Aktuální téma v Sasku: Povinná rouška v autě, sluneční brýle a čepice

Saská policie. Von Der ursprünglich hochladende Benutzer war Zieshan auf Wikipedia auf Deutsch (SÄCHSISCHES STAATSMINISTERIUM DES INNERN) - Übertragen aus de.wikipedia nach Commons durch Ireas mithilfe des CommonsHelper. (SÄCHSISCHES STAATSMINISTERIUM DES INNERN), CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11500541Saská policie. Von Der ursprünglich hochladende Benutzer war Zieshan auf Wikipedia auf Deutsch (SÄCHSISCHES STAATSMINISTERIUM DES INNERN) - Übertragen aus de.wikipedia nach Commons durch Ireas mithilfe des CommonsHelper. (SÄCHSISCHES STAATSMINISTERIUM DES INNERN), CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11500541

Pokud radar nerozpozná tvář, odpovědnost připadne na majitele vozu.

Rouška a sluneční brýle za volantem, to je otázka, která nyní trápí řidiče v Sasku. Tato německá spolková země kvůli koronaviru zavedla povinné roušky, pokud ve voze cestují lidé z různých domácností. Saský ministr vnitra Roland Wöller upozornil, že řidič v takovém případě už nemůže mít sluneční brýle a ani čepici, protože dopravní předpisy nařizují, že šoférova tvář musí být rozpoznatelná.

Bulvární list Bild, který je nejprodávanějším deníkem v Německu, následně vydal článek s palcovými titulky, že Sasko jako první německá země zakázalo řidičům sluneční brýle. Rozptýlit nejasnosti se nyní pokusil šéf saské zemské policie Horst Kretzschmar, podle kterého jsou brýle i čepice s rouškami povolené, jen ale řidič nesmí spáchat dopravní přestupek.

Sluneční brýle mnozí řidiči považují za nezbytnost především v zimě, kdy je slunce níže na obloze, což častěji vede k oslnění. Podle dopravních přepisů, na které se Wöller odvolal, ale hrozí 60 eur (1550 korun) pokuty, pokud řidičova tvář nebude rozeznatelná. „Nasazení čepice, jiné pokrývky hlavy nebo slunečních brýlí povede k nerozpoznatelnosti. To není dovoleno,“ řekl Wöller o možnosti nosit k rouškám za volantem ještě další doplňky.

Pokud si roušku řidič, který veze člověka z jiné domácnosti, nenasadí, vystavuje se pokutě 100 eur (2600 korun). Stejný trest hrozí i spolujezdcům. Povinné roušky, když autem jedou lidé, kteří spolu nežijí, zavedlo Sasko od tohoto týdne.

Přísný výklad omezení, ke kterému se přiklonil Wöller, vyvolal v Sasku vášnivé debaty na sociálních sítích. Středem pozornosti se stal také v německých médiích, pro které se saský problém stal vítaným tématem k oživení zpravodajství o pandemii.

V reakci na kritické ohlasy se následně ozval zemský policejní šéf Kretzschmar, aby spor vyjasnil. „Sluneční brýle můžete nosit. Můžete mít i klobouk. Tohle všechno můžete nosit společně s rouškou,“ řekl. Zároveň upozornil, že existuje jedna výjimka, kdy to možné není. Řidič s nasazenou rouškou a se slunečními brýlemi či čepicí nesmí spáchat dopravní přestupek, při kterém ho radar vyfotografuje.

Pokud takto maskovaného řidiče zastaví policisté, problémy kvůli zahalené tváři podle Kretzschmara mít nebude, protože hlídka si jeho identitu zjistí na místě.

Stanice MDR se věnovala i případu, kdy zahaleného řidiče radar po přestupku vyfotografuje, ale tvář rozeznatelná ze snímku nebude. Tehdy odpovědnost připadne na majitele vozu.

ČTK

Tagy dopady koronaviru na dopravu roušky Sasko
34 komentářů