Výpravčí volali strojvedoucím Arrivy na bulharský mobil. Ohrožení bezpečnosti, tvrdí SŽDC
Jednotka řady 845 společnosti Arriva. Pramen: Arriva
Pokud potřebuje výpravčí nutně zavolat strojvedoucím společnosti Arriva vlaky, ještě do dnešního dne se mohlo stát, že bude volat na
U nás na Valašsku na vlakoch Arriva svítí nápis nicht einsteigen. Německý neumím. Tak nevím, jestli to není ten nápis, co byl na
tej bráně. Babička říkala ať raděj nenasedám a jedu do fabriky autobusem. Tam svítí 666. Jedu do valmezu a nechcu skončit někde jinde….
A co esperanto? TO by bylo vhodné zavést k těmto ú)čelkům,
Možná to tu už proběhlo…..?? https://www.zpravyzeseveru.cz/clanek/1023/na-kolejich-libereckeho-kraje-je-nebezpecno-bulharsti-strojvedouci-arrivy-neumi-cesky.html?fbclid=IwAR1xGEV5ow46Zy6p9YFsk5C6C0v7WNb_DmrdU1KNLk6acVDCxQKKWwVtd8M
Humus.. já bych je okamžitě zablokoval..
To už snad hraničí s trestním činem obecné ohrožení …..
Ten Adamka byl hochštapler a diletant už v době, kdy dělal „kvalitu“ a zaváděl ISO na ČD………..
Takže u Arrivy museli selhat minimálně dva lidé a zavinili ohrožení bezpečnosti. Bulhar nahlásil soukromé číslo, které ani nemuselo být jeho, ale třeba na manželku do Bulharska a druhý zaměstnanec si to nezkontroloval proti seznamu služebních čísel a předal to do systému…
Musíme si uvědomit, že i v případě, že to číslo bylo jeho a dalo se na něj dovolat, tak on ten telefon nemusel, na rozdíl od služebního, mít vůbec u sebe a mohl ho klidně nechat ležet někde na ubytovně. A pokud se sejdou nepříznivé okolnosti, tak následky raději nedomýšlet…
Důležité je, zda se na dané číslo dalo dovolat.
Teorie že mohl být kdesi na ubytovně – no služební mobil si zase zapomněli předat při předávání směny, zůstal v kapse původnímu fírovi. Stalo se to snad?
Včera Arriva na Kladně,bez nafty,bez vysílačky,bez čipu a naftěnky… Červený praporek že St.,jede se dál.Svití na trpaslíku bílá,tak stojíme.
Canko nejspíš hledal své hodinky. 😂
https://www.fdb.cz/film/glory-slava/146724
No tak ono správně by se na bílou bez předem daného svolení k posunu (není informován o způsobu provedení posunu) neměl vůbec rozjet…
Že se tak mnohde jezdí zcela běžně je věc druhá.
Samotná bílá neobsahuje informace o způsobu posunu atd.
Proč je problém bulharské číslo, pokud ten Bulhar na druhé straně umí česky? Že má SŽDC svoje systémy mizerné, že nejsou schopné pracovat se zahraničními čísly, tak to je její problém.
Proč by se správce infrastruktury měl podřizovat dopravci? Logicky jde volat pouze na česká čísla (asi i kvůli ceně) a tak to i bude. Je to stejné, jako když by si dopravci chtěli diktovat, odkdy budou milostivě jezdit pouze pod ETCS.
U nás by se to týkalo třeba zvláštních vlaků ze Saska, které sem občas zajíždějí, ale to by k tomu museli na SŽDC ještě umět německy, tak raději nic …
A proč by výpravčí SŽDC měl umět německy, když je jasně stanoveno, že dotyční na síti SŽDC musí umět česky na úrovni B1 (vyjímka pro Slováky), nebo snad Němec umí česky, jelikož tam zajíždí český fíra?
V sousední Lužici? Asi byste byl překvapený.
Proč by se správce infrastruktury měl podřizovat dopravci? Možná proto, že mu za jeho služby platí?
Platí za jízdu po kolejích, ne za nadstandardní služby…
Nikoliv Jiří. Zákazník (dopravce) platí za službu.
Aha, ale za jakou vůbec.
Když půjdete na hard či zámek a zaplatíte vstupné, tak s vámi bude průvodce také hovořit v češtině a za jiný jazyk si musíte připlatit, pokud jej vůbec nabízí. Třeba zrovna bulharsky se s vámi na zámku bavit asi nebudou…
Co není zakázáno je povoleno, nikde není bohužel napsáno, jakého operátora má člověk mít. Ostatně nebvylo doporučováno i vládou, že si lidi a firmy zajet do Polska a pořídit si levný neomezený tarif od tamního operátora?
Proč správce infrastruktury diktuje dopravci, jakého operátora mají mít jeho zaměstnanci?
Pokud SŽDC chce něco spolehlivého, ať si na trati postaví GSM-R. Jinak na mobil s Bulharsku simkou se dá dovolat stejně dobře jako na mobil s českou nebo na satelitní telefon.
Protože je to soukromé číslo a soukr. telefon může ležet někde ve skříňce a nikdo se na něj nedovolá…
To je také fakt. Já třeba mám ve službě obvykle telefon ztišený, aby mne nerušil od práce. Telefonů a vysílaček mám v práci více než dost a nepotřebuji ještě k tomu další soukromé, stejně na ně nemám čas.
Ale tak zase očekávám, že pokud je telefonní číslo v systému uvedeno, je na něm člověk k zastižení, bez ohledu na to, zda je soukromý či služební.
Může ležet nebo skutečně leží?
Služební mobil si zase fírové nepredaji při předávání mašiny, zůstane v kapse tomu původnímu.
Problém bych viděl „v systému je číslo na SIM, kterou fíra nemá u sebe/není zapnutý“ ne „v systému je soukromé číslo.“
Arriva jděte už doprdele.stejne tak Flix bus
Tak to je super konstruktivní názor. S Flix busem jsem jel jen jednou, ale poslali mi sms, že mají zpoždění, dva řidiči včetně pomoci se zavazadly, takže služby dobré.
Co jiného chceš na to napsat? Jsou to diletanti. Proč? To vidíme všichni. Nečekal bych, že je možné tyhle služby zhoršovat. Od toho je přece konkurence, aby byla lepší než původní dopravce, ne?
Tak s touhle společností nikdy nic vic. Před časem jsem v jednom z jejich spojů na konečné stanici zapomněl peněženku. 84 pokusů se dovolat a pak dalších 12 než jsem se dostal ke konkrétnímu kontaktu. Tři dny!! A peněženka se samozřejmě nenašla..
U CD by ti za 3 mesice poslali dopis.
Brašnu od notebooku přivezli druhý den, kam jsem si řekl(za 40 Kč). Dovolat se do Turnova bylo horší, ale netrvalo to 3 dny. Pouze 30 minut. 🙂
Mne tedy nejvíce pobavilo „….když souprava Arrivy nezvládla vyjet stoupání z Turnova do Sychrova a vracela se zpět do Turnova.“
Vono to nevyjelo kopeček do Sychrova, to jela koňka ne, i když ta by to asi zvládla v pohodě.
Ještě, že nezačala slavná Arriva jezdit až do Harrachova 🙂
To je ta tzv. slavná liberalizace železnic. Nejvíce to však odnáší každodenní cestujující.
Tak Harrachov je naštěstí specifický svým stoupáním.
jednotka měla poruchu..o adhezi mluvil jen mluvčí..ta jednotka pak stála odstavená půl dne v Turnově a pak jí stáhli do Prahy na závěsu R v klasice.. ale 845 problém s adhezí mají hlavně na 035.. na 036 jezdí jen 2x denně, jinak desira, v německu na horský tratě měly spojený 2 motory k sobě..místo motoru+řidičák..takže to mělo vyšší výkon a lepší adhezi
Tohle není na pokutu, ale rovnou na trestní oznámení.
Vyzývám Drážní inspekci, aby okamžitě konala. Zjm. pak podala trestní oznámení na ředitele Adamka, ministra dopravy a všechny soudruhy náčelníky na krajích a jejich poskoky (ve Zlíně např. jistý Botek). Jak dlouho si to máme hechat líbit? Jme hovada? Dále vyzývám Drážní inspekci, aby okamžitě odstavila Arrivu a RJ. Je to už jen pár hodin, kdy dojde k první smrtelné nehodě a pak se to bude vyšetřovat jak most ve Studénce? Žádný z těchto papalášů za nic nebude?
„Žádný z těchto papalášů za nic nebude?“ – to je nějaká reakce na ty Bulhary? Nechápu.
Alex je jen:
1. Prepitý a prejásaný
2. Jízlivě ironický
3. Mimo mísu
Správně je?
Drážní inspekce už na to řadu let bohužel nemá žádné páky, ta může pouze vydávat bezpečnostní doporučení v souvislosti s vyšetřováním mimořádné události. Preventivní činnost jim byla odebrána.
A kdo ty páky má?
Nějaké omezené Drážní úřad, jinak bohužel nikdo. Drážní inspekce tyto pravomoci při jejím založení v roce 2003 měla, následně jí ale byly odebrány.
Nemyslím si, že zde bude na vaši výzvu kdokoli reagovat =)
V ústeckém kraji se ten “ odborník “ na dopravu jmenuje Komínek. Vyhlásili výběrové řízení na autobusovou dopravu . Soukromníci se předháněli kdo dá menší nabídku . S za dva roky zjistili že na to nemají , takže Ústecký kraj pod vedením zmíněného dopravního analfabeta založil vlastní podnik Dsuk a dráze koupili autobusy , dodnes nákup řeší UHOS a soud. A po tomhle fiasku opět s odpuštěním rozrsrali i fungující železniční dopravu. Otázka je proč?? Každopádně škody jsou vysoké
Jo v ústeckým, tam mají i ten Varnsdorf…
Vy neznáte komunistickou zásadu – čím hůř, tím líp ?
Pepo,přesně popsaný,dopravní bolševický analfabet.Divím se,že komouši toto schvalujou.40 let jsem dělal strojvedoucího,tak myslím,že do toho vidím.V Anglii soukromníky zrušili,jelikož se to z vyššího nárustu nehod neosvědčilo,a tady to zavádí,jaký paradox.
Mohu se zeptat, kde jste přišel na to, že soukromníky v UK zrušili?
….a hopla…. čerstvě nám může ukázat zvládnutí mimořádnosti i RJ – Rousínov. JmK píšou vážná nehoda, podle ČD porucha trakčního vedení – tak nevím, že by strženo smetákem?
asi stejně jako ČD =) je nasazena NAD
zatím info z webu:
https://www.regiojet.cz/novinky-z-trate/vlaky/OMEZENI-NA-TRATI-VYSKOV-NA-MORAVE-BRNO-HL.N..html
https://www.cd.cz/jizdni-rad/omezeni-provozu/mimoradnost/23453/
Nevím o tom, že by mi ČD posílaly při výluce třeba sms jako regiojet
Mne osobne uz CD poslaly kvuli omezenim sms nekolikrat.
Mozna to mate jen spatne nastaveno, pane Suro. 🙂
No nevím, ani i ne. Já osobně ten systém ČD nenávidím, protože neumí rozlišit marginálie a důležité věci. Když jsou zpoždění, má člověk zaspamované celé notifkační centrum „zpoždění změnilo“. Když se nám tuhle porouchal vlak a jeli jsme náhradním spojem, chodili mi SMS o narůstajícím zpoždění asi ještě 12 hodin. Chtělo by to trochu vybrousit.
ČD mají buď notifikace formou sms, nebo přes aplikaci můj vlak.. přes sms se to vylepšuje blbě, když jedete jiným vlakem, než jste si objednal, přes můj vlak se dá nastavit naprosto přesně co bude upozorňovat a případně i kompletně vypnout a nastavit třeba na jiný spoj, v tomhle bych teda na čd špinu vůbec neházel
Pan Sůra je člověk na správném místě pokud jde o novináře. Jednou měl potřebu vyzdvihnout firmu ARRIVA a pohanit jinou firmu. Bohužel nebyl ani schopný zjistit si správný název firmy . Důvod proč jednu firmu vyzdvihne a druhou potopí je nasnadě …………
Co to melete?
