egoe-plus
Letecké společnosti Letectví

Za rozlitou horkou kávu v letadle ručí aerolinky, řekl unijní soud

Airbus A321 společnosti Fly Niki. Foto: Fly Niki
Airbus A321 společnosti Fly Niki. Foto: Fly Niki

Soudní dvůr EU se postavil na stranu šestileté pasažérky, kterou opařila rozlitá horká káva na palubě letadla rakouské letecké společnosti Niki a domáhala se odškodnění. Dopravce je za újmu odpovědný, pokud si ji cestující nezpůsobil sám, vyplývá z rozsudku, který dnes soud zveřejnil. Dívka tedy má na odškodnění nárok.

Spor mezi dívkou zastupovanou otcem a insolvenční správkyní společnosti Niki Luftfahrt podle agentury APA postoupil rakouský nejvyšší soud unijnímu soudu. Ten nyní konstatoval, že pojem „úraz“ uváděný v Montrealské úmluvě o letecké přepravě zahrnuje všechny okolnosti, při nichž způsobil cestujícímu na palubě letounu poranění předmět poskytnutý posádkou. Podle soudního dvora je bezpředmětné, zda dané okolnosti nějak souvisí se specifickým rizikem cestování letadlem.

Dívka byla zraněna v roce 2015 během letu z Mallorky do Vídně, když se z nevyjasněné příčiny převrhl kelímek s vroucí kávou. V daném případě se nepodařilo zjistit, zda se kelímek převrhl například v důsledku závady na sklápěcím stolku, nebo kvůli vibracím letounu.

Přibližně hodinu po startu podávala letuška nápoje. V tu chvíli se dívka přes loketní opěrku opírala o svého otce, který dostal kelímek kávy bez víčka. Když si žádal ještě o mléko do kávy, kelímek sklouzl ze sklápěcí desky a horký nápoj se rozlil na hruď děvčete. Dívka utrpěla středně těžké popáleniny na dvou až čtyřech procentech povrchu těla.

Letecká společnost Niki Luftfahrt se argumentovala tím, že nešlo o úraz ve smyslu Montrealské úmluvy, tedy takový, který zavinila letecká společnost nebo její pracovníci a že sklouznutí kelímku nezapříčinila nenadálá událost.

ČTK

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Aslanex

Dobře se soudy učí od Ameriky.

AAA

Niki a popáleniny…. nomen omen

Džamel

A co překlopení lahváče na výhybce v jídelním voze?

Ic540

Ja si beru do vlaku vzdy plechovku. Je stabilnější…😀

Glo

Teoreticky by to mělo být podobné, viz Oddíl III, Kapitola I, Článek 26 Úmluvy o mezinárodní železniční přepravě z roku 19885 (COTIF)

Václav

Vy si necháte servírovat horké pivo?

Džamel

Ne, ale spadne, nechytnu včas, spadne ze stolu, rozbije se a neodolatelně mi zničí bílé Vietnam ponožky v sandálech stejné značky…