že se jedná o zboží pořizované za cenu podstatně nižší, než je obvyklá tržní cena.

České dráhy neuvedly, kolik vozů chtějí koupit. Podle informací serveru Zdopravy.cz jde o 41 vozů řady Bmz, některé ještě se starými dveřmi. České dráhy ale nejsou jedinými zájemci, ve hře je více kupujících. RegioJet zájem o tyto vozy odmítl.

Dopravce nechce nákup komentovat. „Vozy pro dálkovou dopravu potřebujeme a pokud by byly na trhu za odpovídající cenu k dispozici, budeme se o takovou nabídku zajímat,“ řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Vozy od ÖBB se staly nejprve základem flotily RegioJetu, pak je začaly ve velkém kupovat České dráhy. Šlo o vozy první i druhé třídy, restaurační vozy i autovozy. Dohromady České dráhy v Rakousku koupily  od roku 2011 už 169 vozů v různém stavu.

České dráhy už letos oznámily modernizaci některých vozů z Rakouska, další chystají. Za 886 milionů korun chce modernizovat 79 vozů ve své dceřiné firmě DPOV bez soutěže.

Tagy Bmz České dráhy ÖBB
15 komentářů