Zájem o malou plavbu dál roste, počet registrovaných plavidel překročil 17 tisíc

Loď v přístavu Hluboká nad Vltavou. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářLoď v přístavu Hluboká nad Vltavou. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Plavba po vnitrozemských vodních cestách se v tuzemsku stává stále rozšířenějším koníčkem. Češi si loni do rejstříku nově zaevidovali rekordních

Plavba po vnitrozemských vodních cestách se v tuzemsku stává stále rozšířenějším koníčkem. Češi si loni do rejstříku nově zaevidovali rekordních 739 malých plavidel, čímž jejich celkový počet překonal 17 tisíc (17046). Vyplývá to z analýzy loňské plavební sezony, kterou zveřejnilo ministerstvo dopravy. Nárůst přitom táhnou hlavně lodě, u vodních skútrů došlo loni k úbytku nových registrací.

Evidence malých plavidel. Autor: SPS

Evidence malých plavidel.
Autor: SPS

Třetím rokem v řadě roste i počet vydaných lodních „řidičáků“. Loni získalo oprávnění k řízení malých a rekreačních plavidel 2664 lidí, o 60 více než před rokem. Celkem jej tak vlastní zhruba 60 tisíc lidí. Státní plavební správa například eviduje zvýšenou poptávku po zkušebních termínech v Českých Budějovicích, které od loňska propojuje vodní cesta s Orlíkem a Prahou. Zkušební komisaři sem dojíždějí z pobočky v Praze, i tak ale musí řada Jihočechů kvůli malé kapacitě na testy do Prahy. SPS se ocitla – pokud jde o zkušební termíny – na hraně kapacity.

Řidičáky na loď. Autor: SPS

Řidičáky na loď.
Autor: SPS

Právě nově zbudovaná vltavská vodní cesta v jižních Čechách vedla i k výraznému zvýšení počtu proplavených plavidel ve zdymadlech na Vltavě od Budějovic po Orlík. Za posledních pět let počet proplavení vzrostl více než šestkrát a loni překročil sedm tisíc (v tabulce číslo pouze do září).

Proplavení na vltavské kaskádě. Autor: Povodí Vltavy

Proplavení na vltavské kaskádě.
Autor: Povodí Vltavy

Přes houstnoucí provoz se nezvyšuje počet přestupků ani nehod. „Ve srovnání s předchozí plavební sezónou nedošlo k markantnímu nárůstu porušování právních předpisů. Právě naopak možno říci, že došlo k „stabilizaci“ situace na vodních cestách ve vztahu k zvyšujícímu se provozu,“ konstatuje analýza.

Loni bylo ke konci září evidováno deset plavebních nehod, nikdo přitom nebyl zraněn. Na osmi nehodách měla účast malá plavidla.

Tagy plavba rekreační Státní plavební správa Vltava
1 komentář