Doprava ve městě Informační technologie Komentáře Názory

Glosa: Zachovejme papírové jízdenky koupené za hotovost

Stará výdejna jízdenek u Ješetic ztratila svůj účel už dávno. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Stará výdejna jízdenek u Ješetic ztratila svůj účel už dávno. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Ostravská MHD směřuje jako první v republice k provozu bez papírových jízdenek. To vyvolává řadu emocí a střetů, které se nevedou pouze na linii staromilci versus pokrokáři. Otázka je obecnější a týká se zachování soukromí, anonymity a v nejširším smyslu svobody jednotlivce v digitálním věku.

Ač technologičtí nadšenci a vítači novinek tvrdí, že anonymita je zaručena, stále se opakující kauzy úniků dat a koneckonců i záplava nevyžádaných reklam a telefonátů dokazují opak. Co je dnes prezentováno jako striktně anonymní (anonymizované) může být velmi konkrétní.

Špehování je všudypřítomné a většinou za ním nejsou bohulibé důvody. Autor této glosy je proto toho názoru, že vedle nových technologií, které bezesporu přinášejí mnoho užitku, by měla být člověku zachována i možnost volit „technologie“ tradiční. Už jen pro možnost volby samotnou.

Člověk by měl mít právo na výplatu mzdy v hotovosti, měl by mít právo nemít účet v bance, nemít platební kartu, nemít mobilní telefon a e-mail, nemít počítač a internet, číst papírové noviny z trafiky, posílat dopisy a jezdit na jednotlivé papírové jízdenky. A přitom nebýt člověkem druhé kategorie.

V ostravské MHD jezdí už více lidí na elektronickou jízdenku než papírovou. Foto: DPO
V ostravské MHD jezdí už více lidí na elektronickou jízdenku než papírovou. Foto: DPO

Řadu těchto práv už ztratil a ještě ztratí, řadu z nich má plně v kompetenci soukromý sektor s hlavním kritériem ekonomické výhodnosti. Ale papírové jízdenky ve veřejné dopravě (a možnost zaplatit je hotově) nám, prosím, nechte.

Jste pro zachování papírových jízdenek ve veřejné hromadné dopravě?
1053 votes · 1053 answers
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Aslanex
Host
Aslanex

Otázku soukromí považuji za relevantní, ale jejím řešením není zachovávat staré drahé technologie. Není přeci problém vydávat anonymní čipovou kartu s nahranou hotovostí, která se bude po přiložení odečítat.

Tomasz
Host
Tomasz

Každopádně by měla být zachována možnost zaplatit v hotovosti …. ( v jaké formě bude vydána jízdenka je věc druhá).. Otázkou je, jestli obchodník v ČR vůbec smí odmítnout hotovost…. Ostatní způsoby platby: A) znám několik lidí, kteří používají platební karty, ale nemají bezdotykové (z bezpečnostních důvodů) B) znám i v rodině lidi (starší), kteří nepoužívají mobil, neboť tomu brání zdravotní důvody (sluch, zrak) C) ad zneužívání karty – za poslední 2 roky jsem ji osobně měnil již 4x a to byla karta, kterou jsem zaplatil výhradně na e-shopu ČD, OeBB a SJ. ……někdo z nich to má napíchnuté…. D)… Číst vice »

LWQ
Host
LWQ

Zeptal bych se kapku filmove: „a komu tim prospejete?!“ To kvuli promile tech co z nejakeho duvodu chteji „papir“ se budou stale platit a udrzovat pokladny ci automaty? Po ranu me nenapada vhodna paralela, ale prijde mi to jako zbytecny nesmysl. Vzdyt „spehovani“ stejne ani promile z toho promile neunikne, ba naopak se ho zucastni jinak – treba kartickou v Tesco. 21. stoleti si z celkem „rozumnych“ duvodu zada odpovidajici technologie a zajem milovniku papirovych jizdenek nutne musi byt absolutne okrajovou zalezitosti, ktera v bezne doprave nesmi hrat zadnou zasadni roli. Ale vite co – treba se pletu, u nas… Číst vice »

petr766
Host
petr766

V Tescu ovšem nakoupíte i bez kartičky Tesco. Pouze nebudete mít pár „slev“ nebo 2x za rok zbytečné kupony doma ve schránce. Bez papírového lístku resp. hotovosti se (veřejnou!) dopravou nesvezete. Trochu rozdíl ne?
Mimochodem, to procento lidí co nepoužívají běžně kartu a/nebo alespoň mobil pro premium sms služby je dost vysoké, ač se to na první pohled nezdá. Žádná okrajová záležitost, naopak.

Ivo
Host
Ivo

V Tescu používám jen scanner a zboží dávám přímo do svého vozíku (ne do nákupního drátěného) a už ho pak nemusím vyndávat a přeskládávat, ale když někdo chce mít těžší život, prosím. Vůbec nejlepší by bylo mít čip pod kůží na placení, identifikaci, otevírání dveří bydliště, lokalizaci sebe sama atd. Snad se toho dožiji.

