Vokoun z OSŽ: Režijky jsou důležité, navrhujeme paušální platbu krajům

Cestující v Praze - Libni. Foto: Jan Sůra /Zdopravy.czCestující v Praze - Libni. Foto: Jan Sůra /Zdopravy.cz

„Režijky působí jako stmelující prvek. Je to ztotožnění železničáře s profesí.“

366 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Kom

rezijky zrušit, není jediný rozumný důvod nádražakum platit jízdné z daní občanů

Ryk Mat

Režijní jízdenka je nesmyslný relikt naprosto odlišných poměrů. A myšlení železničních odborářů je nesmyslné stejně. Namísto, aby po zaměstnavatelích požadovali coby benefit současný produkt – síťový OneTicket, jehož platnost chce stát významně rozšíří, tak neustále trvají na čím dál tím méně použitelné réžijce. Nádražácke myšlení se opravdu dokáže velmi vzdálit od lidskému chápání.

Milda

Jestli jste si nevšiml tak i jiní zaměstnavatele dávají bonusy: autobusaci mají jízdní výhody, skodovaci výhodné ceny aut, zemědělci levnější obilí já u soukromníka auto a telefon i pro soukromé účely.

kokot

nechápu proč mají režijky, když dostali příspěvek na dopravu do listopadové výplaty, no jo, firma co podojí stát, co by nerozdávali

Zapa

Co to melete člověče?

Vašek

Co jiného od něho čekat. Je přeci ……..!

Výpravčí ze Severozápadní dráhy

Ten příspěvek je 3600 hrubého.
To jen do práce projezdim za měsíc

Axel

Pár čísel od pasažerské ČD za rok 2019: a) Jízdné od cestujících ve vagoncích v ČR 5,2 miliardy a to za 7,6 milionu osobokilometrů v ČR = průměrné jízdné / 1 cestující / 1 km: 0,69 Kč bez DPH … kolik že stojí (TCO) jízda svým vlastním autíčkem, které veze samotného řidiče…. 5 kaček /km? U dražších/žravějších autíček klidně i 10 kaček /km. b) Penězovod do pasažerskéČD ze státního rozpočtu: 6,6 miliard c) Penězovod do pasažerskéČD z krajského rozpočtu: 10 miliard tj. 16,6 miliardy vůči 7,6 mil. oskm v ČR: = průměrná částka z penězovodu / 1 cestující / 1… Číst vice »

MilanSima

„solventnější cestující, ochotné zaplatit třebas 5 kč/km jizdného“.

A to je přesně příklad, proč ty Vaše propočty nedávají absolutně smysl. To by musela jízdenka z Řevnic nebo ze Strančic do Prahy stát kolem 150 Kč, to by z Vás cestující v příměstské dopravě měli opravdu radost 😀

Axel

Vždyť jo, stačí přemýšlet proč v ČR najezdily vláčky kategorie SC, EN, IC, EC a Express (plus pozdější kategorie rj): v 2009 cca 12 milionu vlakových kilometrů, zatímco v 2019 cca 24,5 miliounu vlakových kilometrů Takže jakápak asi je perspektiva takových těch málokapacitních vláčků, které musí uživit řidiče + štíplístky a které zastavují někde daleko od vesnice? Viz vagonek 810 Čejč-Hodonín, ze které v okresním městě Hodonín vystupuje doslova pár pasažérů (na jejich spočítání stačí prsty jedné ruky a mám silné podezření že vesměs jde o cestující kteří jezdí za skoro zdarma např. se slevou 75% či s tzv režijní… Číst vice »

MilanSima

Tak to vypadá že já o voze a vy o koze. Dal jsem příklad té příměstské dopravy, a takovou částku nikdo platit nebude. A to je přesně to co jsem vysvětlovat už dříve. Železniční osobní doprava nemá mít primárně cíl zisk, ale službu cestující veřejnosti, proto jsou ceny takové, jaké jsou. A nevím o zemi, kde by bylo jízdné tak drahé, jak navrhujete vy, jestli se pletu, hoďte odkaz.

Axel

V Praze možná bude zachován nynější rozsah vláčkové dopravy, neboť tamní obyvatelé budou tak bohatí, že si to zaplatí viz odhad „Praha má nakročeno k tomu být městem jen pro vyvolené. Kdyby stát uhnul, stavělo by se víc, říká Boháč“ https://video.aktualne.cz/dvtv/praha-ma-nakroceno-k-tomu-byt-jen-pro-vyvolene-za-mesto-rozh/r~441c82ce6ded11ecb02dac1f6b220ee8/ Ve zbytku ČR bude převládat chudší obyvatelstvo, pro které řešením budou spolujízdy autíčky, kolo, maršutky a možná dálkové autobusky a dálkové vláčky. Tož za 7 let budou vláčky provozovány třebas na polovině z nynější sítě železničních tratí. Neboť v poměru k počtu obyvatel, jako potencionálních vláčkových pasažérů JE NADPRŮMĚRNÝ POČET železničních tratí Na jeden milion obyvatel ČR připadá 950… Číst vice »

MilanSima

Podle letošního jízdního řádu jsem napočítal 198 aktivních osobních tratí (pár tratí bylo sloučeno pod jedno číslo). Reálně je to možná o jednotky jinak. Každopádně podle Vás se tu do 7 let zruší cca 100 osobních tratí – tomu ani sám nemůžete věřit 🙂 A princip veřejné osobní dopravy je právě ten, že je veřejný, tedy ne jen pro vyvolené nebo bohatší 🙂

Axel

Stačí, když si vezmete kalkulačku a pak napíšete kde na to vzít kačky.

MilanSima

K tomu, abych věděl, že některé tratě si na sebe nevydělají, si nemusím brát kalkulačku. Ale tím že je to veřejná služba, tak se to platí z veřejných peněz, stejně jako několik dalších služeb, které jsem dával za příklad dříve v jiném článku .

Axel

Takže taky nevíte, kde vzít ty desítky miliard ročně pro pasažerské nádražáky?

A kde vzít ty vyšší desítky miliard pro kolejové nádražáky?

MilanSima

A proč bych to měl vědět? To že nedokážete pochopit princip finančního fungování veřejné dopravy (nejen drážní), který tu funguje od nepaměti, za to já nemohu. A co se týká peníze pro – jak vy říkáte – kolejové nádražáky, co byste chtěl omezit? Cestující budou k jízdence fasovat mazivo na výhybky, barvu na návěstidla, pilu na porost a pokladní bude vesele říkat: to víte, chcete s námi jet, nejsou peníze, tak ať si tu jízdu zasloužíte? 😀

Axel

Tak vida.

Shodli jsme se, že nebudou kačky pro nádražáky ze společné kapsy….

Tož vláčky a koleje budou vypnuté. Možná z větší části vypnuté Nebo se vypínánjí bude týkat jen menšiny….
. Ledaže by nádražáci velmi velmi velmi výrazně zapracovali aby od pasažéřů/firem které potřebují přepravit zboží, … tak aby nádražáci získali mnohem víc kaček.

MilanSima

Ano, shodneme se že některé tratě si na sebe nevydělají. S čím s Vámi ale nesouhlasím, že se tu do 7 let zruší cca 100 osoních tratí.

Axel

Nejpravdivější reklamou na služby firmy je, když si zaměstnance přejí kupovat tyto služby pro sebe, pro svou rodinu. Čili považuji za NORMÁLNÍ, když nádražáci pro svou dopravu používají taky vagonky, krom autobusku, kola, autíčka…

Jinou věcí je požadavak nádražáků na zvýšení dotací ze společné kasy, když nádražáci požadují 99% slevu na jízdenky pro sebe… My daňoví poplatníci (většina z nás vesměs vagonky nepoužívají) nechápem proč se nádražáci nesnaží aby jejich zaměstnavatel vydělal od cestujících tolik, aby bylo i na režijky skoro zdarma….

Nechápem, proč nádražáči téměř ignorují na nehospodárné/podivné hospodaření jejich zaměstnavatele.

Qěcy

Rezijky jsou naprostý přežitek v době mnoha dopravců je to paskvil ze zákona o transformaci ČD. Kdybyste byl, pane Vokoune, co k čemu, zburcujete dvoje ovce a přimějete politiky nahradit rezijky jízdními výhodami v rámci SJT. Ale vy budete radši alibisticky tvrdit, že členové osž nic takového nechtějí. No nechtějí, protože o tom díky vedeni osž vědí kulový a sami se o to nezajímají. Stejně jako o jiné věci, o které by se měl opravdický odborář starat! Oni nevědí, že ve Spojeném království měli železničáři i v době soukromých dopravců zlevněné jízdné včetně rodinných příslušníků. Oni vidí pouze to, že… Číst vice »

Jonás

A ty jsi naprostej mimoň

Dominik

A politici to alibisticky hodí na zaměstnavatele, ať oni koupí roční SJT, protože přeci režijka nemá jinou výhodu, jak vlaky po ČR.
To už jsem se ptal před spuštěním SJT, a dostal jsem přesně tuto odpověď, že nic jako režijka SJT se řešit nebude.

xyz

Jak to vlastně nyní je např. na Semilsku, kde ČD už skoro nejezdí? Např. strojvedoucí ČD bydlící v Semilech, zaměstnanec spadající domovsky pod liberecké „depo“.

Jízdné do/z práce v trase Semily – Liberec (tarif IDOL, případně tarif dopravce Arriva) mu zaměstnavatel (ČD, a.s.) proplatí/neproplatí?

(Toť jen modelový příklad; samozřejmě obdobně platí i pro další oblasti, kde jezdí jiní dopravci než ČD.)

asdfg

Do práce se jezdí za své.

Leinad

A režijní jízdy (nástup/konec jinde než v depu, přesun mezi vlaky) se vykazují, zaměstnavatel proplatí konkrétní jízdenky.

Caracas

Já bych naprosto všechny benefity naprosto všem jedním škrtnutím pera zrušil. Je to vyvádění části mzdy z dosahu daně a pojištění a deformuje to pracovní trh. Odměnou za práci by měla být pouze mzda. Pardon, ponechal bych závodní stravování a stravenky. Ale za stravenky bych umožnil pouze nákup teplého jídla v procovní době. Vše ostatní zrušit.

Dominik

Naopak, stravenky zrušit, to je jen byznys pár firem, raději stravenkový paušál.

xyz

Ten paušál už tak jako tak byl zaveden.

Dodám také, že stravenky jsou docela nevýhodné i pro samotné provozovatele restauračních zařízení, protože „stovka není stovka“ (apod.), ale stravenková společnost si z toho „ukousne“ provizi ve výši i cca 10 %.

Pak se takovým provozovatelům zařízení paradoxně nejvíc vyplatí ty stravenky utratit za běžný nákup v supermarketu, v kterémžto případě najednou zase „stovka je stovkou“.

Dominik

No možnost tu je, ale ne všude zaveden.

A právě i proto bych stravenky zrušil.

Výkolejka

Vy jste neslysel jak zastupci strávenkovych firem dojemne mluvili o tom ze když lide budou dostavat penize misto stravenek tak budou uplne zmatení a nebudou ani vedet ze maji jist a vsechno propijou prokouri a zemrou hlady? : – D

Bram

Sám za sebe jsem se vymočil stravenkovým firmám na hlavu hned, jak to bylo možné a za stravenky jsem si nechal dát paušál do mzdy. Tyhle darmožrouty jsem přeci nemohl na systému nechat dále parazitovat. To, že parazitují jiní a jinde, je také smutné, ale nic s tím už nic neudělám…

Výkolejka

Takze nemuzu mit sluzebni auto i pro soukrome účely a musim mit dalsi na které mi teda zamestnavatel prispeje ve mzdě?
A v tech restauracich by se teda kontrolovalo jestli dotycny ma zrovna smenu a ma tedy na jidlo narok za stravenku? A když dela nekdo nocni tak tu stravenku by teda nedostal nebo by musel najit nonstop hospodu kde vari ve dvě ráno?

Caracas

Nevidím žádný důvod proč by měl zaměstnavatel umožňovat využívání jakéhokoliv pracovního prostředku zdarma pro soukromé potřeby. Včetně automobilu. A co s výplatou uděláte, to je vaše věc.
U elektronické stravenky je velmi jednoduché omezit její platnost pouze na pracovní dobu. Nikdo by nic kontrolovat nemusel.
Ten, kdo má noční, ten by dostal chlazené či mražené jídlo a to by si ohřál.

Marie

Ohřál na motoru lokomotivy 🤔

Leinad

Hodně lokomotiv má ledničku a mikrovlnku. Jestli u ČD jezdí nějaké jiné, asi je to protože odbory místo pracovního prostředí řeší režimky.

