umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Letecké společnosti Letectví

Konec leteckých sporů mezi Českem a Ruskem. Česko ustoupilo, Rusové slíbili lety přes Sibiř

Airbus A319 společnosti Ural Airlines v Praze. Foto: Letiště Praha
Airbus A319 společnosti Ural Airlines v Praze. Foto: Letiště Praha

Spory o výklad letecké smlouvy mezi Českem a Ruskem, které v červnu vedly až ke krátkodobému omezení letů ruských dopravců do Česka, jsou u konce.

Letecké úřady České republiky a Ruské federace dnes v Praze řešily vzájemné vztahy v oblasti letecké dopravy pro nadcházející období. Obě strany se shodly na tom, že od letního provozního období 2020 může v souladu se stávající dohodou z roku 1966 dojít k navýšení kapacity na přepravním trhu letiště Žukovskij – Praha.

Od stejného provozního období zároveň dojde k trvalému potvrzení a rozšíření možností využívat stávající transsibiřské přeletové trasy na lince Praha – Soul pro české letecké dopravce. Do té doby bude zachován stávající rozsah provozu. Informaci zveřejnilo ministerstvo dopravy v tiskovém prohlášení na svém webu.

Na česko-ruském leteckém trhu docházelo v posledních měsících k tahanicím i zákazům letů a přeletů, a to především kvůli možnému narušení „rovnováhy sil“ českých a ruských dopravců. K té došlo zavedením linky Ural Airlines z letiště Žukovskij do Prahy. Analýzu problému přinesl deník Zdopravy.cz v červenci.

Dnešní dohoda fakticky znamená, že Rusové budou moci létat z letiště Žukovskij bez omezení, a za to pustí lety ČSA do Soulu přes Sibiř, což byla dosud samozřejmost.

21 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Přemek

Mezivládní dohody jsou především u asijských zemí v této oblasti běžným jevem, proto se promítá do jinak obchodní politiky i politika, řekněme, mocenská (málokdy jednají dvě skutečně nezávislé suverénní vlády mezi sebou)…

Tony

Mám takový dotaz. To linka Praha – Seoul je tak dobrá nebo proč tam vůbec ČSA létá? To není jiná linka, kterou by tu A330 naplnili aniž bychom museli něco řešit s RF?

Jan Sůra

Praha – Soul je dlouhodobě nejziskovější linkou ČSA. Mj. i díky tomu, že je na ní omezena konkurence mezivládními dohodami.

Sitgestravel

Skvela prace na Ministerstvu dopravy bohuzel ale ne Ceske republiky ale Ruske federace. To se ten novy trouba Kremlik, co nahradil toho predchoziho troubu Toka, moc nepredvedl.

Zapa

Třeba do toho teď Koněv hodí vidle. 😀

Pražák

Kéž by. Méně Rusů v naší zemi za jednu linku by byl dobrý obchod.

Mindrej Zebis

Rusove jsou po Cinanech nejvice utracejici turiste v CR. Ve jmenu ceske ekonomiky dekuji za kazdeho dalsiho, co sem prileti

Jen tak

a jako myslis, ze by se sem nedostali? nebo jako jak?

Přemek

A kdybych použil analogii – „méně pražáků v naší zemi by byl dobrý obchod“? Stále více Čechů se chová hůř než ruská bábuška, která, když ji pozdravíte, poděkuje a usměje se na vás. Ostatně „dobré kšefty“ jsou až příliš často vizitkou nerovného postavení na trhu.

Apex

Jinými slovy, naše strana v zájmu zachování linky do Soulu musela přistoupit na tezi zastávanou ruskou stranou, že Žukovskij není Moskva. Na tom je trošku videt, kdo držel lepší karty….

Michal

Ano, jinými slovy ČR ustoupila… Škoda, může to být i pro nás špatný precedent do budoucna pak.

Webster

Proč je špatně větší konkurence na linkách do Moskvy? To že ruská strana má více aerolinek s kapacitou a zájmem o tu linku a česká ne je náš problém. Já to vítám, Ural Airlines má dobré ceny.

Pražák

Protože Severní Asie zároveň s požadavkem na navýšení kapacit z jejich strany blokovala navýšení kapacity z naší strany. ČSA chtěly místo A 319 nasadit B 737, což Rusáci zamítli. Bohužel naše úřady opět před Rusy couvly, což jen posiluje jejich přesvědčení, že si tu mohou dělat co chtějí. Rus rozumí jen síle, když s ním jednáte jako se sobě rovným, chápe to jako slabost a jeho arogance a agresivita nezná mezí. Pokud s ním jednáte tak je čeká, tedy jako s méněcenným póvlem, začne vás poslouchat a chovat se racionálně. Naše úřady opět jednou promeškaly dobrou příležitost.

Webster

Počkat, vždyť linku do Moskvy už provozují dobu přímo Smartwings a ne ČSA a létá se s B737.

Pražák

V Moskvě je více letišť, ne jen jedno.

Jen tak

Mas v tomtrosku gulas.

Boeingy nikdo neblokoval. Resp blokoval, ale z jineho duvodu

Přemek

Co ostatně čekat od dezinformovaného rusofoba…

Bob S.

Woe, urady nemuseli couvnout, mohli letat do Soulu mimo uzemi Ruske federace.

Jen tak

to se dela dost blbe .

HonzaX

nekoukej do mapy, ale na globus. A dá se tam letět i přes Kapské Město, ale poněkud déle.

Pako

Paneboze, mas mysleni vola!