Blíží se vlaková bitva o trasu Praha – Berlín. Na trasu chce vyjet RegioJet, stát bude vybírat z více nabídek

Traxx RegioJetu před první jízdou. Autor: Zdopravy.cz/Josef PetrákTraxx RegioJetu před první jízdou. Autor: Zdopravy.cz/Josef Petrák

Tuzemské dopravce čeká v příštích měsících souboj o to, kdo bude za státní peníze jezdit na českém úseku linky mezi

109 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
To

„Tohle je hlavní trať, turisticky i byznysově atraktivní. Když na ministerstvu dopravy nepřijmou naši nabídku, budeme jezdit proti Českým drahám,“

Pokud si stát není schopen ohlídat své investice, neměl by podnikat a nechat se o…vat od podnikatelů.

AAA

ano, stat by nemel podnikat, varit pivo a podobne

Václav Macůrek

Smůla. Když už i v USA přišli na to, že bude lepší, když bude mít vlastní společnost osobní dopravy (Amtrak) a mít tak tuto dopravu pod kontrolou (pokud se to tak dá říci – přesnou situaci neznám), tak proč se tady někteří lidé snaží za každou cenu ČD oškubat, zrušit atd.

Alex, Havířov

Protože ČD škube všechny nás – stát i cestující, tak prosté a jednoduché………
Takové tratě by si měly na sebe vydělat a ne je ještě dotovat!!! Pak ty peníze chybí tam, kde je potřeba.
Když dokáže RJ jezdit na vlastní triko na hlavních tratích, tak by měly i ČD. Kdyby LE a RJ nevyjel na trať Ostrava – Praha, tak by ministerstvo dopravy nevěřilo, že se to dá odjezdit i bez dotací, stále by dotovalo ČD a jízdenka stála pořád 500 Kč.

bobo

Tato i jine diskuze potvrzuji jedine. Tezko se dohodnou dva, u trech a vice je to uz vyloucene:-)

Robert

Open access vede nejenom ke snižování ceny jízdenek ale také k nasazení toho nejlevnejsiho co lze sehnat. Personálem počínaje a vozy konče. Na trase Pha-Ost jezdí dnes LEO s jednotkami vyvinutymi pro regiony a to až do Košic a stejně je pořád ve ztrátě. RGJ s 30 let starými vozy a taky to dotuje z jiných činností a ČD když nepočítám Pendolino které by za stávající situace na trhu již nikdy neporidily tak jezdí taky hlavně s odepsanymi vozy. Takže každá mince má dve strany…….

Rail2005

ICE Frankfurt – Bruxelles jezdí v celém úseku jako open-access. Není dotovaný ani na německém území. Thalys Dortmund – Paris je to samé. Vlaky jezdí plné (zvláště Thalys), díky dynamičtější cenové politice, než má DB. A pak že to nejde. Praha a Berlin jsou dvě hlavní města států. Na německé straně je v úseku Dresden – Berlin pouze 2h takt, což je dost nevhodné. Němečtí zákazníci by rádi další spoje. Na českém území v relaci Praha – Ústí nad Labem – Děčín nemají dotace co dělat. Zastávkové rychlíky v úseku Praha – Ústí n. L. zrušit a místo toho zavést… Číst vice »

Honza

Brussel – Frankfurt: Ano, tato linka je v rámci Open Access, ale je nutné si uvědomit dost zásadní věc a to, že ty vlaky jezdí kompletně po separátní trati pro osobní dopravu, výjma úseku Aachen – Köln dokonce jen pro vysokorychlostní osobní dopravu. Takže tam by se teoreticky nemají jak setkat s kapacitním problémem osobní doprava (včetně té závazkové) vs nákladní doprava jako my na celém území ČR. … Až bude VRT Praha – Dresden, tak je Open Access možný, ale zase jen do doby, než se začne aplikovat integrální taktový JŘ. Němci se bude taky opět vracet zpět k… Číst vice »

Honza

A ještě k Vaší poznámce o tom, jak by do toho stát nemusel dávat ani korunu, kdyby jezdili oba dopravci v hodinovém taktu … já jsem si tedy bohužel nevšiml, že by těmito vlaky Praha – Berlin jezdilo nějak moc pendlerů a turisti jezdí nepravidelně … chci tím říct, že pochybuji o tom, že tato linka (minimálně na území ČR) je zisková … maximálně jen některé a jen některé dny. Thalys? Ty vlaky jsou plné i díky pravidelně dojíždějícím obchodníkům, proč? Protože ta přeprava je konkurenceschopná …

Radek

A to jako proc by nemely byt dotovane vlaky do Decina? Jezdi tim lidi do prace indo skoly. Je to navic strukturalne postizeny region. A vecer z Prahy jako pojede co? Posledni vlak 19:31? Dotace jsou snad hlavne na ranni vlaky do Prahy a vecerni az do pulnoci z Prahy, ne? Primarni cil zeleznice je snad rozumna dopravni obsluznost a ne nepobirani dotaci…urcite ma vecerni vlak do Usti a brzo rano do Prahy vetsi smysl nez vlak z Usti do Biliny nebo motorak ze Strekova do Decina