Jiří Kocurek

Ohřál v práci na vařiči, který jsme v prvním odstavci zakázali použít, ledničku taky.

Caracas

Nezakázali. Ohřát si jídlo, či vychladit si na procovišti nápoj není soukromé použití.

xyz

Pokud nejde o restauraci a vaření/chlazení určené pro hosty, pak ano, jde o soukromé použití.

Výkolejka

Naopak je to soukrome použití. Copak ten varic a jeho pouzivani je soucasti naplni prace? Neni a nemuze byt, protože jite o prestavce a behem prestavky z logiky veci nemuzete delat pracovní náplň.

Caracas

Já jsem ale nepsal, že jde o pracovní náplň. Pokud by jste na tom vařiči kuchtil oběd na zítra pro rodinu, tak to je soukromé použití. Pokud v zaměstnání není závodní stravování a vařič slouží k ohřátí zaměstnavatelem poskytnutého jídla, tak trvám na tom, že o soukromé použití nejde,

Výkolejka

Trvat si na tom muzete ale pravdu stejne nemate : – D

Leinad

Zákon se dá přepsat, v tom bych neviděl problém.
Není to produktivní, ale je to plnění toho že „zaměstnavatel musí nakrmit zaměstnance“, dává přestávku na jídlo a oddych.

O. M.

Jste mimo.

Výkolejka

Ano ano … U tohoto absurdniho tematu na tom skutečně záleží : – D

Výkolejka

A co je vam do toho co zamestnavatel pujci zdarma svemu zamestnanci?

Caracas

Dobře tedy, tak ještě jednou. Benefity jsou vyváděním části odměny za práci z dosahu daně a pojištění. A to mne jako občana této země a jako daňového poplatníka poškozuje. To mi do toho je.

Výkolejka

Takze to ze ten zamestnanec co ma ro auto z nej plati dan neni dostatečne?
Když ma nekdo moznost si pujcit naradi na vikend domu tak tim vlastně okrada ostatni lidi ve státě?

Caracas

Nic neplatí absolutně, problém je v míře těch věcí. Pokud se mnou nesouhlasíte, tak se pokuste vyvrátit to základní, že benefity jsou vyváděním části odměny za práce mimo dosah zdanění. A to je špatně.

Leinad

Já to tak neberu. Je fakt, že je to nedaněná složka mzdy, ale jde taky o míru.
Dát někomu minimální mzdu + několikanásobek v benefitech, to by bylo ojebávání (nicméně tohle se prakticky dělá prací načerno nebo doplatkem na ruku, ne pomocí „ofiko benefitů“)
Dát někomu většinu mzdy finančně a navíc povolit pár drobáků(soukromý hovor ze služebního mobilu, na kterém stejně je paušál) to beru v pohodě, pro zaměstnavatele by bylo dražší platit provolané minuty a u každé z nich řešit že byla opravdu služební.

Výkolejka

Tak já tomu fakt nerozumím. Tak ta firma ma auto, vinze pro nej po pracovni dobe nemá využití tak jej nabidne zamestnanci, tim ma spokojenejsiho zamestnace kteremu nemusi platit tolik aby si koupil vlastní auto. Zamestnanec plati z toho auta dan cimz dospoloecne kasy prispiva a vydelaji na tom vsichni ale podle vas je to špatně.
Ne franto auto bude stát v noci v garáži bez uzitku, ta mas prachy navic, kup si svoje …
Ne pepo tu vrtacku si pujcit domu nemuzes kdybby se to nekdo dozvedel pujdu si sednout …

Karl vB.

1. Benefity (stravné) jsou nezdaněné legálně, nic to neporušuje.
2. Pokud tvrdíte, že nic neplatí absolutně, tak buďte tak laskav a neprosazujte vaše absolutní jednoznačné „řešení“ na velmi variabilní realitu, se kterou možná nejste ani seznámen.

Caracas

ad 1) Já jsem nepsal nic o tom, že by benefity byly nezdaněny nelegálně ad 2) Vyjádřil jsem jen svůj názor, nic víc. Jak jste přišel na to, že ho nějak prosazuji?

kecal

A co poskytnuti psychologa a jineho odbornika jako benefit nadnarodnimi korporacemi ?

Caracas

To samé – i toto bych zrušil.

rozinka

Benefity jsou ale pro stát výhodnější, protože pak zaměstnanci např. více sportují, když si z cafeterie koupí permanentku do posilovny, jsou méně nemocní, obézní a narozdíl od těch, kteří žerou koblihy a píší přiblblé komentáře nezatěžují zdravotní systém.

O. M.

Pokud by to bylo v rozporu s právními předpisy, tak vás to poškozuje. Pokud je to v souladu s právními předpisy, tak vás to nepoškozuje.

Martin

Proč tedy nepodáte trestní oznámení, cítíte li se poškozen ? Já se třeba vůbec poškozen necítím.

Gwann

neprehanite to s tou buzeraci?

DOPRAVAK01

Ano a stravenková společnost bude kontrolovat pracovní doby všech občanů a bude zajišťovat, abych svůj oběd dostal i třeba o mimořádné víkendové směně a nebo během klouzavé pracovní doby? Nebude lepší jim rovnou pokaždé zavolat a poprosit je, aby mi povolili platbu ze stravenkové karty, že mám zrovna hlad? Tahle myšlenka hodná totalitního režimu 😀

Caracas

Co je totatitního na tom, aby se stravenka používala k tomu účelu, ke kterému je určena?

Caracas

Ne, stravenková společnost nebude kontrolovat nic. Stravenka bude elektronická a tam je velmi snadné omezit použitelnost i platnost.

Pavel Q

Ale někdo tam bude muset ty údaje nalít. A to i v případě, že třeba onemocní kolega, a vy přeberete jeho směnu, což se dozvíte hodinu před jejím začátkem.

DOPRAVAK01

Vysvětle mi tedy prosím princip jak společnost, provozující el. stravenky může omezit platnost např. na klouzavou pracovní dobu nebo na nepravidelné směny a přesčasy.

Marie

Měla bych ještě jeden dotaz k Vašemu,,úžasnému nápadu. Takže signalista např. si v pracovní době odskočí na jídlo,aby mu nevypršela platnost ?😀

Caracas

Ne, signalista si ohřeje chlazené, či mražené jídlo v mikrovlnce.

Marie

Dle Vás na noční, ale na denní?

Caracas

To samé.

Marie

No fuj. Jestli jste takhle zvyklý se stravovat tak je mi Vás líto. Ale ti v kancelářích čerstvé jíst budou. Je vidět,že s provozem mimo stanici zřejmě moc společného nemáte.

Karl vB.

Škoda, že film Černí baroni byl už natočen.
S vaším myšlenkovým potenciálem byste hravě zvládl roli por. Troníka.

Výkolejka

Ohrate mrazene jislo koupene za stravenky je ok ale doma uvarene jidlo ze surovin koupene za stravenky je špatně?
No na to aby vzniklo nove ministerstvo aby se to vsechno podchytilo a hlavne kontrolovalo a sankcionovalo : – D

rozinka

A kdy si má prosím pěkně signalista to chlazené, či mražené jídlo koupit? Má zamknut na hodinu stavědlo a jet si pro něj do Lidlu? (Protože mimo pracovní dobu přece stravenka podle vás fungovat nemá).

rozinka

Vy ne, ale jiný zaměstnavatel a zaměstnanec třeba ano. A jak byste to dělal u služebních mobilů? Ty má dnes kdekdo, zaměstnáte do každé firmy kontrolora, který bude kontrolovat, jestli byl hovor služební? Už to vidím v praxi třeba v případě různých obchoďáků…

Jiří Kocurek

Nebo u těch, co jsou doma na pohotovosti. Hasiči a tak. Pracovní hovor na soukromou telefonní lijnku, že hoří? Etatista mlátí lejstrem do stolu, že to porušuje zákon a jeho skvele urovnaný svět.

rozinka

PS: A výběr toho jídla na noční by probíhal jak? Dostanete na výběr ze dvou druhů jako ve školní jídelně (UHO a Dukátové buchtičky) a a když máte chuť si z domova přinést řízek, nakoupený za stravenky, tak smůla?

Jenisej

A co tak chlazené jídlo pro všechny. To nebudeme potřebovat stravenky a bude to i spravedlivé.

Původní Pražák

Koukám, že znáte život, ale hrozně by mě zajímalo, odkud. Možná vyprávění maminky?

xyz

Pro dosažení toho co uvádíte by stačilo zrušit daňové výjimky pro tato nepeněžní plnění (nicméně návrh na výrazné omezení těchto výjimek dopadl před 13 lety tak, že po vyhrožování „časově neomezenou stávkou, pokud ministr financí dá příslušný návrh k projednání vládě“ od nejen nádražáckých odborů, ministr tento návrh vůbec k projednání nedal).

Nikoliv zrušit tato nepeněžní plnění jako taková (ostatně jejich poskytování je vůlí zaměstnavatele, nikoliv vůlí státní moci).

Caracas

Máte ravdu, naprosto s Vámi souhlasím.

***** Petr

To by byl ráj. Ještě mimo mzdy bych nechal plat 🙂 . A stravenky zrušit taky 🙂 Proč si má kdejaký jouda vytvářet vlastní parodii měny?

Jiří Kocurek

A nezapomenout na příjem osoby podnikající, aby pak jeden neskončil se studeným/protrženým kolem, protože mu nemá kdo a jak udělat revizi.

Jiří Kocurek

A jak by k tomu přišli ti, kteří si nosí jídlo s sebou, neboť v dosahu jejich pracoviště se restaurace nenachází? Ne každý totiž pracuje v kanceláři.
Právě stravenky jsou jeden z nejméně „rovných“ benefitů.

Caracas

To, že si někdo nosí z domova do práce jídlo, i když má možnost závodního stravování je jen a pouze jeho volba.

Výkolejka

A když pan kocourek uvadi ze v dosahu pracoviště restaurace neni ???

Vašek

Karakas neumí číst.

rozinka

A je to třeba firma o 15 zaměstnancích, např. pila na kraji malé vesnice, kde se nevyplatí zaměstnávat kuchaře a nic jiného široko daleko není?

Gwann

a co vše zdanit jednou sazbou DPH? taky fajn nápad, ne? a nějaké odecitatelne položky, no fuj. a ještě rovný důchod. že část lidí chcípne hlady, nevadí, ideové to je čistě. jo a další supernápad je…dan z hlavy

Pavel Q

To Vám nikdo neřekl, že už může být i stravenkový paušál?

beran

Vy budete, pane, asi vzácný člověk!

O. M.

A to jako proč? Proč by zaměstnanec nemohl v pracovní době jíst za svoje (protože ta hospoda je blíž a líp tam vařej, ale neberou stravenky), a tu stravenku využít jindy?

O. M.

Stravenky možno nahradit paušálem.

Milda

A jak to mám dělat já když pracuju na různých místech kde se nedá najíst? To si jako podle vašeho návrhu slupnu na poli strávenou? A ještě si ji ohřejí na motoru?

Amper77

Od s. Vokouna si nic nepřečtu a ani o něm nic nenapíšu, protože bych byl hodně neslušný…

Axel

Můžu se zeptat znalejších kolik % tvoří pasažéři s jízdenkou hovorově zvanou režijka? A ví někdo jestli vůbec cestující s režijkou jsou nějak sčítání firmou ČD? Neboť se jeví nejasné jaktože narostl počet osobo-kilometrů cestujících v 1. třídě železniční dopravy, přestože počet režijních jízdenek klesal…. V 2016 pasažérů 1. třídou: 0,32 miĺionů osobokilometrů V 2019 pasažérů 1. třídou: 0,42 milionů oskm K mé otázce mě vede i vyjádření odborářského podpodnáčelníka pana M.M. (viz mag Obzor 20.1.2020)… cituji: „Takže ten pocit, když jsem 2. ledna letošního roku ve vlaku Českých drah (14522) předložil průvodčímu režijku, která mi byla vyloženě k ničemu,… Číst vice »

kecal

A nebylo to v Jihomoravskem kraji?

Pavel Q

Neměl byste správně psát režiječka? 🙂

EC104

Kdyby nebyla režijka, FIPky tak bych na dráze rozhodně nedělal a šel jinam za lepší plat. Je to taková kompenzace za nižší plat a a zhoršené pracovní podmínky vážení…

Axel

A proč to píšete na veřejný web?

Proč jste se neptal zástupce zaměstnanců pana Vokouna v dozorčí radě ČD, kam se rozkutálely ty obrovské částky, které penězovodem ze společné kapsy putují do pasažérské ČD?

Plus jízdné od pasažérů

Přepočteno na jednoho zaměstnance to bylo cca 1,1 milionu/rok… Plus dotace kvůli čínskému viru a plus investiční dotace pro nákup techniky.

xyz

Nižší plat navzdory existenci odborů?