Málo modrej ? On je novinář , musí psát co je a jak. Ať modrý nebo duhový . Za mě dobre stránky .
Musím se pana Sůry zastat. Nepokrytě straním ČD, servítky si neberu a většinu příspěvků mně zde nechává.
Pokud máte jízdenku zakoupenou v e-shopu a máte zadáno telefonní číslo, tak vám přijde notifikace. Samozřejmě, pokud si jízdenku koupíte anonymně, tak vám nic nepřijde, to je jasný
Při nákupu přes e-shop, pokud volbu zaškrtnete v nabídce, SMS skutečně chodí, to je zase fakt…
Strh to prý kamion korbou.
Na jejich FB někdo slušně položil otázku ve stylu zda všechny jejich stroje umí generální stop, trs, simplex. Nevšiml jsem si že by odpověděli, dokonce nyní se mi nějak otázku nedaří najít.
Pochybuji, že ti jejich šašci sedící někde v kanclu v Praze vůbec kdy viděli vlak.
To je úplně jedno. Ať si na to odpoví třeba pan generální manažer..
nemyslím si, že na toto na FB kdokoliv odpoví. Není místo, kde by se probíraly technické marginálie
Není místo? Vždyť to je naprostý základ! Na každou kravinu odpovídají do hodiny.. Pokud by vše měli v pořádku, přece odpoví jasně, máme to a to. garantujeme…. Zejména na ujištění s bezpečností.
Na to si Vám klidně troufnu odpovědět já. Na všech rekonstruovaných motorových jednotkách řady 845 (kterých je naprostá většina) je umíštěna vysílačka českého výrobce T-CZ typu VS67, která umí systémy GSM-R, TRS, Simplex, SK simplex a případně řadu dalších národních systémů (PLK, MÁV, atd.) a v základu je samozřejmě funkce generálního stopu (ať už plošného nebo adresného).
Je otázkou času, kdy se něco stane…bohužel…není možnost komunikace v češtině? Nikam nejedeš….ať jsi dopravce někoho zajistí kdo komunikuje česky (o pohraničí se nebavím). Nechal bych tam ten osobák stát bez servítek. On takový návrat vlaku z trati není jednoduchý ani pro české strojvedoucí i výpravčí…a o dalších věcech například posun ve stanici atd atd se raději nebavím….myslím, že kontroly na sebe nenechají dlouho čekat….
Přesně ! Tak by to mělo být…
Mluvíte mi z duše. Všechny ty ekonomické migranty, kterými je ČR úplně prolezlá, vrátit zpět do země původu. Bulhary, Rusy, Ukrajince, Slováky, Němce, Američany, Turky, Syřany, atp atp. Je jich tu moc a jen berou práci našincům. (vnímáte tu nesmyslnost tohoto výroku?) Pokud někdo zaměstnává lidi „zvenku“ asi to bude z nějakého důvodu. Avětšinou tito lidi „zvenku“ dělájí stejně dobře, ne-li lépe, jak „našinec“. Jen je zapotřebí dodržovat předpisy a zajistit reálnou schopnost komunikace. Což zde nikdo neumí posoudit, protože ty lidi osobně nepotkal. Tak jako naši lidi dělají v Anglii, Německu atp…
Dáda Pozor, ironie může být nebezpečná 😉.
„Je jich tu moc a jen berou práci našincům“ Mno, přesněji řečeno, s rozšiřující se nabídkou pracovní síly klesají na dané pozici mzdy. Jedním z problémů nejen ČR, ale dokonce i Německa, USA nebo Británie je to, že ačkoliv nezaměstnanost je poměrně nízká a ekonomika roste, reálná kupní síla zaměstnanců na řadě pozic stagnuje či dokonce klesá (třeba ve vztahu k cenám bydlení). Můžeme se samozřejmě bavit o tom, jestli to v globalizovaném světě vůbec jde jinak, ale ty kořeny odporu nižší střední vrstvy vůči imigraci nejsou iracionální. Konkurují si jak o práci v době konjunktury, tak o služby sociálního… Číst vice »
Co se týká sociálního systému, tak si s případnými imigranty nekonkuruje střední, ale ta nejnižší třída. Proto třeba tolik Rómů paradoxně volí SPD. Ti jim slibují, že sem nepustí imigranty a jim zůstane podpora (sic.). Ale toto je diskuse k dopravě? Proč pane Kechlíbare nezůstanete s psaním těch nesmyslů na svém blogu nebo na Neviditelném psu?
Příspěvek, na který jsem reagoval, není o dopravě, ale takové to klasické vysmívání „oni jsou blbí“, které z duše nesnáším. A jistě jste si všiml slova NIŽŠÍ střední třída. Ono v tom je určité dělení. To je přesně ta třída, která se ještě bez nějakých státem dotovaných služeb neobejde. Například v zemích, kde většina lidí bydlí v nájmu, jde o městské byty. Podívejte se na ceny nájmů v Berlíně a na to, kolik rodin dává za nájemné přes 50 % příjmu. Samozřejmě si konkurují s těmi nově příchozími, když se nové byty nestavějí. A máte nějaké konkrétní statistiky k tomu,… Číst vice »
Souhlasím s vámi, pokud se vůbec angažují, jsou elektorátem ČSSD. Vím, že se pokoušeli ulovit komáři, ale bezvýsledně. Malá Veškrňata posbírala propagační cetky a u voleb pak komáři uviděli…vztyčený prostředníček.
U nás to dotahujeme k dokonalosti, nebo chcete-li, k ad absurdum. Město provozuje MHD vulgo „socku“. Kterýžto pojem začíná býti nomen omen. Je zdarma a využívají ji především důchodci, Ukrajinci a cikáni. Dlouholetý místní řidič, který několik roků přesluhoval, již definitivně nazul domácí bačkory. Tímto tě zdravím, Péťo. Nyní se za volantem střídají Ukrajinci, inu, svůj ke svému. Ve městě je hromada Ukrajinců, kteří pracují jak v ukrajinské loděnici, tak v okolních maquiladorách. Pilně kradou v supermarketech, viz pravidelné nářky MP v městském periodiku. Prodavačky už jsou na ukrajinštinu alergické. O nějakém vzájemném soužití nemůže být řeči, jsou to dva… Číst vice »
Je tu ještě další důvod. Málo místa. V Praze jsou desetitisíce Vietnamců, Rusů a troufnu si říci, že skoro 200 tisíc Ukrajinců. Zátěž pro infrastrukturu celého města, dimenzovaného pro přibližně 1 200 000 obyvatel, je zjevná. Oficiální statistiky samozřejmě nelze brát tak úplně vážně, v Praze těch lidí žije výrazně víc, než deklarovaných 1 318 688.
Tak třeba já jsem ty Bulhary, do kterých se tu navážíte, osobně potkal. A mohu konstatovat, že lže nejen článek, ale i Vy. Česky se domluví naprosto v pohodě, rozhodně líp než třeba jejich velkohubí čeští kolegové s jejich pseudoněmčinou při jízdách do pohraničních německých stanic. A upřímně, jako strojvedoucí by i některé české rychlokvašky z pracáku strčili hravě do kapsy. Hezký den.
Všechny? Mám opravdu z x zdrojů, že nastal problém u toho vlaku z Turnova do Liberce, že se nedorozuměl. Na druhou stranu jsem jinak na velkou část slyšel jen chválu i co se znalosti češtiny týče.
Znalost cestiny je nejen povinna, ale i dulezita.
Vy pritom reagujete na Ronyho ve stylu „ty jsi ale rasista a xenofob“ jen proto, ze chce, aby si dopravce zaridil cesky mluvici zamestnance. Fakt podivne …
Někteří komentující by v případě kolize, z důvodu neschopnosti komunikace řídící provozu/strojvedoucí, šli prioritně zkontrolovat čistotu hajzlu, funkčnost Wi-Fi a zásuvky, rok výroby vozidla a teprve poté řešili důvody nehody.
Omlouvam se za off-topic, ale … daji se nekde zjistit planovane vyluky na draze? Nemyslim https://www.cd.cz/jizdni-rad/omezeni-provozu/ ale neco jako seznam, kde by bylo videt treba „na trati 170 od 10. do 20. ledna z duvodu stavby nahradni autobusova doprava v useku Praha-Smichov – Beroun“. Marne neco takoveho hledam uz treti den … Jeste jednou se omlouvam a nashle!
Plány výluk zde: https://www.szdc.cz/dopravci/vyluky Pozor, jsou zde i výluky jedné ze dvou traťových kolejí, výluky zabezpečovacího zařízení, výluky napájení apod. Takže důležité je orientovat se ve zkratkách jako LNT (lokomotiva nezávislé trakce), ND (náhradní doprava). Uvedené termíny jsou plánované, vstupuje do nich však řada faktorů – rozbije se podbíječka, výluka se odkládá; nepodaří se sehnat autobusy, výluka se odkládá; nepodaří se včas ukončit výluku na odklonové trati, výluka se odkládá; atd. Krátkodobější s přesnými daty jsou na Portálu provozování dráhy, ovšem to už je pod heslem. Z nich sice vyčtete hodně, ale ne všechno a je k tomu zapotřebí Rozkaz… Číst vice »
Diky!
Takže udělat z toho filtr i pro cestující by nemuselo být zas až tak těžké…
Z čeho chcete dělat flitr pro cestující? Dané informace jsou především pro dopravce
Ono je to těžké, protože jedna výluka a několik možných způsobů. Buďto nahradíte autobusem všechno, nebo jen osobní vlaky a rychlíky pošlete odklonem, … možností je několik. Teď třeba probíhá výluka na trati mezi Českými Budějovicemi a Veselím nad Lužnicí, ČD vezou v autobusech něco v úseku Veselí n. Lužnicí – České Budějovice, něco v úseku Tábor – České Budějovice, expres do Českého Krumlova jede v autobusech v úseku Tábor – České Budějovice – Český Krumlov, přestože výluka za Budějovicemi dál na Krumlov není žádná a GWTR tam jezdí v pohodě (jen ČD nechtějí sestavovat soupravu na na jeden pár… Číst vice »
A není zahraniční lepší než tuzemské? když není dostupný jeden operátor, tak si najde jiného, ne? To je výhoda. divím, se SŽDC nepožaduje pro konkrétní trať konkrétního operátora. Víme jak to často se signálem je u některých operátorů….
Ale tady vůbec nejde o signál mobilního operátora, prosímvás.
Navíc pochybuji, že by někde v ČR měl nějaký bulharský operátor lepší pokrytí základovými stanicemi než náš.
Bulharský (a jakýkoliv cizý) operátor u nás samozřejmě žádnou BTS nemá, ale paradoxně, protože využívá roaming, tak se připojí na jakoukoliv českou BTS bez ohledu na operátora. Takže prakticky může být spojení na cizí číslo stabilnější než od našich operátorů, protože ty, když v dané oblasti nemají signál, se přes konkurenčního operátora nepřipojí.
přesně tak jsem to myslel…ale nemusí a neplatí na to 100%
Ano, jen bych dodal, ze handover mezi BTS behem hovoru je prakticky neuskutecnitelny, takze vyhoda vyuziti vicero operatoru je jen v lepsim pokrytim signalem, i kdyz TM a O2 maji site prakticky identicke.
TM a O2 mají síť 4G společnou, 3G netřeba uvažovat (stačí se podívat na minimální pokrytí 3G) a u 2G ty sítě byly stavěné velmi odlišně. Ale je možné, že s výstavbou 4G oba operátoři své 2G sítě harmonizovali.
Cizý, cizá, cizé. 🙂
Záleží to ale na smlouvách mezi operátory.
Nemontujte se do věcí, jimž nerozumíte, akorát si děláte ostudu.
Odblokovat simky pro hovory v rámci Schengenu (volání za cenu jako doma) je pro správce úkol asi tak na 20 vteřin..
To v žádném případě není pravda. Volání z ČR na zahraniční číslo je zpoplatněno jako volání do zahraničí. Neplést s roamingem!
