Auf Wiedersehen. Air Berlin skončí 28. října. Hledejte si novou práci, napsal lidem.
Po již dříve oznámeném konci dálkových letů utlumí zkrachovalá společnost Air Berlin do konce října i lety do evropských destinací.
Po již dříve oznámeném konci dálkových letů utlumí zkrachovalá společnost Air Berlin do konce října i lety do evropských destinací. Firma přestane létat 28. října.
„Poté, co došlo k dohodě o prodeji letadel, společnost musí ukončit postupně vlastní provoz,“ citovala agentura Reuters prohlášení firmy. Konec se netýká dceřiných firem Niki a LG Walter, které nejsou v insolvenci.
Letadla mají získat hlavně Lufthansa a easyJet, transakce musí schvalovat ještě ale antimonopolní úřady. Do té doby může Air Berlin ještě létat, ale jen na takzvaný ACMI pronájem, kdy jinému dopravci půjčí letadlo i s posádkou. Ne pod vlastními komerčními lety, na které by prodával své letenky. Air Berlin už vyzval zaměstnance, aby si začali hledat novou práci.
Zájem o flotilu Air Berlin mají Lufthansa a easyJet. O něm se ale mluví, že nakonec od nabídky couvá, protože ho začínají zajímat spíše uvolněná letadla a letištní sloty po zkrachovalém britském dopravci Monarch Airlines.
Součástí nákupu letadel, respektive převzetí jejich leasingu, bude i prodej letištních slotů v Berlíně – Tegelu a Düsseldorfu. Lufthansa nedávno oznámila plán investovat až miliardu eur do letadel pro svoji dceřinou firmu Eurowings, počítá se s tím, že půjde o letadla právě po Air Berlin. Dálková flotila už se vrátila částečně k leasingovým firmám, nejčastěji se mluví o přesunu Airbusů A330 k Malaysia Airlines.
Air Berlin už dříve oznámil konec dálkových letů k 15. říjnu. Konec dopravce postihne nepříjemně i stovky českých klientů, kteří si u dopravce koupili dříve letenku. Firma oznámila, že ti, co si ji koupili letenku před 15. srpnem, mohou žádat o vracení peněz jen jako věřitelé v insolvenčním řízení. Šanci na vrácení mají ještě ti, co ji platili kartou. „Pokud letenku zakoupenou do 14. srpna 2017 hradil spotřebitel platební kartou, pak může požádat svoji banku o provedení tzv. chargebacku, kdy banka spotřebitele může obrazně řečeno stáhnout peníze za neposkytnutou službu zpět od banky podnikatele,“ řekl Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra. Na vrácení ceny letenky touto formou není v režimu českého práva ale právní nárok