Milda

To asi jo. Práce venku i o sobotách nedělích a v noci.

Lkprak

Já bych panu Vokounovi rád napsal, že ty řeči, jak režijka železničáře stmeluje, jak je to otázka stavovské cti a podobně, jsou strašné kecy, ale koukám, že už mu to napsalo plno lidí přede mnou.

toor555

Jsem strojvedoucí ČD v aktivní službě,na většinu směn dojíždím vlastním automobilem, protože nástupy a konce směn jsou často v čase, kdy veřejná doprava nejede,režijku mám zaplacenou, z kolegiality k těm kteří ji využívají. Komentátoři kteří považují jízdní výhody za privilegium, mají možnost stát se železničářem, volných provozních pracovních míst je dost.

xyz

Nabízí se otázka – jak to že jsou ta pracovní místa volná, když jde o typ práce se silnými odbory, kteréžto odbory mají přece sílu vyjednat natolik dobré pracovní (finanční i jiné) podmínky, aby přilákaly/udržely dostatečný počet zaměstnanců?

toor555

Kriteriem pro výkon povolání železničáře nejsou odbory.

Jiří Kocurek

Odbory mají sice sílu vyjednat, ale zatím to vypadá tak, že hájí zájmy SŽ proti ČD, aby SŽ nemusela platit ČD za jízdné pro zaměstnance.

petr

s tím souhlasím,nástupy a konce často nekorespondují se spoji,nicméně fírové,kteří dojíždějí z velké dálky tak stráví mnoho času na cestě do práce.tak auto je jedinou volbou..a nebo nocležna.také mám režijku zaplacenou,ale už jsem poslední z rodiny.Ď v našem okolí víceméně vystřídali soukromníci a tak tedy pomalu pozbývá významu.půjde li to tak dál,dám ji do depozitu a nebo zruším úplně

Caracas

Režijku máte zaplacenou z kolegiality? Promiňte, tomu nerozumím.

Vašek

Paušály! Jsem pamětník dob, kdy jsme si jako železničáři kupovali tzv. režijní jízdenky. Byly lepenkové a lišily se od ostatních okřídleným kolem a hlavně cenou. Dodnes jich mám spoustu, třeba za 20 haléřů, 1,20 Kčs a podobně směšné částky. Výroba, tisk a distribuce těchto jízdenek prý převyšovala výtěžek z prodeje, proto byl zaveden PAUŠÁL. Proč dnes opět nezavést zpět adresné režijní jízdné, jízdenky se tisknou každá zvlášť a zaměstnavatel by mohl za své zaměstnance doplatit krajům rozdíl v ceně jízdenek, kolik skutečně projeli? Poprosím o vyjádření, proč je to hloupost, červený palec umí dát každý blb, ale zamyslet se bolí.… Číst vice »

Karl

Právě jsem se to chystal psát,naprosto souhlasím.

petr

zatím jsem se setkal s tím,že zaměstnavatel nechtěl jízdné u jiného soukrommého dopravce proplatit a tak dotyčný volil pouze osobní vlaky u téhož.U nás rychlíky Arriva,část osobáků Landerbahn a jestli i zbytek připadne již zmiňovanému,nemá cenu dál platit 1100kč za režijku,kterou stejně už nevyužiju.takže depozit a nebo zrušit úplně

Kubrt

Jak může zaměstnavatel nechtít proplatit jízdné u nějakého dopravce?

Axel

Řešením situace pana předřečníka by patrně byl paušál cestovních náhrad dle § 182 zákoníku prácel

kecal

Vite kolik stoji v dobe pocitacu a vseho okolo vlozit jeden tisteny doklad do vyplaty?

Cdp druhé

Teď je vhodná doba „režijky“ zrušit. Sice trochu stoupnou náklady na proplacení cestovních náhrad a místy nebudou zaměstnanci protože se jim dojíždění za současný plat prostě nevyplatí,ale ti co zůstanou na tom vydělají.

Ketchup1970

Kdybyste tohle pronesl na nádraží Montparnasse nebo Matabieu v Toulouse , tak hoří barely, staví se barikády a v ulicích zní Tous ansamble , gréve generál. Jo a stávkovali by kustodi v Louvru , pošťaci , Gas de France, EdF a tak dále . Bastilu už zbourali , tak by udělali něco podobného …:-)

Gajda

Ale tady nejsem ve Francii 🙂 A mimochodem, když se jim Emmanuel vysmál, že je chce naštvat, když nejsou očkovaný, nehoří nikde nic. Už ani tam to nebude co bývalo 🙂

Caracas

Naprosto nechápu v čem je problém. Existuje OneTicket a pokud chce nějaký zaměstnavatel pro své zaměstnance benefit, tak ať jim tuto jízdenku koupí, nebo na ni přispěje. To samé může udělat odborová organizace. A není co řešit.

Výkolejka

Ano nechápete v čem je problém. Jak tady někdo vypočítal u SŽ by šlo o cca 500mil Kč (možná méně a možná 2x tolik) ročně. Jelikož SŽ si na své hospodaření vlastně nijak nevydělá, tak by to stejně bylo dotováno ze státního rozpočtu. U ČD by ta suma mohla být podobná a to si ČD v tuto chvíli těžko může dovolit … ponechme stranou co by to způsobilo dále. No a do toho vstupuje fakt, že většina krajů s režijkami buď nemá problém, nebo nemá možnost je neuznávat. A pak tu máme MD které je taky nijak neomezuje. Tudíž by… Číst vice »

Radúz Dostal

No, to je katastrofa chtít za něco peníze 😂

Axel

O to nejde. Jde o to, aby dotace byly utráceny hospodárně…Přestat vyhazovat peníze z okna.

Jestli ve vláčku je využito 15% sedaček, z toho:
a) 5% sedaček solventními cestujícími a dalších
b) 10% sedaček s cestujícími se slevou 99% (režijka),

tak logicky je vláček využitý na 5% horký kandidát, aby byl nahrazen levnější formou dopravy, např. autobuskem nebo podporou spolujízdy v autíčkách.

A co je levnější forma dopravy se pozná dle konkrétních podmínek v příslušném regionu.

Gwann

ty čísla jste si vycucal odkud?

PS: jezdím na jízdenku na in kartě. prd poznáte z dálky zda jsem či nejsem rezista

Nasranej

Dobrý nápad.

Diesel

A nemohla by se na ty sociální pracovníky v modrém munduru složit celá republika, že by konečně přestali plakat a mohli by si mašinkou jezdit do aleluja. Zas tak špatně na tom nejsme abychom k nezaměstnaným, menšinám atd nemohli podpořit sociálně a mzdově živořící zaměstnance jednoho ze silně prodělečných podniku v zemi.

Jerry

A nechceš si radši najít babu?

Vašek

Vy jste se asi už dlouho nedostal k naftě.

Majkl

Jasně železnici zrušit viď Diesel. Kamiony a autobusy vše vyřeší šmahem. 🤦

Zlámalík

Partnerem zaměstnanců je JEJICH zaměstnavatel. Pokud je chce odměnit, ať jim to dá do mzdy nebo formou poukazu či jinak. Nemůžou to přece nárokovat po někom jiném. To je asi jako bych si nárokoval slevu u konkurenční firmy, protože „my jsme přeci všichni na jedný lodi, kámo“.

Dominik

Jenže zaměstnavatel s benefitem problém neměl, možná je to k nevíře, ale zaměstnanci byly ve shodě se zaměstnavatelem.

Kubrt

Tak jistě, hudrají jen ti, co by to měli financovat. Kam ten svět spěje??

xyz

Zaměstnavatel, který např. neproplácí ani část z 1500korunového regionálního příplatku v JMK za pracovníky „jiné než zajišťující kontrakt v JMK“. 🙂

Jinak samozřejmě souhlas s p. Zlámalíkem – odbory nepochopitelně vyhrožovaly jednomu z objednatelů (pak dokonce všem, včetně těch, kteří s platnosti tohoto typu jízdenek nemají problém), namísto aby si situaci vyřešili se zaměstnavatelem (přičemž zejména u pracovníků Dobré správy se vyloženě nabízelo dojednat si hromadné poskytování + převážné proplácení celosíťového One-Ticketu).

Výkolejka

On problém těch „režijek“ je asi složitější než to vypadá. Na jednu stranu je logické, že pokud objednatel platí za vlaky brutto (ale asi i netto) tak proč by měl „trpět“ ježdění zaměstnanců ČD zdarma. Natož pak zaměstnanců SŽ. Jeví se to jako logické a podle mě se proti tomu těžko něco namítá. A to hlavně pokud se na to podíváte nezaujatě bez známky toho co bylo dříve. Ale druhá stránka je ta historická. Vždy to byl benefit práce na železnici a tím nefinanční odměna, která částečně vyvažovala nijak vysoké mzdy, nebo nepravidelnost směn a podobně. Ani jedno ani druhé… Číst vice »

Dominik

Nejlepším řešením může být vznik režijky SJT, s tím, že MD dojedná výhody režijky.

Axel

Co s tím má mít společného Ministerstvo dopravy?

Dominik

Protože to stojí za vznikem SJT.

xyz

Tak snad by odborově organizovaní pracovníci ČD neměli problém s tím, aby v jejich vlacích jezdili za velmi nízké, paušální jízdné např. bulharští strojvedoucí Arrivy či např. mladičké stewardky vlaků Regojetu. 🙂

P. S. Zrovna u MD nevidím důvod, aby bylo iniciátorem čehokoliv – není zaměstnavatelem pracovníků ČD ani Správy železnic.

Dominik

MD iniciovalo SJT, a hodit zaměstnance přes palubu alibistickým, však si můžou koupíte roční SJT, není řešením. Oni to roztočili, tak by taky měli přijít s adekvátní náhradou. Zákonodárci místo skutečného řešení umožnili neuznávat režijky v soutěžích, tak teď by to měli napravit, a MD je vlastníkem ČD, takže vlastně částečně zaměstnavatelem je.

xyz

“ hodit zaměstnance přes palubu alibistickým, však si můžou koupíte roční SJT, není řešením“

Ne. Ty roční SJT jim může koupit zaměstnavatel (případně se s provozovatelem SJT dohodnout na množstevní slevě).

To je to oč tu běží.

„Oni to roztočili, tak by taky měli přijít s adekvátní náhradou.“
???

SJT je tarif NAD RÁMEC tarifů dopravce či tarifů IDS. Tzn. mimoběžné.

Dominik

Nebo zaměstnavatel, to je jedno, ale je to alibismus, kde máte Slovensko, FIPku, apod…
Osobní dopravci by si to i dokázaly vyjednat nějak, ale co Cargo, SŽ? Co to by nabídlo?
Ano, oni to roztočili možností nepovolit režijky.

xyz

„Osobní dopravci by si to i dokázaly vyjednat nějak, ale co Cargo, SŽ?“
Asi úplně stejně jako ti „ostatní dopravci“ (v jejichž vlacích na českém území beztak tyto zaměstanecké jízdenky ČD neplatí).

P. S. Je velmi zajímavé, že ČD neposkytují už 14 let (od doby vyčlenění Carga) své zaměstnanecké jízdenky pracovníkům své vlastní dceřiné společnosti, zato úplně jinému subjektu – Správě železnic jsou povinny je poskytovat, a to za stanovenou velmi zvýhodněnou cenu.

Dominik

Osobní si to ale vyjednají snáz, jak nakládní.

Pravda, to se odborům nepovedlo, ale i u Carga je ještě dost zaměstnanců s klasickou režijkou.

Dominik

A to by se změnilo se státní režijkou v SJT.

xyz

“ a MD je vlastníkem ČD, takže vlastně částečně zaměstnavatelem je.“

ČD, a.s., jsou obchodní společností s právní subjektivitou.

Zaměstnavatelem pracovníků ČD tedy je společnost ČD, a.s.

„Zákonodárci místo skutečného řešení umožnili neuznávat režijky v soutěžích, tak teď by to měli napravit,“
Lze namítnout, že neuznávání jakéhokoliv typu jízdenek dopravce je právem jakéhokoliv objednatele, tzn. totéž lze nazvat i tak, že zákonodárci logicky umožnili objednatelům, aby o tarifu rozhodovali sami, pakliže na sebe převezmou riziko tržeb.

Pomíjím takové drobnosti jako že např. ti zákonodárci jsou mezitím úplně jiní atd.

Dominik

Ale MD je vlastník, takže by mu mělo jít i o zaměstnance vlastní firmy, a ne je alibisticky házet přes palubu.