Jo pardon, jsem blbec. No, ale stejně nechápu proč je to blokované.
asi na to SŽDC v rámci svého 40mld rozpočtu nemá
Protože z hlediska českého operátora jde (účetně) o volání na bulharský mobil, což třeba u TM koštuje necelých 6 Kč/min s DPH. Volání na česká čísla (všechna) je v v měsíčním paušálu za 525 Kč. SŽDC nejspíš bude mít ceny nižší, ale i tak by se mu volání na bulharské SIM slušně prodražilo.
To neni tak jednoduche. Aplikace ktere posilaji SMS strojvedoucim a smlouvy s operatory umoznuji odesilat jen na ceska cisla. V nekterych pripadech jsou pak v omezene mire mozne vyjimky pro cisla z okolnich statu.
Ono toho je vic. Kazdopadne ceska z SIM z velkych smluv stoji nula nula nic.
Od pulky letosniho roku nastavila EU limit na volani mezi clenskymi staty na cca 0,2 €/min, tedy na limit vnitrostatniho volani. Nekteri operatori (zatim bohuzel mimo CR) tak zahrnuli volani v EU jako mistni hovor. Roaming az byl vyresen drive. Vsechno dalsi je otazkou vyjednani telekom. smlouvy mezi operatorem a dopravcem. Imho asi tady a ted nastoupi politika 🙁
Už jsem v to nedoufal ale je to tady – pes38 konečně vyprodukoval pravdivou a smysluplnou odpověď.
Nikdy se to tak nedělalo…
Proč člověka „zvenku“ je nepochopitelný jak mohla železnice opustit parní lokomotivy při tom odporu železničářů k novinkám, asi se tehdy museli splést. Železnice je tak neskutečně konzervativní prostředí že se ani nedivím tomu jak nezvládá konkurovat dalším druhům dopravy, v dnešním světě je nutné umět se přizpůsobit požadavku zákazníka.
Kdyz neznate problematiku a navaznosti je jednoduche vsechno. Ono to neni jen o dopravci, ale jista omezeni jsou i na strane mobilnich operatoru. Napriklad veci co vyuzivaji takzvana aplikacni cisla misto klasickych telefonnich cisel nejsou globalne pouzitelna.
Tady ale jde výhradně o fónické náhradní spojení a blbou výmluvu SŽDC na jejich diskriminační jednání. Je to úplně stejné, jako kdyby vyžadovali u fírů výhradně SIM karty třeba O2.
A proč by nemohli? Jako správce infrastruktury musím snad určit, za jakých podmínek se bude jezdit, ne že si to bude diktovat dopravce. Navíc nevidím, proč aktivovat volání i na zahraniční čísla, to je problém dopravce, že si dotáhl zahraniční zaměstnance, ne správce infrastruktury.
Nemůžete si svévolně stanovovat diskriminační podmínky. Musíte se s tím smířit. Nakonec vy, jako řidič útočného vozíku, na to stejně žádný reálný vliv nemáte. Naštěstí.
Na MUvce opravdu nejezdím, řídím trochu něco jiného. Co je diskriminačního na určení operátora? Není náhodou diskriminační i to, jestli se jede pod GSM či TRS?
Prioritní je VŽDY ten nejvyšší stupeň zabezpečení. Spojení logicky také to nejvyšší.
Bohužel danná rovnice primární bezpečnosti neplatí, jestliže se vlak ocitne v pravěku, kde není žádný vlakový zabezpečovač a žádné relevantní spojení. Tak nezbývá bodrému Krkonošskému výpravčímu nic jiného než brnknout Bulharovi na mobil.
Zde se o diskriminaci nejedná. Dopravce musí zajistit funkční spojení (mobil je většinou jako nouzové spojení) na fíru a myslím, že víc řešit nemusíme, proč by SŽDC mělo řešit, že fíra je cizinec, jehož číslo není české?
Technické:
1. Bulharsko je v EU, ale není v Schengenu.
2. EU Roaming s Schengenem opravdu nemá nic společného (Švýcarsko v Schengenu je, ale EU roaming tam neplatí)
3. EU Roaming řeší volání Z evropských SIM, nikoliv NA evropské SIM.
České dráhy takto jezdili 30 let a nikomu to nevadilo, klidně i hodinové spoždění, bez WiFi, motoráky staré 50let, všude špína bordel, ale na konkurenci se kouká jinak
Nenadavam ani na CD ani na jine dopravce, ale zrovna zpozdeni si myslim, ze s vetsim mnozstvim dopravcu spis naroste.
S prominutím nemluvíte pravdu….mobilní tel.se široce používá cca 20 let i dnes bráno jako náhradní spojení ,na dráze se používala a používá vysílačka v režimu trs ,simplex,a gsmr. A musí jí být vybaveno každé vozidlo na dráze .Teda krom soukromníků s vyjímkou ale ty si evidentně mohou dovolit cokoliv….
Vysílačkou musí být vybaveni, ale zároveň do 15. ledna platí přechodné ustanovení dané vyhláškou, že nemusí. A dopravci, včetně těch skutečně velkých (a to i České dráhy a ČD Cargo) toho využívají na maximum a některé lokomotivy vybaveny vůbec nemají.
I kdybyste měl pravdu (jako, že ji nemáte), pořád soukromníci slibovali zlepšení a každý antiČD se tu s tím zlepšením ohání, pokud se mu to zrovna hodí. Zatím namísto zlepšení je vidět jen chaos, zhoršení a bordel.
Prosím, jak nulová WiFi nebo špína ve vlaku ohrožuje bezpečnost provozu?
A teď: když dispečer se nedovolá mašinfírovi, protože např. má zablokované mezinárodní hovory (ze zákona musí mít mašinfíra české číslo, takže dispečer může mít zahr.hovory zakázány), nebo když mašinfíra nerozumí česky, jak takovému strojvůdci předat informaci o mimořádnosti?
A který kréťan nechal zablokovat dispečerům na služebním telefonu mezinárodní hovory a proč? V případě potřeby spojení s Němcem nebo Polákem se domluví jak?
K čemu by se výpravčí z Horní Dolní domlouval s Němcem a Polákem? Samozřejmě výpravčí pohraničních stanic (Děčín, Břeclav, Horní Lideč, Cheb, …) hovory do zahraničí právě pro tyto účely (domluva se zahraničním kolegou) povoleny má, ale ve vnitrozemí? Třeba takové Ledečko, Zbraslavice, Vrané n. Vltavou a další a další?! Skutečně tam mají zapotřebí vést mezinárodní hovory?
Žádný zákon nestanovuje a nesmí stanovovat povinnost fíry mít české číslo. Takže u vás to není neznalost ale úmyslná lež a zavádění.
Každý fíra má služební telefon, tak ať jdou se soukromým někam, nebo ať má svoje, ale dopravce musí zařídit, že se na něj správce infrastruktury dovolá, za zadání funkčního čísla do systému odpovídá dopravce.
Neumím vytočit Vodafone předvolbu 777, poříd si O2 – původní Eurotel předvolbu 602.
= Neumím vytočit 359, poříd si 420.
Pokud tam není infrastrukturníkovo GSM-R, ale chce se od fírů klasický telefon, tak proč by infrastrukturník měl diktovat operátora.
Není dokonce spolehlivější cizí operátor s roamingovymi smlouvami s více českými operátory, než český operátor somezenym pokrytím?
Zákon možná ne. Ale Provozovatel dráhy to má ve svých podmínkách. Pokud dopravce po těchto kolejích chce jezdit, musí je splnit.
Stejně jako vám nedovolí přivést do vlaku žirafu na vodítku, protože ve smluvních přepravních podmínkách máte povolené na vodítku pouze psy a všechna ostatní zvířata v uzavíratelné schráně. Pokud to nesplníte, nebudete k přepravě připuštěn (vůbec vám nedovolí vyjet) nebo z ní vyloučen (někde vás odstaví). A ukažte mi, kde máte v zákoně zákaz přepravy žiraf na vodítku…
České dráhy takto jezdili 30let a nikomu nevadilo že něco nefunguje, klidně i hodinové spoždění bez WiF a 50 let staré motoráky
SŽDC by si měla především zamést před svým vlastním prahem – tolik tratí bez základního rádiového spojení v roce 2019? Některé z nich jsou dokonce tratě řízené dle předpisu SŽDC D3! Zde mapa: https://provoz.szdc.cz/Portal/Show.aspx?path=/Data/Mapy/radia.pdf Na mnoha tratích máme jako náhradu metalického traťového kabelu „Traťový telefon po GSM lince“. Pod tímto názvem se skrývá telefon připojený na GSM bránu se SIM kartou, na kterou je u operátora zablokováno volání z/na jiné telefonní číslo než na výpravčího sousední stanice. Dříve to bylo výjimečnost, dnes běžné řešení zakotvené v předpise SŽDC T1 – Telefonní provoz. Při výpadku mobilní sítě výpravčí obvykle nemá jinou… Číst vice »
A jen pro srovnání: provozovatel dráhy regionální Sokolov – Kraslice st.hr., společnost PDV RAILWAY, požaduje po dopravcích dokonce telefon konkrétního operátora – společnosti Vodafone…
To má svůj konkrétní důvod odborníku.
Ano, nedostatečný signál ostatních dvou operátorů.
Stejně jako má důvod trvání na SIM v síti českého operátora na drahách provozovaných SŽDC.
Vysvětlit, lháři!
Co prosím chcete konkrétně vysvětlit?
Tak ono, na D3, pokud vypadne spojení, které je byť na GSM, tak se prostě nejede, proto je to D3. Na D1 se jezdí a o výpadku se nikdo nemusí dozvědět do chvíle než potřebuje volat. Obvykle pak už ale bývá pozdě.
Toto beru jako mnohem větší ohrožení bezpečnosti, než zahraniční telefonní číslo. V současné době je stále mnoho částí i koridorových tratí se špatným, nebo nulovým pokrytím GSM. https://qos.ctu.cz/mapa?x=15.673859&y=49.7504162&z=7&o=2&t=4&f=0&r=ra&v=avg&m=ku&mp=1_100&ma=1_90&np=0_100&c=0_60&b=1_40
Spoléhat se na tuto negarantovanou službu je opravdu problém a SŽDC i DÚ by se měli zamyslet.
A kdo se na ní spoléhá. Toto je mapa pokrytí mobylními operátory, ale železnice má pokrytí svojí sítí GSMR a to funguje dobře. Jen se na něj nedovoláte z veřejné sítě.
Pokrytí GSM-R je menší než GSM
Železnice není pokryta GSM-R ani zdaleka, na naopak je stále minoritní. Mimochodem budete se možná divit, dá se na to dovolat z veřejné sítě. Osobně vyzkoušeno. Musíte samozřejmě znát číslo. Ta v případě GSM-R pro volání z veřejné sítě začínají 959. Teoreticky se dá dovolat i opačně z GSM-R do veřejné sítě, ale to je na SŽDC s výjimkou drážních linek začínajících 972 zablokováno. Ale na ty 972ky se dovolat dá, rovněž vyzkoušeno. Jak na TouchCall, tak na klasický telefon nepřipojený do sítě GSM-R, ale jen do ŽTS. Jinak vše to běhá přes ústřednu v Praze, kde jsou hovory na… Číst vice »
Co se týká firmy ARRIVA naprosto běžná věc , komunikace v češtině je zoufalá . Viz teplická MHD . A vše jim prochází. Pokud strojvedoucí nezná pořádně češtinu , je to jasné porušení drážního zákona. A mělo by se jednat o odebrání licence . Ale jsme v Čechách kde bezpečnost provozu je druhořadá , …..
Co je špatného na Bulharskem čísle?
Z hlediska spolehlivosti buď volám na GSM-R do mašiny nebo je snad jedno co má fíra za soukromý mobil.
Vyjma pohraničních přechodových stanic je volání na zahraniční telefonní čísla zablokováno, čili se dovolat nedá. V Prohlášení o dráze je totiž stanoveno, že musí být vybavení českou SIM.
V mezinárodním právu nic takového není.
V DE se fírovi s českou sim kartou taky výpravčí nedovolá. Mají blokovávány všechny mezinárodní hovory. Dovolá se pouze BZ (cdp) a výpravčí pohraniční stanice. Ale na mobil se volá tak jednou za rok. 😉 Většina tratí je stejně pod GSM-R.
V Česku volají DB fírové taky z německé sim karty.
