Dopravci Lidé Železnice

Babiš kritizoval šéfa Českých drah, na jeho místo má být otevřené výběrové řízení

Bývalý předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Miroslav Kupec. Foto: České dráhy
Bývalý předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Miroslav Kupec. Foto: České dráhy

Debaty o konci generálního ředitele a předsedy představenstva Českých drah Miroslava Kupce se dostaly už i na úroveň Poslanecké sněmovny. Kupec nemá podle všeho ani podporu premiéra Andreje Babiše. Ten slibuje na post šéfa Českých drah otevřené výběrové řízení.

„Hlavní očekávání, které bylo na pana předsedu představenstva kladeno, tedy stabilizovat vedení Českých drah nebylo bohužel dostatečným důvodem naplněno,“ řekl Babiš při odpovědi na interpelaci poslankyně KSČM Květy Matušovské. Ta se ho zeptala, proč má Kupec končit v době, kdy ČD obhájily rating a vydaly dluhopisy. „Kolik ředitelů ročně musí mít České dráhy, abyste je zlikvidovaly?“ zeptala se Matušovská. Podivovala se i nad tím, že ministr dopravy Vladimír Kremlík s generálním ředitelem Českých drah dosud nejednal. Na debaty o konci Kupce v čele Českých drah upozornil včera jako první deník Zdopravy.cz.

Babiš sice uvedl, že rozhodnutí je plně v gesci dozorčí rady Českých drah, současně ale Kupce zkritizoval. „Například klíčový, nově vybraný člen představenstva odešel po velmi krátké době,“ četl Babiš z připravené odpovědi. Předcházelo ji několik výroků o tom, jak České dráhy téměř zlikvidovali jeho předchůdci a výčet údajných Babišových úspěchů v tuzemské dopravě. Podle svých slov od krachu zachránil České aerolinie.

Babiš narážel ve své kritice na působení Michala Heřmana, který v představenstvu firmy vydržel jen několik týdnů. Odešel do jiné státní firmy: OKD, na vlastní žádost. Podle dostupných informací se s ním Babiš opakovaně kvůli nástupu do čela OKD sešel. „Věřím, že se panu ministrovi spolu s dozorčí radou ČD podaří nastavit v krátké době lepší  prostředí, jasně určit KPI (nastavená kritéria pro předsedu představenstva i jednotlivé členy),“ řekl Babiš. Současně uvedl, že pokud budou nějaké personální změny, tak ministr dopravy jistě udělá výběrové řízení. Podle něj by poslanci měli zkoumat i to, co se stalo v Českých drahách za „vládnutí tradičních demokratických stran“. „České dráhy téměř zlikvidovali naši předchůdci,“ řekl Babiš.

 

43 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Robert

ANO lépe už bylo. Je mně smutno když papaláš který se shodou náhod dostal na pozici ministra odvolává úspěšného ředitele kterého vůbec nezná a kteremu nesaha ani po kotniky na pokyn estebaka a oligarchy který se díky populismu stál premiérem.

Pampara

Úspěšného? Spíše politicky nevhodného. Zrovna stejného papaláše, který bude po něm. Nezapaluje vám, že nynější situace okolo jejich burešomajitele je stejná, jako panovala před odvoláním Paroubka? Ta tapně hloupá hysterie žádnému nepřijde jako paralela? Včetně pipmrlátek? Trůn má své pomocníky a padne li vymění je. Anebo je mění preventivně, aby nevynášeli z hnízda. Rozdíl oproti Paroubkovi je – neměl zdaleka takové prachy.

Luk

Je lhostejné jestli pan Kupec pracoval dobře nebo jen průměrně. Podstatné je, že jako generální ředitel ČD za těch 0,5 roku NEMOHL nic podstatné prosadit. Namísto toho, aby dostal schopného pomocníka/zástupce, tak asi zase přijde „zelenáč, který se bude dlouho rozkoukávat“ a tak dále. Akce Nespokojených občanů holt dělá stejné chyby jak ODS/ČSSD- viz perioda „zimních králů“=ministrů dopravy za roky 2009-2013:
Bendl
Slamečka
Bárta
Šmerda
Dobeš
Stanjura
Žák.

ČD4ever

Kupec přece není žádný zelenáč. V ČD skupině už pracuje desítky let. Váš příspěvek vychází z nesprávné informace na základě které pak generalizujete.

Luk

Mě se nezdá jako totožná práce řídit opravny resp. správu majetku a dost jiná práce řídit celou firmu (tj. řídit ředitele a zastřešovat vztahy s okolím – věřitelé, dodavatelé, stát/kraje, hlídat investice a splátky). Takže nevěřím, že okamžitě po povýšení dokázal plně fungovat jako generální ředitel.

Petr

Navýšení nepotřebuje aby ČD fungovali ale aby byli na pokraji krachu a moch je za pár korun koupit a pak nás mohl dojít na jízdném nejde mu o lidi ale o jeho prospěch a byznys

Rossec

Estébák, lhář a podvodník nemá nikoho kritizovat!