Ano, ale to ke alibistické řešení, protože při

Dominik

Přitom zvolil nejednodušší „řešení“, místo skutečného řešení, které by co nejmíň poškodilo zaměstnance, kteří za soutěže opravdu nemohou.

xyz

Však to píšu – ať si nechají od zaměstnavatele proplácet One-Ticket. A mají vyřešeno bez ohledu na dopravce.

Mmch. kde vidíte tu hranici ve smyslu „za to nemohou“? Pokud někde je zrušen provoz vlaků osobní přepravy, měli by pracovníci ČD mít právo být přepravováni v rámci zaměstnanecké jízdenky v autobusové lince vedené v téže trase?

Dominik

V tom, že kvůli nějaké nesmyslné liberalizaci a soutěžím, přijdou o část benefitů, které nebudou adekvátně nahrazeny.

O. M.

Tak ať si zaměstnanci vyjednají zvýšení mezd, které jim to vykompenzuje.

xyz

„Zákonodárci místo skutečného řešení umožnili neuznávat režijky v soutěžích,“
… čímž srovnali podmínky soutěží pro ČD oproti ostatním dopravcům.

Protože ČD jsou (což před časem přiznalo i vedení ČD!) touto povinností (zejména co do vztahu k pracovníkům úplně jiných subjektů jako Dobrá správa, Drážní úřad apod.) v soutěžích znevýhodňovány (protože za přepravy zmiňovaných skupin lidí uskuteční ostatní dopravci za placené jízdné dle tarifu, zatímco ČD za nízký roční paušální poplatek).

Dominik

A tak místo toho, aby se zamysleli, a přišli s opravdu funkčním řešením, které by ve výsledku mohlo být prospěšnější, zvolili to nejméně vhodné pro zaměstnance a pro sebe to nejvýhodnější – nejméně pracné.

xyz

„Ale druhá stránka je ta historická. Vždy to byl benefit práce na železnici“
… což může bez problémů pokračovat ve chvíli, kdy by zaměstnavatel poskytl zaměstnancům za zvýhodněnou cenu jízdenku One-Ticket, kterou by pro ně zakoupil.

Působnost režijek ČD se samozřejmě tak jako tak snižuje s tím, jak ČD přicházejí o část výkonů, tzn. dokonce bez ohledu na to, že někteří objednatelé, kteří na sebe převzali riziko tržeb, mají logické námitky vůči platnosti některých druhů jízdenek z kategorie „kde příjem z nich není příjmem objednatele, tzn. nositele rizika tržeb“.

Výkolejka

Samozřejmě že zaměstnavatel může zaměstnancům poskytnout OT za zvýhodněnou cenu. Ale problém je že u SŽ to tak jako tak zaplatíme ze státního rozpočtu a u ČD se skokově zvednou výdaje, což sebou ponese další problémy.

Kubrt

V případě ČD by došlo ke zvýšení ceny jejich služeb pro objednavatele. Znevýhodnění vůči „alternativním“ dopravcům? Pak to bude už jen na diskuzi mezi ČD a jejich zaměstnanci, nebude do toho třeba zatahovat „třetí strany“. SŽ by si jistě rozmyslela, jestli všichni její zaměstanci potřebují síťovku k výkonu práce. A u těch ostatních by mohla nabízet jako benefit třeba příspěvek na OneTicket síťovku, nebo úplně něco jiného, co by si lidé vybrali (řada železničářů tu píše, že režijku ani nevyužívá, takže vlastně o ten benefit přicházejí – když si nemůžou byvrat jinou formu). To by ve finále mohlo být zajímavé… Číst vice »

Axel

Doplním: základní chybou proč NEBUDOU NAVÝŠENY DOTACE ze společné kapsy pro nádražáky, což fakticky požadují nádražáci když se dožadují režijek pro cestování ve vagoncích … je, že my jako národ chceme DOPRAVU. My nechceme pouze dopravu ve vagoncích Nebo dopravu pouze v autíčkách…. Mezi jednotlivými formami vybíráme si jestli pro některou cestu je vhodnější dáikový vláček. Pro jinou cestu autobusek, kdy cestou vystoupím na nákup vedle zastávky a jedu následným autobuskem. viz Břeclav, z jednoho bodu můžu cestovat: a) MHD autobuskem po Břeclavi b) Regionálním autobuskem c) Autíčkem – spolujízda d) Pěšky e) Taxík f) Regionálním vláčkem g) Dálkovým vláčkem… Číst vice »

xyz

Ne, SŽ to sama zaplatí ze svého rozpočtu. Bez dodatečných přísunů ze státního rozpočtu.

Výkolejka

Na úkor čeho? SZ vydelava na poplatcich za dopravni cestu jen zlomek penez se kterými hospodaří? Takte bud muze ty poplatky zásadně zvednout (coz nemuze) nebo pouzije penize na investice (coz taky moc nemuze). Tak kde ty penize vezme?

xyz

Na úkor toho, co sama uváží.

Už teď je nesmyslně zvýhodněna (na úkor ČD) v tom, že za své zaměstnance platí do rukou ČD částku, která svojí výší zdaleka neodpovídá reálné ceně tohoto typu jízdenek.

Výkolejka

Pokud to tedy nebude na ukor zaměstnanců coz by nedavalo smysl tak to muze byt pouze na ukor investic a udrzby. Tudíž bude sice fajn ze si SZ nebude muset rict o další penize ale taky jaksi odvede méně práce.
To neni krok vpřed …

xyz

Může to být např. zlepšením svého vlastního hospodaření, to už je na její libovůli. Mimochodem, o to více peněz by pro změnu bylo vybráno na tržbách za jízdné (tedy za ty roční one-tickety), tzn. o to menší objem úhrad z veřejných rozpočtů by byl potřeba k pokrytí nákladů na provoz těch spojů (ve srovnání se situací, kdy Dobrá správa platí do rukou ČD jen těch cca 1200 Kč/os./rok, což nemá s reálnou cenou nic společného, tzn. pro ČD jde o únik tržeb; v případě brutto-smluv jde o únik tržeb pro objednatele). P. S. Zvyšování peněžního mzdového splnění u pracovníků Dobré… Číst vice »

Výkolejka

Pokud SZ dokaze zlepsenim hospodaření usetrit takovou sumu tak to je k zamyšlení proc ji nedokáže usetrit už teď.

Ketchup1970

Nemůžete spočítat to, co nelze nijak vědět , tedy co nebude . Zpoplatnění jízdy všech zaměstnanců státního dopravce by pravděpodobně přesunulo i těch par co se vezou vlakem k jízdě autem. Pak by nastalo paradoxní , ze mládež jede vlakem na pař u téměř zadarmo a zaměstnanec CD jede do práce na noční vlakem za plnou cenu jízdenky . Někomu sice nezabírá místo . Nepojede li , nijaká tržba nevznikne , tudíž ji nelze ztratit. Prostě bez pochopení podstaty slova režie ( nemyslím filmovou ) tady nelze s kvazipravicovymi přispěvateli diskutovat , zvlášť s těmi kteří tady přispívají možná ze… Číst vice »

xyz

„zaměstnanec CD jede do práce na noční vlakem za plnou cenu jízdenky .“

???

O zaměstnancích ČD jsem nepsal ani slovo (píšu o pracovnících Dobré správy apod.).

S tou mládeží jde o slušný podsuv (pominu-li, že ty 75% slevy snad také budou zkrouhnuty).

Mmch. když stejným vlakem jede na noční směnu např. pracovník nějaké továrny, tak někomu zabírá/nezabírá místo (dle vaší teze)?

xyz

„Prostě bez pochopení podstaty slova režie ( nemyslím filmovou ) tady nelze s kvazipravicovymi přispěvateli diskutovat“

Tento pojem z principu existuje u toho subjektu, který je nositelem celého rozpočtu/kalkulace, resp. přesněji řečeno nositelem rizika tržeb (a tím pádem i dodržení stanovené kalkulace).

Tzn. stav přesně v souladu s tím, že u brutto-kontraktů plně chápu, že objednatel má výhrady k platnosti různých typů „neIDS“ jízdenek.

Naopak u netto-kontraktů (tzn. tam, kde riziko tržeb nese dopravce) + komerčního provozu nemám problém s existencí těchto jízdenek .

Axel

Vyšší produktivita a vypnutí ztrátových zakázek.

Proto si myslím, že nelze vyloučit, že za 7 let skončí třebas 5 tisíc km železnicích tratí z celkových 9,5 tisíc km

Petr

jasně soudruhu – a proto se ti na režijní jízdenku mají složit všichni ostatní, co u Dráhy nedělají

Výkolejka

Kde jsem neco takoveho napsal?

Axel

O tom je řeč celou dobu. Prostě už prosím Vás nepředstírejte, že jedinou formou dopravy jsou vláčky… Ale uznávám, že v tom nejste sám, neboť řada lidí má autíčko jako svůj status (a jsou ochotni se hodně uskrovnit, aby si udrželii autíčko). A pak to dopadá tak, že z jednoho centra (např. z Brna) do jiného centra (např. do Brna) vyjíždí spousta cestujících svým autíčkem a jedou sami… takovým by se pravděpodobně vyplatilo použít dálkový vláček, popř. dálková autobusek Anebo jiný příklad – kdy pasažerští nádražácí s málokapacitním vagonkem typu 810 se snaží konkurovat autobuskům nebo spolujízdním autíčkům…. Tož to… Číst vice »

Ketchup1970

Nemůžou se složit na něco co neexistuje . Co nelze vyčíslit . Je to jako byste tvrdil ze pokud RJ svěže každého desátého pasažéra za korunu , ze se mu na to republika skládá . No ona se mu skládá sice ale jinak .

***** Petr

Já tam žádnou složitost nevidím. Je tu sposta forem. Může přispívat v nějaké výši , koupit lokální kartu nebo OneTicket. Proč by ale objednavatel měl poskytovat benefity zaměstnancům nějaké firmy. To , že jsou zaměstnanci a zaměstnavatel v tomto ve shodě je už jen vtipná poznámka , opět proto , že to neplatí. Lze to vlastně brát jao okrádání zákazníka. Stejně jako byl deputát uhlí – to snad bylo jenom proto , aby zaměstnanci nevykrádaly vagony. Na dráze nikdy nízké mzdy nebyly nepravidelností pracovní doby to zdůvodnit taky nelze. Pracuješ tam dopbrovolně nebo tě někdo nátlakem nutí ?

Výkolejka

Trochu mám pocit, že jste můj příspěvek vůbec nepřečetl. Já tam přece žádnou stranu neobhajuji, jen konstatuji, jak problém vzniká a proč není tak jednoduché, jak tady někteří píší, jej vyřešit.

***** Petr

Reakce na liché a zavádějící konstatování.

Výkolejka

A presto jste neuvedl ani jeden argument když jsou tam jen licha a zavádějící tvrzení? Tak to asi moc pravdu nemate …

O. M.

Historická stránka… Vy si myslíte, že zaměstnanec ÖNWB měl režijku, která mu platila i na KFNB? Režjky měly smysl, když vlaky i koleje patřily pod jeden podnik – pak všichni zaměstnanci byli součástí toho jednoho podniku, který je (jakoby) platil. V okamžiku, kdy vlak patří někomu jinému, zavisí jen a pouze na něm, jestli bude kolejářům nebo zaměstnancům konkurenčních vlakařů režijky uznávat, jde o jeho peníze. Já taky musím jet do práce za svoje, tak není důvod, aby to u zaměstnanců SŽ bylo jinak. Pokud SŽ chce, aby její zaměstnanci jezdili vlakama „zadarmo“, tak jim buď bude proplácet cesťáky, nebo… Číst vice »

Petr

jenže tohle nenažraný komouš (kterých je u Dráhy jak nasr…) nikdy nepochopí – podle něj je povinností zbytku obyvatelstva se na něj složit

dan Žatecký

Režíjky ponechat jen zaměstnancům, (jsou u dráhy zaměstnaní). Není důvod, aby režíjky platily i pro rodinné příslušníky.

Aaabbb

To, že zaměstnavatel poskytuje nějaký benefit i pro rodinné příslušníky je zcela běžná věc i u jiných dopravců nebo úplně jiných firem. Souhlas, že to nemá být se zákona, ale jako klasický zaměstnanecký benefit.

***** Petr

A klasický zaměstnanecký benefit hradí zaměstnavatel , zákazník přímo nee. V zákoně to být nemá a může to dát celé zaměstnancově rodině . Už se těším na celý rozhovor , snad to vydržím 🙂

Jiří Kocurek

A proč by mi nemohl dát mobilní operátor zdarma neomezená data, když pracuju v úplně jiné firmě?

