Amsterdam otevírá obří podvodní parkoviště pro sedm tisíc jízdních kol

Nové podzemní parkoviště v Amsterdamu. Foto: Amsterdam.nlNové podzemní parkoviště v Amsterdamu. Foto: Amsterdam.nl

Umístění kol pod zem výrazně ulehčí přednádražnímu prostoru.

Obyvatelům Amsterdamu od soboty začne sloužit nové parkoviště pro sedm tisíc jízdních kol. Stavba vznikla v sousedství hlavního nádraží Amsterdam Centraal. Přišla na 60 milionů eur a má především zkulturnit okolí nádraží.

Obří parkoviště, které vzniklo kompletně pod vodou, ukazuje, jakým směrem se v zemi vyvíjí přístup k udržitelné dopravě a využívání jízdních kol. Vzniklo jako součást velkých úprav prostor kolem nádraží, kde už stávající plochy pro odstavení jízdních kol přestaly stačit a kola už často překážejí chodcům. Už dříve radnice v této oblasti výrazně omezila automobilovou dopravu.

„Podzemní parkoviště kol poskytne chodcům více prostoru kolem hlavního nádraží. Po otevření z ulic kolem nádraží zmizí všechny stojany na kola,“ uvedla amsterdamská radnice. V únoru se má otevřít ještě další parkoviště Ijboulevard, v oblasti hlavního nádraží tak bude 11 tisíc míst pro jízdní kola.
Stavba zabrala čtyři roky. V zemi nejde o největší podzemní garáž pro kola. V roce 2019 otevřeli parkoviště pro 12 tisíc kol na nádraží v Utrechtu.

Využívání parkoviště je na 24 hodin zdarma, další den navíc stojí 1,35 eura. Radnice věří, že bude tímto krokem motivovat více lidí k využívání jízdních kol pro dopravu po městě. Detailní informace o projektu jsou na stránkách radnice.

Nové podzemní parkoviště v Amsterdamu.  Foto: Dutch Bicycle Embassy / Facebook.comNové podzemní parkoviště v Amsterdamu.  Foto: Dutch Bicycle Embassy / Facebook.comNové podzemní parkoviště v Amsterdamu.  Foto: Dutch Bicycle Embassy / Facebook.comNové podzemní parkoviště v Amsterdamu.  Foto: Dutch Bicycle Embassy / Facebook.comNové podzemní parkoviště v Amsterdamu.  Foto: Dutch Bicycle Embassy / Facebook.comNové podzemní parkoviště v Amsterdamu.  Foto: Dutch Bicycle Embassy / Facebook.comNové podzemní parkoviště v Amsterdamu.  Foto: Amsterdam.nlNové podzemní parkoviště v Amsterdamu.  Foto: Amsterdam.nlNové podzemní parkoviště v Amsterdamu.  Foto: Amsterdam.nl

Tagy Amsterdam parkoviště pro kola
51 komentářů