Cestovní ruch Letecké společnosti Letectví

Šéf Ryanairu opět budí rozruch. Chce na letištích přísnější kontroly pro muslimy

Ryanair a jeho Boeing 737-800. Foto: Ryanair
Ryanair a jeho Boeing 737-800. Foto: Ryanair

Šéf irských nízkonákladových aerolinek Ryanair Michael O’Leary si myslí, že osaměle cestující muslimští muži by měli na letištích procházet přísnějšími bezpečnostními kontrolami, protože právě od nich hrozí nejvyšší riziko spáchání teroristického útoku. Manažer to řekl v rozhovoru pro britský deník The Times. Jeho vyjádření už odsoudili zástupci muslimských sdružení i někteří politici, podle nich jsou islamofobní a rasistická.

„Kdo jsou bomboví atentátníci? Nejspíš svobodní muži, kteří cestují sami. Když cestujete s rodinou a dětmi, pak máte volnou cestu. Pravděpodobnost, že je vyhodíte do povětří, je nulová,“ řekl O’Leary. „Člověk nemůže nic říct, protože se tomu hned říká rasismus, ale obecně řečeno (jsou útočníci) muslimské víry,“ dodal.

Britské sdružení muslimských věřících jeho slova okamžitě odsoudilo, podle něj jsou diskriminační a rasistická. „Otevřeně hájí diskriminaci muslimských mužů, která bude založena nikoli na nějakých konkrétních informacích, ale pouze na tom, zda se někdo chová nebo vypadá jako muslim. To je přímo definice islamofobie,“ řekl mluvčí britského sdružení.

Labouristický poslanec Khalid Mahmood, který je muslimského vyznání, považuje návrh šéfa Ryanairu za absurdní. „Pokud mi řekne, jak se pozná muslim podle barvy pleti, pak se to od něj milerád naučím – jenže člověk nemůže soudit knihu podle obalu,“ řekl. Podle něj je to totéž, jako by po nedávném útoku v Německu spáchaném bělochem někdo tvrdil, že je potřeba všechny muže bílé pleti prověřovat kvůli tomu, zda to nejsou nebezpeční pravicoví extremisté.

ČTK

39 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdeněk

Jelikož je muslimy zamořena už celá naše planeta, nelze na ně zaměřit přísnější kontroly už jen proto, že je nelze spolehlivě rozeznat od ostatních. Chlap může cestovat sám, být obřezaný, může mít pleť barvy dehtu, mluvit arabsky, a nemusí být muslim. Anebo může být muslim, ale ne terorista, nebo se ještě dosud nestihl zradikalizovat. A naopak, i bílý zrzek nebo blonďák může být muslimem, dokonce i radilálním, a ani ufiknutá galuska není spolehlivým poznávacím znakem muslima. Takže jediným řešením je zpřísnění prohlídek při vstupu do letadla pro všechny! Bude to drahé, zdlouhavé a otravné, ale v zájmu bezpečnosti nutné a… Číst vice »

Ten_z_Bíliny

Je vtipný, když třeba jdete v UK přes kontrolu, tak Vás nekontroluje nikdo jinej, než zase ti muslimové 😀

Jen tak

vy od pohledu poznáte, kdo je muslim , a kdo ne?

Jirka B.

Ma pravdu, na rodileho anglicana nenarazite.

Y.K.

Já bych řekl, že velká část bude rodilých Britů. To je koloniální minulost.

Expat

Me udivuje jak tu spousty lidi ma jasne vyhraneny nazor na tuto problematiku, ale ve sve podstate ji vidi jen z jedne strany. Tohle prece nikdy nic nevyresi. Uz jen to ze toto prohlasil je podle me spatne. Neni to o hyperkorektni spolecnosti, ale o tom, ze je jasne ze se nic takoveho nezavede. Je to jenom rypnuti do vosiho hnizda a jak uz tu nekdo napsal – je to reklama zadarmo. I kdyby se to zavedlo, tak to akorat zpusobi vic problemu nez uzitku a snadno to vyuzije prave propaganda ze strany extremistu z muslimske strany – tim spis… Číst vice »

Os9068

Podle me je to uplnej nesmysl. S muslimskejma sejkama na palube se cejtim bezpecnejs, nez s ozralejma pravoslavnejma Rusakama.

mgr.pavel

A jak chce ten pán zjišťovat víru cestujících? Jako vážně, to se jich bude ptát a kdo řekne že je muslim, šup na rentgen?