***** Petr

To mohl 🙂 Ale sám asi cítíš , že moc reálné to není. Navíc soukromá fyzická osoba nebo korporace ať si dělá co chce , toto platí primárně daňový poplatník . Byť daně se tím nesníží a dojde k přesunům do jiných kapitol 🙂

Dominik

A budete toto požadovat i po ostatních dopravcích (včetně MHD a autobusů)?
Nebo Vám leží v žaludku jen režijky ČD.

Paja

A opravdu platí řežijka třeba Dopravního podniku v ČB na všechny MHD v celé republice?

Dominik

Logicky platí u daného dopravce, a ČD jsou celorepublikovým dopravcem

Karl vB.

Dominiku, to že jste po tolika kolech diskusí zde na toto téma doposud upřímně nepochopil příčinu problému, ani když se vám opakovaně snažili jiní účastníci diskuse přiblížit na analogickém příkladu (např. Paja dnes) je opravdu zarážející.

Tomáš679.2

Nezávislý pohled: Co třeba jako kompenzace za vytíženost a rizikovost profese jednoho z rodičů, manželů atd. ? Jejich rodinní příslušníci mohou být zaměstnáním toho, který je zaměstnancem ovlivněni stejně jako mohou být ovlivněni rodinní příslušníci policistů, hasičů, vojáků, lékařů, zdr. personálu a dalších profesí jejichž hlavní pracovní náplní je služba veřejnosti.

xyz

Vytíženost a rizikovost profese snad má být ohodnocena zejména finančním plněním (což u nádražáků snad i je).

Mimochodem manželky hasičů tedy dostávají jaké benefity?

(Pozn. to jen pro úplnost; osobně nemám problém s tím, aby zvýhodněných jízdenek využívali i rodinní příslušníci pracovníků dopravce, pakliže jde o spoje, v nichž nositelem rizika tržeb je právě dopravce.)

Tomáš679.2

Bohužel nemohu odpovědět, neboť mi není známo. Ale asi by se nějaký benefit našel. Jedna věc je mzda, druhá příplatky, třetí odměny a čtvrtá další benefity. Takovým benefitem může 6 týdnů dovolené, rodinná dovolená (klidně v zařízením ve vlastnictví zaměstnavatele jako rekreační objekty či areály). Dále to může být pořádání letních táborů pro děti zaměstnanců, bezúročné půjčky. Všechno v dnešní době neocenitelné a praktické věci.

petr

ono tady už snad ani nejde o výhody rodinných zaměstnanců-u nás doma už je také víceméně nikdo nemá,ale o režijku jako takovou pro zaměstnance!protože půjdeli to takhle dálrežijka jako taková pozbyde významu

M. Zemanová

Myslím, že plno lidí ani neví, že režijka už dávno není zadarmo. Jako manželka železničáře platím ročně 1250,- a manžel 600,-. A kromě toho i jiné profese mají profesní výhody, akorát o tom nikdo nemluví, lepší úrok na účtu, nižší tarif na mobil, nižší ceny v kantýně, jízdy zdarma v MHD a ještě by se určitě našly další a další výhody. Celou dobu trvání zaměstnání u ČSD a pak u ČD se zaměstnancům dávalo na vědomí, že mají sice nižší plat, ale za to režijní výhodu. Výhody by se určitě našly i u poslanců a senátorů.

Axel

Dovolím si Vás opravit Neboť Vy ve skutečnosti požadujete navýšení penězovodu ze společné kapsy pro nádražáky.

Neboť např. pasažerští nádražáci ČD DLOUHODOBĚ mají obrovsky ztrátové hospodaření´ – penězovod přepočtený na pasažerské nádražáky ČD (plus dceřinné společnosti jako DPOV) činil cca 1,1 milionu kaček / jednoho

Mnohem hižší je tržba z jízdného od cestujících ve vagoncích-ČD po ČR

Gwann

a víte jak je ztrátové provozování věznic? a policie? a úřadů obecně?

Ketchup1970

Odvozením cestujícího zaměstnance nevzniká žádná Škoda , je to stejné jako byste chtěl , aby cestující který váží sto kg platil dvojnásobek toho co dívka vážící padesát kil . Protože energie potřebná na odvezení kg nákladu dokonce i když je to živá bytost je konstatní . Takže sto kilo je dvojnásobek padesáti . To by bylo jediné soravedlivé . Nesmysl ? Ano , stejně jako to , ze režijní jízda je nějakým nákladem . Ne není není o nic víc než když se pasažéři stanou otylými . Vlak veze o jednoho člověka víc , na místě , které by bylo… Číst vice »

xyz

„Vlak veze o jednoho člověka víc , na místě , které by bylo stejnak prázdné“
I tady se hodí zopakovat – ne, to místo by s nemalou pravděpodobností prázdné nebylo, protože ten pracovník by jel vlakem i tak, ovšem za jízdné (až už by je zaplatil „ze svého“ či mu bylo propláceno zaměstnavatelem).

Přičemž v případě, kdy nositelem rizika tržeb není dopravce, ale objednatel, jde pro objednatele o únik tržeb.

Ketchup1970

Kolik jste viděl v poslední době vyprodanych vlaků? Mimochodem, kupujeme si místenky, lůžka lehátka .

Radúz Dostal

Jenomže u jiných profesí není benefit proplácen z veřejného rozpočtu

Výkolejka

Coz rozhodně neni pravda.

Gwann

ale v důsledku je. jsou to náklady jiných dodavatelů služeb. obdobně demagogicky byste mohl chtít, aby soukromníci pro stát dělali zadarmo. nebo taky aby státní zaměstnanci nebrali plat?

Ketchup1970

Nic není proplaceno, protože to není vycisleno. Nevzniká žádná položka .

Karl vB.

Řekl bych, že pro ambiciózního pana místopředsedu OSŽ, člena jednoho z asi 11 odborářských spolků na dráze, je příslušným partnerem k jednání vedení SŽ a ČD, nikoliv však ministr dopravy. Představa, že bude ministr dopravy ztrácet čas jednáním s každým místopředsedou nějakých odborů v dopravě je docela úsměvná. Partnery ministra dopravy v otázce nastolení nějakého řádu v oblasti benefitů pro zaměstnance dopravců by mohly být tyto složky: – Asociace krajů ČR, jako zástupce objednatele – zákazníka, tedy toho, kdo platí – za dodavatele – dopravce nějaký vrcholový orgán „svazu dopravců v osobní dopravě“ o kterém jsem zatím neslyšel, který možná… Číst vice »

Kubrt

Sdružovat a zastupovat osobní dopravce má ambice Sdružení železničních společností, ale není moc vidět, nebo spíš vůbec.

Axel

Tak vzhledem k tomu, že spousta pasažerských vláčkových dopravců v ČR provozuje taky autobusky, tak je opravdu nesmyslné označení…

viz
Arriva
TransDev
GWTR a GW Bus
NETINERA (Die LändernBahn)
LEO
ÖBB a ČSAD AUTOBUSY České Budějovice
RGJ/Student Agency

koneckonců i pasažerská ČD provozují pravidelnou linku s autobusky pro pasažéry (když nepočítáme náhradní autobuskovou dopravu)

Karl vB.

„autobusky“ tady neprovozuje nikdo.
A ten jen jediný subjekt, který toto dementní označení používá, by mohl být kandidátem jistého druhu specializované péče.

Axel

ad „dementní označení“ … používání zdrobnělin není výjimečné . viz např. označení pro málo důležité železniční tratí … vertikální, lokální = vertikála vs. lokálKa Čili Váš názor jste asi chtěl napsal „neobvyklé“ nikoliv dementní… Tož Vás můžu uklidnit neboť cca 80 až 90% národa se vyhýbá vláčkům. A jednou z příčin je, že většina národa nerozumí nádražštině… Tož je chování dementa vyžadovat aby se nádražáckým nepotřebným manýrům přizpůsobiíli cestující. Neboť cestující PŘÍLIŠ nepotřebují pasažerské nádražáky vzhledem k 6 milionů autíček v ČR tj. pro regionální dopravu je PŘEBYTEK kapacity v autíčkách. Takže až se prosadí autíčková spolujízda, tak většina regionálních… Číst vice »

Chada

A zase totální blábol „používání zdrobnělin není výjimečné . viz např. označení pro málo důležité železniční tratí … vertikální, lokální = vertikála vs. lokálKa“

Axel

Aha, takže vy taktéž tvrdíte, že zdrobněliny jsou dementní, ale zdrobnělina – slovo lokálka – Vám nevadí?

Proč? Přece pro pasažerské nádražáky je to úplně lhostejné, neboť jejich obživa „umírá“ kvůli obrovskému nedostatku solventních cestujících…. Tož co tak si vzít příklad od Bati „Náš zákazník, náš pán“?

Když už konečně pasažerští nádražáci 100% svého úsilí začnou věnovat SLUŽBĚ cestujícím?

Neboť opravdu nedává smysl proč v ČD byl navýšej počet parních lokotek (o dvouciferný počet)… Nechápu ty duševní giganty v ČD…

Chada

Lokálka není zdrobnělina, jelikož slovo „lokála“ neexistuje. https://cs.wiktionary.org/wiki/lok%C3%A1lka

Axel

Hm…

Vertikální
Vertikála
VertilkálKa

Lokální
Lokála
LokálKa

Chada

Jaký je význam slova “ vertikálka “ (jediné co jsem dohledal je název internetového obchodu) a význam slova “ lokála“? Prosím nejlépe o odkaz. Na to jste specialista.

Karl vB.

On to bere asi tak, jako že hadice je „stará“ od hada….

Chada

Hlavně měl možnost ukázat svoje vyhledávací schopnosti a konečně fundovaně odpovedět, ale asi zjistil, že opravdu mele nesmysli, tak radši opět trollil o kus výš.

Gwann

lokalka je od locallbahn/místní dráha. tedy žádná zdrobnelina.

dispečer

Ale režijní výhody jsou dány MD, to si nevymyslely ČD ani SŽ, mají je i úředníci na MD, co jsou v oblasti žel. dopravy, měl je SUDOP a další. Tak ať MD vymyslí nějaký model, aby to nebylo samozřejmě dotováno z veřejných peněz.

xyz

To je ten největší paradox – reálně nejde o ZAMĚSTNANECKÝ benefit ve smyslu „benefit dobrovolně/po dohodě poskytovaný zaměstnavatelem vůči svým zaměstnancům“.

Arnošt

Kdo je to podle Vokouna „železničář“, co se tmelí s profesí? Zaměstnanec skupiny ČD, který ostatními firmami na železnici upřímně pohrdá, což se ani nesnaží skrývat?

Plecháč

Pohrdá jimi a proto chce aby režijky platily i pro jiné dopravce?

Axel

Pro zájemce o fakta, jestli se vyplatí prodávat nevyužitou kapacitu vagonků za pár haléřů (nebo levněji). Níže v diskuzi zazněl názor „JAK KDY“ (=mimo dopravní špičku prodávat s 99,99% slevou dává trochu větší smysl než během špičky). Já doplním ještě jedno hledisko = „vyplatí se to JAK KDE“ = na některých linkách se to vůbec nevyplatí. VIz rozdílná částka penězovodu ze společné kapsy do pasažerské ČD na některé dálkové linky https://zdopravy.cz/wp-content/uploads/2019/12/cdmd1.jpg Ten rozdíl je 5x násobný !!! viz požadovaných 40 kaček/vlakový kilometr pro linku Ex5 viz požadovaných 205 kaček/vlkm pro linku R11B,,,,) zdroj: článek z 3.12.2019 „České dráhy zveřejnily smlouvu… Číst vice »

Jerry

IDPK od letošního ledna zavedl celoroční jízdenku pro celý Plzeňský kraj na všechny druhy dopravy za 500 Kč na měsíc. Platí pro celý kraj, u všech dopravců, (s výjimkou PMDP, se kterým je v jednání budoucí rozšíření), na vlaky i autobusy, pro zaměstnance, podílející se na zajištění provozu IDPK.

Jerry

Oprava: Ne 500 Kč na měsíc, ale na rok.

Tomáš679.2

500kč/rok? To je o moc méně než roční dálniční poplatek + výdaje na poh. hmoty + nutné výdaje spojené se servisem vozidla. Ovšem asi nejdůležitější je, zda spoje jezdí tehdy, kdy je člověk potřebuje a cesta trvá rozumnou dobu. Pokud ano, není co řešit.

Paja

A čo si Kefalín predstavujete pod takovým „výdaje na poh. hmoty + nutné výdaje spojené se servisem vozidla“
Jako že kolik mě stojí auto kterým nejezdím, kolik mě stojí auto když jedu 4x za rok. Jak se taková věc vlastně dá porovnat bez uvedení toho jaký dopravní výkon potřebuju realizovat???

