Letecké společnosti Letectví

Belavia může létat už jen přes Rusko, ostatní země jí uzavřely prostor

Boeing 737 MAX 8 v barvách Belavie. Foto: Belavia
Boeing 737 MAX 8 v barvách Belavie. Foto: Belavia
Vzdušný prostor uzavřela Bělorusům i Ukrajina.

Šest dní po únosu letadla Ryanairu Běloruskem může jejich státní aerolinka létat už pouze do Ruska nebo do destinací přes ruský vzdušný prostor.

Včera uzavřela svůj vzdušný prostor pro běloruské aerolinky Ukrajina. Už dříve k tomuto kroku přistoupily Polsko a Litva s Lotyšskem. Belavii tak zůstává z Běloruska možnost letět jen do Ruska. Včera proto firma oznámila zrušení letů do Larnaky, Bělehradu, Budapešti a Kišiněva. Zachová spojení s Istanbulem, poletí ale oklikou přes Rusko.

Podle svého vyjádření aerolinka zvažuje, že by do některých dalších destinací létala přes Rusko, konkrétní ale nebyla. Jde například i o charterové lety do Egypta.

K vyhrocení situace došlo po nedělním únosu letadla Ryanairu běloruskými úřady, kdy byl letoun přinucen přistát v Minsku kvůli přítomnosti kritika režimu a novináře Ramana Prataseviče na palubě. Nejprve některé aerolinky přestaly využívat běloruský vzdušný prostor, později došlo k uzavření letových tras pro běloruské dopravce. Rusko dvěma aerolinkám odmítlo změnit trasu letu do Moskvy, pokud nepoletí přes Bělorusko.

Před včerejším setkáním s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem označil ruský prezident Vladimir Putin situaci za vzplanutí emocí. Běloruský autoritářský vůdce do ruského Soči přiletěl, aby, jak sám řekl, Putinovi vysvětlil, co se nyní v Bělorusku děje. A to včetně nedělního zásahu běloruských úřadů, které donutily komerční let společnosti Ryanair na trase Atény – Vilnius k nouzovému přistání v běloruské metropoli.

Cílem bylo zatknout novináře Ramana Prataseviče, nepohodlného Lukašenkovi. Západ incident odsoudil, přičemž řada politiků neváhala postup běloruského režimu označit za pirátství, únos či akt státního terorismu.

„Děkuji, že jste přijel, jak jsme se na tom dohodli ještě před dalším kolem… vzplanutí emocí. Ano, vzplanutí emocí,“ pronesl podle agentury Putin, přičemž udělal krátkou pomlku, když se obrátil na Lukašenka, než větu dokončil. „I bez těchto událostí máme o čem hovořit,“ dodal.

Lukašenko uvedl, že Putinovi přivezl materiály, které mu pomohou porozumět, o co v Pratasevičově případě jde. „Vzal jsem některé dokumenty, ukážu vám je, abyste pochopil, co se děje, abyste pochopil, co je to za lidi,“ prohlásil. Přitom dodal, že se jedná o pokus „dostat situaci až na úroveň srpna loňského roku“.

Běloruský prezident tak narážel na v Bělorusku nebývale rozsáhlé protesty, které následovaly po srpnových sporných prezidentských volbách. Za vítěze se tehdy prohlásil Lukašenko, ale to kvůli manipulacím při hlasování odmítla uznat nejen běloruská opozice, ale i řada západních zemí včetně Evropské unie.

S využitím ČTK

Odebírat
Upozornit na
guest
46 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Csabo

Trošku mi je Belavie líto protože se do té situace dostala ikdyž za to ani nemohla ale je nutné dát bělorusku lekci co si může a co nemůže dovolit

likvidátor šotoušků

Je to státní firma, není důvod je litovat.

Martin Csabo

spíš zaměstnanců a ta společnost navíc měla docela zajímavé plány (nové maxy, embraery a destinace) ale jak říkáte je to státní firma Běloruska

likvidátor šotoušků

Plány zajímavé, ale stále je to hračka šíleného knírače. Letěl jsem s nima jednou RT přes Minsk a nic extra nepředvedli. Sympatické bylo jedině, že mě nechali do letadla pronést 30 kg věcí a zabralo to celý sektor binu 😀

Petr

Otázka je, jestli ze sebe piloti v dané situaci nemohli dělat trochu hloupý.
Ten novinář posádku informoval o co se s velkou pravděpodobností jedná a že mu jde o život.
Možná stačilo trochu zdržovat a protahovat komunikaci.
Rozhodně je to další tvrdá lekce pro nás v Evropě, čeho jsou schopní psychopati v sousedních diktátorských zemích.

bohyn

Odkud je ta informace, ze posadka vedela o tom novinarovi?