Dushan

Vzhledem k tomu, že asi tak 99,999% je obřezáno, nebude s identifikaci žádný problém:)

Y.K.

Jo? A kolikrát jste tasil nadobí před nástupem do letadla, hm? 🙂

Dushan

Podrobit se na vyzvání osobní prohlídce platí snad odjakživa.

Y.K.
Y.K.

Podle mínusů mi přijde, že si spousta lidí myslí, že bezpečnostní služba na letišti může cokoliv, třeba vás vyzvat o vysvlečení do naha? Zajímavé, zajímavé.

mgr.pavel

A co Židé, hm? Nebo ženy.

Dushan

Proč zmiňujete ženy, když v článku se píše: „osaměle cestující muslimští muži“. I židy lze pochopitelně podrobit bezpečnostní prohlídce.

Y.K.

Jak poznáte že je to žid. Nebo muslim? By mě vcelku zajímalo.

Janina

Většina Američanů taky.

Dalibor

Bude problém. máte je v jednou „hrnci“ z Židy a některými Africkými kmeny, rovněž velké % Američanů bez rozdílu vyznání vám tam uvízne taky.

Dushan

Nikoli, je jistější mít záběr kontroly širší, takže není žádný problém, aby všichni opižlaní procházeli přísnějšími bezpečnostními kontrolami.

Jen tak

Tobě by neuškodila přísnější kontrola inteligence. Neprošel bys.

Y.K.

Tak to je výšplecht dne. Mám takový dojem, že si pletete kontroly na letišti a sprchy u bazénu, protože mi opravdu není jasné, jak tu obřezanost poznáte.

mata

Já s tím naprosto souhlasím ,je lepší když letiště budou rasisticky prohledávat muslimy, než aby byly zprávy plný toho že v Iráku spadlo letadlo se 150 lidmi na palubě .

Petr

Je zajímavé , že definice islamofobismu se téměř shoduje s definicí terorismu a všichni , i muslimové , to tak vidí . Jen spojit se to do jedné věty nesmí . Proč ? Protože si hrajem na něco , co nejsme a principiálně ani být nemůžem .

mgr.pavel

To povídejte Baldovi. Nebo Breivikovi. Nebo tomu blbečkovi nedávno z Německa.

asdfr

Jasne. Vy to poviete tomu, ktory vbehol s dodavkou na nemecke vianocne trhy, alebo tym ktori strielali v redakcii Charlie Hebdo alebo strojcom utokov v londynskom metre.

Jakub

Od roku 2000 bylo v Německu v aktech islámského terorismu zavražděno 15 lidí, náckové zavraždili za stejné období 32 lidí. Já bych radši kontroloval lidi, co mají jasno o tom, že je někdo špatnej jenom kvůli jeho náboženství.

Y.K.

Když už jsme u toho, tak pak Michael O’Leary jako Ir rozhodně patří do skupiny, kterou by jeden mohl označit jako teroristickou. Což nazančuje, že detekovat činy jedinců podle obrovských skupin je nemožné a nesmyslné. Muslimů je kolem dvou miliard.

Erik

„Člověk nemůže nic říct, protože se tomu hned říká rasismus, ale obecně řečeno (jsou útočníci) muslimské víry,“ dodal.
A nema snad pravdu? A jak uz uvedl recnik nize Tomas, take jsem zazil v Maroku kontrolu, nekontrolu, kdy se pronasely plne lahve piti s ustim slibem, ze pred letadlem vse dopiji.. O’Leary pravdu ma. A nase hyperkorektni spolecnost na to jednou dojede..

Y.K.