Tady se nadává na Bulhary ale kdybyste viděli co jezdí v Říši. A nikdo si nestěžuje. 😉 Vlastně jo. Stěžují si staré Červené gumy.
Jo takže SŽDC si to blokuje sama.
Ovšem v rozporu se zákonem. Už je to na ÚPDI.
To by tam to GSM-R muselo být.
A když není, tak je snad spolehlivější „cizí operátor“ s roamingovymi smlouvami s více českými operátory, než český operátor somezenym pokrytím.
Здравейте, бих искал да напусна станцията Chvaletice. Но все още имам червено. Къде е проблемът?
Zdraveĭte, bikh iskal da napusna stantsiyata Chvaletice. No vse oshte imam cherveno. Kŭde e problemŭt?
Ukázka z Bulharštiny. Jsou to sice slované, ale opravdu bych chtěl vidět jak umí 100% Češtinu na B1!!!!
velmi se mi líbí ta transkripce z azbuky do turkotatarštiny…
Vzhledem k tomu , že existuje ČSN o transkripci z jiných jazyků a druhů písma, azbuku a cyrilici nevyjímaje, tam mi neskutečně rve oči nahrazování hlásky c za ts a sh za š kh za ch. MImo jiné v té větě je Ch jako Ch ve slově CHvaletice a zároveň ch jako č ve slově červeno -„cherveno“. Ale co jiného čekat , když se rozpočet jmenuje budget, schůzka je meeting a manželství možná brzy nebude de iure svazkem muže a ženy…
Nejsou to Slované, jsou to poslovanštělí Turkotataři.
Myslíte si, že my tady jsme nějací „čistí“ Slované? Kolik že to přes nás přešlo armád?
O „čistotě“ DNA si každý může psát co chce… nejvíce ti co mají příjmení jako Novák Novotný, Němec, Turek, Srba, Horvát, .
Mimochodem nikdo se nijak nezasloužil o to ,kde se narodil a komu se narodil. Bulhaři k nám vždy patřili, viz křižovatka u hl.nádraží v Praze. Byli to pracovití lidé a dodnes jsou. že jim nebylo dáno v rámci historie více průmyslu, za to nemůžou. Těch několik, které znám mám moc rád, uměli, nebo umí slovensky nebo česky. KOneckonců naši gastarbajtři v Německu a Kanadě či USA taky nejdříve nemluvili super.
I Bulhar bude bleskurychle reagovat na pokyn: STOP, STOP, STOP!!!. Pro příklad v Německu HALT, HALT, HALT!!!
Mají českou státnici, u nás jezdí například Kazachstánec…
Všichni zahraniční strojvedoucí s výjimkou Slováků musí mít státnici minimálně na úrovni B1 (tedy úroveň základní školy)…
No bych chtěl vidět jak někdo za méně než půl roku bude ovládat zrovna Češtinu na úrovni základní školy. A ještě přes vysílačku.
A to bych chtěl ještě vidět ten fyzický pohyb, že by se třeba zjistilo, že tady byl v ČR ve výsledku 3 měsíce.. Možná 2 měsíce. (Což by musel být velký talent)
Zajimavé by bylo asi zveřejnit komunikaci. GDPR, negdpr veřejný zájem. Nebo kdyby jaksi unikla. SŽDC ji má beztak nahranou. Možná by to bylo překvapující pro veřejnost, kdo tady řídí. A že má papír na B.
A nejsou v Bulharsku také regiony, kde žije česká menšina?
Opravdu intenzivní kurs českého jazyka tak, aby čerstvě dospělý mohl jít k přijímačkám na českou státní VŠ, lze zvládnout za 5 měsíců (na vstupu umí z českých slov tak robot). Jde-li o Slovany, jde to pochopitelně rychleji. B1 pro Bulhara za dva měsíce (pokud na to nebude sr..), není zas tak smělý cíl, jak se může na první pohled zdát.
Da ja znaju cto oni gavarili. Takže přesně pokud se na to nevykasle a bude z toho 12 hodinová denní nalejvarna tak by se to i nechalo dat. Akorát to naše i ý hned nedají 😃
A podobně nedají s z a stovky dalších podobných vylomenin naší mateřštiny, nicméně z hlediska hlasové komunikace jde v drtivé většině o nepodstatné marginálie.
To ovšem nedá ani hromada rodilých mluvčích.
Bohužel, máte pravdu.
Jenže aby to Stop Stop Stop mohl výpravčí zakřičet, musí se nejdříve dovolat. Což z telefonu se zakázanými mezinárodními hovory na bulharské telefonní číslo dost dobře nejde…
Stop stop stop vysílá automaticky GSMR v případě nouze, mimochodem odchylně od předpisu D1, podle kterého by povel měl znít Stůj…, a GSMR by mělo mít každé hnací vozidlo.
Podle poslední statistiky není lehce přes 17 % tratí řízených podle předpisu SŽDC D3 vybaveno TRS ani GSM-R. U tratí řízených dle SŽDC D1 tuto statistiku ani nemám, ale ten podíl je cca obdobný. Tam jim je i deset radiostanic v GSM-R platných jak mrtvému zimník…
Ty traťě které jezdí Arriva jsou vybaveny především TRS. Viz mapa.
No právě. Vaše Dobrá Správa není schopna si splnit základní povinnosti plynoucí z důvodu její existence ale bazírovat na +420, to by vám šlo.
Nezlobte se, ale jak já to ovlivním? 😉
No právě „mělo by“, ale realita je trochu jinde…
Ale GSM-R ve vozidle bez BTS na GSM-R kolem trati je jaksi k …..
Mmch jeden příklad z praxe, čtyřvozová souprava osobního vlaku ČD, vidím jak odjíždí a otevřenými dveřmi, vlítnu do dopravy a hulákám do vysílačky Stůj, Stůj, a z vysílačky se ozve „a proč?“…
Ale ozve ….u soukromníka ti tak zamává z okénka 😉
To mělo být v reakci na p. Šimrala, jak všichni strojvedoucí na povel k zastavení sáhnou na brzdu. No, evidentně ne všichni…
Jsem si jistý, že pokud byste to ohlásil na patřičná místa, dotyčný by si chvíli nezajezdil. Nemá se co ptát, má jasně definováno, že má jednat. Nicméně byl jsem u případů, kdy se dávala taky z nějakého důvodu strojvedoucím ČD tato návěst a uposlechli bez problému…
Vše je o lidech =) je jedno pro koho jezdí a jak mluví. Buď předpisy chce dodržovat, nebo ne…
Se divím, že vůbec v telefonu nějaké čísla povoleny má…
Tak jste si neměli svévolně zakázat zahraniční čísla.
Akorát závazné slovní znění nic o slovu stop neříká, je tam stůj.😉
Zrovna u vás jsem si myslel, že předpisy ovládat budete, nuže mýlit se, je lidské.
A proč nemusí mít slovenský účastník v železniční dopravě srovnávací zkoušky. Jsem mladší ročník, slovenské rádio neposlouchám, Markýzu nesleduji a ve škole jsme to nebrali. Slovensko české dějiny nejsou spjaté tak dlouho, aby bylo učení slovenského jazyka povinné. A když mi přijde posunovač s tím, že pojedeme do nepárných koľají, tak se na mě nikdo nezlobte. Ale já se nehnu. Buď se budeme domlouvat v českém jazyce nebo vůbec. Když kolega jezdí do Hofu, byť je sousedem s Bavorskem necelých 15km, tak zkoušky na Deutsch mít musí…A jsou mu bližšími sousedy, jak zmiňované Slovensko. Nepochopím, proč se slovenským „bratrům“ neustále… Číst vice »
Proč? Protože ty dva jazyky si jsou velmi podobné a o borůvkách služební hlášení asi nebude. V ČR vám posunovač nic o nepárnych koľajích říkat nic nebude (neb to nebude Slovák).
Nikomu se neustupuje, jde o oboustranné opatření, které je pravda pozůstatkem federace, ale nevidím jediný důvod, proč to měnit.
Čeština s němčinou jsou jazyky odlišné, takže i německý fíra jedoucí do Chebu ty zkoušky na češtinu má.
Používání výrazu „nejsem rasista ale“ je nejlepším důkazem toho, že je dotyčný nácek jak prase, ač si to možná ani sám neuvědomuje.
Já si dovolím nesouhlasit….Nejen moji ,již už bývalí slovenští kolegové,ale i já jako Čech pracující u jedné nejmenované slovenské firmy, jsem musel pro práci v ČR absolvovat srovnávací zkoušky z předpisu SŽDC D1 .
A není to tak dávno, cca 4 roky zpět. Či tomu je tak potřeba doposud,ale nevím.
Na Slovensku to bylo zas naopak,byť češtinu při zkouškách tam tolerovali…
Zajímavé,že před rozdělením republiky myslím,žádný problém s řečí nebyl. Já se slovenštinou problém nemám.Naopak.
Ovšem dávám za pravdu ,že češtinu bychom si měli chránit.
Umi ty strojvedouci vubec cesky? To v pripade mimoradnosti je klicove a ohrozuje cestujici a dalsi ucastniky provozu. Nezaspal Drazni urad?
Bohužel tenhle úřad je max tak na orazítkování licence…..nic jiného bohužel nedělá
O tomhle, co se na dráze děje, by se dal natočit krásný celovečerní dramaticko/komediální film 🙂 Bohužel bolesti je více než kdo čekal, ale jednou budeme ta tyto okamžiky vděčni a vzpomínat na to budeme rádi. Jak někde o život, je o hou…
Ale ono tak nějak o život právě jde.
Ono když se to vezm
Sebrali vám mobil? Spadl řemen?
Ono když se to vez
Tak busy Arrivy běžně řídí Ukrajinci, tak jsme to na železnici o něco povýšili 🙂 nebo spíš 🙁
Asi budeme muset jezdit pod vlivem, abychom se nebáli.
😀 Já už vidím toho Bulhara, jak se třeba ve Všetatech nebo u skal přelazuje na GSM-R 😀 jestli ho tam vůbec mají.
Co to znamená „přelazuje“ ? Ty bys asi tu B1 z češtiny dal jen tak tak.
Přelaďuje?
Pan Adamka tvrdil, že jsou připraveni 🙂
Urvat další kšeft za opravdu každou cenu.😣
Oni jo, ale my na to ne.
Mne by celkem zajímalo, jaké vysílačky Arriva na těch všech motorech má (nebo nemá) a jaké druhy provozu v ČR umožňují (nebo neumožňují). Ale je mi jasné, že mi to nahlas nikdo neřekne.
Nicméně to sždc asi jednoduše pozná. A buď by vlak bez jak TRS, tak simplexu podle mě na české síti bez vlakového zabezpečovače neměl jezdit. Nebo by to mělo sždc povinně nabonzovat drážní inspekci nebo úřadu a dát tučnou pokutu. (dopravci)
Co je na tom smutné, že se obávám, že kdyby ta debata o nekomunikaci nevznikla na základě ČT. Že bude ticho po pěšině. A že se oficiální cestou možná řešit nebude, veřejnost se o ní ani nedoví. A vše bude ou kej.
Opět, kontrolní orgány nedělají nic. To už je na TO.
Bohužel do 15.1.2020 může jezdit legálně jen s mobilem a není páka, jak jim v tom zabránit. Pak skončí pětileté přechodné období dané dopravním řádem drah a bude povinná radiostanice pro základní rádiové spojení.
Více viz zde:
https://zdopravy.cz/od-ledna-bez-vysilacky-nevyjedete-varuje-sprava-zeleznic-dopravce-35684/
A co smlouva s dopravcem..
Nevím jak na těch nemodernizovaných, ale na jedné z modernizovaných jsem viděl funkční RDST typ VO67. A komunikoval po ní, tak zřejmě funguje.
VO 67
Os 4363 u Uherské Hradiště 50 min. Myslím, že jsem tam viděl i jeden 105 min.
To musí být potěšující v té zimě bez Můjvlak. Bez čekáren třeba.
To jako na těch strojích nejsou terminály GSM-R / TRS? Si dělají prdel?
