umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Automobily Doprava ve městě Informační technologie Parkování

Zbytečnost, nebo nutnost? Auta s kamerami brázdí Prahu i v době zrušených zón

Kontrolní vozidlo Eltodo. Pramen: TSK Praha
Kontrolní vozidlo Eltodo. Pramen: TSK Praha

Na sociálních sítích v posledních dnech budí rozruch skutečnost, že Prahu stále brázdí kamerová vozidla společnosti Eltodo, a to i přesto, že vláda počínaje 16. březnem zrušila parkovací zóny. Upozornil na to deník Echo24.cz.

Podle vedení města auta nekontrolují správné parkování, nýbrž sbírají statistická data o obsazenosti míst. „Slouží k průběžnému monitorování, abychom měli kompletní informace o změnách v dopravě. Proto jsou také nyní označena novými nápisy,“ sdělil deníku Echo24 pražský náměstek pro dopravu Adam Scheinherr. Auta nově nesou nápis Statistika.

Podle Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy jsou data získávaná v této době hodnotná. „Zjistíme přesně to, jak se změnilo parkování obyvatel. Mnoho z nich zóny kritizuje,“ uvedl institut na twitteru.

Jenže jak dodává Echo24, magistrát nemá možnost automobily společnosti Eltodo odstavit, aby ušetřil finanční prostředky vynakládané na tuto službu. Podle smlouvy totiž za ni musí platit i v případě, kdy jsou zóny zrušené. I to je podle informací deníku Echo24 jeden z důvodů, proč tyto vozy stále po Praze jezdí, hlavní město se je totiž snaží alespoň nějak využít.

22 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
milan

Naprostý nesmysl. Jak je možno vytvářet nějakou statistiku za extrémně netypických podmínek. Měla by smysl jen pro situace podobné současné. Auta, která parkovala z nouze těsně za okraji zón teď parkují v nich a zajedou si do libovolné, aktuálně free. Spousta lidí parkuje jinde než obvykle, protože má home office, nebo ošetřovačku, případně odveze děti ke kamarádce aby mohla do zaměstnání
Je to zkrátka situace, ze které se nedají v žádném případě vyvozovat nějaké užitečné závěry. To by mohli úplně stejně dělat průzkum využívání příměstských vlaků a vybrat si teď právě Středočeský kraj.

HonzaJ84

Nedávno (před mimořádným stavem) jsem si všiml, že auta jezdí i o víkendu, je se u nás parkovat bezplatně může. Takže ta data sbírají evidentně dlouhodobě i mimo provoz zón.

David

Jelikož lidé teď mohou volně parkovat před místy kde bydlí, jsou data o parkování teď relevantnější než kdy dřív. Mě osobně zajímá jaké procento aut, která standardně oprávnění nemají a ani nemohou mít parkuje před svým domem. Pokud chcete rozumně nastavit systém parkování, tak tato data potřebujete.

náhodný kolemjdoucí

Sbírat data je lepší než nic. Ale o jejich relevanci si troufám pochybovat – spousta lidí přestala jezdit do práce a jiní naopak z bezpečnostních důvodů jezdí autem místo MHD, takže průzkum nemůže odrážet běžný stav. Ale protáhnout průzkum o několik měsíců po skončení karantény by bylo dobré.

Eduard

Samozřejmě, že zbytečnost. Tady jde vidět jak smlouvy jsou „výhodné“. Snad si pražané zvolí takové konšele, kteří modré zóny hodí do koše.

Petr

A jak navrhujete vyřešit parkování v případě zrušení modrých zón, Eduarde?

Pacicka

Ono modré zóny stejně problém neřeší, pouze ho odsouvají jinam…. To přeci každé zavedení modré zóny jasně ukázalo. Problém zmizí, až bude modrá zóna všude v celé republice a každý bude moct stát pouze v místě bydliště 🙂

Eduard

Jednoduše. Pokud se budeme bavit jen o Praze, tak modré zóny měli smysl na Praze 1, kde je opravdu málo místa. Ale všude jinde se lidem bez modrých zón žilo dobře, každý si bez problémů to své místo na zaparkování našel. Navíc o víkendu, když za člověkem přijela návštěva, tak nebyl problém. Totéž se řemeslníky i s dojíždějícími. Lidé ráno odjeli do práce, místo nich zaparkovali jiní a všechno bylo v pohodě. Jenže pak se začali pod rouškou dobra pro občany začali šířit modré zóny jako koronavirus a najednou v Praze parkovací peklo. Samozřejmě k tomuto je třeba budovat záchytná… Číst vice »