Ivo
Host
Ivo

Nechte je, když chtějí stát frontu u pokladny, pak zjistí, že mají v peněžence o 5 Kč méně, než je cena jízdenky, tak shánějí rychle bankomat, tam vystojí frontu, zaplatí 40 Kč poplatek za výběr, stanou se obětí karetního skimmingu, někdo jim hotovost vytrhne z ruky, prostě někteří lidé chtějí mít komplikovaný život. Já si poležím v postýlce o to déle a jízdenku si koupím, až sedím ve vlaku anebo naopak den předem v mobilu na identitu, tj. i když mi mobil kiksne, můžu zpětně dokázat zakoupení. Zneužití karty? Není můj problém. Používám jen kreditky a za jejich zneužití ruči… Číst vice »

Lech Malý
Host
Lech Malý

Na webových stránkách většiny tuzemských dopravních podniků postrádám záložku nebo třeba dlaždici „Turista“. Pod tou by byly přehledně shrnuty možnosti tarifního odbavení cestujícího zhruba s následujícím profilem: „Chystám se navštívit Vaše město, ve kterém jsem dlouho/nikdy nebyl a pravděpodobně se tam zas dlouho nepodívám. Nemám zájem odebírat novinky mailem ani Vás nechci sledovat na fejzbuku. Souhlasím s Vašimi obchodními podmínkami, ale musím se proto hned někde zas registrovat? Dřív stačilo prostě normálně nastoupit do tramvaje/trolejbusu/autobusu. Nemám problém se SMS jízdenkou, ale můžu nějak dopředu ověřit, jestli mi bude fungovat? Jen se ptám, vloni na Slovensku v B. Bystrici mi to… Číst vice »

Václav Macůrek
Host
Václav Macůrek

O HK vím. Jen jsem u těchto strojků nepochopil systém děr.

Standa
Host
Standa

9 čísel, čtyři diry, 126 možných kombinací. Každý den se prenastavi jiná kombinace, při počtu linek a vozidel na nich je pravděpodobnost, že budou ten den dva vozy se stejnou kombinací děr blízká nule.
A i kdyby, ti štípací jízdenky jsou naprosto marginální záležitost a asi nikdo nebude pobíhat s platem použitých jízdenek a hledat tu správnou aby se svezl zadarmo.

Krokous
Host
Krokous

Děkuji autorovi za tak trochu jiný pohled na věc!

Jirka
Host
Jirka

takže když přijedu jednorázově jako turista do Ostravy bez chytrého telefonu a kreditky, tak se nesvezu? pochopil jsem to dobře?

babilon
Host
babilon

Svezete se. Za 100 si koupíte plastovou kartičku a odjedete si svoje dvě jízdy (tj. každá za 50).

jirka
Host
jirka

a to se vyplatí že!

MartinM
Host
MartinM

Turista má chodit pěšky aby si město prohlédl a ne se mačkat v mhdéčku.

Tomáš
Host
Tomáš

Turista nemusí být jen do kultůry… Např.: Potřebuje se dostat na nějaký zápas, schůzku, do divadla… I já když jedu do Ostravy, tak si město nechci projít ale potřebuji prostě 2 do roka se dostat do Michálkovic z nádraží a zpět… Jsem člověk který u sebe nenosí kartu a mobilu může kdykoli dojít baterka (jak pak ukážu že jsem si ji koupil?) a nebo i kredit… Za to mince mám u sebe vždy a to asi každý…

petr.r
Host
petr.r

nepochopil, v ostravě nemusíte vlastnit kreditku, ale stačí debetní, kterou banky dávají zdarma.

Tomáš
Host
Tomáš

Není trochu zbytečné kůli návštěvě Ostravy jít do banky? To mi zato nestojí a raději bych jel autem (taxíkem) kde mince (hotovost) bere…

Michal
Host
Michal

Asi není problém autorem článku požadovaná „práva“ zachovat, pokud si dotyční budou ochotni za tento požadavek zaplatit.
Tisk a distribuce papírových novin do poslední trafiky stojí 20 CZK. Pokud je někdo připraven za luxus papírové jízdenky platit tomu úměrné náklady, proč ne.
A nikomu neberu právo na vlastní vrtochy, já taky chtěl kamenné schody do domu a zaplatil 40 litrů za božanovský pískovec (na něm jsem netrval, ale ze žuly to byli líní tesat), kdy bych totéž mohl mít z KB bloku a dlažby za čtvrtinu či méně….

xyz
Host
xyz

Tendenční argumentace ve dvou ohledech: – Již nyní je bezhotovostní platba v MHD Ostrava finančně zvýhodněna oproti papírovým jízdenkám (tzn. argumentace stylem „vbíjení se do otevřených dveří“). – Má-li být přirovnání „do poslední trafiky“ být přirovnáním „jízdenky na MHD dostupné v poslední trafice“ (pomíjím skutečnost, že eventuální „poslední trafikou“ z hlediska vysokých nákladů na distribuci novin je trafika či jiné prodejní místo umístěné velmi odlehle od hlavních silnic a velkých center, tzn. např. v nějaké horské vesnici, tzn. principiálně nesoulad s Ostravou coby velkoměstem), tak málokdo (jestli vůbec někdo) zde argumentuje ve stylu „papírové jízdenky by měly být k dostání… Číst vice »

Michal
Host
Michal

O cenách v Ostravě se ve článku nic nepíše, v Ostravě jsem v životě nebyl a o rozdílu cen netuším. 🙂 Nicméně vidíte, že se tam vyšší náklad na papír přesouvá.

Ty trafiky a noviny byl jen ilustrativní příklad, že to prostě stojí víc, nic sofistikovaného v tom nehledejte.

Lech Malý
Host
Lech Malý

Snad jenom upozornění, že elektronické odbavovací systémy nejsou zadarmo, jeden ajťák stojí tolik co deset trafikantek. Tím se a priori nestavím proti moderním technologiím, jenom bych rád vyvrátil mýtus, že jsou vždy levnější – nejsou, v lepším případě je to v nákladech šul nul, když se to nepovede (opencard) tak to může být i výrazně dražší. Jejich přednosti je třeba hledat jinde, než jen v rovině kostů.

