umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Automobilový průmysl Automobily

Z vrcholu dolů. Automobilový průmysl zrychluje v Česku svůj pokles. Hyundai -15,5%.

Výroba modelu Karoq v závodě Škoda Auto v Kvasinách. Foto: Škoda Auto
Výroba modelu Karoq v závodě Škoda Auto v Kvasinách. Foto: Škoda Auto

Z pásů tří automobilek v Česku sjelo za první tři měsíce letošního roku 377 283 osobních aut, což je o 2,6 % méně. Největší pokles zaznamenala výroba v březnu: o 7,37 %.

Vyplývá to z dat o výrobě, které dnes zveřejnilo Sdružení automobilového průmyslu.  Podle nich v prvních třech měsících letošního roku rostla jen Škoda Auto, která za první tři měsíce přidala 2,5 %. Hyundai naopak ve čtvrtletí klesl o 15,5 %.

Hyundai snížení výroby v prvním čtvrtletí plánoval, veškerý pokles naplánoval do prvních třech měsíců, kdy se některé dny oproti loňsku nevyrobilo. Pokles je ale podle vyjádření firmy o 1,5 % menší, než firma plánovala.

Automobilky zatím pokles v posledních dvou měsících nevidí tragicky. „V dalším průběhu roku lze nicméně dle signálů od většiny finálních výrobců očekávat, že mírný pokles výroby z prvního čtvrtletí bude v průběhu roku postupně snižován,“ řekl prezident AutoSAP Bohdan Wojnar.

Nárůst hlásí oba výrobci autobusů: Iveco a SOR Libchavy: o 7,2 %. Iveco za první tři měsíce vyrobilo už 1008 vozů. Dál pokračoval pokles Tatry v segmentu nákladních vozidel, firma ale í na export. Výrobce nákladních vozidel vysvětluje pokles o 60 % náběhem nových modelů.

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ludva

Když hyundai pokles plánoval, tak na tom zas tak špatně nebude, když si to dokázali spočítat. Dost nás už huyndai má, tak musí automobilka vydržet, než si doma vyměníme vozový park 🙂

Démon

Každá modernizace a automatizace přináší na svém začátku pokles. Tedy fakt senzace, až budete mít data za 2 roky, tak to bude pokles 🙂

asdf

Zatímco Avia začala jet od nuly.

Vašek

Také jsem se chtěl zeptat, chtělo by to uvést i Avii, kolik vyrobila aut, i když to asi budou jednotky…