LOT 3a leaderboard

Agónie Air Berlin pokračuje. Aerolince najednou onemocněly desítky pilotů

Boeing 737, foto: airBerlinBoeing 737, foto: airBerlin

Letecká společnost Air Berlin musela zrušit dnes desítky letů kvůli neočekávaně vysokému počtu pilotů, kteří z důvodů nemoci nenastoupili do

Letecká společnost Air Berlin musela zrušit dnes desítky letů kvůli neočekávaně vysokému počtu pilotů, kteří z důvodů nemoci nenastoupili do práce. Výpadek se zatím netýká letů mezi Berlínem a Prahou.

Firma oznámila problém s nedostatkem pilotů na svém webu. „Zaznamenáváme aktuálně mimořádně vysoký počet oznámení o nemoci našich pilotů. Z tohoto důvodu jsme museli několik letů zrušit,“ uvedla firma na svých stránkách. Cestujícím radí, aby si na stránkách aerolinky raději dopředu ověřili, zda se let skutečně uskuteční.

Podle informací serveru Spiegel.de onemocnělo dnes až 250 lidí. Problémy se dotkly zatím 70 letů hlavně z Berlína a  Düsseldorfu.

Náhlé onemocnění pilotů je německá specialita ve chvílích, kdy jejich zaměstnavatel řeší nové podmínky, které znamenají obvykle menší mzdu či větší počet nalétaných hodin. Loni takto onemocněli ze dne na den během vyjednávání o mzdách piloti TUIfly.

V Air Berlin se o protestu pilotů mluví poté, co deník Bild upozornil na přerušení jednání o budoucnosti zhruba 1200 pilotů v případě vstupu nového investora. Mají obavy, že nový majitel nebude chtít celou firmu, ale jen část.

Uzávěrka nabídek na odkud Air Berlin končí 15. září, zatím se jako o největším favoritovi mluví o Lufthanse. Air Berlin sice dlouhodobě prodělává, pro konkurenci znamená koupě ale přístup k řadě letadel i atraktivním slotům na některých letištích.

Šéf odborů pilotů v Německu Ilja Schulz řekl deníku Rheinische Post, že piloti mají obavy zejména z konce dálkové flotily. Firma už oznámila redukci letů do Karibiku, navíc jiné dálkové lety výrazně zdražila.

Odboráři se domnívají, že to je kvůli odrazení zákazníků. Právě agresivní cenová politika vedla ale Air Berlin do ztráty a je i důvodem, proč například lety z Berlína za Atlantik byly dlouhou dobu výrazně levnější, než z jiných letišť. Už na konci září skončí například i spojení z Berlína do Los Angeles.  Podle agentury Reuters je důvodem rušení letů fakt, že některé leasingové společnosti už požádaly o vrácení letadel.

Air Berlin vstoupil do insolvence v srpnu letošního roku poté, co ho spolumajitel firmy Etihad Airways odmítl dál financovat. Aerolinky drží ve vzduchu zatím překlenovací úvěr od německé vlády ve výši 150 milionů euro.

 

Tagy air berlin
Žádné komentáře