Jan1203

Co bychom ušetřili při zrušení zastávkových rychlíků a zavedení Sp? Že by je místo státu platit kraj? Navíc, pokud přidáte mezizastávky a další expresy, snadno se může stát, že by bylo díky rozdílné rychlosti nutné předjíždění, což je další zdržení pro zastávkový vlak. Tedy výsledek zhoršení pro cestující (delší jízdní doba, jen do Ústí), menší atraktivita tohoto vlaku (méně cestujících), menší efektivita (delší jízdní doba) a v souhrnu tedy větší dotace. Fakt super výsledek. ad všichni budou spokojeni a stát do toho nedá ani korunu… ha ha, no 1) vzrostou subvence do obou rychlíkových linek přes Ústí, možná i Ex3,… Číst vice »

Radek

Pokud vim, tak DB pocitaji se zacedenim hodinoveho taktu s tim, ze nase na zaklade platne smlouvy mezi CD a DB vedene vlaky budou rychlym segmentem a v prokladu pojedou o neco vice zastavujici vnitrostatni IC vlaky

Dušan

ad Rail2005: Dneska na lince Ex 3 mezi Děčínem a Drážďanami scípl pes..i ten dvouhodinový takt je zbytečný, velká úseková frekvence je ve vnitru, ale v Drážďanech to všechno z vlaku vyleze, obdobně je to na české straně mezi Ústím a Prahou..vzhledem k tomu, že do Berlína jezdím služebně vlakem na spojích EC 174/379 několikrát ročně tak tu situaci celkem dobře znám…jediný případ, kdy to bylo vymístenkované komplet „přes čáru“ bylo, když se hrála kvalifikace ČR – Německo, to jsem jel narvaným vlakem, kdy čtvrtina personálu byli němečtí policisté:-)) Pokud se nevyrovnají obě ekonomiky na stejnou úroveň a aspoň 50%… Číst vice »

Jan1203

Myšlenka více dopravců na Berlín mě obecně přilíš nebere, proč: Sice je známo, že pro cestující (spotřebitele) je nejvýhodnější ekonomický model „dokonalé konkurence“ či „monopolistické konkurence“, nabízející teoreticky široký a pestrý výběr služeb včetně nízkých cen. V případě osobní železniční dopravy to nicméně znamená sice různorodé, ale zároveň četné a krátké vlaky, což je naprosto v rozporu s efektivním využitím tratí. Viz např. Praha-ČT. Představa, že se podobně zaplácne i Praha-Ústí-Drážďany, na níž je v podstatě jediný vstup pro nákladní dopravu z/do Německa, a v případě jakékoli výluky si nákladní vlaky nezajezdí, mě trochu děsí. Osobně si myslím, že dříve… Číst vice »

noerf

Jan1203: Pokud vim, tak ba trati Praha – Ostrava ma většinou nejdelší vlak Regiojet, který je na trase v zisku. To ze ČD jezdí s lokomotivou a čtyřmi vagony, které si na sebe nevydělávají je problém, který by mělo řešit MD kontrolou efektivnosti. Ex2, stejně jako rychlíky Praha – Luhacovice jsou nesmysli, které měli kdysi nejaké opodstatnění. Dnes je efektivnější je řešit pouze připoji v uzlovych stanicich na koridoru, nebo zdvojenim jednotek s automatickým sprahlem, kdy jedna jednotka pojede do Ostravy a jedna do Vsetina. Propustnost tratě také zlepšit omezením na kapacitu 6 vagónů nebo 350 cestujících, kdy bude kontrolovano,… Číst vice »

TrainDriver

Jančura v zisku??? A to jste vzal kde??? Všichni tady víme, kde se zrovna Jančura v tuto chvíli nachází…..

noerf

TrainDriver: Za rok 2016 byl Regiojet v zisku, v letech 2015 a 2017 byla trať Praha – Ostrava v zisku, na rozdíl od trati Bratislava – Košice nebo loni Praha – Brno.
Mimochoden osobni doprav ČD byla v zisku jen v roce 2017 díky zvýšeným dotacim a prodeji nádraží. Jinak letos je opět ce ztrátě. A na rozdil od ostatnich dopravců ztrátu ČD jako vždy zaplatí daňový poplatník.

TrainDriver

Správně. Viz https://zdopravy.cz/jancurovy-vlaky-prohloubily-loni-ztratu-i-dluhy-trzby-atakuji-miliardu-15866/

Každopádně, těm, kdo se pohybují dráze je to jasné a nemusejí se to dozvídat ze zpráv.

