egoe-plus
Dopravci Železnice

ČD Cargo shání další lokomotivy, poptává nové i zánovní stroje včetně kombinace elektřiny a dieselu

Bombardier TRAXX MS3 v barvách ČD Cargo. Foto: ČDC
Bombardier TRAXX MS3 v barvách ČD Cargo. Foto: ČDC

Největší tuzemský nákladní železniční dopravce začíná řešit další velký krok ve své plánované obnově vozového parku. V průzkumu trhu zjišťuje možnosti nákupu desítek kusů nových i zánovních lokomotiv. Poprvé poptává i lokomotivy, které kombinují pohon elektřiny a dieselu.

Průzkum trhu zveřejnilo ČD Cargo na svém profilu zadavatele, kompletní popis poptávaných lokomotiv je možné stáhnout zde. „Sledujeme aktuální možnosti trhu pro zajištění dodávek interoperabilních lokomotiv pro roky 2021 a dále. Zajímáme se i o kombinace dieselu a elektřiny a to v podání buď last mile, nebo plnohodnotně oba typy trakcí,“ řekl výkonný ředitel ČD Cargo Tomáš Tóth.

Nabídky výrobců budou závazné, ČD Cargo se však chce rozhodnout o rozsahu závazku až podle předložených nabídek. „Další interoperabilní lokomotivy potřebujeme k expanzi na zahraniční trhy, ale také jako prostou generační obměnu“ vysvětlil Tóth. Průzkum má podle něj zajistit, že ČD Cargo získá nejlepší podmínky na trhu a to jak po stránce ekonomické, tak i technické.

ČD Cargo v materiálu naznačuje, kolik nových lokomotiv si chce v příštích letech pořídit, neuvádí zcela přesné počty lokomotiv.  Opět zvažuje i 6 dieselových interoperabilních lokomotiv o výkonu nejméně 2000 kW pro provoz minimálně v Česku, Slovensku a v Maďarsku. Současně zjišťuje situaci na trhu středně těžkých dieselů poptávkou neuvedeného počtu lokomotiv o výkonu nejméně 1500 kW.

Rozšířit chce také výrazně flotilu elektrických lokomotiv: po dodávkách strojů Siemens Vectron a nákupu Bombardier TRAXX MS3 poptává firma dodávku až 25-35 lokomotiv s rychlostí nejméně 160 kilometrů v hodině pro provoz v Česku, Slovensku, Polsku, Německu, Rakousku, Maďarsku a Chorvatsku. Plán současně naznačuje další expanzi ČD Cargo do zahraničí. Část lokomotiv má být totiž schválena pro provoz v Itálii a Slovinsku.

Průzkum trhu se týká i možnosti dodání zánovních elektrických interoperabilních lokomotiv závislé trakce, u nich ale ČD Cargo neuvádí počet, kolik chce odebrat. I ty mají sloužit pro provoz v zahraničí.

ČD Cargo nově řeší i poptávku na duální lokomotivy, tedy elektrické lokomotivy osazené výkonným dieselovým motorem. Koupit jich chce pět až deset kusů. Nedávno Siemens oznámil první kontrakt na model Vectron Dual Mode. Flotilu by mohly rozšířit i elektrické lokomotivy s modulem Last Mile, tedy dieselovým motorem pro kratší dojezd mimo elektrickou trať. Ty ostatně dopravce nyní testuje ve své letos otevřené rakouské pobočce.

74 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Lukáš Smolka

Když se kouknu do tabulky traťových poměrů. Nevím kde by s tím 90 tunovým Dual Mode Vectronem jezdily? Ty mašiny nemají přechodnost na většinu neelektrifikovaných tratí. Pár výjimek tu ale je, jen pár! 😀

jiný Petr

Když můžou elektriky s nápravovým tlakem větším než 20 tun jezdit bez problémů po tratích třídy C, tak proč by nemohly i ty dieselové.

Petr Šimral

Protože tenkrát se tu muselo. MAXIMA už musela po tratích třídy C max. 50 km/h…

kade

Široce rozšířený omyl … u nás se ani přechodnost podle svislých účinků neurčuje prostým podílem hmotnosti a počtu náprav. Je na to výpočet zohledňující víc parametrů a pak to něco vyplivne.

Jiří Kocurek

Sehnat? V Přerově se v kopřivách popásají nejméně 4 brejlovci. Takže ovčáckého psa, krotitele hadů a hurá na to. Jen už vypadají velmi zdivočele, bude asi potřeba je znova domestikovat a vycvičit. Možná ale bude přece jen lepší zapřahat býka, nežli hada.

kade

z těch bych tipoval, že by spíš mohly vzniknou zbývající bizony pro ČD Cargo…

Leinad

K čemu to bude dobrý?
Už je plně interoperabilní SŽDC nechá s ETCS jezdit ve dvojících Praha – HavlBrod – Brno, není potřeba TRS když má GSM-R?

