Letecké společnosti Letectví Zprávy

Záchranáři zřejmě našli část trupu letadla Lion Air, technický ředitel skončil

Boeing 737 MAX 8 společnosti Lion Air. Foto: Boeing
Boeing 737 MAX 8 společnosti Lion Air. Foto: Boeing

V Jávském moři pokračuje pátrání po troskách zříceného Boeingu 737 MAX 8 nízkonákladové společnosti Lion Air. Podle zahraničních médií indonéské úřady už oznámily nález 22 metrů dlouhého objektu, o kterém se předpokládá, že jde o část trupu letadla. V místě pravděpodobného dopadu záchranné týmy také vytahují z moře pozůstatky obětí, kvůli jejich identifikaci odebrali vzorky DNA od 150 příbuzných.

Agentura Reuters také oznámila, že indonéský ministr dopravy odvolal technického ředitele Lion Air a několik jeho podřízených. Agentura už nevysvětluje, jak může ministr odvolávat manažery v soukromé firmě. Šéf aerolinek Edward Sirait uvedl, že o kroku ministra nic neví.

Letoun Boeing 737 MAX 8 se zřítil do Jávského moře třináct minut po startu z Jakarty, všech 189 lidí na palubě včetně posádky zahynulo. Jde o první nehodu tohoto typu letounu, který patří k nejprodávanějším na světě. Klíčové pro objasnění nehody bude nalezení záznamových zařízení.

Podle agentury Bloomberg piloti stejného letadla na letu z Bali do Jakarty, který předcházel tragickému letu, upozornili na určité technické problémy stroje, technici ale povolili další start. Letecký analytik Jon Ostrower upozornil na další detail: Z Bali do Jakarty letělo letadlo výrazně opožděné a celou dobu v nižší letové hladině, než je obvyklé.

Stroj byl tři měsíce starý.

1 komentář

Klikni pro vložení komentáře

Diskuse pod články deníku Zdopravy.cz slouží pouze ke slušné výměně názorů. Prosíme diskutující, aby se vyvarovali vulgarismů a urážek jakéhokoliv druhu. Za obsah diskusí je zodpovědný vydavatel, který si proto vyhrazuje právo urážlivé, vulgární a jinak nevhodné příspěvky smazat bez dalšího upozornění. Děkujeme, že nemusíme mazat. Vaše redakce.

  • Jestli jsem to správně pochopil, ředitel a další nejsou propuštěni nebo vyhozeni, ale po dobu vyšetřování nevykonávají svou funkci. Chápu, co tím asi sledují, hádám, že se se společností dohodl, za jakých podmínek mohou pokračovat v činnosti. V letectví je běžné, že letecký úřad dočasně uzemní společnost, letadla atd.
    Je to asi rok, co zakázali Britové naší společnosti VANair Europe létat na ostrovech. Šlo tenkrát o to, že nemohli přistát na cílovém letišti kvůli zhoršení počasí (silnému větru), tak se vrátili zpět na Man, jenže tam se mezitím zhoršilo počasí také. Pokud by se vydali hledat nějaké další letiště, mohli by se po čase ocitnout v potížích s palivem, tak raději přistáli navzdory překročeným limitům. Nic mimořádného se nestalo, přistání bylo naprosto bezpečné. Britové ovšem neodvolali nějakého šéfa, ale zakázali hned létat celé společnosti, a ještě mlžili s naším leteckým úřadem (ten jim ovšem AOC sni neodebíral, ani se do toho nijak nepletl). Řada lidí to tenkrát považovala za zvůli nebo diskriminaci.

Newsletter

Partneři


Výběr editora