TrainDriver

Ještě dodatek. Osobní doprava na dráze není výdělečná, vždy se dotovala z nákladní dopravy.

Alex, Havířov

Ano, do roku 1989 to tak bylo, nákladní doprava plně uživila i tu osobní. Dotovaly se jen stavební práce a infrastruktura, nikoliv provoz. Dnes si už i ta nákladní doprava na sebe neumí vydělat. A do provozu díky tomu nešla ani koruna a vlaky jezdily, mnohem spolehlivěji jak dnes. Řečeno dnešními slovy, dotovalo se jen SŽDC, nikoliv ČD.

Alex, Havířov

To je snad věc RJ jestli je ve ztrátě nebo není. Nám cestujícím to může být úplně jedno. Jemu ztrátu nikdo nedorovná. Ale ČD se hned přisype, když je ve ztrátě a pak ty peníze chybí jinde a omezuje se pak doprava na vedlejších tratích a lokálkách, aby se jim mohlo sypat tam, kde by to kdokoliv jiný odjezdil bez dotací.

X 1

No já ti nevím Noerfe.
Často jezdím z/do Olomouce. A když vidím jak přijíždí Luhačovické, natřískané, a co ještě do něj leze v Olomoucu, tak si radši koupím platzkartu na Pendolino.
Pravda, není to vždycky. Ale teď v létě to bylo dost často o osmi vozech a ze Zábřeha do Práglu už to vypadalo jak Japonským příměstu.

Jan1203

Záměrně jsem ve svém příspěvku neuváděl žádného konkrétního dopravce, neboť dle mého názoru se jedná o problémy zcela obecné, nezávisející na tom, kdo zrovna jezdí v závazku a kdo mimo. Ex2 a Praha-Luhačovice mají smysl, neboť 1) v některých stanicích by mimo-závazkové vlaky nikdy nestavěly a 2) v mnoha stanicích jsou na ně navázány přípojné vazby, takže je nutné je držet v určitých definovaných časových polohách. Důležitost přípojných vazeb prosím nezpochybňujte, neboť např. takový Rožnov je skoro stejně velký jako Valmez. Místo, aby se přemýšlelo, jak snížit ztrátu z jejich provozu, tak se spíše děje opak (zpomalování a předjíždění mimo… Číst vice »

To

pokud by si stát lépe hlídal své investice, RJ by se na tratích nikdy neobjevil

Jen tak

Aneb… jak efektivne rozjebat zeleznicni system v zemi 🙁

Petr.R

Ano, kdyby čd byla levnější a pohodlnější se službamy jak soukromníci, tak k takové situaci by nemuselo dojít.Začalo to těma zlatýma padákama a končilo předraženým návrhem krajům na obsluhu tratí a třešničkou jsou třeba ty žabotlamy.

jan

Předraženým asi těžko když je osobní doprava desitky let ve ztrátě.

Petr.R

to by bylo na dlouhatánskou diskuzi, proč je ve ztrátě? namítne se, že kupují nové vlaky na tratě, kde by jezdili soukromníci bez dotací a zase dokola a zase tam sou žabotlamy v té diskuzi a žaluda, že dal přednost vlakům které vůbec nemusel kupovat, protože soukromníci si koupí svoje. Už jsem jak čdáci co melou pořád dokola.

Jen tak

promin, ale to jsou zvasty. totalni.

TrainDriver

Perlička jako vždy pane PetřeR……..

Petr.R

Pro čdáky absolutní žvást, za to bych měl strávit v tym jejím lágru.Jak si někdo může dovolit říci pravdu na railjeta a na žaludu.

TrainDriver

Že by úbytek inteligence? Nebo žádná ani nebyla?

Alex, Havířov

Napsat že jsou top žvásty umí každý. Ale důvod už ne. Podle mne má Petr úplnou pravdu. Jen je to v dnešní pitomé době nevhodné říci. Na státní ČD se nesmí říci ani slovo, na ostatní dopravce se může házet jakákoliv špína. Jak je možné, že za nádraží ČD dostaly tolik miliard, které měly ihned infrastruktuře (čili od začátku měly správně patřit SŽDC a nikoliv ČD a ne aby za ně stát ČD ještě platil). Pak se skutečně nedá mluvit o rovnoměrném postavení dopravců. Další skrytá dotace pro ČD…. A ten kdo jen natahuje ruku a stále dostává bez ohledu… Číst vice »

jan

Takže pokud to chápu dobře, tak se opět blížíme k jizdenkově neřízenému sračkovému britskému koncesnímu modelu.
To budou dojíždějící do Prahy z Ústí a okolí „rádi“. Že nebudou mít třeba traťové jízdenky. Nebo IN 100 za 1600 měsíčně.
Stejně tak je asi sežerou cestující z Valašska, že pokud někdo nastaví jízdně nevýhodně pro zastávkové cestující mezi Valašským Mezižíčím, Vsetínem, Hranicemi a podobně – cestující na krátké vzdálenosti. Kteří to dnes hojně využívají jako kvalitní variantu místo starších vozů OS. Nebo busů.

