egoe-plus
Železnice Železniční průmysl

Siemens má prvního zákazníka na Vectron Dual Mode. Jede na diesel i elektřinu

Siemens Vectron Dual Mode. Foto: Siemens
Siemens Vectron Dual Mode. Foto: Siemens

Německý dopravce Railsystem RP GmbH je prvním zákazníkem Siemensu na nové lokomotivy Vectron Dual Mode, které zvládají jízdu na diesel i trakční elektřinu.

Kontakt oznámil Siemens v tiskové zprávě. První stroje má firma převzít na konci příštího roku. Siemens dvouzdrojové lokomotivy představil letos v březnu, koncept už na loňském InnoTransu.

Jde o lokomotivu, která kombinuje to nejlepší z obou trakcí,“ řekl šéfka Siemens Mobility Sabrina Soussan.

Pro dopravce je hlavní výhodou možnost provozovat vlaky na elektrizovaných tratí i těch bez trolejí bez výměny lokomotivy. Zatímco řada výrobců experimentuje zejména u elektrických jednotek s hybridy a pohonem mimo elektrizované tratě na baterii, Vectron Dual Mode sází čistě na naftu.

Siemens Vectron Dual Mode. Foto: Siemens
Siemens Vectron Dual Mode. Foto: Siemens

Lokomotiva je navržena čistě na provoz v Německu, má výkon 2000 kW bez ohledu na to, zda jede na elektřinu či naftu. Maximální rychlost je 160 kilometrů za hodinu. Mimo elektrifikované tratě má lokomotiva k dispozici nádrž na 2500 litrů nafty. To je výrazně více než na lokomotivy typu Last mile, které umí sice jezdit také mimo elektrizované úseky, ale většinou jen pár kilometrů.

43 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
...

Praha – Luhačovice taky by se zde skvěle využil

ythomas_ct

…to myslíte vážně? S trakčním výkonem 2 MW (když tedy pomineme, že to „nežere“ ani 3 kV DC, ani 25 kV AC 50 Hz)? Při těch 160 km/h Vám zbývá závratných 45 kN tažné síly a to vskutku není mnoho…

Leinad

Arriva Express nejede o moc rychleji. Praha-Olomouc na čas tím nepojedu, ale „Praha-díra na trase Arrivy bez přestupu“ nezní tak špatně.

Vapch

To je cesta (y) Dávám palec nahoru

Leinad

Jak to brzdí?
Předpokládám že pod trolejí rekuperuje, a bez drátů akorát topí? Myslím, že by tomu slušela minibaterka na max cca jedno zabrždění.

Petr Šimral

Obávám se, že jí hmotnostně není kam dát…

Lukáš Smolka

To je přesně mašina co by se hodila na R14 Pardubice – Liberec. Klasická směs rakouských ojetin a nějakých českých vozů typu Bee238, Bpee, Apee a k tomu tahle mašina. Mezi Pardubicemi a Hradcem by jela 160 km/h (teda pokud se dokončí druhá kolej na zbylých úsecích) a z Jaroměře do Liberce bez drátů.

Vapch

Těch tratí, kam by se hodila je mnohem víc.
Namátkou: Ostrava – Opava – Krnov – Olomouc
Nebo Ostrava – Frýdek Místek – Frenštát p/R – Valašké Meziříčí…

LWQ

Misto/vedle reko brejlovku PHA – HK – TU/NA 🙂 nebo u nas – PHA – Neratovice – Melnik 🙂

Viktor

Ideální lokomotivy pro pražský semmering až bude hotová spojka na letiště tak bude potřeba elektro i diesel

Petr

No konečně to Siemens pochopil, že je blbost cpát baterky do vlaků, když mám trolej a kde není stačí nafta.

Peter

ideálne pre trasu Prievidza – Bratislava – Skalica , Skalica – Bratislava – Nitra .

Peter

alebo Prievidza -Trnava – Bratislava N M – Dunajska Streda- Komárno- Nové Zamky

J.K.

Docela slabé… No ale kdyby to umělo ještě naše systémy, tak na rychlíky Praha – Mnichov asi v pohodě, na ty 4 vozy, a nemuselo by se pořád přepřahat….

dada

konecne rozumna masina, ktera ma zalozni pohon, kdyz dojde nafta!

Divočák

hodil by se na koridoru při námrazách trakčního vedení … nahodí diesel a dojede třeba Pendo, co na situaci nemá variantu

Georg

na to by se hodilo nejvic normalni 25kV napeti…

Dalibor

To jo, 3kV Dc již dlouho je přežitek, ale není zatím moc „tlak“ na urychlení sjednocení trakce a případně vznik jednotné fáze…Ono překlopit to z 3kV na 25kV AC není zas tak jednoduchý.

Libor

Kolikrát stojí i 25kV a jezdí jen diesly… 😉

Dalibor

no to já říkám taky že trakce má být NEZÁVISLÁ

tomiczech

nevidim nikde nadrz na adblucko takze Euro6 asik nesplnuje co?by me zajimalo jak to poresily kvuly E6 se nesmi uz delat Bizoni od CZ loka

Georg

tak ted jste na to kapnul. siemens urcite vyvinul novou lokomotivu, ktera nebude moci vyjet… :-DDD

Qěcy

Pro nesilniční spslováky platí normy Stage I až V.

Obtloustlý Travolta

Přesně tak, a proto se, především z popularizačně reklamních periodik, hlavně zaměřených na silniční dopravu, dozvíte perly typu „lodě nemají katalyzátory a proto jsou škodlivější, nežli všechna auta osobní i nákladní světa“. Školy sice nemám, ale když si letmo a vecice zhruba spočtu instalovaný výkon všech aut versus instalovaný výkon všech lodí světa, tak jim toto promo zkrátka nezbaštím.