Martinm
Host
Martinm

To kdyby to nebylo levnější tak to není levnější.

Graylag
Host
Graylag

S autorem glosy bych si dovolil nesouhlasit v tomto bodě: „Člověk by měl mít právo na výplatu mzdy v hotovosti“ Proč by na toto měl mít člověk právo? Má mít právo dostat se ke své mzdě bez dalších poplatků, takže ještě před deseti lety, kdy dominovaly placené účty bych souhlasil. Ale dnes, kdy se banky předhánějí v nabídce bezplatných účtů? Proč by naopak člověk to právo mít neměl? Protože výplatou mzdy v hotovosti nezanedbatelně zatěžuje zaměstnavatele. A zaměstnavatel by měl mít právo si vybrat, jestli chce zaměstnance, který chce výplatu v hotovosti. Pokud mu zaměstnanec za to stojí, ať mu… Číst vice »

A.R.
Host
A.R.

U nas uz se papirove vyplatnice nedostavaji. Prijdou mi do e-mailu pod heslem. Kolegyne tak nemusi nikam odbihat, kolegove nemusi chodit k ni, kazdy usetri cas a finance a papir.

Václav Macůrek
Host
Václav Macůrek

Tak o tom ušetření papíru v souvislosti s výplatnicí si dovolím pochybovat. Znám pár lidí, co výplatnice roztrhají, ale také už jsem viděl i to, jak je vhodné mít výplatnici vytištěnou a dobře uschovanou.

Graylag
Host
Graylag

Celá hysterie okolo „bezjízdenkové“ Ostravy je podle mě zbytečně nafouknutá, minimálně dokud nebudeme vědět, jak bude fungovat systém kterém DPO papírové jízdenky nahradí – tedy slibované „kreditové“ jízdenky. Z toho mála co víme možná dojde k situaci, že kreditové jízdenky zcela organicky papírové nahradí a po roce už si na papírové nikdo nevzpomene. Tedy že jen dojde k obměně technologií. Taky je možné, že kreditové jízdenky budou od počátku koncipované jako doplňkový prodej pro turisty, ať už malou prodejní sítí, nebo vysokou cenou. Co chci říct je, že NEVÍME jak bude systém fungovat. A obhajovat si svou domnělou pravdu na… Číst vice »

Petr
Host
Petr

Už jen to,že minimalni cena bude 100 kc,je vysmech turistum a prilezitostnym cestujicim.

Graylag
Host
Graylag

Částka 100 Kč padla v rozhovoru jen jako úvaha a do zavedení systému se může ještě stokrát změnit. A může se měnit celkem jednoduše i po zavedení systému.

A to je přesně to o čem mluvím. My nevíme jak ten systém bude nastavený. Máme jen útržky informací. Vy jste na základě těch útržků usoudil, že systém je špatný a „výsměch turistům a příležitostným cestujícím“. Přitom víte jistě, že to opravdu bude minimální částka? Víte jistě, že nespotřebované jízdenky nepůjde vrátit?

AAA
Host
AAA

Londýnskou Oyster si taky nenabijete méně než pěti librama. Ostatně, denní jízdné v Ostravě je 80 Kč, takže tu dvacku si odmítači karet rádi připlatí, jak zde všichni tvrdí, i kdyby ten zůstatek už nikdy v životě nevyužili.

Dimik
Host
Dimik

Nepovidejte, ja ji zrovna dnes nabil jen £3

petr.r
Host
petr.r

klesla libra, tak aaa ok.

Standa
Host
Standa

Proč bych měl kupovat denní jízdné, když chci jen jednu jízdenku ( protože jich víc nepotřebuju)?

MartinM
Host
MartinM

Vy už nepojedete zpátky?

Kajman
Host
Kajman

A když půjde zpátky pěšky, tak co?

Jan Sova
Host
Jan Sova

ježiši pěšky po městě ?? Počkejte kolik se jich do vás pustí… Dneska pěšky to váš každý pošle do jeskyně….

Graylag
Host
Graylag

Do jeskyně asi zase ne. Ale na druhou stranu, při extrémní rozlehlosti Ostravy to přece jen není moc pravděpodobný scénář.

Reálně si to umím představit při cestě z ÚANu do Centra, řekněme pokud na cestu tam bude špatné počasí. Ale jinak to budou opravdu hodně vzácné případy.

Standa
Host
Standa

Třeba jedu ze Svinova na UAN? Nebo za někým, kdo mne zpět jezme autem? Nebo mi jedna jízdenka stačí i pro návrat?

Graylag
Host
Graylag

Asi si chce zodpovědět otázku, pro koho může být 100 Kč problém
Pro lidi na pracovní cestě ne, ti si to vyúčtují bez ohledu na počet projetých jízd.
Pro občasné návštěvníky Ostravy taky ne, ti je spotřebují příště.
Pro jednorázové turisty zpravidla taky ne, protože ti většinou budou mít dvě a více cest. A pokud se bude dát použít pro dvě osoby na jednu cestu, tak je to akorát.
Zbývají lidé, kteří potřebují jen jednorázově jednu cestu. Třeba za známým, který je dále bude vozit autem. Ti by měli v takovém případě smůlu. Ale kolik takových cestujících (bez možnosti koupit lístek jinak) bude?

xyz
Host
xyz

Zajímavý klam „sám si (nepřesně) odpovědět a pak a pak polemizovat sám se sebou“ – ve smyslu pominutí mnoha dalších případů, kdy:
– i pro 24hodinovou jízdenku při ceně 80 Kč platí, že z těch 100 Kč je zbytečně „20 Kč navíc“.
– jednorázoví turisté mohou např. jet jen z nádraží do vítkovické arény na hokej (či jinou kulturní akci) či „naproti“ na fotbal, takže spotřebují dvě jednorázové jízdenky = předplacení sta korun je pro ně nesmyslně vysoké.
Plus několik dalších možných příkladů.