Petr

“Don’t do this, they will kill me, I am a refugee,” a fellow passenger described him as saying. “We must, we have no choice,” the attendant reportedly replied.

https://www.theguardian.com/world/2021/may/24/belarus-blogger-roman-protasevich-minsk-ryanair

M19

Nebyli čistě náhodou samozřejmě v tu chvíli již po rozhodnutí přistát v Minsku?

bohyn

Aha, takze o tom vedela jedna/dve letusky, ale piloti zrejme ne. Nejspis ho brali jako bezneho hystickeho pasazera a neprikladali tomu moc vahu.

Tomas

v tu chvíli by ale ten pilot pravděpodobně skončil.

Jarda

Zápaďáci se tváří, jakou mají radost, že vypekli s Lukašenkem. Ve skutečnosti ale jen bezmocně zuří. Jestli prozápadní opozice dostala v minulých volbách 10%, tak v příštích už možná dostane jen 2%. Čím víc Západ Bělorusko „trestá“ sankcemi, tím víc Bělorusové Západ nenávidí.

bohyn

Psali na aeronetu. Takze kdyz se to prelozi do reality, tak ten bolsevik by dostal 10% a jeste by obliznul vsech 10.

xyz

Těmi „zápaďáky“ myslíte koho? Mj. jednotlivé letecké společnosti, které se rozhodly míjet běloruský vzdušný prostor?

A proč by měly „vypékat s Lukašenkem“? Jim může být jedno, kdo té zemi vládne. Jen chtějí, aby jejich letadla nebyla obdobně odkláněna.

A co se týče zákazu letu běloruských letadel do jednotlivých zemí, tak holt akci střídá reakce. 🙂

Mimochodem, Lukašenko tak jako tak někdy jednou zemře. Pak bude zajímavé sledovat, jak se to bude dál v Bělorusku vyvíjet.

likvidátor šotoušků

Ty seš hodně amatérský troll. Když si necháš platit, dostaneš alespoň pořádné notičky. Předvedl si velmi slabý výkon.

Tomas

hmmm… ja myslel, že juniory na trolící posty neberou. že tam berou lidi, co aspon dovedou opsat tahák.

Jiří P.

To je jen snůška blábolů. V jakých volbách dostala „prozápadní opozice“ 10%. Nebo máte na mysli prezidentské „volby“? Ty volby, které nepřipustily opoziční kandidáty a které byly otevřeně zfalšované? Ty volby, o kterých i Lavrov prohlásil, že v pořádku nebyly? Další lží je, že Bělorusové nenávidí Západ. Jak to víte? Znáte nějaké? Byl jste někdy v Bělorusku? Víte o tom vůbec něco nebo jen přežvykujete bláboly z Aeronetu?
Máte především Dunning-Krugerův syndrom. Čím větší hlupák, tím víc se snaží „odborně“ vyjadřovat k věcem, o kterých neví vůbec nic.

gajda

Takže jak Putin, tak Lukašenko, zajisté chápou, že teď přišlo vzplanutí emocí od všech na západ od nich.

Alexandr

Myslím, že stojí za zmínku i další pasáž z včerejší schůzky Putina s Lukašenkem v Soči. Lukašenko si mu při oficiálním zahájení schůze postěžoval, jak je mu celý Západ nevděčný. „Když jsme v době Covidu vyvezli a zachránili tisíce Evropanů a Američanů, všichni nám za to děkovali. A teď nás všichni podrazili. Belavia s tím případem nemá nic společného, je to jen firma /Putin mu přikyvuje/.“ (zkrácený překlad) Dále Putinovi poděkoval, že Moskva nepřijala dvě letadla, která chtěla obletět běloruské území. Poté zopakoval, že Putinovi ukáže dokumenty, v kterých pochopí, o co šlo, a prohlásil, že jde o pokus o… Číst vice »

Jiří Kocurek

Dva prezidenti řeší jednoho novináře, zatímco lidé z jejich zemí utíkají za lepším.