Cyklista

Tomuhle fňukání nerozumím už několik let. Vždy když potřebuji, tak v Praze zaparkuji a nemám s tím problém. Samozřejmě, někdy musím zaplatit, ale jako majitel rodinného domu vím, že nic není zadarmo. Já si musel parkovací stání i garáž postavit na vlastním pozemku, za své peníze. Ti co bydlí v paneláku, nebo činžáku sice nemohou postavit, ale mohou si koupit, nebo pronajmout garážové stání, nebo „modrou“ zónu. Není povinností města, nebo státu zajistit každému majiteli auta dvě parkovací místa zdarma (jedno u domu a druhé u práce)

Kryšpín Jankovec

Potřeboval ses pochlubit, že máš barák? Gratuluji😂

milan

Blbý, že ty ho nemáš, viď?

Ondřej

Kryšpín Jankovec zní lehce jako komouš 😉

GPGP

Jsou i lidé co vlastní byt v centru Prahy a pozemek na okraji Prahy i s barákem, a mohou se rozhodnout kde přespí..
Tzn. jsou na tom daleko lépe než pán výše, netřeba mu opravdu závidět 🙂

Cyklista

V klidu… De.il zůstane de.ilem. Makám, nechlastám, nefetuju neberu si úvěr na dovolenou na kterou nemám. Podstatou nebylo, zda mám nebo nemám dům, ale to, že někteří obyvatelé měst si myslí, že to že mohou někde zaparkovat je starost někoho jiného, jako by někdo jiný mu to jeho auto pořídil….

Eduard

Je pěkné, že vedete příkladný život. Lidé by bez problémů v Praze zaparkovali, kdyby jim v tom nebránily modré zóny, které mnohdy zejí prázdnotou. Jenže to by si na lidech nemohli mastit kapsu jak páni radní tak i MP.

Dalibor

„Sbírají statistická data“ lépeřečeno je nyní třeba vymyslet ospravedlnění pohybu těchto vozidel, které primárně slouží ke „šmírování“ ulic v rámci dohledového systému. Někdo tomu říká „velký Bratr“ vzdělanější a seřtělejší si vzpomene na 1984 (Eric Arthur Blair). Nevím co se divíte. V „zájmu bezpečnosti“ se holt budu celkový dohledový systém. Toto je jednou jeho součástí, „elektronické mýto“ a s tíém spojený kamerový systém další. Kamery musí být v provozu, aby se sbíraly data a neuronové algoritmy počítačů, kam se tyto data „lejou“ se učily. To je celý. Zdali výsledkem bude vyšší bezpečnost, nebo jen sizofreničtější společnost, chovající se „pod kamerami“… Číst vice »

Dalibor

Edit: vzdělanější a sečtělejší

Jiří Kocurek

Krucinálnější otázka ovšem je, jak bude stát reagovat na věci, které se stanou mimo dosah kamer. Zda je bude odkládat, zemetat pod koberec atd. Shořel seník. Máte od toho sena účtenku? A od těch králíků? Tak buďte rád, že vám je stát nezabaví.

Dalibor

ono to vhodně doplní malej českej bonzáček.
Já minulej pátek měl dovolenou, páč jsem sehnal dřevo, tak jsem na zahradě porcoval 8 kubíků a jednou dojeli policajti mne zkontrolovat, prý musí, neboť na mně přišlo už 8 oznámení, že němám roušku a rozšiřuju nemoci. Tak jsem s policajtem pokecal, pro jistotu mu ukázal i glejt o záboru vežejnýho prostranství před barákem, (měl jsem tam složený ty klády) on odjel a já porcoval dál. Až se zima zeptá, co jsem dělal časně zjara odpovím: Palivový dřevo a budu mít teploučko. Vzhledem k uzavření škol tak jsem měl i brigádníky na nošení.

Jiří Kocurek

… estébáček. z takových se rekrutovali donašeči. A tak měl Jožin záznam v „kartě soudruha“, že nosí nacistické tričko a nápisem KISS.

Kubrt

Akorát se tomu už neříká bonzáctví, ale „sociální kontrola“.

czhunter

„Zdali výsledkem bude vyšší bezpečnost, nebo jen schizofreničtější společnost, chovající se „pod kamerami“ jinak než „ve stínu“

Protože se tyto možnosti vzájemně nevylučují, pravděpodobně nastanou obě.