Matěj
Host
Matěj

A opravdu je pro ně taková problém mít s sebou ODISku? Nebo klasickou platební kartu? Aspoň jeden člověk ve skupině?

malý bobeš
Host
malý bobeš

Přijel jsem v září po dvaceti letech vlakem do Ostravy . Na nádraží jsem si koupil dvě papírové jízdenky (cesta na Dolní Vítkovice a zpět). Bylo to pěkné, ale příštích deset let se do Ostravy nechystám – a teď babo raď… Co je ODISka fakt netuším.

Michal
Host
Michal

A jaká je pravděpodobnost, že nemáte u sebe platební kartu? Ten systém, který už nyní funguje je nejjednodušší co existuje – nehledám trafiky, drobný, nic, nastoupím do vozu a pípnu svoji bezkontaktní kartou. Tím pro mě vše skončilo, nečekám na papír, nic.

petr766
Host
petr766

A když je karta kontaktní, pípneš si čím?

Roman Svačina
Host
Roman Svačina

Až teď mi došlo, že MHD v Karviné , Orlové atd. nemají papírové jízdenky už snad bůh ví kolik let a těch měst bude více. Takže MHD bez papírových jízdenek je vzhledem k dnešní době a teď to preženu “ staré jak lidstvo samo“

Roman Svačina
Host
Roman Svačina

Pamětníci z Karviné a okolí pomožte…co se psal za rok kdy zrušili papírové jízdenky na MHD? Tipuji rok 2002

xyz
Host
xyz

– Argumentační klam „v místě Y to je stejně nevhodné/ještě horší než v místě X“ (což neříká nic o tom, zda situace v místě X je vyřešena vhodně či nevhodně). – Další rozdíl je v aspektu odbavení (Karviná + Orlová – nástup předními dveřmi, kupování jízdenek i u řidiče; platit lze i v hotovosti; např. v Karviné byla platba bezhotovostně zavedena až od 6/2018). – https://www.3csad.cz/media/files/48/file/tpp-mhd-karvin-od-10-6-2018.pdf Jízdenky uvedené v tomto seznamu tedy nejsou při nástupu do vozidla + platbě jízdného (od cestujícího směrem k řidiči) řidičem (resp. strojkem, který je řidičem ovládán) vytisknuty? Co když by si řidič nechal peníze… Číst vice »

Roman Svačina
Host
Roman Svačina

Obdržet jízdenku od řidiče v Karviné je často problém. Ale už na učňáku cca 2002 byly jen čipovky… Ale marně vzpomínám na ten rok.

xyz
Host
xyz

„Obdržet jízdenku od řidiče v Karviné je často problém.“ V tom případě ale jde o vážnou věc znamenající mj. nevydání daňového dokladu při hotovostní platbě (srov. s vysokými pokutami pro živnostníky při nevydání účtenky). Tak jako tak, z hlediska diskutovaného tématu irelevantní; na rozdíl od relevantního údaje, že papírové jízdenky v Karviné apod. reálně vydávány JSOU.

Krokous
Host
Krokous

V Karviné je bida, cestující se skládá na plat autobusáka. V některých regionech zcela běžné.

czhunter
Host
czhunter

„Argumentační klam“ je výrok pouze tehdy, snaží-li se vás oklamat.
Pokud pan Svačina pouze konstatoval fakt, pak je to „fakt“, a ne „klam“ (aneb to, že jste nedávno objevil na Wiki článek „argumentační klamy“ neznamená, že to musíte cpát všude).

Petr
Host
Petr

Lžete.V Karviné,Orlové,Havířově a Frýdku Místku provozuje MHD společnost 3csad.U té nastupujete předními dveřmi a nemáte-li předpatní jízdeku-na čipové kartě,koupíte si za hotovost u řidiče PAPÍROVOU jízdeku.Zduraznuji,za hotove a paoirovou,ta je jasnym dukazem o provedene platbe.Takze tu nesirte lzi,diky moc 😉

Roman Svačina
Host
Roman Svačina

Jsem to blbě napsal…pravda. já myslel papírové jízdenky v trafice koupené. Ano nákup u řidiče je možný. Já jen marně vzpomínám kdy zmizeli jízdenky z trafik.

petr.r
Host
petr.r

z trafik zmizely jízdenky jak se provalilo, že 60% je falešných a to zmizelo snad na celé moravě tak před 15lety v každým městě co provozuje malou mhd. A ten řidič vydá papírek z pokladny, jízdenku už nikdo neprodává, nebot řidiči šulili, žehlili a čistili. Pletete si jízdenku a papírek z tiskárny kasy.

Martinm
Host
Martinm

Tak oni především zmizely ty trafiky. Dneska o trafiku člověk nezavadí.

Kamil
Host
Kamil

Hm, můj tatík, důchodce, který nemá účet, kartu a chytrý mobil, se evidentně na výletě v Ostravě v MHD neprojede 🙁

AAA
Host
AAA

Chůze je zdravá

Petr
Host
Petr

Jo,hlavně po smogem ovoněné Ostravě,to je přímo lahůdka se procházet 😀

AAA
Host
AAA

Tak proč tam jezdí 🙂

MartinM
Host
MartinM

Neboj on tam nejezdí, on jenom potřebuje příklad proč to nejde.