AAA

IN100 klidně můžou mít dál 🙂

aldik

A bude platit i u konkurence? To asi těžko.. nevím, zda se Jančura bude chtít domluvit na uznávání alespon IN100 od drah a síťových jízdenek, např. té víkendové.

A každý den dojíždět Praha – Ústí sice s IN100, ale pomalými osobáky se nikomu nebude chtít 😀

Alex, Havířov

Mezi Hranicemi, Valašským Meziříčím a Vsetínem není vůbec žádná výhodná nabídka, maximálně tak celodenní jízdenka. I Včasné jízdenky ze Vsetína do Prahy jsou neúměrně dražší než např. z Hranic nebo Olomouce. Ve vlaku platí jen zlodějské drahé jízdné, žádný IDS ani nic podobného tam není. Tak zrovna do tohoto úseku bych se moc nenavážel Možná je to i důsledek nesmyslného dělení Severomoravského kraje, nyní se v této oblasti stýkají 3 kraje a zatímco MS kraj má relativně dobrý ODIS, olomoucký IDSOK (i když bez 24 hod. jízdenky), tak zlínský nemá vůbec nic a navíc i nejdražší autobusovou dopravu v republice… Číst vice »

Karel64

Největší dopravce v dálkovine dobrá první zastávka Praha druhá Berlín a až se ukáže.

ondřej

Mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj nechce plány do Německa příliš dál komentovat. „RegioJet, který je dneska největší nestátní dopravce na dálkových linkách ve střední Evropě plánuje další rozvoj svých služeb a metropole v sousedních zemích patří mezi prioritní oblasti, kam chceme dále směřovat rozvoj našich spojů,“ řekl Ondrůj. „Nemůžeme aktuálně uvádět další detaily dalšího rozvoje našich spojů, nicméně určitě země jako Německo, Polsko či Maďarsko patří vedle Slovenska a Rakouska mezi klíčové oblasti našeho budoucího rozvoje,“ dodal Ondrůj.S 20 mašinama a par vozy to je parodie..

Martin1

Tak Ondrůjova prohlášení jsou nejednou parodií sama o sobě. Už v době, kdy mluvil za ČD .-)

Aslanex

Nějak nechápu, proč by tato linka měla být dotovaná. Pokud o to mají zájem 3 dopravci, počet cestujících neustále roste…

Elb

V Německu není, protože spojuje velké metropole s větší cestovní rychlostí, nevím co se někomu zdá tak moc super na modelu Ostrava-Praha, kde to znamená možná tak konkurenci a ucpávání tratě v době špiček s úplným opadnutím neobjednávaných spojů mimo špičky, které se teď dělají dodatečně a tak se docela prodraží, když je nedotují špičkové spoje. Nechápu, jak se během deseti let dokážeme dostat výdaji státu na Ostravu snad i více než na desetinásobek a jak si někdo může myslet, že se to nestane i tady, když do teď Děčin-Břeclav se pomalu sune k zisku se současným širokým rozsahem dopravy,… Číst vice »

coudy

Přitom by stačilo aby se inspirovali tak jako to mají ve Švýcarsku a byla by to výhoda i pro cestujícího ale zde se musí v dopravě dělat stále bordel a horší podmínky pro cestujícího.

AAA

ve Švýcarsku holt asi neměli armádu modrých odborářů nadšeně budujících socialismus

coudy

No že ta doprava je tam tedy jako v socialismu. 🙂 Komplet dotovaná a jezdí se na jednu jízdenku.

AAA

A taky komplet zajišťovaná jedním resp dvěma státními podniky ČSD a ČSAD?

coudy

ale však od revoluce tu nejsou přeci jen dva dopravci…

Petr.R

haha coudy- kde jste přišel na to, že nástupem RJ naželeznici se zhoršili podmínky pro cestující, jel jste někdy RJ?

Jen tak

no, pokud zrovna clovek jede tim RJ, tak to neni tak spatne. je pozitivni i to, ze diky nastupu lea a rj zacaly CD mocne modernizovat… ale vse ma sve ale. pokud se oprostime od „kafe zadarmo“, s nastupem lea a rj se podminky pro cestujici objektivne zhorsily.

PS: nauc se prosim te cesky.

Petr.R

Každéj není funebrák aby chodil na kávu zdarma na hlavák, nebo jen tak to myslel jak, ty jeho pochody v hlavě jsou dost nesrozumitelné
PS.: nauč se diskutovat na internetu.

