Automobily Silnice

Aktuální téma v Sasku: Povinná rouška v autě, sluneční brýle a čepice

Saská policie. Von Der ursprünglich hochladende Benutzer war Zieshan auf Wikipedia auf Deutsch (SÄCHSISCHES STAATSMINISTERIUM DES INNERN) - Übertragen aus de.wikipedia nach Commons durch Ireas mithilfe des CommonsHelper. (SÄCHSISCHES STAATSMINISTERIUM DES INNERN), CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11500541
Saská policie. Von Der ursprünglich hochladende Benutzer war Zieshan auf Wikipedia auf Deutsch (SÄCHSISCHES STAATSMINISTERIUM DES INNERN) - Übertragen aus de.wikipedia nach Commons durch Ireas mithilfe des CommonsHelper. (SÄCHSISCHES STAATSMINISTERIUM DES INNERN), CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11500541
Pokud radar nerozpozná tvář, odpovědnost připadne na majitele vozu.

Rouška a sluneční brýle za volantem, to je otázka, která nyní trápí řidiče v Sasku. Tato německá spolková země kvůli koronaviru zavedla povinné roušky, pokud ve voze cestují lidé z různých domácností. Saský ministr vnitra Roland Wöller upozornil, že řidič v takovém případě už nemůže mít sluneční brýle a ani čepici, protože dopravní předpisy nařizují, že šoférova tvář musí být rozpoznatelná.

Bulvární list Bild, který je nejprodávanějším deníkem v Německu, následně vydal článek s palcovými titulky, že Sasko jako první německá země zakázalo řidičům sluneční brýle. Rozptýlit nejasnosti se nyní pokusil šéf saské zemské policie Horst Kretzschmar, podle kterého jsou brýle i čepice s rouškami povolené, jen ale řidič nesmí spáchat dopravní přestupek.

Sluneční brýle mnozí řidiči považují za nezbytnost především v zimě, kdy je slunce níže na obloze, což častěji vede k oslnění. Podle dopravních přepisů, na které se Wöller odvolal, ale hrozí 60 eur (1550 korun) pokuty, pokud řidičova tvář nebude rozeznatelná. „Nasazení čepice, jiné pokrývky hlavy nebo slunečních brýlí povede k nerozpoznatelnosti. To není dovoleno,“ řekl Wöller o možnosti nosit k rouškám za volantem ještě další doplňky.

Pokud si roušku řidič, který veze člověka z jiné domácnosti, nenasadí, vystavuje se pokutě 100 eur (2600 korun). Stejný trest hrozí i spolujezdcům. Povinné roušky, když autem jedou lidé, kteří spolu nežijí, zavedlo Sasko od tohoto týdne.

Přísný výklad omezení, ke kterému se přiklonil Wöller, vyvolal v Sasku vášnivé debaty na sociálních sítích. Středem pozornosti se stal také v německých médiích, pro které se saský problém stal vítaným tématem k oživení zpravodajství o pandemii.

V reakci na kritické ohlasy se následně ozval zemský policejní šéf Kretzschmar, aby spor vyjasnil. „Sluneční brýle můžete nosit. Můžete mít i klobouk. Tohle všechno můžete nosit společně s rouškou,“ řekl. Zároveň upozornil, že existuje jedna výjimka, kdy to možné není. Řidič s nasazenou rouškou a se slunečními brýlemi či čepicí nesmí spáchat dopravní přestupek, při kterém ho radar vyfotografuje.

Pokud takto maskovaného řidiče zastaví policisté, problémy kvůli zahalené tváři podle Kretzschmara mít nebude, protože hlídka si jeho identitu zjistí na místě.

Stanice MDR se věnovala i případu, kdy zahaleného řidiče radar po přestupku vyfotografuje, ale tvář rozeznatelná ze snímku nebude. Tehdy odpovědnost připadne na majitele vozu.