Přemek

Bude-li po roce 2021 vůbec co vozit…

Kubrt

Co se stane v roce 2021?

Jiří Kocurek

Zkrachuje Škodovka, nebude potřeba vozit ani uhlí. Vládu totiž převezmou mikroekonomové bojující za soběstačnost regionů a tím pádem nulovou dopravu zboží a osob. Pro chleba se přece může _každý_ zajet na kole. A díky decentralizaci výroby elektřiny nebude potřeba dopravovat ani tu. Vzorová obec již i v tomto ohledu dosáhla samostatnosti v podobě bioplynové stanice. Tím pádem ani nebude potřeba vozit dřevo a dřevní štěpku do konvertovaných uhelných elektráren. Vše vyřeší znalostní ekonomika.

PS: Po vzoru Mao Ce Tunga, oni budou z regionální soběstačnosti vyňati, takže si budou moci dopřávat dovozové kávy, pro případ sabotáže kávovníkových plantáží na Mělnicku.

kade

Tak hlavně jestli o tom vědí v příslušných dolech a elektrárrnách.
Každopáně krach Škodovky by mohl být naší železnici naprosto ukradený (a té nákladní už teprve..). Nebo teda pokud by mělo jít o tu Boleslavskou, to už by bylo horší…

DRABADURA

III. světová

Jimbo Jones

A shání ČD Cargo taky kšefty? ‚:-)

V.N.

Je v plánu také něco jiného , než tyto mašiny. Když se dívám , čím jezdí na naší vlečku , je mi zle. Desítky let staré 742 , které neprošly nikdy žádnou modernizací , které dle mého názoru musí sežrat více oleje než nafty a radši ani nedomýšlet , kolik a jakého sajrajtu vypustí do ovzduší.

V.N.

Nějak nechápu ty minusy…. Pořád čtu o moderních elektrických lokomotivách …proč ne. Ale řeší někdo ve vedení ČD Cargo také někdo něco jiného ? Dost zakázek má ČD Cargo i na neelektrifikovaných tratích. A stroje , kterými tam jezdí lze považovat za jednu velkou ostudu.

Mrc

Nemodernizuje se náhodou 50 banglí u cz loka? Při počtu kolik jich je sic málo, ale lepší než drátem do oka..

Kubrt

Běží 50 reko 742 na Effishunter, k tomu 5 effishunter 1000 jako novostavba, 4 bizoni. CZ loko připravuje nástupce bizona jako novostavbu, těch ČDC určitě pár taky koupí…

Romanero

Počítám, že to kritérium 160 kmh je tam jen jako záruka „modernosti“ než jako reálný požadavek. Nebo ne?

Já, kdo jiný

Není. Představte si, že jste soukromý dopravce a potřebujete co nejrychleji dostat samotnou lokomotivu jako Lv z Břeclavi do Děčína, protože v Břeclavi odpadl výkon a mašina musí vydělávat.

Leinad

V Břeclavi odpadl výkon a někdo chce just-in-time z Děčína, jo to hezká představa že nákladní vlaky vozí i JIT 🙂
A když budou 160 i vagony, tak to třeba SŽDC nechá projet i ve špičce.

Jiří Kocurek

Nesmysly. Když bude moct 160, může jako Lv před EC/IC a nebude ho vůbec brzdit, takže z Břeclavi do Nymburku dojede akorát zároveň s nákladním vlakem, který vzali náhradním starým škopkem, jehož postávání v Děčíně nestojí až tak moc.
Ono totiž v noci jde. Břeclav Děčín, za 6 hodin. Jenom ne se starým škopkem jako je Plecáč nebo Hrbatá.

Petr Šimral

Břeclav – Děčín se dal jezdit za pět hodin.
Obrat Děčín východ – Bratislava Vajnory – Děčín východ pod 12,5 hodiny (1000 km) jsem kdysi opakovaně dokázal absolvovat.
Dnes už to nejde, vlaků jezdí násobně více…

PeMIČ

Tak záleží co na to CDP,Mirel,přechod systému atd..Hold někdy je to před IC,EC,SC,LE a RJ docela odvaha😉

Vbb

Tak samozřejmě ta lokomotiva má i magnety, aby splnila požadovaná brzdicí procenta pro rychlost 160, že?

Petr Šimral

Magnety nepotřebuje, vyhovuje bez nich…

Vbb

Kolik má ta lokomotiva brzd. procent (že to vyjde i bez magnetů)?
Děkuji.