Jiří Kocurek

Ono to titž vzniklo tak, že někdo spočítal emise oxidu siřičitého. Jelikož mazut obsahuje mnohem víc síry než benzín, tak vyšlo číslo větší.
A pak přišli experti a extrapolovali emise SO2 na spotřebu. Vůbec je nenapadlo, že potom by loď plující přes Atlantik spálila více paliva, než kolik váží plně naložená. Hoax se rozšířil a za smog v okolí Chavelic můžou lodě, protože atmosféra je jenom jedna a všecko souvisí se vším. Dáš si ke kávě banán?

Dalibor

A tro si předstvte ten smog, až se dodělá DOL a lodě budou tímpádem všude…. 😀

Libor

Co s tím má co dělat výkon? Moje Volvo s motorem B5244S2 (benzín s Euro 3, 103kW) je sotva škodlivější než Wartburg 1000 (benzinový dvoutakt, 30kW) proto že má 3.5x větší výkon…

Jiří Kocurek

Obě auta mají přibližně tunu. No a té zlé neefektivní lodi stačí cca 0,5 kW na tunu hmotnosti.

Dáda

ale jedna tuda je od odporných imperialistů a ta druhá je od soudruhů z NDR

okk

Hezké. Tak nějak by se mi to líbilo ve variantě 25kV+nafta na linku R11 🙂 – pak by se nemuselo v Jihlavě přepřahat a navíc po elektrifikaci z Brna do Zastávky by se nemuselo pod dráty jezdit na naftu. Ostatně těch možností využití by se našlo u nás určitě i jinde.

Kubrt

Tak to by ještě chtělo tu spojku mimo Jihlavu hlavní nádraží 🙂

Petr

Mě by nejužitečnější přišla na trase Brno-Jeseník, tam taky dochází v Zábřehu k rozpojování a vzhledem k členitému horskému terénu kolem Branné-Lipové v těchto místech elektrifikace reálná jen tak nebude.

Kubrt

Já vím, že jen tak fantazírujeme – ale u té Ramzové (i u té Jihlavy) by byl problém s hmotností. Berme to jako oslí můstek – tento Vectron DualMode (jakož i normální elektrické Vectrony) se hmotnostně pohybuje kolem 90 tun a tento limit – dle mého názoru – je i za tím, že výkon – i v elektrické trakci – je proti čistě elektrickému Vectronu cca třetinový. Osobně si myslím, že to tento stroj bude u potenciálních zákazníků znevýhodňovat, resp. bude dost omezovat spektrum možného smysluplného nasazení. Zkrátka postavit na čtyři nápravy v evropských podmínkách plnohodnotnou dvouzdrojovou lokomotivu (zatím?) nejde.… Číst vice »

Kamui

A proč to neudělají v šestinápravové verzi? Šestikola se používají všude na světě, jen v Evropě ne. A dnes se přitom umí takové třínápravové podvozky, že mohou jezdit podle normálních hranatých rychlostníků, a níkoli kulatých.

Kubrt

Neformuloval bych to tak, že v Evropě se nepoužívají šestikola – po Evropě jezdí několik stovek moderních (a samozřejmě i „nemoderních“) šestinápravových lokomotiv, ty moderní počínaje Class 66 a konče aktuálně vyráběnýma TransMontanama nebo těma výše zmíněnýma EuroDualama (zatím vyrobeno 8 kusů, z toho 5 jezdí v Německu). Jasně, v Evropě budou proti čtyřnápravovým lokomotivám v menšině, ale jezdí a vyrábějí se. Proč je Vectron DualMode čtyřnápravový – řekl bych, že Siemens nemá vyvinutý třínápravový podvozek a DualMode je spíš takový pokus, jaký o něj bude zájem. Uvidíme. Před pár lety, když se vypisovala velká zakázka na nákladní lokomotivy pro… Číst vice »

Rypal

Dual mode je především Vectron – Diesel (kterého prodali jenom jednotky kusů) a k tomu doplněné trafo+ sběrač. Trakční motory zůstaly stejné. Jasně, je to řešení s minimem vývojových nákladů. V Německu jezdí dost dieselů pod drátama, tak zkouší, jak se to uchytí.

Dalibor

mašina by vyšla extrémne dlouhá… Jeda udělat „dvojičku“ to by teoreticky šlo. ale prakticky by to nikdo nezaplatil.

Kubrt

Jaká „mašina by vyšla extrémně dlouhá“? Děkuji.

Dalibor

mašina s dieslem a elektikou na 25kV, bylo by tam větší trafo + krapet „prostornější“ elektrika (izolace přece jen těch 25kV je skoro dvakrát tolik, než výše uvedený případ), než při variantě napájení DC + nafta. Mašina dieselelektrika + DC napájení, při použití sériových motorů by šlo vestavět do „normálních“ lokomotiv rozměru „brejlovce“ ( s výkonem brejlovce).

ene bene

trafo 25kV 50Hz by mělo vyjít pro stejný výkon rozhodně menší – kvůli té trojnásobně vyšší frekvenci

LWQ

Trafo bude urcite mensi – si vezmete spinany zdroj treba v televizi, ten rozhodne nema pul kilove trafo ktere by VA odpovidalo. A ad znimene izolacni vzdalenosti – izolovat se prece nemusi jen vzduchem ci polohou,ne? Proc to Siemens neudelal? Drzel se zadani. Sestikolo ci dvojicka s vykonem 8MW a k tomu jako zaloha 3MW plyn/nafta, to by mohlo byt docela zajimave 🙂

pony

Protože koukáte na 1:1 náhradu *dieselové* lokomotivy, která dovolí dopravci odškrtnout si výrazné snížení emisí, když zrovna bude pod trolejí. Není to elektrika s last mile.