Ondřej
Host
Ondřej

Stačí obyčejný mobil s SMS

Václav Macůrek
Host
Václav Macůrek

S SMS jízdenkami mám zkušenost z pražské i otrokovické MHD takovou, že prodleva mezi odesláním požadavku a přijetím jízdenky je i několik minut. Tedy, krajně nešťastný systém.

Ondřej
Host
Ondřej

Bohužel je to tak, na druhou stranu, v Ostravě přidávají k SMS jízdence 10 minut, tudíž místo 60 minut, platí 70 minut, tak je vidět snaha tohle alespoň nějak řešit. Mě většinou přišla do dvou minut, ale zažil jsem i 8 minutové čekání. Dnes už dlouho jezdím na roční kupón na ODISce, tak nemám aktuální srovnání

petr766
Host
petr766

V Brně to řeší tak, že u té dražší (29 Kč SMS – 27 trafika/automat) je ještě snížená platnost z 90 minut na 75 minut. Což přesně odpovídá tomu, když jedu něco vyřídit do centra, tak mi většinou těch pár minut chybí, ale neřeším to, prostě to dojedu. Jen u základní (předražené) 20 Kč na 15 minut je u SMS 20 minut právě kvůli té prodlevě. Nutno dodat, že s tím byly dřív docela problémy, občas jízdenka nedorazila vůbec nebo klidně s půlhodinovým zpožděním (ale původní platností), teď to funguje ok a jízdenky chodí cca do minuty.

petr766
Host
petr766

U Prahy mě to štve v metru, tam je nutné čekat a kolikrát to opravdu trvá. Na povrchu to neřeším a nastupuju většinou i bez obdržené jízdenky.

petr.r
Host
petr.r

kamile, jestli máš tatu rád, tak zajdi sním do banky, která má zdarma učet a kartu a nemusíš se strachovat, jestli tatu nepraští před poštou po důchodě.

Martinm
Host
Martinm

Taky nechápu ten boj za složitější, horší a nebezpečnější systém.

K.L.
Host
K.L.

Samozřejmě že by papírové jízdenky v MHD měly zůstat zachovány, při přiložení karty nemám žádnou kontrolu o provedení a výši platby. Při nabití elektronické odisky taky dostanete papír jako dřívější kupon kde je natištěná platnost,zona,výše úhrady…………….takže ta elektronická odiska je úplně zbytečná. Kromě toho je známo několik případů kdy se cestující až z výpisu z účtu dozvěděl že na jedno přiložení mu bylo strženo peněz za dvacet jízdenek.

petr.r
Host
petr.r

karta si nevezme více plateb ve stejný čas, banka to okamžitě vrací a na učtě to nepoznáte.

Ondra
Host
Ondra

Stále čekám na odpověď, jak budou řešeny případy, kdy potřebuji fyzický doklad k proplacení jízdného při služebních cestách. Nebráním se placení bezkontaktní kartou, ale je potřeba, aby terminál vytiskl nějaký doklad o zaplacení jízdného.

petr.r
Host
petr.r

při každé služební cestě napíšete zprávu a tam uvedete, že jste jel mhd a učetní vám dá peníze, jestli to nepíšete, tak si zjistite něco o služebních cestách a jejich proplácení.

Václav Novotný
Host
Václav Novotný

Do zprávy si můžete napsat, co se vám hodí.

petr.r
Host
petr.r

vy napíšete i odkaz na ceník.

xyz
Host
xyz

A jak to udělá OSVČ, kde pro účely svého účetnictví/daňové evidence potřebuje mít ke všem svým uznatelným nákladům daňový doklad?

AAA
Host
AAA

Holt nebude mít o dvacku nižší náklady

xyz
Host
xyz

Nebude mít o dvacku VYŠŠÍ náklady (a to za každou jízdu, tzn. počet jízd krát počet jízdenek). (Mimochodem, skutečně jde o relevantní objektivní odpověď, nebo názor uživatele „AAA“ nezakládající se na souladu s pravdou?)

Michal
Host
Michal

Řešíte blbosti. Všechny tyhle systémy mají cestu, jak z nich získat daňový doklad, byť to vyžaduje separátní žádost někde na webu pomocí variabilního symbolu, který najdete v bankovním výpise.

MartinM
Host
MartinM

Představa OSVČ na služebce v MHD je nádherná… Kamchodíte na ty vtipy?

petr.r
Host
petr.r

než já to nadatluji vy jste taky přišel, že osvč jsou podvodníci a hledají jízdenky v koši a dávají to své učetní?

petr.r
Host
petr.r

znáte nějakýho osvč který jezdí na služební cestu mhd?

petr766
Host
petr766

Ano. Např. kombinace vlak + po Praze dojet MHD

Josef J.
Host
Josef J.

Možná to tak funguje u Vás, ale obvyklé je přikládat jízdenky.

petr766
Host
petr766

Tak to je dobrý nesmysl, zjevně jsi moc cest neúčtoval nebo máš kliku na účetní, která se s tím nepáře. Jsem zvědav, co by na „odkaz na ceník“ bez doloženého dokladu (jízdenky) řekl FÚ….

A.R.
Host
A.R.

Kolega to dělá tak, že když jede vlakem, koupí si jízdenku na internetu a až přijede, vytiskne si ji. V MHD si koupí SMS jízdenku a požádá si o daňový doklad. Pražáci to mají třeba tady: http://www.smsjizdenka.cz/MATicketsDPP/sms/tisk.do

Michal
Host
Michal

Například v Plzni při zakoupení elektronické jízdenky v MHD prostřednictvím MasterPassu vám přijde daňový doklad do mailu. Jinak v Ostravě je možné si jednu, nebo více karet zaregistrovat do systému a v systému si pak najdete daňový doklad.

