Nádraží Most v novém. Podchody nahradí lávka

Pro odbavení cestujících bude v Mostě sloužit pouze dnešní odjezdová hala. Menší příjezdová hala již nebude veřejně přístupná.
Nádraží v Mostě ze 70. let projde kompletní přestavbou. Její přesnější podoba vzejde z architektonické soutěže, kterou Správa železnic (SŽ) aktuálně vypsala, něco je ale jasné už dnes. Nádraží například přijde o oba podchody, které nahradí bezbariérová lávka.
„Úkolem vítězného týmu bude určit celkové pojetí odbavovací haly a komerčních prostor. Součástí zadání je také podoba nové lávky přes koleje, která nahradí dva stávající podchody,“ uvedla Správa železnic. Předpokládané náklady činí téměř 850 milionů korun, stavba by měla proběhnout v letech 2030 až 2031.
Účastníci soutěže navrhnou design interiéru budovy s hlavní odbavovací halou a rozmístění komerčních prostor. Důraz by přitom měli podle SŽ klást na komfort cestujících. Zmíněná lávka povede nad kolejištěm až do místní části Rudolice, její podoba by přitom měla ladit se zastřešením nástupišť.
Součástí návrhu bude řešení fasády budovy a možné využití její východní části například pro zdravotnická zařízení. Bývalá restaurace se má proměnit na expozici uměleckých děl z železničních staveb. Součástí zadání je i ideový návrh využití výškové části budovy.
Pro odbavení cestujících bude v Mostě do budoucna sloužit pouze dnešní odjezdová hala. Menší příjezdová hala již nebude součástí veřejných prostor.