Mnohdy jsem se po TRS nedovolal ani na naladěný vlak ČD stojící pod okny. Já měl základnovou stanici na kmitočtu B dané stuhy, lokomotiva na A nebo C a byla tak k nedostižení. A i když vše funguje jak má, vyjma tratí dálkově řízených (kde vysílá základnová radiostanice na kmitočtech A, B i C zároveň) to stejně nemá přílišný dosah, mnohdy tak do poloviny tratě k sousední stanici. S GSM-R je to samozřejmě jiná pohádka, tam díky tomu, jak je postaveno, se dovoláte z Brna do Děčína a z Ostravy do Chebu naprosto bez problémů (technologicky se příliš neliší od… Číst vice »
jen falší projev totálního upadku morálky ve společnosti… po nás potopa…
To je na trestní oznámení.
Kdo to sepíše? :-/
Arriva předvedla totální nekompetentnost svého vedení… je to dcera DB, podle mě by mělo celé vedení Arrivy v Česku odejít, nebo by je měli jejich nadřízení z DB komplet na hodinu vyházet. Předvedli amatérismus nejvyššího kalibru.
arriva torálne doyebaba dopravu na slovenskočeských hraniciach, osobné vlaky zi Slovendka končia na poslednej slovenskej zastávke Strelenka a české na poslednej českej Střelná. Doprava osobnými vlakmi na 4 kmúseku medzi Strelenkou a Střelnou je zastavená Toto je taký bordel, že to snáď ani nie je možné so zdravou hlavou vymyslieť. Hlavne že si politici odfajknú, ako bohovsky finančne zabezpečili dopravu a súkromník zhrábne dotácie. Cestujúci má smolu. Do púchovskej fabriky pritom každé ráno prvým vlakom cestovalo na rannú zmenu nie málo cestujúcich z ČR, ktorí teraz môžu na železnicu zabudnúť. Veď aj za 2. svetovej vojny vláčiky si jazdili tadiaľto… Číst vice »
poděkujte Mečiarovi. Nebejt jeho, hranice by tam nebyly.
Na tom, zda je tam státní hranice, to fakt nezávisí, jezdilo se i bezprostředně po rozdělení, redukovat se to začalo až v pozdějších letech. A to říkám i přesto, že rozdělení státu vidím jako špatný krok.
Toto jako jedna z mála věcí není vina Arrivy, ale neschopnosti Zlínského kraje a slovenského Ministerstva dopravy jakožto objednatelů se dohodnout na podmínkách přeshraničního provozu.
Úplně stejný problém je na trase přes Vlárský průsmyk. A to bylo ještě za dob ČD.
Pokud vím, je to způsobené hlavně nezájmem slovenského MD, kdy nejprve byly zrušeny R z Brna do Trenčína, provoz rozkouskován na 2-3 přestupy (Bylnice, Vlárský Průsmyk, Trenčianská Teplá) a nyní jezdí přes hranici jenom Os 2x týdně a pak Arriva AEx.
Tohle není chyba Arrivy, ale hejtmana a krajského náměstka pro dopravu – nechtěli ZSSK proplatit ten úsek. Taky kdo ví, kolik po nich chtěli…
Vlakoví pasažéřive vlacích Arriva – rukojmí z Bella Vista.
Takže tragédie pokračuje. Jednání Arrivy je prostě totální vrchol diletantismu. Teď už budeme dělit železnici na éru před liberalizací a po ní. Polovina viny je na nepřipravených dopravcích, druhá polovina na politicích, kteří prostě uvažují nekoncepčně. Ale oni jsou chytří než všichni odborníci v oboru na světě. A takhle to dopadlo, když svěříme moc do rukou neschopných diletantů.
„Polovina viny je na nepřipravených dopravcích, druhá polovina na politicích, kteří prostě uvažují nekoncepčně.“
Politici uvažují nejen nekoncepčně, ale především naprosto nekompetentně, protože si neuvědomují dosah svých rozhodnutí. Pokud ovšem vůbec uvažují (a navíc i o něčem jiném, než jen o svých příjmech a prebendách) …
Tak především to, že tu nejsou vlakové zabezpečovače. O spoustě věcí si rozhoduje dopravce. Kontroly a nastavení systému – Když se to spojí s diletantními zákonodárci a legislativci. S mizerným stavem infrastruktury.. + To, že si asi myslí, že si jako v nějaké montovně na pásu nebo ve skladu dotáhnou nějaké pracovníky ze zahraničí ..jako například eshopy.. (že to okopírují – ps eshopy už ani neví, z kterých zadnic ty lidi tady tahat, z Filipín a já nevím odkud)
Když už jsme u komunikace dispečer – strojvedoucí , tak malé odbočení. Ono problém nemá jen Arriva, i když tam jsou Bulhaři. Tak kupříkladu Laenderhnbahn (nebo jak se to přesně píše) nemá na svých jednotkách zajíždějících do depa v Rakovníku ve vysílačkách implementován TRS. O situaci se prý ví, a měla by být vyřešena do týdne. Ale do tý doby doufejme se nic nestane. Oni totiž strojvedoucí těchto jednotek nemají mobilní čísla ani na posunovače pomocného stavědla Střed, který kontroluje a řídí vjezd a výjezd HV do depa/z depa, ani na dozorce depa, který odpovídá za veškerý posun v depu.… Číst vice »
…pardon, oprava… TRS maji, nemaji tam simplex…. omlouvam se.
No, on simplex 150 MHz je v civilizovaných zemích mrtvolou…
Tak, oni šli do soutěže na né uplně civilizované tratě..
Na druhou stranu, nějaký ten pátek tady už jsou, tak by mohli vědět, jaké přesně „tamtamy“ se tu používají 😉
Jde jen o to, jestli to vyhovuje předpisům.
Delaji z komara velblouda, ale co chtit od zamestnancu SZDC zahorklych z toho, ze si u soukromniku musi platit jizdne.
Já si žádný jízdný platit nebudu. Prostě tam nepojedu. 😀
To je fakt neskutečný co se děje na železnici v ČR ve 21 století. To je fakt pokrok, aneb hledá se dno……
Dnes kolem páté odpolední přijela do Brodku u Přerova jednotka 845 viz fotky níže:
https://dopravnizesp.rajce.idnes.cz/Jednotka_845_dnes_v_Brodku_u_Prerova/
Přijela od Olomouce, postála čtvrt hodiny a poté odjela zpět na Olomouc…. Nová sedadla Borcad ještě zakrytá folií, infosystém s polohou na bázi Mapy.cz, evidentně omlazený celý interiér a nový nátěr. Jen na boku nápis nenastupovat v němčině. Dle fíry přijeli ze Šumperka a zase se tam vrací…
TBZ – zkušební jízda po rekonstrukci. Postupně ji absolvují všechny jednotky.
Všichni se tu čílí, ale srovnejte se silniční dopravou/konkurencí. Tam řidič nemusí vůbec nic.
No, až na to, že vlak má delší brzdnou dráhu, jaksi na jednokolejné trati neumí uhnout. A k tomu tratě někdy nejsou moc přehledné. Na rozdíl od dálnice. A na v kamionu má řidič TACHOGRAF a omezovač. A pravidelně ho někdo kontroluje.
Tak když je základní spojení TRS, tak by se měla primárně používat radiostanice. Pokud ji vozidla mají, tak by se mělo zjistit, proc se na ně nelze dovolat, jestli je strojvedoucí umí používat. Mobil by mělo být nouzové řešení a snad je jedno, kde je registrován. Na X vlaků ČD a i RJ je telefonní číslo začínající +421. Tedy slovenské. To si budou strojvedoucí na hranicích měnit sim-karty, nebo nosit více mobilů? Pokud SŽDC vydalo nařízení, že se nesmí pustit na trať vlak se zahraničním telefonním číslem, tak to většina vlaků ze Slovenska ukončí jízdu v první pohraniční stanici. Strojvedoucí… Číst vice »
DualSim telefon? A že by překračoval více hranic v rámci jedné jízdy, je už vážně nepravděpodobné…
Dvě hranice v rámci jedné jízdy není problém, třeba takový vlak z Čadce přes ČR do PL, celkem běžná záležitost…
To máte sice pravdu, ale kolik strojvedoucích z toho reálně nesleze v Petrovicích?
EC Hungaria= 4 země včetně ČR= telefon na 4 simky? Nebo peažní trať Liberec-Zittau přes Polsko? 3 země? = telefon na 3 simky? Než něco napíšete tak neplácejte kraviny.
Tak mi nedá nezamyslet se nad tím, kdo že to tady ve skutečnosti plácá kraviny …
(Jen namátkou: polský úsek mezi Hrádkem n/N. a Žitavou sice je v majetku a správě Polska, ale na síť polských železnic není nijak přímo napojen …)
Neblázněte. Je úplně normální u nákladních dopravců překročit za jednu směnu více jak jednu hranici. Rekord mám asi takový: Děčín (CZ) – Bad Schandau (DE) – Chalupki (PL) – Břeclav (CZ) – Bratislava (SK) – Rajka (HU) – Bratislava Petržalka (SK) – Wien (AT). Stihnuto do 13ti hodin…
Petr Šimral: Můžete nám vypsat ty vlaky?
Kdy to bylo? Dnes je na tom asi nákladní doprava hůře (jezdí pomaleji, méně toho stihne). A nebo né?
snad se nemýlím, ale pokud je mi známo tak vlaky Ex v relaci Praha – Ostrava/Púchov – Žilina a zpět dopravce ČD vozí strojvedoucí RPP Praha- Vršovice. Jak je to u RJ tak to nevím…
Tak Ex 121,123,124 a 126 podle oběhů vozí ZSSK – OSD Žilina v celé trase. A jinak Praha myslím na východ moc nejezdí. Většinu dálkových vlaku vozí Olomouc a Bohumín. V Praze je nedostatek strojvedoucích i pro příměstskou dopravu, ne tak jezdit někam na východ. Proto také v různých lokalitách po celé ČR vznikaly dvoudenky, že třeba bohumínský strojvedoucí přijel s nějakým vlakem do Prahy. Pak odjezdil něco na 471 v okolí Prahy, spaní v Praze, opět něco na 471 v okolí Prahy a pak zpět domů do Bohumína. To samé třeba i strojvedoucí z Havlíčkova Brodu. Jestli ty dvoudenky… Číst vice »
Ano, to je možné. Přesné oběhy neznám, dík za informaci. S těmi dvoudenkami jsem na tom stejně, vím, že byly, nevím jestli jsou. Ale k dálkovým linkám jedna zajímavost – ještě docela nedávno noční rychlík do Humenného vezl v celém elektrifikovaném úseku Praha hl.n – Bánovce nad Ondavou strojvedoucí z RPP (tehdy PJ) Praha Vršovice. To dělá nějakých 770 km tam a totéž pak zpátky. Večer odjel z Prahy, kolem deváté ráno byl na místě, odvěsil mašinu, odstavil a šel si lehnout na odpočinkovou místnost. Večer zase mašinu přivěsil na vlak a vrátil se do Prahy. Dříve i později pak… Číst vice »
Mě by zajímalo jestli by si to dovolili pustit na německé železnice ten šrot?Jsme jejich kolonie?Zajímají vůbec někoho cestující?Máme 21 století a ten jejich odpad si měli sešrotovat doma oni by Vám nikdy nedovolili podnikat na svém územ i kdyby jste měli úplně nové mašiny,dělali by obstrukce ohledně bezpečnosti a kvality.Hezký večer.
Takže my si sešrotujeme své 854 ši 842, o 810 ani nemluvě, a Němci ať si šrotují 628, ano?
S tím souhlasím do dnes nesmí do říše pendolino a jako náhrada do Žandavi tedy do Badu mohla jen 810 600.
klasik: ETCS nemáme, takže to tady jezdit může. Stejně jako se standardně uzavírají smlouvy obvykle dva až tři roky před začátkem provozu, aby jednotlivý výrobci stihli vyrobyt pro dopravce danou techniku (jednotky, lokomotivy, vagóny).
Bohužel v ČR se uzavírali smlouvy necelý rok předem, někdy jen pár dní před zahájením provozu.
Což znamená, že v Ústeckém kraji se dočkají cestující nových jednotek v průběhu dvou let provozu (Regiojet) a v některých krajích byli rádi, že vůbec někdo jezdí, protože například liberecký kraj podepisoval smlouvy někdy začátkem prosince (Arriva, ČD). Což výrazně omezuje možnosti obměny či modernizace vlaků.