Tomáš679.2

Správně. To je totiž na posouzení každého jedince. Pokud auto použijete 4 x za rok a třeba jen za účelem náplně volného času je jisté, že se vám vyplatí HD. Já měl na mysli každodenní nutnost cest a porovnáním mezi oběma variantami. Rovněž pokud člověk jezdí sám a nebo pokud jede vozidlo vždy plně obsazené činí podstatný rozdíl.

David

Nechápu co se tu řeší. Je tu celoroční celosíťový OneTicket. Ať tedy zaměstnavatelé (ČD, SŽ, RegioJet, LeoExpress, Arriva a další) zaplatí svým zaměstnancům tuto jízdenku jako benefit. Systém by se výrazně zjednodušil.

Otto

Tak jen za 17.000 zaměstnanců SŽ (pokud by ji měli dostat všichni) bratru téměř půl miliardy….

Krejžak

No, právě proto.

David

Za předpokladu, že OneTicket je správně naceněný je to prostě ten náklad, takhle bude alespoň na první pohled vidět kolik ty režijky stojí. SŽ si ty peníze vezme z poplatku za dopravní cestu. Dopravcům se část peněz vrátí v rámci sytému OneTicket.

Axel

Nemáte pravdu… „SŽ si ty peníze vezme z poplatku za dopravní cestu.“ Neboť např. za 2019 SŽDC utržilo zejm. od dopravců zhruba 5 miliard. V tomtéž roce SŽDC za koleje/nádraží utratilo 36 miliard kaček. Těch 31 miliard (= 36 mínus 6) dostalo SŽDC ze společné kapsy. Důvodem proč proč tak obrovskou částku dotací vyžaduje SŽDC, je mj kvůli tomu, že průměrný pasažerský vláček v ČR platí velmi nízkou částku ve srovnání s okolními státy CZ 0,58 EUR/vlakový kilometr¨ AT 2,29 DE 5,40 PL 1,39 SK 1,47 zdroj: „TAC from RUs per Passenger train-km (in Euro) “ na straně č. 16… Číst vice »

David

Použil jsem úmyslně budoucí čas. Dopravci a objednatelé nebudou muset platit jízdenky zaměstnancům SŽ, ale úměrně se jim zvýší poplatek za dopravní cestu.

Gwann

nebo se zvýší dotace ze státního rozpočtu/rozpoctu SFDI

Axel

Ano, je to možné.

A pokud se tak stane, tak to bude další impuls, který odstartuje vypínání neperspektivní části železniční dopravy

…. Tj. nedivil bych se, kdyby ve výsledku (za 7 let) byla vypnuta železniční doprava (a zrušeny železniční tratě) na víc než 5 kilometrech železničnách tratí z nynějších cca 9,5 kilometrů železničních tratí

xyz

Můžou si zkusit s prodejcem One-Ticketu dojednat množstevní slevu.

Nicméně i kdyby, půl miliardy není v kontextu rozpočtu Dobré správy (jakož i v objemu jejích ročních mzdových nákladů) nijak závratná částka.

Caracas

No a co jako? Každá legrace něco stojí

Otto

Ale jinak nic proti tomu, jestliže roční OneTicket stojí 25 tis., tak si myslím, že by pomohlo, pokud by to byl nedaněný benefit… někde dostávají zaměstnanci karty do fitka, tady by dostali režijku….

Tomáš679.2

K tomu fotu u článku: Tohle snad nemůže být špička. Špička by to byla, kdyby byl vlak zcela obsazený a cestující by stáli i na plošinách. Pamatuji doby, kdy se v Žabotlamu na stejné trati sedělo i na schodech . Ale je pravda, že tehdy aut na silnicích tolik nebylo.

Jerry

Pokud stojí cestující na plošinách, není to špička, ale překročení kapacity dopravce.

Tomáš679.2

No spíše překročení kapacity sedadel vlaku . Vlak všechny odvezl a dopravce tak dopravil. Ale špička to byla . Bylo to obvyklé v určitých časových úsecích dne a v rámci týdne a měsíce se tato období opakovala.

Jiří Kocurek

Pak se nesmíte divit, že když lidi utéct mohli, tak utekli, když museli sedět na podlaze.

Koro

Pointa režijek zaměstnanců ČD na vlaky ČD je možná diskutabilní, ale režijky zaměstnanců SŽ na vlaky (pouze) ČD, to mi opravdu hlava nebere.

Axel

Roční šalinkarty ve vagoncích pro odborníky v SŽDC dávají určitý smysl. Jenom je potřeba narovnat, aby je platit SŽDC jako nepeněžní formu mzdy odborníkům SŽDC

Výkolejka

Od Vás jako zaměstnance SŽ ani nelze očekávat, že byste měl něco proti režijkám zaměstnanců SŽ. Takže to nelze brát jako nezaujatý názor.

Axel

Neživil jsem se, neživím se a neplánuji se živit nádražštinou… tj. z toho vyplývá, že nemám nic společného se SŽDC.

Výkolejka

Zajímavé že s tím že nepracujete u SŽ přicházíte až teď. Dříve jste to nijak nepopíral a teď když se mluví o Vašem benefitu tak „vy nic vy muzikant“ že …

Axel

Lžete

Výkolejka

Dokažte to … : – D

Axel

viz zdejší web, ve starších diskuzích, kdy jste se snažil „PŘEŘVAT“ fakta, která jsem uváděl.

Vaši lež jsem vyvrátil opakovaně.

Ano, Vaše chování pěkně ilustruje, že řada nádražáků odmítá realitu a radši „SI LŽOU DO VLASTNÍ KAPSY“

Ono by stačilo, kdybyste doložil to co jste tvrdil o mě o dva komenty výše (cituji: „Od Vás jako zaměstnance SŽ…“) = jenže to NIKDY nedoložíte, neboť LŽETE.

Jak prosté.

Výkolejka

Nepamatuju se, že byste někdy napsal nějaký argument, který by stál skutečně za úvahu, natož abych se jej snažil nějak vyvrátit. Tudíž nemůže být pravda, že jste vyvrátil něco co jsem napsal.

Jelikož tady zaznělo svědectví od více diskutujících, že Vás na tom stavědle viděli, tak Vaše zatloukání nemá cenu, tudíž nelžu.

Jak prosté.

Axel

IMHO dává smysl diskutovat jestli volné lístky (roční šalinkartu) pro pasažerské nádražáky ČD na všech linkách vagonků ČD.

Neboť na některých linkách se nevozí téměř žádní solventní cestující. Zatímco na jiných linkách solventích cestujících mnohem víc.

Viz výše, z čehož cituji:
Já doplním ještě jedno hledisko = „vyplatí se to JAK KDE“ = na některých linkách se to vůbec nevyplatí. VIz rozdílná částka penězovodu ze společné kapsy do pasažerské ČD na některé dálkové linky https://zdopravy.cz/wp-content/uploads/2019/12/cdmd1.jpg

Ten rozdíl je 5x násobný !!!
viz požadovaných 40 kaček/vlakový kilometr pro linku Ex5
viz požadovaných 205 kaček/vlkm pro linku R11B,,,,)

Výkolejka

No vidíte to, to jsem měl přesně namysli. Žádná Vaše myšlenka, stejně jako tato, nestojí za to, aby se jí člověk skutečně vážně zabýval.
Díky, že jste to opět potvrdil : – D

Výkolejka

PS: Kdy můžu tak zhruba počítat s tím, že dodržíte jeden z Vašich slibů, tedy že na mě přestanete reagovat? Díky za odpověď pane SŽ.

Gargy

Furt dokolečka argumenty nula ..ale hlavně bláboly typu pasazersky nadrazak.

adamgolias

Vy mi svou neotřesitelnou pravdou připomínáte pana Ovčáčka. Nic ve zlem , jen mi jeho rétoriku ,teda až na ty infantilní zdrobněliny, dost připomínáte.

Axel

Proč?

Důvod proč věřím tomu co píšu, je že nic z toho jsem si nevymyslel = všechna fakta která tvrdím jsem se snažil si ověřit….

A druhý fakt je ten, jsem se nebál použít kalkulačku. Takže už nejsem neinformovaný optimista…

Karl vB.

Jenže Ovčáček, když se ožral a blábolil z cesty, tak si to uvědomil a potom se za to omluvil. Tohle „Rádio Jerevan z Koryčan“ do té fáze bohužel ještě nedospělo.

Leinad

Podle mě je kravina to řešit.
Jestli se zaměstnavatel se zaměstnancem dohodnou, ok ať zaměstnavatel zaplatí roční SJT nebo IN100 nebo roční IDS.
Jediné co, sleva na mimošpičkové spoje vozící vzduch, to by ale taky šlo nabídnout „každému“

rozinka

Chápu to dobře tak, že režijka bude platit pouze ve vlacích, kde je nadkapacita? Tedy nebude platit např. v ranní špičce v okolí velkých měst nebo Ex do Prahy, kde je kapacita obsazena platícími zákazníky, který by režista zabíral místo.

Koro

Platící zákazník přes internet má zdarma místenku, takže nerozumím vaší rýpavé otázce.

Vbb

Platící zákazník je i ten s KMB nebo In100 nebo i jedoucí za plné jízdné, ale nemohoucí si sednout, protože místenky už mají koupené režisti.
Místenka zdarma je jen na první vlak – takže třeba z Kladna do Prahy s místenkou zdarma a z Prahy do Ostravy… co?

Tenk

Kladno – Ostrava je zrovna velmi špatný příklad, když rychlíky z Kladna provozuje jiný dopravce.
Když si hledáte jízdenku Plzeň- Ostrava, tak máte mistenku zdarma jak z Plzně do Prahy, tak z Prahy do Ostravy ( mimo SC )

Jiří Kocurek

Tak si představte, že jel z Kladna osobákem.

Vbb

Nebo spěšňákem v čase stejném jako rychlíkem.

Tenk

tak vzhledem k tomu, že v osobních a spěšných vlacích se místenky nevydávají ( místa se nerezervují), tak opravdu bude mít místenku jen do jednoho vlaku

Koro

Nezlobte se na mě, ale 1 režijista připadá tak na 50 vypravených vlaků. Tady se to zase řeší, jakoby celý den nádražáci vysedávali ve vlacích a jezdili tam a zpět

Kubrt

Nejvíc to řeší pan Vokoun.

Karl vB.

Když je to tak nevýznamný poměr, jak uvádíte (1 režista na 50 vypravených vlaků), tak proč je to léta pro odbory tak výživné a explosivní téma?

Vbb

Vy jste asi už hodně dlouho nejel vlakem, co?

Tomáš679.2

No jasně. U každých dveří každého vlaku budou světelné indikátory obsazenosti. Pokud bude vlak plně obsazený bude svítit obsazeno. Pokud zbývající místa budou, tak bude zobrazován jejich počet. A běda aby s vámi na nástupišti stáli jiné cestující. To by bylo nutné se optat, kdo platí (má přednost) kdo jede na „režijku“ a s nimi si domluvit pořadí v kterém budete nastupovat. Rovněž uvnitř bude kapacita zobrazována a pokud na další zastávce přistoupí platící cestující a zobrazí se 0, tak to bude signál pro cestujícího využívajícího výhody k opuštění vlaku. Co na tom, že po tmě, v zimě a v… Číst vice »

Tomáš679.2

Kdyby to někdo nepochopil, tak to byla ironie a příklad toho, jak obtížné by bylo stanovit kapacitu kdy se cestující s výhodami vejde a kdy jet nemůže.

Leinad

Dynamický tarif asi nejvýrazněji funguje u LE. Ale i ČD umí zlevněné vázané jízdenky na konkrétní vlak.
Ono pravděpodobnost, že mimošpičkovým vlakem, kde ještě v čase odjezdu je hromada volných míst, zrovna bude chtít jet neohlášená výprava 100 lidí, je docela malá.

Jiří Kocurek

„po tmě, v zimě a v polích “

Chudák režista. A proto je nutné zakázat autobusy, aby i na takovou zastávku museli.

Axel

Já to spíše beru jako zajímavou upoutávku, nicméně je to součástí nějakého ucelého rozhovoru, tož si počkám až bude zítra zveřejněn celý rozhovor. Kdybych reagoval na vytržený kousek z rozhovoru, tak by to bylo asi stejně inteligentní, jako ti diskutéři, kteří mají jasno, že viníkem zrušení rekonstrukce velmi důležité tratě u Chomutova (kterou se vozí spousta uhlí) je ministr dopravy jmenovaný před Vánoci. Takže novoministr sice teoreticky mohl stihnout něco podělat za ty 2 týdny od jmenování do zrušení rekonstrukce… Ale až když člověk zapátrá, tak zjistí že důvodem zrušení je rozhodnutí Babišovy/Faltýnkovy/Okamurovy vlády loni v létě o rozpočtovém výhledu…… Číst vice »

Chada

Proč reagujete, když říkáte, že s reakcí počkáte na celý rozhovor?