Halbstadt

Vectron při 160 km/h má 151 %

libcha

Ničím neodůvodněné legislativní omezení Lv vlaků do 80 km/h už bylo zrušeno? Nevím, ptám se.

Martin11

Jasně už jezdíme lv i 120 ale né s lok řady 122/😆😆

jiný Petr

Jasně, Lv vlaky už jezdí běžně 160 km/h, pokud jsou dostatečně obržděny, což u moderních lokomotiv není problém.

Jiří Kocurek

Bylo oddůvodněné jednostrannými brzdovými špalky na skvělých a moderních strojích z doby před … víme čím.

Halbstadt

Dávno

Leinad

Mno jo, kde náklady jezdí(nebo v příštích desetiletích) budou jezdit 160?

Vašek M.

Věřím, že se ČD Cargo obrátí na výrobce z Plzně. Většina jeho strojů je přece odtud.

Jiří

Jestli Škodovka nabídne nákladní verzi 380 za rozumnou cenu v porovnání s ostatními, nevidím jediný důvod proč ju nebrat.

Miro

No to se nechám překvapit jestli Škoda něco nabídne. BTW existuje něco po E109? Dle mého s E109 nemají šanci, předpokládám že ČD mají reálné údaje o spolehlivosti těchto strojů a budou s tím pracovat. By mohli novináři pozjišťovat a zveřejnit:-)

Ten_z_Bíliny

A ono je tak těžké ty stroje koupit včetně servisu a zajištěni procentuální disponibility, včetně sankcí za nedodržení?

Ing Jouda

a) spolehlivost
b) nesplňuje podmínky provozu v dalších zemích ( viz článek )
c) zkušenosti

Jiří Kocurek

Tak to by se České Dráhy měly obrátit na vagonku v Budyšíně, většinu vagonů maji odtamtud. Co na tom, že nevyrábějí to, co ČD požadují.

Manitou

Siemens Vectron.
Chápu, že habaďůra okoli, aby se vyhovělo zákonům je nezbytná, ale výsledek je zřejmý.

Rýpal

Neumí 25 kV/50 Hz. Dost bych se divil 🙂

Kubrt

Cože?

Rýpal

Spletl jsem se, odpovídal jsem na Vectron Dual. Ten je opravdu jen na 15 kV. Ale co mají v šuplíku, to nelze předjímat.

Leinad

Kdyby byla vážná poptávka, tak diesel + 25kv + 3kv někdo vyrobí 😀

Rýpal

Ano, ale vážná poptávka nezní na 5-10 kusů. Sice si výrobce může pohrávat s myšlenkou, že to někdo další koupí, ale červíček „co když (ne)“ neustále hlodá….
Za vážnou poptávku bych považoval 20+ v základu a dalších 20+ v opci.

Tonda Sehnal

Již dávno jezdí a jmenuje se Stadler dual mode.

Kubrt

No jo, ale ČDC chce konzultovat o BoBo lokomotivách.

Kubrt

Výsledek je zřejmý, tak jak to, že teď Cargo kupuje Traxxy?

Manitou

Duální Traxx existuje (nejen na papíře)? Nepidil jsem se po tom.
Ale Vectron existuje, jako hybrid i jen s pomocnými motory pro vlečky (Finsko).
Nedávno tu byl článek.

watslaw

Minimálně existuje Traxx Last Mile. V generaci 2 byl jen pro jeden elektrickej systém, ale mám za to, že v generaci 3 je i možnost 3 systémy + last mile.

Kubrt

Jo takhle, už to chápu. Osobně nemám dojem, že by plnohodnotný duální stroj pro podmínky v ČR, resp. ČD cargo, bylo něco nezbytného a úplně žádoucího a výhodného. Chápu to jako téma těch konzultací, ne jako jasnou deklaraci, že to chtějí. A pokud, není nutné vše řešit v rámci jedné smlouvy s jedním dodavatelem.

Manitou

Ony ty parametry výkonu jsou shodné s Vectronem právě.
Ale, samozřejmě, kdo ví, do jaké míry je podobný nákup realistický.

Já, kdo jiný

Bombardier umí dobře mazat med kolem huby.

Já, kdo jiný

Jen malá poznámka: Duální Vectron je koncipován jako dýzlák s možností jízdy pro drátem jako E-lok stejného výkonu (2MW), proto označení motorové: 248.
Kdežto šestikolo Stadler Euro Dual je elektrická lokomotiva řady 159 s plnohodnotnou možností jet jako motorová.

noerf

Z hlediska České produkce máme lokomotiby E109 a dieslové Effilinery s výkonem 1600 kW, takže dieslové lokomotivy s výkonem 2000 kW se u nás nevyrábějí.
Paradoxní je, že zatímco někteří dopravci začínají flotilu lokomotiv jednotit, ČD Cargo nakupuje v několika kusových seriích od několika různých výrobců (Siemens, Bombadier, Newag), což není asi úplně efektivní, jak z hlediska vyjednávací pozice, tak z hlediska provozu – zaškolení k obsluze, servisy.