Karel

Dobre rozhodnutí

Ales

Je jen dobře, že to udělali. Můžou si volně létat do matičky Rusi. Ono běžní Bělorusové budou, nebo ti co létali na západ, budou hodně znechuceni a věřím, že mnoho z nich bude kritická vůči Lukasenkovi. Nebudou se moci dostat do svých oblíbených míst tak jednoduše. Už jen oklikou přes Istanbul, anebo Moskvu. To taková 3- 4 hod cesta do Barcelony se protáhne na celodenní cestování. Další bude, že stát bude muset financovat urdzbu, a parkování letadel Belavie, platit zaměstnancům, bez žádných nebo skoro žádných příjmů plus leasingovým společnostem na splátky letadel. Všechno toto bude stát daleko víc než ztráty… Číst vice »

Graylag

Kéž by to tak bylo, ale třeba Rusové a pravděpodobně i Bělorusové jsou natolik zblblí, že si takové věci vykládají ne jako důsledek činů své vlády, ale jako svévolnou zlovůli zahraničních států. Asi jako když zloděj v obchodě ukradne zboží a místo aby si pak následky vyčítal sám sobě, vyčítá je policii, že ho bezdůvodně chytili a zavřeli.

Jiří Kocurek

Popsal jste naprosto přesně, jak přemýšlí zločinec.

Jiří P.

Je velký rozdíl v tom, jak si to vykládají Bělorusové a Rusové. A určitě si většina Bělorusů je vědoma, že sankce jsou důsledkem Lukašenkovy ilegální diktatury. O tom, že volby byly zfalšované, nepochybuje v Bělorusku skoro nikdo. Dokonce ani Lukašenkovi příznivci. Ti si ovšem myslí, že to zfalšování bylo pro dobrou věc.
Bělorusové jsou na rozdíl od Rusů přece jen o level informovanější a nemají velkoruský syndrom. Většina z nich by chtěla svoji zemi vidět jako neutrální mezi Ruskem a Západem.

Harrison

Bělorusové nemohli do Barcelony a potažmo celé EU turisticky cestovat ani před tímto incidentem. Výjimkou jsou pouze ti s pracovními vizy a ti teď jezdí autobusy do Polska či Litvy.

-TR-

Je úplně jedno, kdo na té palubě byl a kdo byl zadržen. Podstatné je to, že Bělorusko donutilo k přistání pomocí vojenských stíhaček cizí civilní letadlo, které prolétalo skrz. Už jen to je naprosto nepřijatelné, a tak reakce ostatních zemí je zcela v pořádku.

Tento incident vytvořil nebezpečný precedens. Ostatní země se tím bohužel mohou inspirovat a vytahovat z prolétajících letadel kohokoliv, ať už svoje vlastní politické odpůrce, anebo rukojmí, kteří by mohli být použiti pro vydírání jiných států.

Graylag

Asi tak. Většina lidí argumentuje o Protasevičovi a Moralesovi, ale vůbec neřeší, co by se stalo kdyby nedejbože piloti Ryanairu odmítly ten MiG následovat. Zavraždilo by Bělorusko ochotně téměř 200 lidí jen kvůli jednomu nepohodlnému člověku?

Facepalm

Myslim, že lidi v tom maj jasno. Kdo v tom nemá jasno, sou bolševici, a to nejsou lidi.

Jirka B.

A bohuzel jich je v nasi zemi stale dost, jak vidno 😢

Jirka

KAL 007.

Dom

Jenže tam šlo o tu iluzi té bomby. Hádám, ze posádce Ryanu ta situace došla až potom, kdyz pod tlakem přistáli.

Graylag

Dejme tomu, ale pokud bychom připustili že by tam ta bomba byla, tak by nedával smysl odklon na vzdálenější letiště. Navíc jak by v takovém případě pomohly stíhačky? Stíhačky se posílají k letadlu v technických problémech, nebo k takovým letadlům, která nekomunikují.
Tohle je ekvivalent toho, když se vám do bytu začne tlačit policajt s nabitou brokovnici s tvrzením, že vás dnes chce někdo vykrást.

Jenda

Oni to měli vymyšlené dobře, podle přepisu hovoru s ATC měla ta bomba explodovat nad Vilniusem, čili pokud ti piloti nechtěli vsadit své životy a životy 200 lidí na to, že Bělorusové lžou, neměli jinou možnost než do Vilniusu neletět.

Graylag

V takovém případě by bylo logické to stočit do Kaunasu a pokud už mělo mít stíhací doprovod, tak ho MiG-29 měl na hranicích předat NATO doprovodu. Pokud ale stíhačka letadlo otočí těsně před hranicí úplně jiným směrem, je to tak průhledné, že ani nemá smysl si takovou historku vymýšlet

Tomas

Trošinku blábolíte. ATC to s tím rynairem řešilo prakticky
od vstupu letadla do beloruskeho vzdusneho prostoru.