Axel

Je to zajímavá upoutávka, ale chci být férový k panu odborářskému podnáčelníkovi… Neboť vytrženo z kontextu může způsobit velké zkreslení jeho myšlenek/názorů.

Chada

Toto stačilo napsat a ne „nereagovat“ příspěvkem na půl stránky o úplně jiném tématu.

Axel

S ohledem na agresivitu nádražáckých odborářů, kdy ve spoustě případů se „montují do čeho jim nic není“, tak mě zajímá jak ODBORNĚ či NEODBORNĚ mají odborářští náčelníci podloženy své názory.

S ohledem na zrušení dvou odborných institucí v rámci OSŽ jsem zvědav na zítřejší rozhovor = jestli to budou spíše ptákoviny nebo jestli se najde něco co bude aspoň kousek racionality.

viz zrušení tzv. Republikových rad.

https://www.osz.org/index.php/zpravodajstvi-on-line-osz/38-zol-z-jednani-osz/6168-jako-hoste-na-podnikove-konferenci-osz-spravy-zeleznic-vystoupili-ing-darina-fabu-ova-mistopredsedkyne-ozz-a-ing-pavel-koucky-personalni-reditel-sz

Chada

Čekáte na zítřejší rozhovor a už o tom píšete třetí komentář? To se tedy máme zítra na co těšit čím nás oblažíte.

Axel

Jakože když projevuji normální lidskou slušnost, a reaguji na Vaše neustálé „ad hominem“, tak to je můj nedostatek, moje chyba?

Nikoliv Vaše?

Ach jo.

Chada

Tak nereagujte. Vždyť jste reagovat nechtěl dokud nevyjde rozhovor.

Tomáš679.2

Mimo, protože tento výraz se opravdu vidí a slyší velice málo. Vím jen o jednom případě, kdy jsem ho slyšel : „Podívejte se na něj. Ten snad musel oblažit nějakou princeznu Ostrogótskou.“ z filmu Les Visiteurs (Návštěvníci, J.Reno , Ch.Clavier)

Tomáš679.2

Férový a nebo loajální?

Axel

wtf

Tomáš679.2

To nevím co je :- (

Axel

Tak to jsme na tom stejně, taky jsem Vás nepochopil, cituji „Férový a nebo loajální?“

Tomáš679.2

Napsal jste: „..chci být férový k panu odborářskému podnáčelníkovi“
Já se ptal zda jen férový -jako zda se zdržujete komentáře jen proto, že není možné soudit na základě informací, které mohou být vytrženy z kontextu a nebo, zda jste loajální, protože jste třeba zaměstnancem a týká se vás to. Kdyby jste neuvedl onu hodnost, tak bych se nad tím asi vůbec nepozastavoval.

Bedřich

Člověče vy jste snad zdrogovanej!

Karl vB.

„Kdybych reagoval….“
Tak nereaguj, už si tady za ca. 50 minut „odnereagoval“ 3 příspěvky.

Axel

Račte navštívit Vaše očního ranhojiče. Co jsem napsal, to dodržuji. Nemůžu za trollení od „To…2“, od „Vý…a“ atd.

A proč bych se nemohl vyjádřit k zajímavé myšlence, že automaticky se vyplatí mimo dopravní špičku prodávat některým cestujícím za pár haléřů … tj reagoval jsem na názor některých zdejších diskutérů, že se vyplatí prodávat některým cestujícím s obrovskou slevou cca 99,999% z reálné ceny jízdného, kdy náklady na jízdné ve vagonku jsou zhruba cca od 3 kačky do cca 10 až 15 popř. 20 až 50 kaček/kilometr/jednoho cestujícího)

Tomáš679.2

Pokud by byl někdo, kdo by mé příspěvky považoval za takové, za jaké je zřejmě někteří považují, tak prosím nechť mi to sdělí. Sice nevím co to přesně znamená (ale našel jsem si), ale nemyslím si, že bych mohl být označen za někoho, kdo provozuje nějakou činnost spojenou se skřítky ze severu Evropy (možná občas lehce mimo což je posléze ohodnoceno mínusy) https://cs.wikipedia.org/wiki/Troll_(internet) Vážený pane Axel. Diskuse je od slova diskutovat a k monologu to tu zde neslouží. Pokud by mělo, nebyla by zde možnost „Odpovědět“. Jen a pouze jsem se slušně zeptal. Vy jste mě nepochopil a já vám… Číst vice »

Axel

Nerozumím co mi vytýkáte… Patrně jste se mě ptal, se mě týkají jízdenky do vagonků prodáváné s obrovskou slevou nádražákům….

Jen pro účely Vaší zvědavosti jsem totiž považoval za zbytečné, abych duplikoval svoji odpověď, která již v diskuzi je uvedena… Nicméně výjimečně to pro Vás zopakuji:… tak račte číst (a ušetříte si tolik vět):

„Neživil jsem se, neživím se a neplánuji se živit nádražštinou… tj. z toho vyplývá, že nemám nic společného se SŽDC.“

Jan

Ne, tohle nemá smysl komentovat. To by jeden musel začít nadlimitně používat nehezká slůvka.

původní Jakub P

„zaměstnavatel dá paušální částku pro objednavatele, u které si myslí, že je to objektivní náklad, který by mohl objednavatel spravedlivě požadovat.“ Mohli bychom jako cestující taky dát paušální částku pro objednatele, u které si myslíme, že je to objektivní náklad, který by mohl objednatel spravedlivě požadovat? Samozřejmě pokud nebude vlak narvaný k prasknutí, nebude to moc, spíš jen minimální manipulační poplatek, protože jen využíváme nadkapacitu, která by se stejně neobsadila. U toho narvaného vlaku ostatně taky, protože tam se přeci náklady vydělí velkým počtem cestujících. A navíc je to nepohodlné a nedůstojné cestování. „Režijky jsou pořád důležité, působí jako stmelující… Číst vice »

Jiří Kocurek

Stanovit „objetivní náklad“ způsobem „my si myslíme“ je povýšenost sama. To je odborová organizace nebo Státní plánovací komise?

Kubrt

Myslím, že ten člověk vůbec neví, co říká.

xyz

Kdyby jen „my si myslíme“. Ale nad rámec toho i „pokud to nebude tak, jak si my myslíme, tak ze své vůle zastavíme provoz vlaků v celé ČR“ (včetně té většiny oblastí, kde tento typ jízdenek platí ve vlacích ČD bez omezení).

E182-097

A teda ti železničáři, kteří režijku nemají, tak nejsou hodni té správné stavovské cti a nemůžou být stmeleni se svou profesí? 😀 bože to jsou cinty, typický odborář z OSŽ.

noerf

Bohužel obecně se činnost odborů posunula od ochrany zdraví zaměstnanců při práci k čerpání benefitů pro odboráře.
V době, kdy máme svobodu, je otázka každého člověka, zda-li chce pracovat na té či oné pozici a za jakou mzdu.
Režijní jízdenky by měli být zaměstnanecký benefit jako autobusové, letecké a dalších druzích dopravy. Nikoliv věc daná zákonem.

Tomáš679.2

V dobách minulých byla tzv. režijka jakýmsi znakem příslušnosti k dráze. U toho kdo jí měl (rovněž i rodinní příslušníci) to byla jakási výsada. A zcela oprávněná a pochopitelná. Když někdo řekl „já jedu na režijku, tak to byl „pan někdo“. Je to velmi smutné, ale doba s změnila. V mnoha ohledech k horšímu. A závist je něco, co se stalo denním chlebem a umět přát druhému co sami nemáme je nám je nám z velké míry cizí.

Bram

Je velmi dobře, že se na dráze doba změnila. Ale jen částečně, protože režijní výhody ještě nebyly zrušeny. Bohužel.

Tomáš679.2

Mnoho ze zaměstnání s sebou nese určité výhody., které jsou s jeho zaměstnáním spojené. Takový zaměstnanec na železnici nemůže požívat výhody třeba ve formě slev na zboží, v bezplatném využití určitých služeb, nedostane každoročně určitý obnos na nákup léčiv… Tak by bylo fér mít dopravu úlevy v oblasti dopravy. Pochybuji, že bude někdo, kdo celý den, týden, měsíc, rok bude dělat jen to, že bude jezdit vlakem.

Jen dodávám, že já sám nemám důvod jakékoliv úlevy prosazovat. Toto je jen pohled nezávislého pozorovatele.

Kubrt

Není problém v existenci různých benefitů včetně režijek, ale v tom, kdo je financuje.

Tomáš679.2

Tak obvykle tím kdo financuje je onen zaměstnavatel. Však ona režijka je (byla) o tom, že to platí zaměstnavatel ve vlastní režiji. Nebo ne?

xyz

V situacích, kdy riziko tržeb nese objednatel (tzn. u brutto-smluv), tomu tak není.

Stejně tak tomu není (byť by v tomto případě byl nositelem rizika tržeb dopravce, tzn. netto-smlouvy anebo spoje provozované bez dotací) v případě využívání tohoto typu jízdenek pracovníky (či jejich rodinnými příslušníky) jiných subjektů než ČD.

Jirka

Jako takhle, když ty režijky budou platit ČD nebo SŽ (třeba z výnosu z pronájmu), tak klidně jak je libo. Akorát to tak není.

Tomáš679.2

A já myslel že tomu tak je. Tak to jsem zcela na jiné koleji :- (

Laborec425

Já nikdy nepoužil auto a vadí mi snad, že celej svět investuje miliony miliard nepřetržitě do aut, nehod, ošetření zraněných v autech, chodníků, dálnic, mostů, tunelů……….. a dalších a dalších věcí souvisejících s auty.

PvvS

Myslíte ty individua, který se válely v jedničkách a byl občas problém je odtud dostat i přes místenku ? Protože oni jsou někdo ?

původní Jakub P

„Když někdo řekl „já jedu na režijku, tak to byl „pan někdo“. “ Což je přesně jejich hlavní průšvih a ukázka toho, jak pýcha předchází pád. Protože železnice ty ostatní platící zákazníky potřebuje. Jsou smyslem její existence. Jasně, že je dobré, když služby má k dispozici i zaměstnanec mimo službu, třeba s rozumnou slevou. Ale nesmí to být na úkor plně platících zákazníků, díky kterým to celé funguje… Když jdu do podniku, se kterým spolupracuji, a je narváno, dělám všechno pro to, abych jim zbytečně neblokoval místo a tím nesnižoval kšeft a nezdržoval je, a to přesto, že plně platím.… Číst vice »

Tomáš679.2

Rozumím. Já to napsal špatně. Pro nás ostatní to byl někdo. Nemyslel jsem to tak, že by to dotyčný tvrdil o sobě a podle toho se choval.

Kubrt

To jako posuzujete kvalitu člověka podle toho, zda má či nemá režijku??

Tomáš679.2

Ne! Napsal jsem jak tomu bylo v dobách minulých. Nenapadlo Vás, že by se mohlo jednat třeba o pohled dítěte?

původní Jakub P

Bohužel se tak určitá výrazná část z nich opravdu chovala a chová.

rozinka

No jo cestující už není substrár a obtížný hmyz, ale zákazník, to je škandál!

Tomáš679.2

Jistě, že je cestující „zákazník“. A ono to snad bylo někdy nějak jinak?

PvvS

Většinou..

Karl vB.

Pokud se tak veřejně divíte, tak to vypadá, že vy osobně jste režijní výhody asi moc často ani v minulosti (20. stol.) nevyužíval, nebo jezdil jenom meziměsto „Polička – Svitavy“.

Dodo

Nástroj již je, roční OneTicket. Stačí domluvit jeho proplácení/přispívání zaměstnavatelem.

Leinad

Jenže to režimkáři nechtějí.

Paddy

Tady se o změně režimu ale nejedná 🙂

petr

režijkáři!

Jiří Kocurek

Přesně tak. nechápu, proč nechtějí tohle. Navíc by jim to platilo i ve žlutém, zeleném i puntíkovaném vlaku.

Dominik

Kvůli ostatním benefitům, co režijka přináší.

Paja

Režijka přináší i jiné benefity než to, že platí jen ve vlaku jediného správného a sociálního dopravce?

Dominik

FIP, Slovensko, přeprava kol.
Jistě dopravci by si to mohli dojednat i k SJT, ale SŽ, či ČD Cargo těžko, co by nabídlo?
Leda by to dojednalo MD a vznikla by režijka SJT.

