Cestovní ruch Vodní doprava Zprávy

Zájem o malou plavbu dál roste, počet registrovaných plavidel překročil 17 tisíc

Loď v přístavu Hluboká nad Vltavou. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Loď v přístavu Hluboká nad Vltavou. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Plavba po vnitrozemských vodních cestách se v tuzemsku stává stále rozšířenějším koníčkem. Češi si loni do rejstříku nově zaevidovali rekordních 739 malých plavidel, čímž jejich celkový počet překonal 17 tisíc (17046). Vyplývá to z analýzy loňské plavební sezony, kterou zveřejnilo ministerstvo dopravy. Nárůst přitom táhnou hlavně lodě, u vodních skútrů došlo loni k úbytku nových registrací.

Evidence malých plavidel. Autor: SPS
Evidence malých plavidel.
Autor: SPS

Třetím rokem v řadě roste i počet vydaných lodních „řidičáků“. Loni získalo oprávnění k řízení malých a rekreačních plavidel 2664 lidí, o 60 více než před rokem. Celkem jej tak vlastní zhruba 60 tisíc lidí. Státní plavební správa například eviduje zvýšenou poptávku po zkušebních termínech v Českých Budějovicích, které od loňska propojuje vodní cesta s Orlíkem a Prahou. Zkušební komisaři sem dojíždějí z pobočky v Praze, i tak ale musí řada Jihočechů kvůli malé kapacitě na testy do Prahy. SPS se ocitla – pokud jde o zkušební termíny – na hraně kapacity.

Řidičáky na loď. Autor: SPS
Řidičáky na loď.
Autor: SPS

Právě nově zbudovaná vltavská vodní cesta v jižních Čechách vedla i k výraznému zvýšení počtu proplavených plavidel ve zdymadlech na Vltavě od Budějovic po Orlík. Za posledních pět let počet proplavení vzrostl více než šestkrát a loni překročil sedm tisíc (v tabulce číslo pouze do září).

Proplavení na vltavské kaskádě. Autor: Povodí Vltavy
Proplavení na vltavské kaskádě.
Autor: Povodí Vltavy

Přes houstnoucí provoz se nezvyšuje počet přestupků ani nehod. „Ve srovnání s předchozí plavební sezónou nedošlo k markantnímu nárůstu porušování právních předpisů. Právě naopak možno říci, že došlo k „stabilizaci“ situace na vodních cestách ve vztahu k zvyšujícímu se provozu,“ konstatuje analýza.

Loni bylo ke konci září evidováno deset plavebních nehod, nikdo přitom nebyl zraněn. Na osmi nehodách měla účast malá plavidla.

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
petr.r

Jen tak dále, za mojich mladých let tomu bylo obráceně z donucení.