Stihacky tam roli nehraly, a neslo o “otoceni tesne pred hranici”.

a nekoukejte tolik na (ameicke) filmy … on ten pilot si nejake “stoceni na kaunas” nemuze dovolit.

Piloti toho ryanairu udelali to jedine, a to nejlepsi, co mohli

Graylag

Tady nejde o to, jak dlouho to s nimi řešili. Ale o to, že to letadlo doletělo až k Litevské hranici a odtamtud se v doprovodu stíhacího letadla ostře otočilo do Minsku, navzdory tomu, že Minsk nebyl ani nejblíže, ani na letovém kurzu. To prostě není normální. Kdyby to byla legitimní obava o letadlo kvůli bombě, tak ho buď do Minsku stočí mnohem dříve, a nebo ho už nechají letět dále do Litvy. O tom kde se letadlo otočilo jsou jednoznačné důkazy a ano, bylo to těsně před hranicí. Stočení na Kaunas si může dovolit úplně stejně jako na Minsk.… Číst vice »

None

Piloti dělají to, co mají. Poslouchají příkazy z řídící věže. To je celé. Pokud by si letadla litala podle toho jak se zrovna piloti rozmyslí,nedopadlo by to dobře.

Viki

Tak jasně,pokud vám dá někdo hlaveň k spánku..,

Tomas

Piloti si ve vzduchu fakt nemůžou dělat, co chtějí.

A pokud jim ATC neumožní to, co chtějí … tak v zasadě nemohou – a pokud by to následně způsobilo nějaký problém, viníkem by byl PIC.

Nesmíte na tu událost koukat optikou „po bitvě každý generál“. Kapitán v tom leadle neměl žádné informace o tom, co se děje, co se dělo – měl k dispozici pouze to info, co mu zprostředkovalo řízení letového provozu.

Graylag

Problematika vztahu Pilot-ATC je trochu složitější a žádný civilní pilot není povinen plnit pokyny ATC, které podle jeho úsudku znamenají ohrožení vlastního letadla. Ale to vlastně pro tuhle diskuti není důležité.

Já se na to nedívám optikou po bitvě každý generál, já dokoce ani nehodnotím, jestli piloti měli udělat to nebo ono nebo co mohli nebo nemohli vědět. Já jen hodnotím to, že Bělorusko se rozhodlo poslat pod falešnou záminkou proti civilnímu letadlu ozbrojenou stíhačku, která mohla střílet. A to prostě není ok ať se na to dívám jakkoliv.

Samo

Blábolíte vy. Kontakt začal hneď po vstupe do Bieloruska, ale posádka pôvodne divert na MSQ očividne akceptovať neplánovala. Preto keď už sa blížili k Litve a hrozilo že odletia mimo bieloruský vzdušný priestor, nasadila armáda stíhačky, ktoré ich nakoniec donútili akceptovať pre nich menšie zlo v podobe pristátia na MSQ.

Kalanis

Jedinou věc, co budu pilotům vyčítat, je že po zjištění, že mají u sebe stíhačku s ostrýma, nepřepli na frekvenci věže Vilniusu a nezařvali Pat-Pat.

Graylag

No ale pointa spíše je, že pokud ten MiG nebyl připravený střílet, tak jeho přítomnost byla vlastně úplně zbytečná, protože stejného efektu by dosáhli skrze ATC – piloti by buď uposlechli, nebo ne. Což znamená, že ke střelbě připravený být musel. Jestli by opravdu střílel nebo ne už se nedozvíme, ale klíčové je, že někdo v Bělorusku měl prst na spoušti nad životy stovek nevinných lidí – a to je prostě průšvih.

None

Neodmítli by to.

Honza

Už je to jak seriál Věřte nevěřte. – Varování před bombou obdrželo Bělorusko až 20 minut po ohlášení bombové hrozby posádce letadla. Pravda, nebo lež? – Pravidelný civilní let má stejná práva a povinnosti jako příležitostný let hlavy státu. Pravda, nebo lež? – Běloruská stíhačka donutila posádku změnit kurz. Pravda, nebo lež? – Orgány státu smí prohledat přelétávající letadlo po nouzovém přistání a zadržet jeho pasažéry. Pravda, nebo lež? – Bělorusko se chovalo zcela v souladu s Úmluvou o civilním letectví. Pravda, nebo lež? Jak už je obvyklé v těchto zeměpisných šířkách, kromě potvrzených faktů se vyrojila spousta balastu, domněnek,… Číst vice »

Tomáš V.

Moc hezky řečeno. Výborný příměr! 🙂