Paja

Tak u SŽ jde taky o rozlišení toho co je pracovní cesta/výkon služby a co je jen doprava (byť třeba do zaměstnání).
Jak je zde zmíněno mnohokrát, ať to je klasický zaměstnanecký benefit. Taky dřív bylo na dráze deputátní uhlí a už není a nejsou kvůli tomu sociální bouře.

adamgolias

stmeluje to zaměstnance

Tomáš679.2

Ale to by potom bylo to o čem se domnívám, že by bylo (dle mého názoru) nejlepší. Jednotná jízdenka pro všechny dopravce na celém území ČR dotovaná konkrétním zaměstnavatelem. Je snad stále lepší mít dotovanou zčásti a použitelnou u kteréhokoliv dopravce než dotovanou plně a použitelnou jen u jednoho konkrétního dopravce či v rámci určitého lokality a u ostatních dopravců (v ostatních lokalitách) muset hradit plné jízdné.

Tomáš679.2

Ještě dodatek: Dále by tato zčásti dotovaná jízdenka měla tu výhodu, že by se nedalo o člověku využívajícím takových výhod říci, že by nebyl platícím (bude platícím byť jen zčásti) a tedy by bylo nutné přehodnotit podmínky použití a uznávat je i ve vlacích v době větší vytíženosti.

Axel

Ad „Jednotná jízdenka pro všechny dopravce na celém území ČR dotovaná konkrétním zaměstnavatelem.“

Souhlasím.

A stačí převzít fungující řešení ze zahraničí tzv „Pendlerpauschale“ = určité náklady na dojíždění mi sníží částku daně, kterou platím ze mzdy…

xyz

„dopravce tak využívá svou nadkapacitu, tedy místa, která by se stejně neobsadila.“ Pak je zajímavé, že tyto jízdenky platí i v plně obsazených (ba naopak přeplněných) spojích. Ale i tak to zní divně – pokud by ten držitel této jízdenky jel v tom vlaku tak jako tak, pak jde každopádně o únik tržeb (což kraji logicky vadí ve chvíli, kdy je nositelem rizika tržeb). „Režijky jsou pořád důležité, působí jako stmelující prvek. Je to ztotožnění železničáře s profesí.“ Tedy např. ztotožnění výpravčího Správy železnic s tím, že jeho profesí je řízení provozu vlaků všech dopravců (a to osobních i nákladních),… Číst vice »

xyz

** Ještě dovětek – zejména v případě pracovníků Správy železnic je toto Vokounovo vyjádření ještě o to nelogičtější ve srovnání ve stavem, pokud by si tito pracovníci dohodli (prostřednictvím odborů) se svým zaměstnavatelem např. zvýhodněné (např. za fakt nízkou cenu v řádu 1000 – 2000 Kč/osoba/rok) poskytnutí celoročního One-Ticketu.

Jofrey

Kolik myslíte že dnes ta rezijka stojí?

Bram

„Režijka“ pro všechny dopravce v podobě ročního One ticket mne stála loni v srpnu 24 206 Kč. Dnes je o něco dražší.

Kamui

V Německu neplatí FIP v určitých vlacích ICE (nejspíš ty které jsou chronicky přetížené). Předpokládám, že německé režijky tam neplatí také. To mi přijde jako smysluplné.

Tomáš679.2

A není to trochu divné? Tak dotyčný má výhodu, ale musí řešit kde ji může využít a kde ne ? Problémem je také mnoho dopravců. V tomto směru měl jediný státní dopravce jasnou výhodu oproti dnešnímu stavu. Asi by to mělo být tak že režijka a platná na celém území ČR a v jakémkoliv vlaku i kdyby se mělo jednat o konkurenčního dopravce. Jo, konkurence. To je totiž ten zásadní problém.

PvvS

Nj, protože ČD musely vylézt z ulity a konečně zjistily, jaké to je, když se musí starat o zákazníky a ne je jenom převážet jako obtěžující substrát..

Laborec425

Nevím, kdy jste se narodil, ale to, že se lidi všeobecně považují za obtěžující hmyz včetně zákazníků všemožných soukromých firem (v ČR dost běžná praxe.. protože prostě tady platí jen vydělat, okrást, zajistit svojí rodinu a přátele), tak to přinesla tahle doba a lidi do ní se rodící a vzhlížející zbožně k USA a tamnímu životnímu stylu.

původní Jakub P

Vůbec to není divné, naopak tak to má být. Protože existence jeho zaměstnání a tedy i těch výhod je závislá na tom, že bude dostatek těch platících zákazníků, kteří dělaj jeho zaměstnavateli kšeft. pokud nebudou, jako soukromý klub jen pro zaměstnance, mu ty vlaky nikdo sponzorovat nebude.
Když potřebuje jet tím konkrétním vlakem, zaplatí jako každý jiný. Když si počká na jinej, kterej nejezdí plnej, může využít výhodu cesty zadarmo / se slevou. Protože v tu chvíli nebere svýmu zaměstnavateli platícího zákazníka, kterej mohl jet místo něj.

Tomáš679.2

Děkuji za osvětlení. Jen nevím. Už dlouho jsem neviděl vlak, ve kterém by nebylo k hnutí a který by nemohl vzít jak platícího tak režijního cestujícího. Obsazenost bych spíše viděl jako lokální problém (třeba MHD a možná PID), ale nikoliv však jako problém celostátní.

Vbb

„Už dlouho jsem neviděl vlak, ve kterém by nebylo k hnutí“
Stačí se svézt vlakem před Vánocemi, Velikonocemi apod.

Tomáš679.2

Aha, tak to jste ještě zapomněl napsat lokalitu. Rozhodně tomu tak není všude a na všech tratích !

Vbb

Tak to máte pravdu. Do takového Mochova jezdil vlak téměř prázdný, jen sem-tam nějaký režijkář využíval tu „zbytkovou kapacitu“ 🙂
Zkuste třeba vlaky Praha – Ostrava, nebo Praha – Brno – Břeclav.
Vánoce, Velikonoce, začátek či konec prázdnin…

petr

a u nás v pátek!!

2084

Když jsem (pravda ještě před Covidem) občas jel R Vysočina ze stanic Kutná Hora nebo Čáslav, tak jsem byl rád, když jsem se vešel.

Pavel Q

„Výhoda“ je to pro držitele režijky, ne pro dopravce.

Tomáš679.2

To je bez diskuze. Ale je třeba si říci, že pro dopravce by to výhoda byla tehdy, pokud by taková výhoda přitáhla nové zaměstnance.

Kubrt

Náborový příspěvek ve fomě OneTicketu na nějaké období/vybranou trať samozřejmě můžou dopravci nabízet už dnes. Obávám se ale, že o to tu ve skutečnosti vůbec nejde.

Dzejejc

Tak a teď si vzít popcorn a čekat. Tady to bude výživné…

Bram

Nastane klasické dráhoadvokátské sračkobití, nic víc:-).

Axel

„dráhoadvokátské“ to asi ne. Ale chtělo by to trefně pojmenovat ten zvrácený názor některých nádražáků… zhruba jako když žebrák nadává kolemjdoucím, že nedali žebrákovi milodar, protože žebrákovi ZÁVIDÍ… Prostě myšlenkový nesmysl

Výkolejka

„Prostě myšlenkový nesmysl“ … asi takový jaké se rodí ve Vaší hlavě : – D

Axel

Popsal jsem realitu. Viz nádražácké nadšení pro totální stávku na jižní Moravě v 2020 = stávka nebyla namířena proti jejich zaměstnavateli… stávka byla namířena proti zákazníkům jejich zaměstnavatele tj. proti cestujícím, kvůli 480 kačkám ročně = 40 kačkám měsíčně.

Dodnes se nikdo z tehdejší odborářských pachatelů neomluvil za toto své tehdejší zvrácené chování

Výkolejka

Vždyť to píšu:
„Prostě myšlenkový nesmysl“ … asi takový jaké se rodí ve Vaší hlavě : – D

Ale díky, že jste mě dalším nesmyslem podpořil.

Dominik

Stávka byla původně svolávaná kvůli tomu, že JMK chtělo režijky vyřadit úplně, a následně kvůli částce 1500,-, kvůli 500,-, kdyby byla pro všechny, by se do stávky nešlo.

xyz

Abych to upřesnil – tu režijku za 480 Kč/os./rok pro příslušníky zajišťující kontrakt s krajem schválil hned v počátcích.

A ano, v případě např. pracovníků Dobré správy (kteří s JMK nejsou v žádném smluvním vztahu) předpokládal, že budou využívat některého z běžných tarifů pro běžné cestující.

A mj. i tito odborově organizovaní pracovníci SŽDC, namísto aby si se zaměstnavatelem vyjednali, který z tarifů jim (+ jakým způsobem) bude proplácen, začali prostřednictvím OSŽ vyhrožovat Jihomoravskému kraji coby subjektu, se kterým nemá jejich zaměstnavatel žádný smluvní vztah.

Dominik

Jestliže s nimi nemá smluvní vztah, tak ani nemá právo zasahovat do jejich benefitů a rozlišovat mezi ČD a neČD.

Kubrt

Nemá právo zasahovat do jejich benefitů, má jen povinnost je platit 🙂

Dominik

To jsem neřekl, já nezpochybňuji právo na nějakou kompenzaci.
Ale rozlišování mezi JMK a neJMK zaměstnanci, a ČD a neČD zaměstnanci, je docela na hraně, v zákoně nic takového není, a režijka je taky jen jedna, je to jen Zaměstnanecké jízdné, stejně jako zaměstnanec ČD v JMK má úplně stejného zaměstnavatele jako ten v Liberci, není to ČD JMK a ČD Liberec.

xyz

„režijka je taky jen jedna,“

Přičemž JMK její platnost v jím objednávaných spojích NEPŘIPOUŠTÍ – shodně pro pracovníky ČD (bez ohledu na to, jestli zajišťují kontrakt s JMK či ne), Dobré správy či jiných subjektů.

Dominik

Po dohodě už připouští, příplatek 500,-/1500,-

xyz

Z pohledu JMK nejde o „příplatek“, ale o samostatnou „regionální“ jízdenku.

xyz

Protože s ČD má smluvní vztah, tak má JMK (i kterýkoliv jiný objednatel) právo zasahovat do toho, jaké typy „neIDS“ jízdenek (+ za jakých podmínek) případně budou ve vlacích, které objednává (+ je u nich nositelem rizika tržeb), platit.

Dominik

Ano, smí se rozhodnout, že režijky nebudou uznávat, ale už nikde není psáno, že smí rozlišovat mezi držiteli režijky, kterým milostivě dovolí na režijku jezdit (s příplatkem), a kterým ne.

xyz

„už nikde není psáno, že smí rozlišovat mezi (…“

To nevadí. Postačí, když nikde není psáno, že tak činit nesmí.

Z pohledu JMK plně chápu, že rozlišuje mezi těmi pracovníky, kteří „pro něj“ něco tvoří (pracovníci ČD v JMK) vs. ostatní.

Axel

Stávka byla původně svolávaná kvůli tomu, že JMK chtělo režijky vyřadit úplně,

Nemáte pravdu, neboť Jihomoravský kraj se choval dle smlouvy zhruba 2 roky před stávkou….

a) Stávka v prosinci 2019/lednu 2020 se týkala smlouvy Jihomoravského kraje a pasažerské ČD.

b) Smlouva je z jara 2018 (a vyjednávání probíhalo několik měsíců).

Takže nikdo nechápe nádražáky, proč stávkovat proti JMK? Odboráři měli zhruba 2 roky, aby stávkovali proti svému zaměstnavateli.

Proč to odboráři spáchali? To jsou tak neschopní odboráři ČD v dozorčí radě ČD, aby dali vědět včas, že se rýsuje problém?

Nebo jsou prostě tak zákeřní?

Axel

Pane Dominiku – detaily o uzavření smlouvy ČD a JMK na jaře 2018, tj. skoro 2 roky před stávkou

https://zdopravy.cz/vlaky-budou-v-jihomoravskem-kraji-po-roce-2019-provozovat-ceske-drahy-12173/

Dave

Kdybyste jen věděl, kdo a jaké všechny instituce mají nárok na „režijku“, naskákaly by Vám pupínky.

xyz

V případě kohokoliv jiného než pracovníků ČD (či jejich rodiny) je takový nárok na ZAMĚSTNANECKOU jízdenku ČD zcela nepatřičný.

Rudolf Tuček

Bohužel při oddělení sždc od ČD se jízdní výhody dostaly do zákona který rozdělení řešil. Režijka je asi jediný benefit na světě který řeší zákon a ze zákona vyplývá že ČD musi poskytovat zaměstnanecké jízdné i pro sždc.

Karl vB.

To je dědictví minulosti a výsledek nedůslednosti při vydělování různých složek od „globálních“ ČD, stejně tak, jako aktuální tahanice ohledně faktur ČD za užívání pozemků k proplacení od SŽ.