Ale to přeci nijak nesnižuje výše řečenou kritiku. Úředníci na kraji jsou nekompetentní.
Nekompetentnost potvrzuji minimálně na Zlínském kraji. Když jsem se hlásil na odbor dopravy, tak jsme tam byli dva. Vzali mladíka bez vysokoškolského vzdělán (bc. není vŠ), bez znalostí, bez praxe. Zřejmě dítě nějakého krajského papapláše. Myslím, že jejich jediná kvalifikace je bývalá příslušnost k StB.
Technická: Bakalář vysokoškolský titul je.
Drážní úřad přece jazykovou zkoušku dozoroval, ne? „Rozjel se tam“ nebo se na to vykašlal?
https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/2779082-arriva-hleda-nove-strojvedouci-i-v-bulharsku-drazni-urad-chce-dohlednout-na-jejich?fbclid=IwAR0dM8NpLk3x82Jh0m-MeaVYJw8id2_rsJCCn_CmxF3HMOTZaweReP9Srnc
V proklamacích pana docenta, co neprošel bezpečnostní prověrkou a realitou, bývá vždy poněkud rozdíl. Rozjeli se na ohlášenou kontrolu, kde byli čtyři Bulhaři mluvící česky. Jaké překvapení. Kolářův svět, s.r.o.
Vrba to s bulharama teď natrénuje a v kotli to bude vřít
Ale p. Vrba je z Plzně, stejně jako Škodovka… 😀 On už to někdo zkombinuje 😉
Ty krávo, ne ne, že to není pravda? Ne, to přeci nemůže být pravda…. Jsme jediný hovada v EU, kteří si na železnici pouští kde jakou techniku že všech koutů světa a tak neuvěřitelně lehce umožní komukoli získat papíry na řízení, že tohle už nejde komentovat…… Už vůbec stav věcí v nákladní dopravě, že mezi 10 ti největšími dopravci je asi pět z jiných zemí hovoří jasně, jak jsou zde podmínky pro vstup z venku nastaveny a jak si přirozeně chráníme trh. No nic, buzerace neuvěřitelná od SŽDC všechno druhu, změna střídá změnu vůči dopravcům, to je na denním pořádku.… Číst vice »
Ta velká rána už se stala v roce 2015. Bez účasti toho, koho chcete vyházet. Čistě podle pravděpodobnosti se ta velká rána stane opět s účastí vlaku ČD(c).
Sorry za link ke konkurenci: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/drazni-inspekce-dale-zjistuje-proc-u-velvet-selgal-generalni-stop.A151109_105246_domaci_cen
Je vidět, že se dokonale a detailně vyznáte v železnicích všech 28 států EU. Klobouk dolů před tou obdivuhodnou šíří znalostí.
Tak Maltské železnice se myslím může naučit úplně každý 😉
Domluvit se česky asi má smysl (angličtina by taky měla stačit, ale bohužel žijeme ve třetím světě), ale jak bezpečnost ohrožuje bulharské telefonní číslo? Mezi EU čísly se dá volat úplně v pohodě.
Existuje teoretická možnost podvržení telefonního hovoru a nadiktování rozkazu, který přímo způsobí nehodu. Šifrování v GSM síti je totiž dnes již zastaralé a snadno prolomitelné. Plus to, že data o samotném hovoru opustí Českou republiku − číslo volaného, číslo volajícího a asi ještě něco. Oproti tomu TRS nešifruje vůbec. Se vhodným zařízením lze podvrhnout rozkaz rovněž. Vhodné zařízení pro obojí je zhruba asi tak stejně dostupné. K tomu si přidejte, že se SŽDC brání zveřejnění jízdního řádu byť jen o den dřív než bude zveřejněn. Někde dokonce došli tak daleko, že odmítají zveřejnit jízdní řád dřív než v první den… Číst vice »
Kocourku ty jsi vůl, najdi si kočičku, upečte si dort a do dopravy se nemontuj.
a o kolik je bulharské číslo nebezpečnější než české?
a v jakém předpisu SŽDC, k němuž je dopravce smluvně vázán ho dodržovat je něco o českých číslech?
1) výpravčí s výjimkou výpravčích pohraničních stanic se na nemůže dovolat, protože k tomu není oprávněn
2) Prohlášení o dráze a ano, dopravce je k tomuto písemně zavázán
Ano, šifrování GSM je holt na úrovni 80. let 20. století, ale dostat se k tomu hovoru tak, abyste ho podvrhl, zas tak snadné (bez spolupráce operátora) opravdu není. Pokud bude někdo chtít způsobit železniční nehodu, má k dispozici řadu jiných a podstatně jednodušších způsobů (a ne, nebudu ani naznačovat…).
Jde o klasický mezinárodní hovor a je běžné, že je u firemních tarifů telefonování na zahraniční čísla blokováno. Rozhodně proto nelze tvrdit „Mezi EU čísly se dá volat úplně v pohodě.“
Právě ve třetím světě se angličtina hojně používá, v tradičních civilizovaných zemích (krom anglicky mluvících) není důvod.
V předpise SŽDC D1je v článku 309 napsáno : že všechny hovory a písemná dokumentace musí být vedeny v českém jazyce. Tak že jdi s angličtinou do háje.
Teď jste mi připomněl, že mám v lednici gulášovou polívku. 😍
Může tam být prodleva, resp. menší šance spojení spojení hovoru. Pokud voláte z ČR na bulharské číslo, systém našeho operátora musí kontaktovat server v Bulharsku, který mu odpoví, že to číslo zrovna roamuje v ČR. Tento krok při volání na české číslo odpadá.
což jestli zabere dvě tři vteřiny tak je to hodně
Ano, to platí při prvním spojení v síti (a je jedno, jestli jde o příchozí či odchozí volání, přijatou/odeslanou SMS…). V tu chvíli si ústředna operátora si číslo uloží (včetně toho, co to číslo smí a nesmí) a hledá ho nejdřív „u sebe“.
Bulharské číslo ale kupodivu může být v ČR spolehlivější, než české číslo, a to právě díky mezinárodnímu roamingu (protože nemáme ten domácí).
OK, tak polopaticky (když vidím ty mínusy).
Když se česká SIM dostane mimo pokrytí, tak se do sítě konkurenčního operátora prostě nepřihlásí a může si volat tak 112. Bulharská SIM se při ztrátě signálu přihlásí automaticky na jinou dostupnou (= pokrytí + smlouva) síť. Jinými slovy, je vyšší pravděpodobnost, že se dovoláte strojvedoucímu na zahraniční SIM, než na českou SIM.
ČSSR byl ale „druhý svět“. 🙂
Mnozí dle komentářů níže asi nechápou podstatu článku…nejde ani tak o to, že lidé z Arrivy mají zahraniční simku, ale o to, že se výpravčí prostě nedomluví, protože bulhar neumí česky a jediné co z něj vypadne je ahoj…..když někdo blokuje trať a výpravčí neví co se s vlakem děje, to je teda cesta do pekel. Fíra ČD
Nejlepší na tom je, že se tady k tomu vyjadřují lidi jako vy, kteří ví akorát tak houby. Ti Bulhaři jsou lidi, kteří mají v česku předky nebo příbuzné. Česky mluví velmi dobře, přinejmenším je jim rozhodně víc rozumět, něž některým vybraným zachrchlaným fírům z ČD.
Tak tohle je podle mě celkem mimo. Moje babička je Němka a donedávna jsem neuměl německy v podstatě nic. Stejně tak můžu bejt Čech jak poleno a po pár letech mimo rodnou zemi a bez tréninku můžu poměrně dost zapomenout (i když v době internetu je to jinačí než dřív). Pracoval jsem v ČR několik let výhradně s cizincema a po dvou letech jsem začal zapomínat některý český slova, protože jsem je delší dobu nepoužíval, a to jsem bydlel tady. Kdyby Vás napadlo zmínit, že to není možný, tak prostě je. Klidně mínusujte, že se tohle správnýmu Čechovi nemůže stát… Číst vice »
Já tomu věřím, jen moje zkušenost je taková, že jsem s těma lidma (Bulharskýma fírama) mluvil a neměl jsem sebemenší problém s nima česky diskutovat o technických a provozních věcech. Nic víc, nic míň.
No jasně, česky umí velmi dobře a proto se ozve do telefonu jen ahoj a dále je ticho…nebo se snad ten výpravčí něco dozvěděl ?? Vždyť ten bulhar ani nevěděl, že má volat první…Já jsem alespoň od fochu a mám informace téměř z první ruky, tak neplácejte a nepřekrucujte
Jenže on česky umí, ty trubko. Na rozdíl od tebe.
Trochu mne děsí situace, kdy je bezpečnost zajišťována „komerčním“ mobilem. Myslím, že je něco špatně, špatně systémově.
Komerční mobil je poslední šance jak se dovolat na fíru.
Bohužel na ne zrovna málo tratích zároveň jediným. Podívejte se někdy na mapu základních rádiových spojení a zjistíte, že někde není rádiová síť vybudována vůbec žádná. Ano, i v roce 2019 takové tratě máme a ne zrovna málo.
Veřte nebo ne, ale mnohem důležitější věci běhají po komerčních sítích. Například finanční transakce po podmořském kabelu vlastněném a provozovaném firmou Tyco či AT&T. Napříkald platby za exportované Škodovky do USA, ne zrovna malá částka.
A než se začnete chechtat tomu Tyco, tak mějte na paměti, že Tyco Resolute je loď určená pro pokládání pomořských kabelů. A aby toho nebylo málo, tak na moři máte signál tak leda pro Iridium telefony, což je rovněž soukromá společnost.
To by mě zajímalo, platby za exportovanané škodovky do USA, ne zrovna malá částka, když tam Škoda auto nevyváží. A Škoda Transportation taky ne.
Portland a Tahoma nejsou v USA?
A ony jsou snad finanční transakce důležitější než lidské životy?
Byste se divil,ale ty sumy co si po komerční síti, i bezdrátu (!) frčí by klidně uhradily odškodné za vyvraždění půlky republiky. Opravdu si to neberte zle, ale jedna zmršená transakce by mohla způsobit takové škody, které budou, v konečném důsledku mít dopady i na ony lidské životy. Jenom v ČR se ročně uskuteční transakcí za asi 4.5 bilionu korun, možná i za víc, jenom tím jak peníze mohou jít mezi více účty jedné firmy či osoby. A tam se na zabezpečení dbá extrémně, přesto to tahají po veřejných drátech a nemají nějaké vlastní.
Problém je v tom, že když se platba nezdaří, lze ji odložit či opakovat. To není úplně věc drážní dopravy.
A ak to souvisí s provozem na českých kolejích?
To už jsem na tomto vebu psal, že železniční dopravu objednávají “ odborníci“ na slovo vzatí. Zabezpečení vozidel nepotřebuji oni si potřebují jenom nabít mobil a zadarmo se připojit na internet. Tak co bychom vlastně chtěly.
Sebrat licenci k provozování drážní dopravy..je to banda kokoti.. jestli na té mašině mají vůbec vysílačky.
A upaltníte tentýž metr, když se podobná chyba stane i na straně ČD/DB/ÖBB? Vyloučeno to není, rozhodně ne v pohraničních přechodových stanicích, kde Wolfgang Müller nemusí umět dobře čchésky.
Pohraniční stanice se dá pochopit jenže ariva neprovozuje vlaky na hranici s bulharskem
Jenom na hranici s Německem a Polskem … a Slovenskem, ale to není případ Liberec − Tanvald. Kolik že českých fírů má B1 z němčiny a jezdí hluboko do německého vnitrozemí?
A je vcelku jedno, jestli někdo umí špatně česky, protože je Slovák, Maďar, Neměc, Bulhar, Polák, nebo třeba Ir.
Strojvedoucí ČD jezdící do Německa mají v povinnostech B1 z Goethe institutu
A proč by si i dělník ze šroubárny nemohl přečíst Vergilia v originále, že?
Je zjevné, že výraz „pohraniční ujednání“ vám neříká vůbec nic: až se obeznámíte aspoň trochu se základy fungování železnice v Evropě na mezistátní úrovni, tak sem něco pište, ale do té doby zalezte někam do kouta a šoupejte nohama.
