Automobily

Pětimiliardová investice Škody Auto. Staví novou lakovnu v Mladé Boleslavi

Položení základního kamene nové lakovny v Mladé Boleslavi. Foto: Škoda Auto
Položení základního kamene nové lakovny v Mladé Boleslavi. Foto: Škoda Auto

Automobilka Škoda Auto začala se stavbou nové lakovny ve svém hlavním mladoboleslavském závodě. Firmě by měla přinést navýšení kapacity o dalších 600 aut denně a současně 650 nových míst.

Automobilika do nové lakovny investuje 214 milionů euro (více než 5,5 miliardy korun), hotová má být v červnu 2019. „Stavba nové lakovny v Mladé Boleslavi je důležitou investicí do budoucnosti našeho podniku,“ říká Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast výroby a logistiky. Firma chce podle něj navýšit kapacitu kvůli rostoucí poptávce po vozech Škoda.

V nové lakovně najde ve třech směnách uplatnění až 650 nových zaměstnanců, kteří za den nalakují 600 karoserií. Spolu se stávající lakovnou vzroste celková kapacita lakování ve výrobním závodě v Mladé Boleslavi na 2700 karoserií denně.

Lakovna bude jednou z nejmodernějších a nejekologičtějších lakoven v celé Evropě, četné pracovní operace převezmou nebo budou podpořeny roboty. Díky vysokému stupni automatizace bude možné jednotlivá pracoviště zaměstnanců uspořádat mimořádně ergonomicky. Karoserie získá pět vrstev laku o celkové tloušťce zhruba 100 mikrometrů. Lakování se bude běžně provádět v 15 odstínech barev Zbytkové částice barvy po lakování budou absorbovány drceným vápencem – díky tomuto suchému odlučování nevznikne žádný odpad ve formě lakového kalu. Kromě toho se rekuperuje velká část procesního tepla. Recirkulace vzduchu umožňuje až osmdesátiprocentní úsporu energie.

Newsletter

Partneři


Konference Doprava 2018

Výběr editora