Alex, Havířov

Děláš jako by v RJ lidé jezdili jen kvůli kávě. Já s ním jezdím proto, že je výrazně levnějsí a spolehlivější a káva mne je ukradena, proto mne vyhovuje lowcost, kde mám větší klid. Navíc ve čtyřkách se cítím mnohem bezpečněji než v kupákách.

coudy

pane Petře nemyslím kulturu cestování ale to že když si zakoupím jízdenku z bodu A do bodu B a přijedu na nádráží tak nemohu jet spojem jakým chci ale musím čekat na určitého dopravce…
do kud nebude systém jako ve Švýcarsku tek cestování pro cestujícího je horší neb musí kupovat jízdenky u vícore dopravců…
vy asi jezdíte jen z jednoho bodu do druhého bez přestupů

Petr.R

ale mladým to nevadí, oni si koupí jízdenku už ve vlaku na další vlak a je jim jedno jakým dopravcem jedou, ale dávají přednost, že mají k jízdence místo a nejede ve vagoně tlupa cestujících kde dopravce nezná jejich jméno a bydliště, chápete i ta bezpečnost se cení.

coudy

proč by dopravce měl znát mou identitu a kde bydlím? o negativu dělené jízdenky jsem psal… a k jízdence mám také vždy zajištěné místo i u ČD…

Zapa

Jste normální? Podle Vás by mělo být běžné, že když chci jet někam vlakem, tak mě dopravce bude nejdříve lustrovat? A když na to nepřistoupím, tak budu mít smůlu?

Alex, Havířov

Ono to je úplně jedno, dokud nedonutí někdo dopravce, aby na sebe čekali. Jsem toho svědkem často v Hranicích, kdy přijíždí Regiojet od Prahy a osobák směr Vsetín má najednou nějak narychlo k odjezdu a ujede cestujícím doslova před nosem. Přitom nemá žádnou poznámku ve sloupečku, že nečeká na přípoje, takže je to jasný podraz na cestujících. Totéž v Pardubicích, když přijíždí RJ od Košic, tak rychlík směr Liberec najednou musí vyjet načas, i když jindy zpoždění 20 minut nikomu nevadí. A nejvíce cynické na tom je to, že i když z Pardubic vyjede načas, tak stejně ve Dvoře Králové… Číst vice »

Matěj

Souhlas, je to nesmysl

Pibik

1) Doufám, že se tahle premiová trasa už konečně obejde bez dotací a špunt z lahve zmizne.
2) Cokoliv co neobsahuje státní moloch (ČD, DB) je výhra.
3) ČD to bez dotací se ziskem neumí..
4) Kdyby Bureško ČD zprivatizoval dejme tomu Kellnerovi, možná bych mu i hodil hlas, ač víme co je to zač.

Jan L.

ad 2) to neni pravda. Do tzv. statniho molochu muzete pristoupit kdykoli do jakehokoliv spoje na trase…u Regiojetu a podobnych vyzobavacu rozinek si muzete naprdnout! To by si zaslepeni propagatori Regiojetu mohli konecne uvedomit.

noerf

Jan L.: Před nastupem Regiojetu na trať Praha – Ostrava dostavali ČD ns základě objednávky statu 2,5 Kč/km, to neplatilo pro vlaky SC, které jezdili na riziko ČD se ztratou 400 milionu Kč ročně (tuším, ze ztrátu priznavalo samo ČD). Dnes jezdi dopravci bez dotací na několika trasách a ČD se chlubi, jak je trať Praha – Ostrava zisková. A jak po nastupu konkurence pribyvaji lidé ve spojich meziročně i o desítky procent. Takže záleží čemu věříte.
Každopádně muj názor je, ze na koridorovych tratích lze jezdit bez dotaci a melo by se jezdit bez dotací.

Alex, Havířov

Pokud je ten státní moloch povinně místenkový a těch je více než dost – mimo Pendolin prakticky všechny noční , tak tam sice nastoupit můžeš, ale čeká Tě pořádná pokuta za cestu bez platné jízdenky. U RJ je to obdobné, pokud je v něm místo, stewardka Tě sice vezme, ale jízdné ve vlaku je asi 2x tak dražší než z internetu nebo pokladny, takže je to vlastně obdoba té pokuty.

jan

1) tak si chystejte peněženku – 3 kč/km ve vnitrostátním provozu. Žádné 1 Kč/km. Nebo 0,7.

Martin K

Zdravím, Jsou dvě zásadně odlišné věci. Kilometrický tarif za prvé a ježdění na vlastní triko za druhé. Při kilometrickém tarifu, který může být ovlivněn státem (kraj, ministerstvo, město,…) udává obvykle cenu objednatel dopravy a přijímá do značné míry riziko ztráty. Při ježdění na vlastní triko je to o tom, kde jezdí kolik lidí, tedy s větším množství lidí se cena zvyšuje a naopak při málo lidech snižuje a za těchto okolností si diktuje podmínky. Nikdo není charita a ani ČD ne. Charita jsou politici, kteří rozdávají z cizího a podepisují nevýhodné pro daňového poplatníka (nezaměňovat s cestujícím). Stát by se… Číst vice »

coudy

Napsal jste: Neměly by složky státu se snažit zajistit práci v místě.
Tak se zeptám a zajistí tedy ty složky státu i stejný plat v Ústí jako v Praze? Asi ne že, proto i lidé za prací dojíždějí.