Jedno to není Slovákovi rozumíš
Takže 10 namátkou: čučorietky, vrecko, vankúš, ťava, trblietať sa, dojča, smëd, kockatý, hojdat, triezvo, práčovňa.
Jaké máte skóre?
A teraz? Rušeň, sprievodca, kývať, oznamovacie, žeriav, skoršie, ponáhľať, odchod, vystret sa, mať meškanie.
A jeden bonbónek: vyšťať
Žiadny problem? Blahoželám!
Kocourku: na síti SŽDC se musí používat pro komunikaci český jazyk.a pokud mneli ti strojvedoucí bulharské číslo tak to byly zřejmě jejich soukromé mobily.
Pohraniční stanice mají Zvláštní ujednání, třeba v Břeclavi se komunikuje německy.
Takže ve chvíli, kdy někdo promluví na mašině slovensky, tak: „na síti SŽDC se musí používat pro komunikaci český jazyk“
A ve chvíli, kdy se bude volat fírovi na soukromé číslo, tak?
Slovenština se toleruje, tj. nemusí ani dělat zkoušku B1 z češtiny a to samé platí pro nás na Slovensku.
Ano, pro to existuje jakási mezistátní smlouva.
Což je dost odpudivé obcházení předpisů, které se zdá že nikomu nevadí.
Prečo?
Preparát!
Jerry: A může se na siti SŽDC psát slovo „mneli“? 😂
To bylo křiku, když SŽDC prohlásilo, že od 15.1.2020 bez vysílačky ani ránu…
https://zdopravy.cz/od-ledna-bez-vysilacky-nevyjedete-varuje-sprava-zeleznic-dopravce-35684/
Jaký mobily? Všechny tratě jsou osazeny traťovým rádiovým spojením !
Jste si tak jistí že na strojích mají funkční vysílačky když ještě stále jezdí s logem DB a německými nápisy na informačních panelech? To jen těžko když ten šrot dotáhli před několika dny… Naivita stranou.
Vzpoměnl jsem si na fíru, co zemřel na mašině u Velvět, protože si nepřeladil vysílačku a tak nefungoval ani generální stop.
???
Neměl naladěnou TRSku (traťové rádiové spojení) na příslušnou stuhu, TRS nekomunikovala. Co je na tom nepochopitelného?
Výpravší se mu snažili dovolat i na mobil, ale měli špatné číslo. Projel stůj, naboural do stojícího nákladnícho vlaku.
Ale jděte… Kdyby všechny: 17 % tratí řízených dle předpisu D3 a odhadem cca podobné množství tratí řízených dle předpisu D1 je zcela bez základního rádiového spojení, případně jen SRV síť.
Mapa:
https://provoz.szdc.cz/Portal/Show.aspx?path=/Data/Mapy/radia.pdf
Proč přednostně nepoužívají traťový rádiový systém? Nebo i tam nešlo spojení?
Arrivu vyexportovat . Němec horší jak ČD , to tu ještě nebylo . Zlatý RJ a i ten paštikář se snaží . Toto je rána pod pás .
Paštikář dnes prý nejezdil za Králíky, takže taková sláva to není. Jezdí tam autobus.
Mladej si hrál s vláčkama , teď je rozbil , tak to tata snad doladí . Jinak plány má velky jak flixbus , jenom mu chybí čím by tam jel.
Nestála v neděli v UnO 810 a vlečňáky? To už je odvezl zpět?
Stojí v Třebové.
Sice souhlasím, ale paštikář se nesnaží, když v neděli udělal na cestující z Prahy podraz, protože jim sebral soupravy.
Třeba takový návrat vlaku z trati u 5402 z Doubí v pondělí. Komunikace probíhala v češtině dle předpisů a závazných slovních spojení. Konec ironie.
No, je to dost děsivé.
Tyto problémy má jenom Arriva nebo i nějaký jiný dopravce (článek je jenom o Arrivě)?
Ještě ČD , ale tam je to standart 🙂
Zajímavé, že tohle u ČD zrovna funguje perfektně a mimoto jsou v systémech uvedené další možnosti spojení na vlak, především ty základní a bezpečnější než číslo na mobil ve veřejné telefonní síti.
Komunikace po mobilních telefonech je doménou více dopravců, ale především v nákladní dopravě.
S komunikací po zahraniční SIM kartě jsem se však nesetkal ani u toho nejmenšího soukromíčka, být snaha o legalizaci volání na zahraniční čísla od jednoho z větších nákladních dopravců co vím tak na SŽDC před časem dorazila. Se zahraniční (především slovenskou) SIM to ale čas od času zkouší subdodavatelské firmy velkých hráčů na poli staveb.
Takový dopravce by měl být okamžitě odstaven. Firmě sebrat všechna povolení a pořádný flastr.
Založně nasadit na trasy ČD dle znění předchozí smlouvy a vyhlásit novou soutěž.
a kde by asi čd ty soupravy vzaly..jezdi jinde..ono celkove doslo k lehkemu navyseni..cd by to nemelo s cim vyjezdit si myslim
Ty soupravy by se našly.
Nejsou sešrotované a redislokace není problém, toho se nebojím.
Ale mají jiné výkony, takže ČD mají volné 714, to bude teda terno.
Zavři za sebou opět kanálový poklop. 😉
Už jezdí jinde a pod smlouvou….
V Třebové cestou na olmik jsem viděl nějakou flotilu záloh a pár jich stojí po muzeích , ale těma jezdí
Předpokládám, že jsi odejity zaměstnanec, co má trauma z toho bezpráví.
Vklidu . Jsem prostý cestující co zažil horší jak ČD , jenom ne v Čechách . Ale vidím , že státní dopravci si v čechách zdárně konkurují . By mě zajímalo , zda by si to arriva dovolila ve své domovině
A ty jsi zase zaměstnanec, co má trauma z toho, že zůstal 😂
Problém by nejspíš byli lidi…
Leda kulový.
Vybrali jste si soukomnika, podepsali s nim smlouvu a ted by mely za vas kastany z ohne tahat CD?
Ani omylem, si to vyžerte, ať tam klidne pet let jezdi autobus NAD.
Ze vas sežerou vasi volici v krajich , to je vas problem
Jde o lidi.
Honit si trička můžete u voleb.
Honit si běž ty. Jesi teda máš co.
A když podobná bota − špatné telefonní číslo přinese nehodu s usmrcením osoby, tak co? Stalo se v roce 2015.
Tak jde viník bručet.
U Arrivy je zcela zjevně systémový problém, nikoli pochybení jednotlivce, jelikož tam nefunguje nic a to není slovní obrat.
Negeneralizujte! Pražská „tangenta“ jim funguje celkem v pohodě -že si jako firma ukousli příliš velké sousto, to je problém především Adamky, Nálevky a jejich úřednických nohsledů, ale i MD + krajů jako objednatelů dopravy, kteří si včas neuvědomili, že jediný dopravce toho tolik najednou těžko dokáže rozjet v patřičné kvalitě.
A mmch podle jakého paragrafu, kterého zákona, je zakázáni zadávat bulharská telefoní čísla, na která se dá z našich čísel bez problému dovolat, protože bulharsko je v EU? Není to snad tak, že z telefonů jedné státní organizace se nelze dovolat do zahraničí, aby to zaměstananci nezneužívali a následně to přenesla do provozu.
Hele hrdino, kde jsi byl poslední dny? 😆
Telefonování na zahraniční čísla nemusí být u firemních tarifů povoleno.
To je ale problém toho, kdo se chce někam dovolat. Jaký důvod je pro to, ta čísla blokovat?
Důvodem jsou ceny telefonování za mezinárodní hovory, kdežto hovory na CZ čísla bývají obvykle neomezené v rámci paušálu.
myslím že český stát (vlastníka SŽDC) pár hovorů do EU fakt nezruinuje
To je zase názor kinderšotouše tohleto. Ty děti ten svět viděj tak jednoduše…
Pokud, nevím, se to pro daný den generuje z nějaké databáze v počítači a tam mají blbě zadaný telefon, tak se to stát může, na na pokárání to je, na sebrání licence ne. Reálně bude mít korporace jako Arriva několik poměrně izolovaných IS a komunikace mezi nimi nemusí být, zejména pokud nemáte interního vývojáře, dobré. Může to spoléhat na přehrávání excelů, nebo přepisu dat ručně (!), to je pak velmi náchylné na chybu. Obecně nemají vývojáři rádi, když jim někdo leze do DB, byť jenom na „READ“ účet, takže tu mohli mít číslo na bulharský telefon někde z přijímacího pohovoru,… Číst vice »
Čekal jsem, že bulhary na R26 nahradí Bulhaři a oni jsou na severu. Jinak i Bulhar s mobilem je v síti českého operátora, jediný rozdíl je v ceně volání. Spíš je smutné, že se pořád spoléhá na obyčejný mobil.
Už ani cena není problém, Bulharsko je v EU. Arriva to musí opravit, ale nechápu, proč je tu z toho takový povyk.
Jelikož výpravčí tvrdil, že se nemohl dovolat, je dost možné, že na firemních telefonech SŽDC není povoleno volání na zahraniční čísla. Rozdíl je tedy dosti podstatný.
Ne je dosti možné. Je zablokováno. Výjimku mají výpravčí pohraničních přechodových stanic a vedoucí pracovníci od úrovně přednostů výše.
Tvl, nova profese muze vzniknout: pomocnik strojvedouciho-tlumocnik, nastup mozny okamzite, pozadujeme ceska sim-ka
Co je tak špatného na tom že je uvedeno zahraniční číslo? Taky mám služební číslo zahraniční (+48), tak to teď nesmím pro komunikaci se SŽDC použít?
SŽDC zřejmě šetří za telefony. Nedivil bych se kdyby měli omezené volání na zahraniční čísla, protože je to drahé.
Treba zmenit operatora, kto dnes este uctuje odlisne ceny volani do EU? Taky program som mal naposledy asi 8 rokov dozadu.
Drtivá většina tarifů všech operátorů má mezinárodní volání zvlášť zpoplatněno.
Všichni čeští operátoři účtují za zahraniční volání, včetně SK, pořádné pálky. Nejsme na Slovensku 🙁 . Na volání do zahraničí se ceny roamingu nevztahují.
Vesměs tak 6 Kč za minutu, neomezené tarify mívají i volné minuty do zahraničí, nehledě na to že SŽDC asi neplatí běžné ceníkové ceny. To by tedy český stát skutečně zruinovalo.
Fascinuje mě, že když mají kraje či MD ušetřit za dopravu objednáním dopravy u jiného dopravce, tak jásáte, protože to bude prý levnější. Naproti tomu, pokud chce státní organizace ušetřit za telefony jednodušším vnitrostátním voláním (volat přes Bulharsko je fakt nesmysl), tak vám to vadí. Nemáte náhodou dvojí metr? Nepracujete náhodou pro Arrivu anebo pro některého z operátorů?
Ty ceny a podmínky volání domácího i do/z EU musí být stejné. Směrnice EU.
Tak on je asi rozdíl v úsporách desítek možná stovek miliónů při objednání dopravy u jiného dopravce a možná pár tisíc měsíčně provolaných na zahraniční mobily. To bychom taky mohli řešit zda skutečně potřebuje neomezený tarif kazdý kdo ho tam má či zda ona organizace nekupuje zbytečně třívrstvý hajzlpapír když by dvouvrstvý stačil.
Volání do EU musí mít stejná pravidla, včetně ceny, volných minut a tarifů, jako domácí. Je na to směrnice EU.
Tak to ma dost prekvapuje. Ja mam blby 20 eurovy pausal a neobmedzene volania do celej EU, cakal by som ze SZDC ako obrovsky klient nebude mat problem si vyjednat dobre ceny volani do zahranicia.
Liberalizace železnice se v ČR povedla. Zlaté ČD.
Nepodařilo se dovolat na vysílačku, ani na mobil = 1 mrtvý. Velvěty. Už se stalo i zlatým ČD(c).
Teda pardon, nabouralo UNIDO do vlaku ČDC, nikoliv naopak.
Nemáš pravdu, najel Unipetrol do SD-kolejova doprava.
To ČD tak nenávidíš, že jsi schopen vypustit jakoukoliv fámu? Jseš vážně ubožák.