Dalibor

Často mám pocit, že „unifikace“ je něco jako sprosté slovo. Bohužel nejen na železnici. Přitom jsjednocení a snížení typů, které jsou v provozu jednoznačně přináší výhodu v servisu, možností lépe „si vypomoct“ strojem , který je právě volný, jednodušší zaškolení lidí, méně speciálních postupů, přípravků…

Původní Pražák

Vždycky záleží na konkrétních okolnostech, vývoji nabídek i technických novinek. Servis může zajišťovat výrobce, takže vás zajímá jen cena, s tím zaškolovánim na jedné straně v Polsku, na druhé v Itálii to taky nemusí být pravda… A kdyby třeba Smart Wings stihly trochu rychleji unifikaci maxem, tak tu uz dnes asi nejsou… Ale toeretizovat v diskuzi samozřejmě můžeme, jen bych nepředjímal, že ve vedení ČDC jsou úplně mimo.

Zlesák

Unifikace je často bohužel v rozporu se zákonem, neboť nelze v soutěži někoho upřednostnit či znevýhodnit. Podívejte se např. na unifikaci u dopravních podniků. Co dodávka (autobusů, trolejbusů, tramvají), to často jiný typ, takže ač by si unifikaci mnozí přáli, není vůbec snadné ji dosáhnout. Jediné řešení je pořídit naráz velké množství vozidel (viz např. DP Hradec Králové), ale pak zase naráz dožijí.

Kubrt

Řešením je postupně plněná rámcová smlouva, nebo smlouva s opcí (opcemi).

a8n

Což ovšem zrovna pro diskutované Cargo neplatí.

XXXD

No nic proti, ale měl jsem takový pocit, že ČD Cargo, jehož vlastníkem jsou ČD tedy stát, musí vybírat vozidla pouze přes soutěže, tudíž aby vždy vyhrál Bombardier musel byste mu to šít na míru.

Radek

ČD Cargo právěže nemusí, pokud tedy na daný projekt nemá dotaci, jako třeba ETCS.

Přemek

Není-li dotováno z veřejných zdrojů, tak vskutku nemusí.

Qěcy

Může si udělat soutěž na rámcovou smlouvu na několikanásobek skutečně odebraných strojů.

Martin K.

Unifikace je prospěšná věc, má však své limity, obálky na poštu taky nepovezu Scanií.

Romanero

To by musel jeden výrobce nabízet kompletní portfolio lokomotiv. A to se neděje..

Oldřich Sládek

A proto náš druhý největší člen, METRANS Rail, kupuje po desítkách Traxxů první Vectrony… On ten svět byznysu je kapku složitější… 😏

Bubák2003

No von je nucenej,páč Traxx 3MS jaxi není odskoušené( viz.příspěvek Petra Šimrala) a já su přesvědčen,že kdyby byl ,tak značku nemění( samozřejmě pouze špekuluju….třeba fakt pohunci ze Siemensu dali neodolatelnou nabídku a hlavné tu loko mají)🤟

Já, kdo jiný

Jenže pan Šimral v rámci Metransu o tom naštěstí nerozhoduje, jen dává doporučení coby projektový manažer. Elektrické lokomotivy pořizuje Metrans a.s. pro celý holding, Metrans Rail se o ně pouze stará a provozuje je na svoji licenci v ČR.

Bubák2003

Proč “naštěstí “? Jen se ptám? On totiž ten Vectron není zase tak echt( já na nich jezdím,to jen pro info)

Já, kdo jiný

A kteří ti lokomotivně jednotící dopravci to jsou? To by mě zajímalo.
Effiliner 1600 není novovýroba a trakčně je to pořád brejlovec se spalovacím motorem CAT, stejnosměrnými sériově buzenými motory a trakčním výkonem cca 1200 kW.

Jiří Kocurek

Aspoň to (Effiliner 1600) dokáže opravit kdejaký Václav Monteur, jen na ten motor holt bude potřebovat návod, brejle a šroubovák. U něj si k ladivem nevystačí. A na popojíždění po neelektrifikovaných lokálkách ta mašina stačí.

jiný Petr

Od Newagu zatím ČD Cargo nic nekoupilo.

HolyTrinity

To sice ne, ale polská odnož ČD Cargo si pronajala lokomotivy Newag Gryffin. 🙂