ČTK

34 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel

No ještě by to chtělo vlasy obarvit na modro a na nohy ploutve a je to dokonalé.. jo a uši na zeleno

wimmer

To je počteníčko co? Mám sice k Němcům nějaké výhrady (ostatně jako k spoustě jiným), ale musím ocenit to, jaký mají přístup. Oni chápou, že demokracie je hlavně o zodpovědnosti, nebojí se nastavit tvrdá opatření a situaci nepodceňují. My, s naším diletantským přístupem, nadále selháváme. Česká republika se nikdy nemůže stát „západní zemí“, vždycky bude jen tím „lepším východem“, protože náš přístup ke všemu je všeobecně hrozný. Pandemie to ukázala zcela naplno, z Německa si musíme vzít příklad, ne ho kritizovat!

Zdeněk

Nemusíme se po Němcích opičit úplně ve všem! Právě toto je učebnicový příklad úřední tuposti. Bezpečnost musí mít vždy přednost před zájmem policie identifikovat lidi. Co si má chudák řidič v Německu počít, když veze někoho cizího a ještě k tomu za ostrého slunce? Jedno nařízení mu na jedné straně říká, že musí mít roušku, a bez slunečních brýlí riskuje nehodu kvůli oslnění. A na druhé straně musíte být pro policii rozpoznatelný. Co si vyberete? Bezpečnost svoji a spolucestujících, nebo vyhovět byrokratům v uniformách?

wimmer

Tento problém se dá ovšem jednoduše vyřešit. Existuje totiž clona/clonítko, které vás proti oslnění ochrání, je to báječný vynález a není ani drahý, sám ho mám v autě. Tady se opět setkáváme s problémem v přístupu, aneb: „Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod“.

Jan Sova

Nevím jak vám, ale mě se osobně jede lépe proti slunci ve slunečních brýlích s polarizačním efektem než skrčený pod clonítkem.

wimmer

Já jsem se clonítkem naprosto spokojen, ale každý na to může mít jiný názor, to nepopírám.

Jakub P

Ono se často hodí, ale když se cesta začne klikatit a slunce jde chvíli čelním a chvíli bočním oknem, je jeho účinnost o dost horší. Taky narozdíl od slunečních brýlí nepomůže proti odleskům od ostatních aut nebo když se jede podél vody/sněhu a silné světlo tak nejde shora, ale skoro horizontálně. Já jsem docela světloplachej a jsou situace, kdy můžu bez slunečních brýlí řídit (ostatně i fungovat mimo auto) jen obtížně.

Jakub P

Vždyť to taky zcela rozumně rozsekli, že samozřejmě sluneční brýle spolu s rouškou mít může. Co nesmí, je páchat dopravní přestupky (to se mimochodem nesmí ani u nás, i když pro mnohé to nejspíš bude novinka). Když ho kvůli přestupku zastavěj policajti, tak si ho identifikujou, když ho vyfotí radar a nepůjde rozeznat, pokuta půjde za provozovatelem vozidla (protože ten je odpovědnej za to, komu auto půjčuje). Jasný, logický, rozumný. Holt se do toho jeden politik zamotal a trochu se zesměšnil. Stane se. Kéž bychom u našich politiků mohli zas řešit jen něco takovýho, jako že se zesměšněj něčím, co… Číst vice »

DPP

Češi jsou prostě východní národ. A vždycky budou východem. Stačí se na silnici podívat jak jezdí auta s českou SPZ. Můžou si podat ruce s Poláky, Rumuny nebo Rusy.

wimmer

Máte pravdu, dokonce v naší zemi stále najdeme silnice, které jsou kvalitou srovnatelné se státy vámi zmíněnými.

Pájin

Už jsem řešil v cizině samozabarvovací dioptrické brýle. Obhájil jsem si to.

Jouda

Němcům Němci sundat brýle umí, ale sundat z ksichtu Arabášum burku, to si nikdo nedovolí. Přeci jim nebudou sahat do jejich kultury. Velká paráda 👌👍

pkajetan

A my všichni, co jsme se tady léta vztekali nad burkami kolem nás, už si tlamy ovazujeme sami a bez problémů. Ještě větší paráda!