Ostatně ne vždy jde zcela jednoznačně prokázat, co jsem projel např. při zahraniční pracovní cestě do Lisabonu, nebo do Porta – existují pouze univerzální papírové čipové karty /tedy něco co zřejmě zavedou v Ostravě/ za poplatek 1 Eura a ty lze 1 rok stále dokola dobíjet…Nelze tedy vůbec prokázat, kolik jízd jsem absolvoval.

MichalS
Host
MichalS

Jsem poměrně velký příznivec nových technologií, platbu kartou nebo mobilní aplikací používám co to jen jde, ale … 1) když někde zaplatím jenom pípnutím, nemám jistotu, že platba skutečně proběhla, tak jak jsem si představoval, že mám zaplaceno a ne, že jsem omylem klikl na jinou položku, zaplatil něco jiného, než jsem chtěl a v podstatě nemám kontrolu, jak to je. Zobrazení rekapitulace na displeji neberu, to se dá přehlédnout … 2) když někomu chci koupit lístek u bezlístkového systému s ním musím cestovat celou cestu, abych mu dělal nosiče jízdenky. U systému s výdejem papírových jízdenek, klidně zakoupených pomocí… Číst vice »

Michal
Host
Michal

2) vy jste opatrovníkem nějakých retardovaných osob?
3) už jste se mentálně vypořádal s tím, že takto vykonstruovaný „blackout“, který „šikovně zasáhne“ datové centrum vaší banky, vám smaže peníze z účtu? Ne? Šup s nimi do štrozoku, tam jsou v bezpečí…

MartinM
Host
MartinM

Když nastane ten váš blackout, tak stejně MHD nebude jezdit, takže se nemusíte start o jízdenku. Nebo ten blackout nastane jen tam kde se vám to hodí?

Jen Tak
Host
Jen Tak

Poraďte jak řešit tyto životní situace 1) potřebuji daňový doklad k jízdnému na pracovní cestě, 2) mám kontaktní platební kartu-záměrně, 3) na prac. mobilu mám zablokované platby MHD i 9xx čísla, 4) mám zaseklý soukr. mobil a čekám 2 dny na vybití vestavěné baterkie a tedy restart.
V Ostravě tedy načerno MHD nebo Uberem? Jsem ve středním věku, flexibilní, nelpím na tradičních hodnotách a ani se nebráním změnám, pokud jsou to změny k lepšímu.

Martinm
Host
Martinm

1) ať zaměstnavatel umožní platit SMS na služební číslo ( my to tak v práci máme)
2) pořiďte si bezkontaktní
3) viz bod 1
4) mám takový telefon 8 let a nikdy se nic takového nestalo, chtělo by to nový telefon, lépe se o stávající starat nebo si přečíst návod jak ho restartovat hned.

Jen Tak
Host
Jen Tak

1) je to velká nadnárodní firma, kde se k požadavkům jednotlivce nepřihlíží, 2) bezkontaktní nechci kvůli nebezpečnosti, 4) je to nový mobil a nebyl levný.

Martinm
Host
Martinm

1) nesmíte se nechat šikanovat, jezdit jediný v nadnárodní firmě na služební cesty….
2) v čem spočívá její větší bezpečnost/nebezpečnost
4) zřejmě špatný kup, když vám to dělá toto

Michal
Host
Michal

S tou bezkontaktní kartou mi to připomíná vousatou anekdotu o pánovi, co na ochranu před AIDS nosil neustále nasazený prezervativ. Na dotaz lékaře, zda mu to nepřekáží, odpoví, že nikoliv, že před akcí si jej vždy odloží.
A stejně tak to mají „flexibilní“ strejci ve středním věku s pochopením bezkontaktních karet…

Standa
Host
Standa

Ad 2) V tom že se s ní dá platit i bez zadání PINu.Ostatne i banky přiznávají, že bezkontaktní platby jsou pohodlné pro uživatele (a umožňují platit třeba právě za jízdenky ) , ale jsou bezpečnostním rizikem. Proto také bez řečí vrátí peníze, když platbu reklamujete

MartinM
Host
MartinM

Vidíte banka vám bez řečí vrátí peníze, tak co řešíte.

Václav Novotný
Host
Václav Novotný

I nové mobily s vestavěnou baterií mají maličké tlačítko na špičku tužky, většinou někde u SIM karty, nebo SD karty na restart. Taky se mi to stalo u zánovního dražšího přístroje.

Vojta
Host
Vojta

To je fuk, když mám služební i k soukromému užití, tak nepotřebuji soukromý.

Jen Tak
Host
Jen Tak

To mám taky, ale zaměstnavatel blokuje všem čísla 9xx, takže tím i nákup jízdenek.

Michal
Host
Michal

k bodu 1) na pracovní cestě v Ostravě platím většinou bezkontaktní kartou. Potom stačí najet do systému ODISky a vytisknout si dané platby a ty přiložit k vyúčtování služební cesty

Michal
Host
Michal

To je moc jednoduchý, oni nemají bezkontaktní karty, nechali si doma brejle a jsou z Českých Budějovic. Buďte soudný a uznejte, že takový use case vyžaduje papírový lístek z trafiky.

A.R.
Host
A.R.

