Autobusy Infrastruktura Stavebnictví Železnice

Výpravní budova v Sokolově slouží nově železnici i autobusové dopravě

Nádraží Sokolov. Autor: SŽDC
Nádraží Sokolov. Autor: SŽDC

Kompletní rekonstrukce nádražní budovy v Sokolově je hotová. Objekt nově slouží jako společný terminál pro cestující železniční i autobusové dopravy. Oprava trvala necelý rok, slavnostní otevření se uskutečnilo v úterý.

„Velmi vítám, že se podařilo s městem domluvit na spolupráci a že naše budova bude sloužit cestujícím z vlaku i autobusu. Podobné multifunkční terminály mají velký význam pro konkurenceschopnost veřejné dopravy,“ uvedl náměstek šéfa SŽDC pro modernizaci dráhy Mojmír Nejezchleb. V odbavovací hale jsou nově přepážky pro prodej jízdenek na vlak i autobus.

Rekonstrukce změnila vnitřní dispozice budovy, došlo k proměně toalet, včetně vybudování WC pro handicapované, připravené jsou nové prostory pro doplňkové služby cestujícím. Veřejně přístupné prostory stanice jsou bezbariérové. Budova je nově zateplená, získala podlahové vytápění, má nová okna a zateplený strop. Zároveň došlo k výměně střešní krytiny s částečnou repasí krovu a střešního bednění.

Nádraží Sokolov. Autor: SŽDC
Nádraží Sokolov.
Autor: SŽDC

Investorem stavby byla Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), práce za 25,3 milionu korun provedla společnost Swietelsky.

„Každá rekonstrukce starších objektů má svá překvapení. V tomto případě to bylo třeba degradované zdivo, komínové průduchy v nosných zdech a s tím spojené nové statické posouzení nebo utajené trasy rozvodů. Poradili jsme si se vším, byť to bylo pracnější a složitější,“ Miroslav Lovecký ze společnosti Swietelsky.

Město Sokolov současně zajistilo na své náklady sladění barevného řešení fasády levé věže výpravní budovy přilehlé k autobusovému terminálu, která byla rekonstruována v roce 2012.

14 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin

Tak za Němců do války možná. Bylo by dobré vidět stav nádraží po bombardování. Po válce se provedla oprava, která již vůbec nerespektovala původní projekt. To samé bylo ve Varech s horním nádražím.
S ohledem na omezený rozpočet se teď oprava povedla.

železničář v důchodu

Jako prostory pro cestující to jistě vyhoví a je to pro uživatele (i pro město) přínosem, ale co to je platné, když při přestupech mezi vlaky a autobusy stejně musíte ve všech případech do podchodu …

Tomáš Záruba

Promiňte, ta fotka to je před nebo po rekonstrukci? 🙁

JZ

Bohužel stav na fotce je po rekonstrukci.
Nemusili vracet vzhled z 19. století, ale přeci mohli zvolit reprezentativnější podobu.

Romanero

Tak to zkuste udělat za ty prachy líp. Co by za opravené, víceúčelové nádraží s podlahovkou dali v jiných městech..

Tomáš Vrba

Konečně příjemné prostředí a důstojné čekání na vlak/bus. Jediné mínus je to, že čekárna je již ve 20:00 hod pro veřejnost zavřená. Vlaky i busy jezdí i po 20:00 hodině.

Slosor

Jako domov důchodců obstojná budova, jako nádraží nedůstojné. Ta budova byla krásná naposledy za Němců. http://cestovani.kr-karlovarsky.cz/de/pronavstevniky/Aktivnipohyb/Cyklotrasy/prehledcyklotras/PublishingImages/2Egerradweg/Sokolovnadrazi.jpg
Škoda, že nebyla snaha vrátit nádraží historickou podobu jako v Břeclavi.

Romanero

Ono by to pak nebylo za 25 mega..

petr.r

pěkná budova a závidím sokolovákům, že jim povolily dát na fasádu ty světelný tabule, my jsme takový štěstí neměly.

J.L.

Které dámy „štěstí neměly“?

petr.r

jestli víte, tak ty světelný tabule patří firmě xx

J.L.

A které to „povolily“?

petr.r

nevím jestli v památkovým ustavu u vás jsou ženský, ale tam to povolil stavební uřad.

X 1

Úřad – hrad