Kraul

ČD jsou žábou na prameni v železniční dopravě, takže změnu vítám. ČD umí akorát sabotovat liberalizaci, která by přitom pro všechny byla lepší (levnější jízdné, konec šikanujících inškrabek).

Picasso

Švýcarské spolkové dráhy, Švédské státní dráhy, Rakouské spolkové dráhy, Norské státní dráhy, Finské státní dráhy, atd. Hmmm.
Tak to asi taková blbost nebude ? Medvěd se připravuje na rozdělení mezi přátele.

MRC

Vstup konkurence bych vítal, kdyby to co jste uvedl za příklad byla opravdu pravda.

jirka

blbost, pokud by skončily ostatní pak rázem řádově zvednou ceny, stačí se kouknout na to co se stalo s řetezci, čím je jich méně tím více zdražujou

Robert

A tím že se každých pár měsíců bude měnit ředitel tak se podle Vás něco vyřeší? Ne že bych se jinak s Vaším vylevem nějak ztotoznoval.

Pokoška

Můžete mi vysvětlit jak taková konkurence funguje např. mezi ČD a GWTR v jižních čechách? Děkuji.

Petr Novotný

Pan Kupec na ČD rozesral, co se dalo. Rozdělení dep na provoz a údržbu, nikdo neví neví pod kým je… neschopnost opravit si svoje vlastní loko a raději si je půjčit u kamaráda… výběrová řízení a jeho komentáře
Ale na Babiše nemá… tento pán, ředitel republiky si opět bude dělat a tentokrát z ČD své PR a přihřívat si svoji polívčičku jak on to všechno zařídil.
Přiznejme si na rovinu… ODS, ČSSD a třeba KDU, nemají odborníky v politice. A ANO má jen poslušné ovce, co jdou za tím jedním… soudruhem.

Libor

Dobrý den, nevím co znamená že konkurenční partaje nemají „odborníky v politice“. Pokud myslíte, jestli konkurenční partaje nedokážou doporučit schopné lidi, odhodlané makat pro stát, tak mám příklad, že se pletete. Znám z masmédií příklady lidí z vedení ministerstev, kteří státu ušetřili stovky milionů korun, protože na rozdíl od svých předchůdců rozuměli tomu co je jim předkládáno k podpisu. Ale byli odvoláni, protože nebyli z ANO. Konkrétně např. Zdeněk Adamec odpvědný za IT Ministerstva zemědělství (tuším, že přes 10 roků zkušenosti z bankovního sektoru Volksbank, HomeCredit). Skončil týden (o Vánocích) po nástupu první Babišovy vlády. Ministrem který jej odvolával byl… Číst vice »

DPI

Když je náměstek schopnější než ministr, tak se vyhodí, aby nebyla moc vidět ta neschopnost ministra.
K estebakovi nemám co říci, když toho lháře a šmejda volí každý třetí tak je mě z jeho voličů na blití.
On rozkrádá EU fondy a pak dá drobky se státního důchodcům na lístek na vlak a tím si koupí jejich hlas.
To je hyenismus a klientelismus jako prase…

Obtloustlý Travolta

Snad se jim nyní, na kolikátý pokus konečně povede předat tu slepici, co snáší zlatá vejce, do správných chapadel.

Hrebicek

Když už opisujete citace interpelací, tak je umění tam udělat hrubku, když v originále je to správně.

A.R.

To první, co mě napadlo po přečtení, bylo, kdy bude vypsáno výběrové řízení na nového premiéra.

patology_chef

Já se smál od začátku do konce 🙂

Axel

Není nad to když předseda nadává na neschopnost. Ale zamlčuje „zásluhy“ strany které předsedá Akce Nespokojených Občanů 2011.

Ředitelé ČD
od 02/2014 Daniel Kurucz s kvalifikací z Babišova Agrofertu- ministrem dopravy za ANO ( u ČSSD si nejsem jistý, ale nominaci za KDU jako náměstků na Min. Dopravy byla Babišem odmítnuta – viz demagog cz)
08/2014 Pavel Krtek s kvalifikací z (dříve) Babišova Unipetrolu – dvojministr dopravy za ANO – Ťok/Faltýnek
09/2018 M. Kupec (u něj nevím jakou složku na něj má Babiš) – dvojministr dopravy Faltýnek/Ťok

Lektor

Taky nechápu, kdo ho pořád volí osobně neznám nikoho kdo by mi to přiznal (•‿•)

IGCT

Já těch lidí co volí Babiše, pár znám-rodinní příslušníci.

Jinak počítal jsem, kolik lidí při poslaneckých volbách reálně Ano volilo, a vyšlo mi výpočtem že to bylo cca 1,5 mil lidí. Takže žádná velká hitparáda pro babiše není.