Třeba DPO do té doby přijde s nápadem, že si na nádraží nebo na jiném kontaktním místě za vratnou sumu nabiješ ODISku buď penězmi, nebo nějakou časovou jízdenkou na zvolený počet dní. V Brně to tak funguje. Během Vánoc jsem si koupil 10denní jízdenku na bankovní kartu.
A máš vyřešeny všechny tvoje životní situace.

Jen Tak
Host
Jen Tak

Co když přijedu např. vlakem po zavíračce?

A.R.
Host
A.R.

Dobrá otázka, i to se může stát. Zatím na to nedokážu odpovědět, ale něco takového určitě mají v zahraničí vyřešeno.

Jiří
Host
Jiří

A co když teď přijedete, všechny trafiky budou zavřené a nepůjde elektrika a nebudou fungovat automaty? A v tom jediném, který je na baterky zrovna došly lístky.

petr.r
Host
petr.r

anebo nemáte drobný, jeno kartu a tisícovku.

MartinM
Host
MartinM

Tak ještě se můžete rozbrečet, to funguje spolehlivě. Zrovna Brně na nádraží najdete spoustu empatických lidí, kterým neustále taky někdo ubližuje. A většina taky bojkotuje karty, telefony, internet a někteří i mýdlo. Tak můžete brečet spolu.

orky
Host
orky

Pane Šindeláři, a co začít u sebe a jít vzorem? Proč Zdopravy nevychází papírově? Vždyť když si vás přečtu, tak jsem do světa pustil svojí IP adresu a když tady napíšu příspěvek, tak po mně chcete e-mail. 🙂 Máte nějakou poštovní adresu, abych dotaz na vás mohl sdělit poštou?
Vaší odpověď tuším, vždyť by se to nemohlo vyplatit a když nechci sdělovat své údaje, tak to tu nemám číst. A stejně je na tom Ostravská MHD, když se bojíte o své údaje, nikdo vám nebrání tou MHD nejezdit.

xyz
Host
xyz

Tendenční srovnání hned v několika ohledech:
„A stejně je na tom Ostravská MHD, když se bojíte o své údaje, nikdo vám nebrání tou MHD nejezdit.“
Srov. soukromý subjekt vs. subjekt poskytující služby veřejného charakteru. Totéž pak aspekt „Vždyť když si vás přečtu, tak jsem do světa pustil svojí IP adresu“.

„Proč Zdopravy nevychází papírově?“
Jedním z důvodů je mj. principiální neaktuálnost takového způsobu vydávání (elektronicky lze zajistit do pár hodin po zjištění informace; tištěně nikoliv). U jízdenek toto přirovnání neplatí.

Petr
Host
Petr

Sorry,ale tohle je naprosto dementní názor.Na web z dopravy se snad skládáme z veřejných rozpočtů?Ne,neskládáme! Narozdíl od toho bezedného hnusného molochu jménem dopravní podnik Ostrava. Deník z dopravy si tak klidně může říct,že bude vycházet jen elektronicky,jelikož si na sebe vydělává SÁM.Ostravskou MHD platíme všichni z daní,takže říct“ když se vám to nelíbí,nejezděte“ mi přijde jako nehorázná drzost z vaší strany.

babilon
Host
babilon

Zajímavé, že ani Jančuru, který má možná daleko menší poměr papírových cestujících než DPO, taková „inovace“ nenapadla. Při platbě přes internet má každý asi 20 možností, jak zaplatit. Proč se s tím Jančura patlá, když by mohl implementovat jenom nějaké tři nejčastější a ostatní, ať se přizpůsobí? A kdo se nechce přizpůsobit, ať jede s konkurencí.

Petr
Host
Petr

Problém buse v tom,že hnusný moloch jménem DP žádnou konkurenci,narozdíl od Jančury,nemá.Kdyby hypoteticky existovala nějaká myslitelná konkurence,která by je mohla v soutěžích o provoz MHD ohrozit,chovali by se úplně,ale úplně jinak.Takhle si ale prakticky mohou dělat,co chtějí a sr*t cestujícím na hlavu….Ale hlavně,že mají wifi,USB port a „nový elektrobus“ 😀 .. To pro ty důchodce,kteří jsou jednou z hlavních skupin cestujících v mhd,je opravdu extrémně důležité

Standa
Host
Standa

Ale vždyť Wiffi a USB zásuvky je to co cestující v HD vyžadují ( jo a ještě klimatizaci)….

Petr
Host
Petr

No nevím,jestli vyžadují nebo ne,ale rozhodněrvyžadují,vyžadujívyžadují,aby měli možnost s v klidu a s jistotou koupit jizdenku.To vyzaduji urcite vic,nez „novy elektrobus“. A k tem USB portum-jen jedenkrat v zivote jsem videl nekoho je pouzivat,tak moc dulezite jsou.

Standa
Host
Standa

Narážím na diskuze o soukromních na železnici, z nichž vyplývá, že tyhle tři věci jsou nejvíc to nejdůležitější. ….

Petr
Host
Petr

Na železnici,když vlakem jedete hodinu,je fajn,ze mate moznost nabit si telefon.V MHD je to ovsem zbytecne,zvlast za tuhle cenu

A.R.
Host
A.R.

Jde ti vyloženě o formu dopravního podniku nebo o to, že je to jeden jediný dopravce?

AAA
Host
AAA

Při platbě přes internet má každý asi 20 možností, jak zaplatit. …. ale hotovost mezi ně nepatří, že :)))

Josef J.
Host
Josef J.

Třeba napadla, ale vyhodnotil ji jako kontraproduktivní.

MartinM
Host
MartinM

Vidíte a všech 20 možností je bezhotovostní.

