Výroba spacích vozů Škoda pro Finsko se blíží, proběhl první test

Maketa interiéru lůžkového vozu pro VR. Foto: Mark Pesonen / VRMaketa interiéru lůžkového vozu pro VR. Foto: Mark Pesonen / VR

Interiér má připomínat hotelový pokoj.

Škoda Group dokončuje finální design nových spacích vozů pro finské dráhy VR. Rok a čtvrt po podpisu smlouvy proběhlo testování interiéru na maketě od společnosti Piikkö Works.

O posunu zakázky na nové vlaky informovala Škoda na sociálních sítích. Kontrakt za 50 milionů eur obsahuje devět lůžkových vozů a osm pro přepravu aut. Nové vozy mají být uvedeny do provozu do konce roku 2025. Smlouva zahrnuje možnost využít také opci na nákup dalších 30 lůžkových vozů a 30 nákladních vozů pro osobní automobily. Nové vozy doplní stávající flotilu nočních vlaků skupiny VR.

Firma má aktuálně ve flotile 80 ubytovacích vozů dvou typů: novější zeleno-bílé dvoupodlažní vozy, které vyráběl Transtech (nyní Škoda Transtech) a starší klasické vozy z 90. let. Autovozů firma vlastní celkem 33.

Maketa interiéru lůžkového vozu pro VR. Foto: Mark Pesonen / VRNové lůžkové vozy pro finské dráhy VR. Foto: Škoda GroupNové lůžkové vozy pro finské dráhy VR. Foto: Škoda GroupNové lůžkové vozy pro finské dráhy VR. Foto: Škoda GroupNové lůžkové vozy pro finské dráhy VR. Foto: Škoda GroupNové lůžkové vozy pro finské dráhy VR. Foto: Škoda GroupNové lůžkové vozy pro finské dráhy VR. Foto: Škoda GroupNové lůžkové vozy pro finské dráhy VR. Foto: Škoda Group

Objednávka od společnosti VR je pro nás důležitá, protože díky tomu roste objem zakázek pro naši továrnu v Otanmäki. Komfortní koncepce lůžkových vozů nám umožní prosadit se na evropském trhu, který zažívá nový boom v cestování nočními vlaky. Je snadné a pohodlné nastoupit do vlaku v domovském městě a ráno se probudit odpočatý a svěží v cílové destinaci,“ řekl při podpisu smlouvy Juha Vierros, President Region North ve Škoda Group.

Jako v hotelu

Jednotlivé kabiny jsou navrženy tak, aby se svou výbavou blížily hotelovým pokojům, takže cestující mohou během cesty pohodlně pracovat i nerušeně odpočívat. Všechny kabiny jsou vybaveny toaletou, některé z nich mají i vlastní sprchu. Rodiny s dětmi mohou využít speciální rodinné kabiny, do kterých lze umístit dětskou postýlku. Kromě pohodlí je zvláštní pozornost věnována odhlučnění kabin, aby si cestující mohli jízdu užít.
Spací vozy budou uvedeny do provozu na stávajících nočních linkách z Helsinek, Turku a Tampere do Oulu, Rovaniemi, Kemijärvi a Kolari. Lůžkové vozy budou doplněny nákladními vozy pro osobní automobily, což umožní cestujícím současně přepravovat své vozidlo.

Již pod vlastnictvím Škody získal Transtech v roce 2019 další zakázku pro finského dopravce. Vyrábí dvoupodlažní jídelní vozy.

Tagy lůžkové vozy Škoda Group VR
30 komentářů