Cestovní ruch Vodní doprava

Zájem o „malou“ plavbu roste, počet vydaných průkazů se blíží 60 tisícům

Loď v přístavu Hluboká nad Vltavou. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Loď v přístavu Hluboká nad Vltavou. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Provoz na českých řekách houstne, a to především díky zájemcům o rekreační plavbu. Podle předběžných údajů Státní plavební správy získalo loni lodní řidičák dalších 3500 žadatelů, čímž se počet evidovaných vůdců malého nebo rekreačního plavidla dostal k 60 tisícům. Deníku Zdopravy.cz to sdělil ředitel pražské pobočky Státní plavební správy Hynek Beneš.

„Je zřejmé, že ač jsme vnitrozemským státem, zájem o plavbu v České republice roste, a proto je potřebné investovat do infrastruktury,“ komentoval to zástupce šéfa Ředitelství vodních cest Jan Bukovský. Za plavebním boomem vidí oba rostoucí životní úroveň i rozšiřující se možnosti plavby.

Státní plavební správa například eviduje zvýšenou poptávku po zkušebních termínech v Českých Budějovicích, které od loňska propojuje vodní cesta s Orlíkem a Prahou. Zkušební komisaři sem dojíždějí z pobočky v Praze, i tak ale musí řada Jihočechů kvůli malé kapacitě na testy do Prahy.

Zájem o plavbu je vidět i v evidenci malých plavidel, kde v posledních letech přibývají stovky plavidel ročně. Plavební správa ještě nemá zpracovaná data za loňský rok, očekává ale podobný vývoj. „Za posledních deset let ročně přibývalo 550 až 970 plavidel evidovaných v rejstříku malých plavidel,“ doplnil Beneš. Ke konci roku 2016 bylo v rejstříku 16307 malých plavidel, za loňský rok bude číslo zřejmě atakovat hranici 17 tisíc. V drtivé většině jde přitom o plavidla s vlastním pohonem, malou část tvoří plachetnice.

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
petr.r

mám velikou radost, že se tohle děje. Pamatuji dobu, kdo měl člun a závěsný motor tak měl i soukromýho stbáka.