Brněnské letiště zažije největší expanzi v historii. Rumunský Blue Air otevře sedm linek

Boeing 737-500 letecké společnosti Blue Air. Foto: Facebook Blue AirBoeing 737-500 letecké společnosti Blue Air. Foto: Facebook Blue Air

Rumunská společnost Blue Air spustí na přelomu března a dubna pět nových linek z Brna. Další dvě začnou létat v

Rumunská společnost Blue Air spustí na přelomu března a dubna pět nových linek z Brna. Další dvě začnou létat v létě. Krajské zastupitelstvo dnes start nových linek podpořilo založením nové společnosti Blue Air Moravia Transport, v které bude mít kraj přes svoji dceřinou firmu Jihomoravská rozvojová podíl 35%.

Nové linky začnou létat do Milána, Říma, Barcelony, Bruselu a ukrajinského Lvova, mají být celoroční. Přes léto k nim ještě přibude spojení do Splitu a Dubrovníku.

Vstup do nové firmy schválili dnes jihomoravští zastupitelé. V tiskové zprávě kraj uvedl, že společně s Brnem dlouhodobě deklarují společný zájem na rozvoji letecké dopravy. „Za tímto účelem Jihomoravský kraj, který je v současnosti jediným společníkem Jihomoravské rozvojové společnosti, schválil záměr prodat městu Brnu podíly v této společnosti o velikosti 50 % všech podílů. Následně krajské zastupitelstvo souhlasilo se založením obchodní společnosti Blue Air Moravia Transportation jako dceřiné společnosti Jihomoravská rozvojová společnost. V této společnosti bude většinovým (65 %) společníkem letecký dopravce BLUE AIR (spol. S.C. Blue Air-Airline Management Solutions S.R.L.),“ uvedl kraj v tiskové zprávě.

K založení firmy dochází poté, co z Brna zcela odešel Wizz Air se dvěma linkami a zůstala jen pravidelná linka Ryanairu do Londýna. „Je to pro kraj historická šance, která pomůže dalšímu růstu celého regionu. Schválení zastupiteli je první krok, následovat bude založení společného podniku v nejbližších dnech a zejména finalizace smluv, která bude obsahovat detaily spolupráce a garance pro dohled nad investicí kraje. Ve schváleném rozpočtu na příští rok je připraveno 60 milionů korun, což je výrazně menší částka než investují do rozvoje leteckého spojení jiné regiony. Předpoklad je, že v následujícím roce bude tato částka nižší a ve třetím roce se očekává vyrovnané hospodaření této nově založené společnosti,“ řekl hejtman Bohumil Šimek.

Plán počítá s tím, že nové linky mají přepravit 130 tisíc lidí ročně. Jihomoravská rozvojová společnost provedla průzkum trhu a poptala nákladovou stránku a ochotu oslovených dopravců vstoupit do společného podniku a vložit do něj investice. Ze tří oslovených dopravců předložila kompletní nabídku nízkonákladová společnost Blue Air. S principem soukromého investora již předběžně vyjádřilo souhlas Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise v jiném případě rozvoje leteckých linek z Letiště Brno. Podle zdrojů deníku Zdopravy.cz byl jedním z dopravců Travel Service.

„Destinace jsme vybírali na základě odborné studie renomované německé společnosti MKMetric. Výhodou nabídky společnosti Blue Air je letadlo se základnou na brněnském letišti, což nám umožní přizpůsobit letový řád potřebám budoucích cestujících. Jakmile budou doladěny poslední detaily smlouvy s dopravcem, budeme moci představit detailní letový řád, finální ceny letenek a standard palubních služeb. Předpoklad je, že tyto informace budeme moci zveřejnit v lednu 2018,“ řekl Daniel Mahovský, jednatel společnosti Jihomoravská rozvojová.

Blue Air bude z Brna létat s Boeingem 737-500 s kapacitou 126 míst. Frekvence letů je u Milána a Bruselu stanovena na třikrát týdně, u ostatních destinací jsou plánované dvě frekvence týdně. Letový řád má reagovat na aktuální změny v poptávce úpravou počtu frekvencí. „Věříme tomu, že si nové linky velmi brzy najdou své pasažéry. Letiště Brno má velkou výhodu v tom, že je kompaktní, odbavení bývá rychlé a cestující tu nemusejí trávit zbytečný čas čekáním. Věřím, že pohodlí a rychlost, kterou umí letiště poskytnout, pomůže atraktivitu linek zvýšit,“ říká Milan Kratina, CEO skupiny Accolade, majitele společnosti Letiště Brno.

Blue Air létá od roku 2004, ve flotile má 28 letadel Boeing 737, dalších 12 má objednaných.

Tagy Blue Air Letiště Brno
40 komentářů