To tu ale není jediný. Jen někdo nenávidí ČD a druhý všechny ostatní.
Jj, dnes například zlaté ČD svévolně nahrazují autobusem vlaky mezi Zábřehem a Mohelnicí, žádná výluka tam není.
ROV 15002D
Trondo, to, že žádná výluka tam není, vám říkal mluvčí kterého dopravce? Podle SŽDC je… Takže ony ČD asi nekecají a právě jste díky své absolutní neznalosti a neinformovanosti zase jednou ukázal, jak jste zaujatý vůči jednomu dopravci.
No humus no. Radši B 737 Max. Horší ti, co si vybrat nemohou. Třeba studenti a žáci.
Kolega mi dnes říkal, že Arrivě chybí dokonce ve vlacích povinné radiostanice TRS,GSM-R či jak se tomu říká. V tomto stavu může dle staršího článku na tomto webu jezdit pouze do 15. ledna 2020
Já říkám, ať se k tomu vyjádří ti, co to dojednali, objednali podepsali. Oni přece musí vědět, jaké bezpečnostní vybavení má jejich objednaný dopravce, co bylo v jejich smlouvě. Zda provádějí nějaké kontroly stavu.. A ať na MD odstoupí ze svých funkcí.
Zejména, když MD si myslím sama sobě tvoří i legislativu a vyhlášky.
Tuto informaci jsme prověřovali a ukázala se jako mylná.
V Řadě 845 jsou radiostanice Mesa 23 a nebo TCZ. Obojí zvládají analog i GSM-R.
Zvládá je i balkánská obsluha?
V řadě 845 (ČD), tedy po schválené rekonstrukci – ale jak je tomu v těch dosud nerekonstruovaných jednotkách v původním stavu jezdících zatím stále s „imatrikulací“ v původním stavu jako řada 628 DB?
Řada 628 má též Mesu 23, již z dob provozu u DB.
A umí to TRS? Nebo jen simplex.
A funkční (po té době odstavení těch vozidel) a fungující i na českých frekvencích (já téhle problematice dostatečně nerozumím, tak mi nenadávejte za možná hloupý dotaz)?
Zdaleka ne každá Mesa 23 umí náší TRS a téměř žádná neumí náš simplex. Jsou s tím problémy mj. i na řadách 189,193,1216,380, kde je zase často typ Kapsch.
A generální stop asi škoda mluvit. Co..
Aha, IGCT. Aneb kolega mi říkal, a známý známého říkal, že toho 15.6. to s Arrivou vyjde najevo, to se budeme teprve divit =D Nic jiného než šíření lží jedna bába z kantýny povídala. Facepalm
Jistě, telefonní čísla začínající +359 jsou mnohem nebezpečnější než ta začínající +420. Zavoláte-li na číslo +359 je tu nebezpečí, že vaše sluchátko exploduje a do telefonu se vám dostane virus.
A teď seriózně: Doufám, že titulek je zavádějící a ty dvě věty spolu nemají nic společného.
Jasne kdyby Arriva jezdila s parou, tak je podle vas vse v pohode.. 😉
Hlavně – ne všichni výpravčí mají na pevných linkách povoleny mezinárodní hovory, dále to stojí telefonní poplatky navíc a je ostuda firmy, že jim nedokázala dál český služební mobil.
Je ostuda SŽDC, že nedokáže komunikovat na zahraniční telefony, v 21. století naprosto běžná věc. Co by si asi SŽDC představovala? Dálnopis? Telegraf?
Jak nemají povolené mezinárodní hovory? To je tak trochu jejich problém, jsme v EU.
Třeba proto, že služební SIM karty jsou určeny ke služebnímu telefonnímu styku zabezpečujícímu dopravní provoz a ne k tomu, aby na ně někdo volal do ciziny místo toho, aby se snažil například zabránit nehodě.
Je pochopitelné, že třeba výpravčí v Tanvaldu na (minimálně) polská telefonní čísla jistě volat může, ale proč by měl mít výpravčí v Turnově možnost volat ze služebního telefonu na bulharská telefonní čísla, když objednanou dopravu v oblasti Turnova neprovozuje žádný bulharský dopravce?
Jde-li o ARRIVA vlaky, s.r.o.,, pochopil bych ještě služební telefonní čísla německá, ale proč by měla v ČR fungovat „služebně“ s bulharskými?
Co třeba zavolat do ciziny aby zabránil nehodě?
Jako ano, jsme v EU, ale hovor na bulharský mobil je prostě dražší, než na český (či slovenský nebo německý). A rozumím tomu, že volání do Bulharska třeba na trati Liberec-Tanvald nepatří k běžným pracovním povinnostem.
Na základě čeho je dražší? Je to zóna EU, stejné podmínky a ceny jako CZ.
Viz vyjádření SŽDC, jaká je to legrace.
Požadovat po každém strojvedoucím české telefonní číslo zní jako další skvělá výhra pro interoperabilitu na železnici, no.
Mnoho firem má omezení na volání svých zaměstnanců na zahraniční čísla. Pokud někdo takové omezení má a je v pozici, že jako jediný může na toho průvodčího volat, tak to riziko je. Malé, ale je. Mnohem větší riziko je to, že ne všichni jsme géniové s rozhodovacími schopnostmi a chladným úsudkem bankéře hedgových fondů. Jsou mezi námi takoví, kteří při tom když uvidí číslo ze zahraničí začnou v kritický moment zmatkovat. Další je znalost jazyka. Příkladů zmatků v komunikaci mezi třeba piloty a dispečery z různých zemí je dost, stálo to dost životů, stačí se kouknout na YT.
Dovolat se je jedna věc, druhá věc je domluvit se. Ani v případě navázání spojení přes radiostanici se se zmíněnými strojvedoucími výpravčí jen těžko domluví.
Na Ukrajině taky před válkou v Donbasu fungovala síť operátora Kyivstar a poté byly napadeny vysílače a na značném území síť spadla. Teď si vemte, že se třeba něco podobného stane v Bulharsku… Rázem se na bulharská čísla nedovoláte, byť jsou jinde (ale operátor bude mít na celém území síť mimo provoz), no a vzhledem k tomu, že jiné spojení na jejich vlak údajně není, tak nehodě nezabráníte.
A když spadne CZ síť? Tmobile i O2 umí bez problému nefungovat půl dne.
Tak mobil na strojvedoucího je – pokud se nepletu – až ta poslední možnost, jak se s ním spojit. Navíc, že něco „umí“ spadnout… Spadnout může úplně cokoliv a ani případný SIL5 tomu nezabrání – pouze sníží pravděpodobnost.
Ale no tak… Je-li bulharské číslo v českém roamingu, tak bulharské vysílače s ním opravdu, ale opravdu nekomunikují. Pouze při prvním přihlášení čísla do sítě v ČR si český operátor u bulharského ověří, co všechno to číslo ze strany svého domácího operátora má povoleno, porovná to s roamingovou smlouvou a svými technologickými možnostmi a „zapíše“ si to číslo do své sítě jako domácí (technicky, nikoliv účetně) a následně se k tomuto číslu z hlediska spojování hovoru chová stejně, jako v vlastní SIM. Což má mj. za následek ten fakt, že při volání např. na českou SIM v britské síti jste… Číst vice »
To není sranda, tady jde o život, a ne jeden.
Sranda to není – jenom dělají z komára dromedára. Číslo jako číslo.
Nesouhlasím. Myslim, že pro dopravce jako Arriva by neměl být problém koupit pár českých sim. Systém třeba nemusí vůbec umožňovat hovory na zahraniční čísla. Shodou okolností jsem byl svědkem, kdy se podobná věc řešila se zahraničním nákladním dopravcem zajíždějícím na síť SŽDC. České sim byly jedna z prvních věcí v řešení.
Ono si stačí přečíst celý článek. Oni ty sim karty mají, ale dispečer zadal číslo do bulharska.
Článek jsem četl pečlivě. A myslim, že bezpečnost provozu rozhodně změní fakt, že fíra to číslo má a dispečer ho špatně zadal 😃 To je irelevantní.
Abychom jen nehanili dispečera Arrivy: podobný případ jsem několikrát zažil i u ČD Carga a už asi dvakrát jsem se omlouval strojvedoucímu, že jsem jej po noční nechtěně vzbudil. Po trase se strojvedoucí vystřídali, nicméně v systému číslo nikdo nezměnil a nový strojvedoucí pokračoval pod původním telefonním číslem. Dispečer Carga mi tvrdil, že to má správně, do systému SŽDC to však zřejmě nedošlo…
Aha. A slovenský provozovatel dráhy bude vyžadovat jen slovenské SIM, rakouský jen rakouské, německý jen německé. Kolik telefonů by s sebou měl strojvedoucí nosit?
Pokud by to bylo stále vyžadováno, tak by v budoucnu měl stačit jen jeden. E-sim by to měla vyřešit.
Přístrojů i SIM-karet ať má strojvedoucí, kolik chce, ale je logické, že strojvedoucí MÍSTNÍHO DOPRAVCE bude mít pro služební hovory vyhrazeno jen „služební“ telefonní číslo patřící operátorovi toho státu, v němž je ten dopravce místní, a ne že bude třeba volat jej přes (dohnáno ad absurdum) nějakou zemi na jižní polokouli: potenciálním problémům je třeba předcházet, ne vytvářet podmínky pro jejich vznik!
jeden
jeden mobil tri sim
http://www.androidmarket.cz/wp-content/uploads/2013/08/Goophone-X1+-slots.jpg
Od února už jenom 27.
Ale vždyť proboha bude jezdit 100% v česku. Na českých regionálních tratích.. Na co volat někam do Bulharska..
Petr Šimral
Německý výpravčí (fdl), se na českou sim kartu nedovolá, protože má zahraniční hovory blokovány.
Výjimky jsou a to BZ (cdp) a výpravčí (fdl) pohraniční stanice.
Děje se to však velmi málo, protože drtivá většina Reichsbahn má GSM-R.
V tom případě ale ohrožení bezpečnosti způsobil ten kdo zablokoval volání na zahraniční čísla.
Je to v nějakém zákoně? Pak prosím o uvedení čísla paragrafu a zákona. Jinak jsou zablokovaná čísla bota na straně někoho jiného.
Prohlášení o dráze. A světe div se, zatímco zadávání čísel licencí bylo jedním z dopravců před časem napadnuto, toto tam je několik let a nikdo si zatím nestěžoval. Tedy vím o jedné snaze, nebo přesněji žádosti na vedení SŽDC o udělení výjimky, tato však byla zamítnuta.
Dámy a pánové. Teď hoďme stranou o kterou firmu se jedná a jestli státní nebo soukromou atd. Tohle by se dít nemělo a už to není legrace…
Je to otázka času, než se stane nehoda. Ty problémy s Arrivou, co jsem dnes slyšel, nejsou vůbec banality.
Neuvěřitelné
Řízení mobilem již jednou zle skončilo (3.5.17 – nehoda se stala u Křemže, zavinil ji strojvedoucí dvorního dopravce jihočeského kraje – GWtr, soudně dosud nevypořádáno) a nikdo se nepoučil. Stále je kam klesnout. Peníze získané liberalizací za riziko nehody stojí. A ty jsou na prvním místě, jak říkal Velký Učitel.
A jak se řídilo při nehodě u Bavorova, mezi tím správným dopravcem?
A vy si snad přejete další podobné nehody u správných či nesprávných dopravců? Mohu se optat na vaše psychické zdraví?
Když na to přijde, tak ani vysílačka naladěná v systému TRS (radiostanice typu Mesa 23 na protijedoucím vlaku) není zárukou úspěchu. Protože přestože je signál STOP vysílán automaticky a dle záznamu z radiostanice byl i vyslán, radiostanice jej nezachytila, neboť byl vyslán na jiném kmitočtu z kmitočtové čtveřice, než na kterém bylo vozidlo naladěno. Podrobněji je to popsáno v závěrečné zprávě Drážní inspekce. Přitom by stačilo málo: na tratích DOZ vysílat signál STOP, díky tomu, na jakém principu síť funguje, na všechny čtyři (resp. tři) kmitočty dané stuhy a zároveň fonickou hlášku do sítě náhradního spojení (které je a od… Číst vice »