Gremli
Host
Gremli

No a co když někomu přestane fungovat platební karta bezkontaktně? Nebo když se mu vybije mobil? Jednoduše bude v… Ano, spějeme k bezhotovostní době a tyto technologie tu mají místo. Ale zároveň bychom se neměli zcela zříci všech starých a osvědčených metod…prostě mít plán B. Nemluvě o tom, že pokud člověk potřebuje jízdenky účtovat, tak stejně jejich papírovou verzi potřebuje.

Michal
Host
Michal

Hele a jakej plán B máte pro případ, že si zapomenete doma peněženku nebo tramvajenku? Každá technologie má svoje omezení a papír není výjimkou.

Petr
Host
Petr

Budou li k disozici papirove jizdenky a zapomenu li tramvajenku,jednoduse si v automatu koupim jednorazovou jizdenku.Velice jednoduche 😉

Gremli
Host
Gremli

Jedna věc je něco zapomenout…a druhá nemoct použít něco, co máte, z důvodu, který ne vždy dokážete ovlivnit 😉

petr.r
Host
petr.r

když mu přestane fungovat karta, tak revizor nepozná jestli má zaplaceno či nikoliv a stejnak se z učtu to strhne až na druhý den jak systém vyhodnotí jízdné za den.

Martinm
Host
Martinm

V zásadě jsou tyto diskuse zbytečné. Je jasný že společnost směřuje k bezhotovostní době. Každým rokem počet lidí, kteří nepotřebují hotovost každoročně stoupá. Když to v Ostravě nezruší teď, tak to zruší za dva tři roky stejně. Ten poměr karta: hotovost je jasný a jasný je vývoj, protože karty odmítají především starší lidé.

xyz
Host
xyz

Pozor, možnost zaplatit v hotovosti zůstane (po zapůjčení příslušné specializované karty + jejím „nabití“ na nádražích, terminálech atd.). To co nezůstane, jsou fyzicky existující (papírové) jízdenky.

Martinm
Host
Martinm

No právě, zase se dělá z komára velblouda.

A.R.
Host
A.R.

Blbost. Elektronicke jizdenky si u CD kupuju minimalne 5 let a nemam pocit, ze by nekdo moje udaje zneuzil. Kdo by se chtel prohrabavat udaji stovek tisic lidi?? Pokud jde o nejaky spam, at uz v podobe e-mailu nebo telefonu, je ho porad stejne mnozstvi. Kdo by stal o udaje nejakeho A. R.?
Ale pokud chce nekdo pravo na vydani papirove jizdenky, pak mu klidne zajistim pravo, aby si zaplatil cloveka, ktery mu tu jizdenku vyda, cloveka, ktery ten papir vyrobi, a cloveka, ktery na jizdenku vyrobi tiskarnu.

Roman Svačina
Host
Roman Svačina

Před x lety se řešilo podobné… zrušit či nezrušit jízdenky z lepenky. Při pohledu do peněženky koukam na x jizdenek, po dnešní cestě vlaky a MHD se fakt nemůžu dočkat až je všechny vyhodím..

noerf
Host
noerf

Ja bych to rozdělil, u predplatnych jízdenek (měsíční, čtvrtletní, roční) lze používat například magnetickou kartu při vstupu do vozidla nebo při kontrole. Ale pro jednorázové cesty je jizdenka alternativou sms jizdenky. Navíc je spousta lidí, jejichž služební telefony sms jizdenky blokují.

xyz
Host
xyz

„Před x lety se řešilo podobné… zrušit či nezrušit jízdenky z lepenky.“ V aspektu „co to znamená pro cestujícího“ to není „podobné“ – jízdenka vydaná počítačem, či lepenková (či případně v té době i psaná ručně) = vše jsou papírové, fyzicky existující jízdenky. Nynější ostravská změna se tomuto srovnání vymyká. „Při pohledu do peněženky koukam na x jizdenek, po dnešní cestě vlaky a MHD se fakt nemůžu dočkat až je všechny vyhodím.“ Je-li vaší osobní preferencí jiná podoba jízdenka, tak u ČD máte (přinejmenším u některých typů jízdenek) tu možnost – průvodčí pak jízdenku načte pomocí QR-kódu ve vašem tzv.… Číst vice »

petr.r
Host
petr.r

hlasoval jsem pro NE a zajímalo by mně, jak ti co mají v mhd tu papírovou jízdenku kde skončí po vystoupení .

os.ka.rek
Host
os.ka.rek

Taková papírová jízdenka se totiž v přírodě rozkládá až několik tisíc let. A déšť to jen zpomaluje.

Standa
Host
Standa

Ty seš taky několik tisíc let….
Papírová jízdenka se v přírodě rozloží do pár měsíců, když do ní prší, tak za pár týdnů.
Je to jen buničina, trochu rozemletého dřeva a přírodně kompatibilní pojidlo…

Václav Novotný
Host
Václav Novotný

Nemůžu mluvit za jiné, ale za mne zásadně v koši. Snažím se nechovat jako prase.

jal
Host
jal

Je to těžké. Určitě je pár lidí, co si třeba chtějí ponechat právo jezdit na koni jako autem.
Holt doba je jiná… a každého semele.

xyz
Host
xyz

Demagogická manipulace v několika ohledech:
– srov. obecně počet transakcí prováděných v hotovosti vs. kartou (rozhodně to není něco jako 0,1 % vs. 99,9 %)
– snaha přijít s (obvykle dost nepřesným) přirovnáním (viz i předchozí bod)
A několik dalších aspektů.

Křišťálová lupa

Zdopravy křišťálová lupa

PartneřiCSCARGO
RSD
czechtoll