Petr.R

já jsem věděl, že máte nějakou odchylku- prosím vás není lepší čas strávený cestou raději dát rodinně. Mně cesta na kole do roboty trvá asi 7min. Peníze nejsou všechno.

Martin K

Viz. odpověď Janovi níže. Taky nemám plat z Prahy, se mám kvůli tomu po.? 😀 Tak ušetřete čas a peníze za dopravu a přestěhujte se do Prahy. 😉

jan

Já si myslím, že třeba relaci Ústí Praha není problém jezdit denně. A mnoho lidí to určitě dělá. A to je ta mobilita pracovní síly přece. A dotovat nedotovat. Já myslím, že když stát dotuje neskutečné p. a hraje si na ekopošuky. Ať už dotací elektromobilů, solárů, dotace mnoha hvězdičkových golfových hotelů, buzerací spalovacíh motorů, tak proč by neměl dotovat vlakovou ekologickou dopravu. Když jsme za ty ekofanatiky. A pozor. Stát zavede mýtné na dálnici ke spotřební dani. Tedy autem nebude možné tak jezdit. A vlaky taky nebudou použitelné? Já myslím, že dotovat, protože nemá smysl, aby vlak byl dražší… Číst vice »

Martin K

Myslím, že se naprosto shodneme, jen musím doplnit. Státní dotace jsou mor, ale kvůli tomu, že existují, ale kvůli tomu, jak jsou často zneužívány. Dotace je fajn když jde tam, kde je zapotřebí a soukromý sektor to nemůže nikdy pokrýt. A ano, do toho patří i příspěvek na dopravu osob, které nejsou výdělečně činné (žactvo a studenti), jsou v důchodu a nebo mají omezení (ZTP/P, ZTP). Jsem z Moravskoslezského kraje, co se práce týče je to často podobné jako na severu Čech. Do práce jezdím 50km daleko (v bydlišti žádná práce v mé profesi aktuálně není) a jezdím autem (spojení… Číst vice »

jan

Aha, tak státní dopravce je mor.. Tak si první běžte projít články a dokumenty z Anglie. Kde již není státní dopravce. Cena jízdenek až 16 kč/km. Závislí rozhodci sporů na dopravcích. Jak státu brutálně vyskočila dotace na železnici státu zejména v prvních letech. Jak vyskočila nehodovost. Jak se tam za ty prachy jezdí zpožděně a na stojáka. Atd. Atd. Pak si melte ty svoje nesmysly. A že si kraje zpětně budují své autobusové dopravce.. Že jste si koupil nebo postavil dům někde v prdeli na dědině bez vlaku mimo Ostravu je přece jen a jen Vaše volba. A taky váš… Číst vice »

Martin K

😀 Já napsal DOTACE jsou mor a ne dopravce jsou mor! Přeji pěknou neděli a klid… 😉 PS: Ten dům postavili před desítkami let moji prarodiče a nejsem si jistý, že prdel je definována tím, jestli tam jezdí vlak. 🙂 A kdo říkal, že jezdím do Ostravy? Nejezdím ani přes ni…

Petr.R

Já zase napíši k té anglii, protože tam mám někoho z rodinny. Nám se to jeví tam drahé, ale kdo tam chodí do práce, má doma služebnou a chůvu na hlídání děcek, tak ten vlak je skoro zadarmo. Nesmí se vše přepočítávat a věřit novinářům.

Alex, Havířov

Vlaky už dávno stojí nad 1 Kč/km, je to blíže k té 1,50 Kč/km. Takže princip článku jsem moc nepochopil. Ale souhlasím s tím, že lokálky by se neměly jen tak rušit. raději ty peníze dát tam, než do hlavních tratích, kde by se to mělo dát odjezdit bez dotací. Zajímavé, že dálková autobusová doprava dotace nebere a přesto nezanikla, jak o případném scénaři tady někdo rád píše. Nejsem jejím zastáncem, v principu mám mnohem raději vlak, ale když ten autobus je výrazně levnější, tak pak se těžko rozhoduje. Je zajímavé, že právě ty dotované vlaky jsou nejvíce předražené, kdežto… Číst vice »

Alex, Havířov

1 Kč/km už dávno není, od roku 2002. Přibližně to vychází tak na 1,40 – 1,50 Kč/km, na menší vzdálenosti více, na větší méně. Dokonce i na INkartu je to více jak 1 Kč/km.
Z 3 Kč/km nemám obavy, za tu cenu nikdo jezdit nebude a tak budou muset slézt cenou dolů, pokud nebudou chtít linku zrušit.

