cargo

Vláda našla v rozpočtu čtyři miliardy na krajské silnice

Silnice II/432 před opravou. Autor: SwietelskySilnice II/432 před opravou. Autor: Swietelsky

Kraje se i letos dočkají dodatečných peněz od státu na opravy silnic druhé a třetí třídy. Premiér v demisi Andrej

Kraje se i letos dočkají dodatečných peněz od státu na opravy silnic druhé a třetí třídy. Premiér v demisi Andrej Babiš to oznámil dnes po jednání vlády s tím, že Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) pošle do regionů čtyři miliardy korun.

Ze SFDI putují peníze na opravy krajských silnic od roku 2015. Výpomoc začala především kvůli tomu, že se tehdy Ředitelství silnic a dálnic nedařilo vyčerpat všechny peníze z fondu na dálnice a silnice první třídy. Tak stát nasměroval prostředky do krajů.

V roce 2015 kraje obdržely ze SFDI na opravy 4,4 miliardy korun, v roce 2016 to byly tři miliardy, v roce 2017 rovněž tři miliardy korun. Fond nicméně nemá povinnost financovat krajské silnice, i proto bylo loni oznámeno, že výpomoc končí.

Kraje si ovšem na státní peníze zvykly a zavření kohoutku kritizovaly. Vláda jim nyní vyšla vstříc. „Je to skvělá zpráva pro starosty měst a obcí a pro všechny občany našich krajů, protože stav především silnic nižších tříd je velmi trápí,“ reagovala předsedkyně Asociace krajů ČR a karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová. 

Kraje převzaly péči o silnice druhých a třetích tříd od státu v lednu 2005 s obrovským vnitřním dluhem, aniž by se jim dostalo odpovídajících finančních zdrojů. Což stát ve vládním materiálu z roku 2014 přiznává.

Dnes přidělená suma podle Vildumetzové zahrnuje i kompenzaci mezd řidičů linkových autobusů, které kraje musely zvýšit na základě nařízení vlády. 

Kabinet podle Babiše našel v rozpočtech jednotlivých ministerstev rezervy ve výši 8,4 miliardy. Tři miliardy pošle na krajské silnice (k tomu miliardu přidá rezort dopravy). „Zbytek bude řešit další priority, jako jsou slevy na jízdné,“ dodal Babiš. Navrhované slevy ve veřejné dopravě ve výši 75 procent pro seniory a mládež bude vláda řešit příští týden. Státní rozpočet vyjdou dle prvních odhadů na šest miliard.

Vláda dnes rovněž schválila personální změny ve Výboru SFDI a stažení dividendy ze státního podniku Řízení letového provozu, o čemž deník Zdopravy.cz už psal.

Tagy kraje opravy SFDI silnice vláda
Žádné komentáře