Zdeněk

Tohle už je docela buzerace, nemyslíte? To se mám raději kvůli oslnění vybourat, hlavně aby mě policajti v autě mohli identifikovat? Tupost německých fízlů narazí na zeď až tehdy, když bude řídit zahalená muslimská žena. ‚To se potom spustí takový řev, jaký ještě nezažili. Ty jsou totiž na rozdíl od lidí s tmavými brýlemi, nebo lidmi s rouškami a čepicemi chráněny.

Leinad

V Česku taky je objektivní odpovědnost provozovatele.

Jan Sova

to víme, dokonce k tomu nepotřebujeme obličej řidiče….

DPP

Autor zase napsal nesmyslný článek. V Německu opatření fungují, jsou logická a lidi je dodržují. Německo je na tom 9x lépe než ČR. Zameťte si Čecháčkové nejdřív před vlastním prahem než budete kritizovat jiné.

Jiří Kocurek

A že jim tak skvěle fungují, když je musí zpřísňovat.

DPP

Nepište nesmysly. Opatření se naopak od pondělí zmírňují. Školy se otevírají a ruší se zákaz vycházení. Poslední tři týdny v Německu čísla stabilně klesají tak je důvod opatrně opatření zmírnit. Ale nebojte, na nákupy do Dresden se možná letos už nedostanete z české strany. Díkybohu

pkajetan

To je přece jasný – covid řádí jen odsamsaď pocamcaď – přes hranice do Německa a do Polska z Česka neleze, přece – to dá rozum, proto mohou rozvolňovat – já se picnu 😀

DPP

rozvolňují, protože jsou zodpovědní a opatření jsou účinná. A naštěstí hranice s ČR i Polskem jsou zavřené. Zeptejte se v Sasku co si myslí o Češích, 90% odpovědí budou velmi negativní.

Karl vB.

Výskyt nových případů v absolutních hodnotách je v D i CZ+- stejný, tendence v D – mírný pokles, v CZ mírný vzrůst.
Problém je ale v tom, že D má 8x více obyvatel, než CZ, v přepočtu na 100 tis.obyvatel jsou tedy hodnoty v CZ 8x horší.

Martin

Všiml jste si, že toto není článek o fungování opatření ve smyslu počtu nakažených???

DPP

Vím. Je to článek o ničem.

Jenda

Pán konečně našel něco, v čem se v životě může realizovat. Slepé následování čehokoliv, co vymyslí jeho vláda, a plivání síry na kohokoliv, kdo si dovolí vznést nějakou námitku. Přejme mu to. Dlouho už mu tahle životní náplň nevydrží.

kulhán

Nech toho.

ABC

Na tom vyspělém Západě fakt ještě řeší identifikaci toho kdo řídil? Takovej bordel… Já myslel že když se u nás zaváděl SprDel tak se říkalo že takhle to funguje všude v civilizovaném světě.

BND 30

Pšššt ! Za hranicemi našeho království jsou lvi, obři a jiná nebezpečná havěť…

Karl vB.

Pokud ti přijde dopis o spáchání přestupku s výměrem pokuty, máš možnost jej akceptovat a zaplatit, nebo (pokud si vozidlo neřídil) identifikovat vyfocenou osobu, která s tvým autem jela.

Karel Mio

Nebo jit do spravniho, protoze mas pravo nepraskat sebe nebo svoje blizke.

Karl vB.

To ano, ale to už je poněkud jiný level. Já jsem raději vždy tu překročenou rychlost zaplatil.

Standa

😀 😀 :D. Tak too už je fakt total. Hadra.. Nechtějí tam náhodou za chvíli diktovat co má kdo jist a kdy se má jít vyprázdnit?

jura

Jo, zeleni uz davno prosazuji omezeni spotreby masa.

pkajetan

A stavby rodinných domů… a za tiché podpory antify i jejich vlastnictví … juch!!!

Partneři


Czechtoll

pst
podcast