Luk

IGCT, zapomínáte na efekt „sněhové koule“. Tj. intuitivní rozhodování, které používá část lidí. Takže u parlamentích voleb, které mají největší reklamu, se rozhodnou volit i lidi, kteří k ostatním volbám nechodí (např. z pohodlnosti si zjišťovat informace atd.). Vzorek kolik lidí se KVALIFIKOVANĚ/podle informací rozhoduje koho volit = třebas květnové volby do Evropského parlamentu = vládnoucí koalice ANO+KSČSSD dostala 32% hlasů, v předchozích volbách (kde byla větší/delší reklama) dostalo tytéž partaje 44,5%. Takže zhruba 1 ze 3 voličů vládní koalice se rozhodoval „od oka“. A to je právo každého voliče, akorát pak nemá právo nadávat na líné politiky, když sám… Číst vice »

IGCT

Tak tedy z tomu mému výpočtu. Volby do PS v roce 2017: počet obyvatel s právem volit= 8,4 mil. obyvatel, volební účast 60%. Zisk ANO 2011=30%
Tzn počet lidí, kteří volili ANO2011=8,4*0,6*0,3=1,512 mil obyvatel.

Luk

Současnou vládní koalici ANO+KSČSSD volilo s rozmyslem pouze 2 ze 3 voličů = konkrétně z 8,4 millionu voličů jen 60% šlo volit poslance v r. 2017 (přesně 5,09 milionu občanů se vydalo volit) a současnou vládní koalici si jako PROMYŠLENOU volbu vybralo 1 milion hlasů – zbylých 0,5 milionu voličů zvolili Babiše „od oka“ – můj odhad dle posledních voleb v letošním květnu.

Na volby.cz (provozuje Statistický úřad) máte hlasy s přesností na jednotky.

železničář v důchodu

Pánové, nezapomínejte (všichni), že po minulých zkušenostech s některými partajemi, resp. s jejich politiky, hraje velkou roli i „negativní volba“ = nemám sice koho volit, ale musím volit, aby nevyhráli ti, které nechci, tak raději zvolím menší zlo – a pro leckoho je nakonec asi i ten Babiš tím menším zlem …

patology_chef

Kurucz byl náhodou slušný šéf. Ale v podniku téhle velikosti překotné změny v top mgmtu jsou z principu špatně.

Axel

patology_chef…. Já kritizuji, NEUSTÁLÉ personální výměny. Přitom šlo o lidi, na které měl Babiš/Agrofert refence. A přesto se ANO rozhodlo o výměně. Prostě už nastal čas, aby se akce NESPOKOJENÝCH občanů změnil na akci ODMAKANÝCH občanů…. Jenže já nevidím za těch 5,5 roků výsledky. Když ve Zlínský kraj soutěžil vlakového dopravce, tak podle předložených nabídek na část kraje, kde dosud jezdí nejstarší (vesměs nemodernizované) vlaky jsem měl pocit, že ze strany ČD vůbec NEBYL zájem uspět… ČD buďto nabízelo SOUČASNÝ „šrot“ až do roku 2030 nebo ČD nabízelo modernější vlaky a s lepším vybavením, ale ČD bylo dražší o 32%… Číst vice »

Pedro72

Co takhle: „Kolik ředitelů ročně musí mít České dráhy, abyste je zlikvidovali?“

David

Takhle je to rozhodně lepší a gramaticky správné 👍

BoH

Kdyby to nebylo tak vážné, tak by Babiš byl alespoň k smíchu :/

Martin1

Řekl bych, že Babiš už je jenom k smíchu. Napáchá ovšem ještě hodně škody.

Iva D.

Tak Kupec měl záměr zlikvidovat Kotheru, Hnulíkovou, Štěpána a pár dalších, dotáhl si různé Bc a další hvězdy z UJAKu, natahal akorát další úředníky na barák, prosral smlouvy všude kde se přihlásil někdo jiný, zatím nic nového neobjednal, toho škoda nebude…

David

Dotáhl si různé Bc? Třeba chce posílit noční spoje, proč ne? 😂

Lektor

A co je vlastně Bc? BalkanCity

Georg

bc z ujak je akademicky titul cca. odpovidajici maturite z uciliste za totace.

David

Bc je vozová řada označující lehátkový vůz.

Dodo

Hlavní očekávání stabilizovat vedení? Když to byli oni, kdo začal dělat personální rošády… Neuvěřitelné.

Jackub

Klasické politické bezobsažné fráze a floskule. Prostě plky.

Romanero

Kupec mi není sympatický, ale uvedené důvody (odstoupení člena představenstva, špatně nastavená KPI a údajná destrukce předchozími vládami) prakticky nemohl ovlivnit. Takže je jasné, že reálný Babišův záměr je úplně jiný..

Lektor

No asi nesouhlasil Babišem na tom co ma být na chlebíčku za ozdobu, tak musí odejít.