Václav Macůrek

Omyl. DB je sice akciová společnost, ale řízená státem. Podobně jako u nás ČD. Nevím, jakou formu má Amtrak či další drážní společnosti fungující jako státní, ale… co takhle si zjistit nějaké informace o železnici?! A myslím, že když už i v USA přišli na to, že bude lepší mít státní dráhy, tak není o čem diskutovat.

Alex, Havířov

V pořádku, nic proti státním dráhám. Je dobré, aby stát měl nějakou kontrolu. Ale chce to totálně tu „státní“ firmu ČD přeorganizovat, tak aby fungovala ekonomicky a nepožírala zbytečně moc peněz, které pak chybí někde jinde. Kdyby ČD řádně a hlavně spolehlivě fungovala, tak by žádný RJ ani LE neměly šanci ani vzniknout…. Jsem zvědavý, jak dopadne první dopravní společnost vlastněna krajem – v Liberci. Je to určitě jednodušší situace než na železnici, jízdné je na všech linkách úplně stejné a nebudou tlaky na dodatečné dotace. Tak tomu fandim. Koneckonců u železnice v Polsku- mám s Kolejemi Ślaskimi, které vlastní… Číst vice »

Martin K

Tak k této diskusi si vezmu popcorn…

X 1

To nepomože.
Už jsem ťafnul štere štamprle a furt na ty kecy valím bulvy.

iVS

… A kdo by pouštěl takovou linku? Na téhle trase chce jezdit „každý“. Dvě hlavní města na konci a mezi tím Drážďany a slušná trať ! To není jako na Mnichov!

HK

No vždyť, open access by bylo ideální. ČD by se dostali „náhle do zisku“ jako na Ostravě, a mimo ně ať si jezdí kdo chce jak chce. Takhle ať už to „převezme“ Jančura nebo Leo, tak budou mít monopol = nebude důvod soutěžit cenou nebo službami o zákazníka, nebude možné provozovat další spoje souběžně někým jiným, děs běs. Snad přijde třeba Flixtrain a prorazí to – když se jim povedlo zlikvitovat DB monopol v dálkovce (zákaz autobusů ) v Německu, tak tohle by mohli taky zvládnout. Obecně zrušit dotaci dálkovky všude kde soukromník udrží 2h interval aspoň rok v kuse,… Číst vice »

K.S.

S tím by se dalo souhlasit, otázka je jak by dopadlo případné obnovení Vindobony v této situaci.

Myslím si že budoucnost v dálkové dopravě je v tom že jeden dopravce bude operovat ve více zemích, eventuálně bude mít pak nasmlouvaný prodej lístků na linky jiného dopravce z bodu kam oba zajíždějí. Umím si třeba představit že Regiojet bude mít jih a východ, eventuálně něco do Německa a Leoexpres pak zase Polsko, eventuálně pobaltí.

a8n

Obnovení Vindobony si vymýšlejí akorát šotouši na GŘ ÖBB. Zajímavé je na tom zjištění, že je tam mají taky.

Radek

Jenze tim taky jezdi lidi z prace do Usti, Decina a s prestupem do Teplic. Deni dojizdka ze SYz Cech do Peahy je obrovska a drzi region nad vodou. Nevim, jestli zrovna v tomto strukturalne postizenem regionu potesi konec tratovych jizdenek a pri neexistenci spolecneho dispecinku i konec pripoju v Decine a Usti pri zpozdeni od Prahy. Lidi do Nemecka je jen cast frekvence, hlavne je to taky vlak do SZ Cech v prokladu s jinymi linkami a vazbami na dalsi linky.

Tomáš

Myslíte si, že MD něco podobného zajímá? Ťok jako vděčný idiot a Jančura se v zákulisí směje. Z vlakové dopravy bude nepřehledná směska mnoha tarifů, dopravců a sosání peněz že státního rozpočtu pomocí nesmyslných a nekontrolovatelnych slev.

Jan L.

mozna to je ucel…aby se nikdo nevyznal v systemu slev, ktery mely sami o sobe CD neprehledny odjakziva…ted se ktomu pridaji slevy duchodcum, studentum, ruzne slevy na ruzne tarti a ruzne dopravce, nekombinovatelne jizdenky 😀

Petr.R

Já bych zrušil dotace na tu linku a soukromníci už by se mezi sebou domluvili, jak se domluvili na staré město. ČD má zajištovat hromadnou dopravu osob a né aby utrácely peníze státu za nějaký zahraničí.
Kdy končí ta Vídeň-ta je taky trnem v oku daňovýho poplatníka.

Giovanni

Co to zase plácáte za blbosti??? České peníze jdou jen do bodu státní hranice, tudíž nechápu, o jakém utrácení to mluvíte. Na Vídeň se nasazují railjety v kooperaci s ÖBB, copak tam je snad nějaký tunel? Nějaký podvod? Nebo proč by to mělo být “ trnem v oku daňovýho poplatníka“?

