Dopravci Logistika Nákladní doprava Železnice

AWT si otevřela dveře na slovinské koleje, koupila tamní společnost Primol-Rail

Nákladní vlak společnosti AWT s návěsy LKW Walter mezi terminály Herne a Paskov u Hladkých Životic. Foto: Tomáš Kuchta.
Nákladní vlak společnosti AWT s návěsy LKW Walter mezi terminály Herne a Paskov u Hladkých Životic. Foto: Tomáš Kuchta.

Tuzemská společnost Advanced World Transport (AWT) udělala významnou akvizici ve Slovinsku. Ve čtvrtek podepsala v Lublani smlouvu o koupi 80 procent akcií tamní firmy Primol-Rail, která má licenci pro slovinskou železniční síť. AWT je členem polské skupiny PKP Cargo.

Skupina PKP Cargo, která má vedle Polska licence pro Českou republiku, Slovensko, Maďarsko a Rakousko, chce díky nákupu rozšířit objem přeprav ve směru sever-jih. S použitím jedné vícesystémové lokomotivy bude moci provozovat vlaky z Polska až po slovinsko-italskou hranici a do slovinského přístavu Koper. AWT doposud provozovala přibližně deset vlaků týdně k hranicím se Slovinskem, kde náklad přejímal místní dopravce.

„Je to odpověď na nedávno přijatou strategii skupiny PKP Cargo, v níž se zaměřujeme na akvizice na zahraničních trzích a na zvýšení našeho zapojení do dopravy mezi zeměmi Trojmoří,“ uvedl předseda představenstva PKP Cargo Czesław Warsewicz.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
David
Host
David

Je fajn, že státní organizace skupují malé dopravce v okolních zemích. Tomu se říká „liberalizace trhu“.

Bram
Host
Bram

Nějaký problém s tímto faktem? Kdyby tomu tak nebylo a spoléhalo se i nadále na místního dopravce, tak je to dražší, pomalejší a tedy i méně konkurenceschopné. Jistě, jde si licenci vyřídit i v jiných státech sám na sebe, ale proč to dělat složitěji a tedy i za větších nákladů, když existuje i jiná cesta.

jkjk
Host
jkjk

PKP Cargo není státní společností, akcie jsou obchodovány na burze, PKP vlastní jen 33% podíl.

PartneřiCSCARGO
RSD