Tak ono, ač je to populární, nelze volně přehazovat strany rovnice. To že je terorista muslim neznamená, že jsou obecně muslimové teroristé. To že Beivik vyvraždil kopec svých spoluobčanů neznamená, že jsou všichni Norové náckové bez hranic. To že z východu Evropy je hodně zlodějů neznamená, že jsou zloději všichni. Generalizace nikdy nepřinesly nic dobrého.

Martin V.

Tady jde spíš obecně o „profilování“ potenciálních pachatelů. Dělají to (a podle mě to dělat musí, pokud mají svoji práci dělat dobře) všichni ti, co kontrolují namátkově, protože nejsou schopni zkontrolovat všechny. Třeba revizoři, celníci a pochopitelně i securiťáci. To, podle čeho si objekty svého zájmu vybírají, podle mě musí zůstat zčásti jejich tajemstvím (chcete-li know-how), aby se pachatelé nepřipravili. A jestli to bude třeba samostatně cestující mladý muž, který vypadá jako muslim, tak proč ne? Důležité je, aby nic nepronesli. Jestli to bude Muhammad Atta nebo Anders Breivik je úplně jedno. Neměl by projít žádný podobný týpek.

Malé stydlivé prasátko

Teď bohužel návod mít můžou. Stačí s sebou na výlet vzít i rodinu a projde v pohodě 🙂 Tedy pokud by to bylo přesně podle černokněžníka Ryanaira 🙂

Y.K.

Ano ano. Sekuriťáci jsou od předsudků placení, ale oni s tím zase mají dost velké zkušenosti na to, aby zbytečně extra-lustrovali každého vousáče s tmavším odstínem a holku v hidžábu. Spíše budou sledovat obecně podezřelé objekty a chování. Koneckonců se to stane asi každému, že 10x i vícekrát projde relativně hladce a pak si člověka vezmou stranou a prolezou mu všechno, stírají vzorky. Pochopitelně záleží i na obsahu báglu.

Hajnej

Hmmm, to já v Negombu nevědomky pronesl PETku s vodou přes tři kontroly a ani jsem nemusel slibovat žádný dopíjení.
A v Tel Avivu vodu taky neřešej´…

Jen tak

zase si o leary dela reklamu zadarmo … a novinari mu ji zase zerou 🙂

noerf

Jen tak: jenže pokud vezmu posledních dvacet let, tak kromě psychicky nemocného pilota tuším German wings, pokud došlo k řízené nehodě letadla či jeho únosu stáli za tím muslimové. Takže pouze otevřené řekl fakt a věc s kterou mlčící většina souhlasí.

Y.K.

Myslím, že je dost vhodně oddělovat „bojovníky“ ať jsou jakéhokoliv vyznání a muslim jako víra, což jsou normální lidi, stejně jako křesťané, židé atd… Vzhledem k tomu co se děje na arabském polostrově se moc nelze divit, že hodně bojovníků je zrovna muslimů, ale není to výhradní. Křesťanských bojovníků je bohužel také dost, pak tu máme nácky, s těmi je také radost a to teď Evropa zažívá klidnější dvacetiletí, ale bývalo daleko hůře než teď a s brexitem a pnutím v Baskicku znovu může být hůře (doufám, že ne).

Jen tak

hmm.. no, a tohle myšlení, které tu předvádíš, stálo .. no, za většinou genocid v posledních stoletích.

Tomas

Nezbývá než souhlasit. A když si vzpomenu na bezpečnostní kontrolu na Oujda-Angads, kdy procházeli maročané přes detektory i v kabatech s plnými kapsami, po zapípání security jen na kapsu poklepalo, obsah neprohlidlo …. tomu se říká zbytečná kontrola 🙂

mgr.pavel

Takovýmto věcem ale přísnější bezp.kontroly na našich letištích nezabrání, ne? Když týpek může přes „kontrolu“ v Oujda doletět do Evropy a až zde se odpálit.

To co popisujete je problém tamníh letiště, který nesouvisí nijak moc přímo s islámem. Správný postup by přece bylo zakázat z takového letiště přímé lety, dokud jejich bezpkontrola nebude na běžné úrovni.

Partneři

Škoda transportation
RLP
CSCARGO