A jen tak mimochodem, ona celá Ex3 snad není hromadná přeprava osob?

Petr.R

Tak at dráhy tam pošlou kyvadla jen po státní hranici a nechají zahraničí soukromníkům, víte vůbec kolik by se na dráze ušetřilo uředníků co mají na starosti zahraničí? Psali tady o tym, kolik stojí jen zaučení strojvedoucích, nepočítám ten leasing lokotek, co musí být aby tam mohli jezdit. Chápete co jsem napsal, vy jenom vidíte, že někdo od čd napsal, že dotace jsou jen po hranici, ale že za hranicama jsou výdaje co platí danový poplatník to už nepíšete.

Giovanni

Proboha… Jasný, Ex pošleme jen po hranici a dál ať si to zařídí někdo jiný…

ČD dostávají od Němců zaplaceno, tak nevím, o čem tady furt mluvíte. Kdyby to jezdil ten váš slavnej Žlutej, tak je to všechno v pořádku, že? Cokoliv, co je od Drah, tak je prostě podle vás zle.

Petr.R

Jestli dostávají od němců peníze, tak at si pendlují v německu a neotravují nás s dotacema.

TrainDriver

To Petr.R: nejsem zastáncem ČD ani ničeho státního a už vůbec ne pana Žlutého. To co teď píšu je můj osobní názor na vaše názory, které tu píšete v různých tématech. Takže, jděte, prosím pěkně, se svými ubohými názory třeba k šípku. Ve všem, co tu píšete, jste úplně mimo. Předem děkuji za kladné vyřízení.

Petr.R

stručně k věci a postupně to napište, třeba za 1- a jak to má být.

TrainDriver

Nemusím nic psát. Každému to je jasné s přečtením Vašich komentů 🙂

Petr.R

když nemá na hlavě modrou čepici tak ne.

a8n

To si nevyberete, vám zase chybí taková ta šedá věc v hlavě.

Alex, Havířov

Traindriver:
Konkrétní příklad sice starý 10 let, ale o všem vypovídajícím. Tehdy jezdil pantograf (řada 460) z Hranic v cca 15:30 do Čadce přes Ostravu. Lokomotivní depo Bohumín na něj vysílalo strojvůdce tehdejším vlakem Košičan. Ten ale když měl zpoždění, tak měl samozřejmě díky tomu i ten zmíněný osobák. Jednou se strojvedoucí proto rozhodl jet do Hranic o něco dříve osobákem, aby tam byl včas. Vlak z Hranic směr Ostrava díky jeho iniciativě vyjel načas, ale jeho nadřízení ho potrestali, že nedodržel služební postup. Za dobrotu na žebrotu. Mám to přímo z první ruky, kdybys chtěl zase negativně reagovat.

Martin1

Panečku, to je teda uvažování. Já si stejně myslím, že Petr. R je troll, kterj se pak baví nad našimi reakcemi. Jiný vysvětlení snad neexistuje. I když možná jedno ano – v reálu to je Písečák – kluk s kamením, který teď kandiduje za Agrofert. Uvažováním jsou totiž na tom úplně stejně.

Vít Jůza

Nějaký tunel je u Blanska.

TrainDriver

A ne jeden…. 🙂

HK

Proč to proboha musíme dotovat? To už je jak Venezuela tady….. 🙁 🙁

Do Ostravy se směšným jízdným se udrží několik dopravců open access a tady se palí prachy, nesmyslně.

kix

a si myslíte, že do Ostravy se prachy nepálí? Dyť ten model je pro stát dražší, než když dotoval vlaky čd.. aneb nemáme dotace, ale máme kompenzace (samozřejmě, že je hojně využívají i čd, nikoliv jen soukromníci)

Karel

z každé ne, z mezinárodních jízdenek se DPH neplatí

K.S.

Zdroj? (paragraf, úmluva, scan jízdního dokladu…)

Josef Petrák

Paragraf 70 Zákona o Dani z přidané hodnoty Sb.

jan

Proč dotovat? Protože jinak budete jezdit draze jako v Polsku nebo Anglii. A do Ostravy není jasné to slovo udrží..
Navíc stát zdražil dopravcům tento hlavní koridor. (Aby je buď vyhnal, nebo z toho měl větší vývar)

noerf

A přitom by stačilo se z dopravci domluvit, a pokud budou mít zájem, tak linku nechat bez dotací úplně a zároveň nechat na samotných dopravcích, jak se domluví s DB. Či zda to odjezdí na vlastní triko celé, s tím, že v německu budou jezdit němečtí strojvůdci.

Běžný Občan

To by ale odboráři ČD rozcupovali že pouští linky jen tak. To by modrý mozky nerozchodili aby se na „jejich“ linkách mezi sebou někdo domluvil na výhodnějším provozu.