Video ukazuje, jak má podle architektů vypadat nová podoba Výtoňského mostu a okolí

Architektonický náívrh nového soumostí na Výtoni. Zdroj: 2T engineeringArchitektonický náívrh nového soumostí na Výtoni. Zdroj: 2T engineering

Přípravy nového mostu pokračují, přestože zatím není jisté, zda bude návrh pro UNESCO přípustný.

Správa železnic představila nové video, na kterém architektonické studio 2T Engineering ukazuje, jak by měla vypadat nová podoba Výtoňského železničního mostu pod pražským Vyšehradem.

Na projektu novostavby mostu na původních pilířích se dál pracuje, přestože zatím není jisté, zda k ní nakonec dojde. Most má totiž památkovou ochranu a ta jinou možnost než rekonstrukci nepřipouští.

Rádi bychom pokračovali v projektové dokumentaci mostu, abychom od roku 2026 mohli zahájit realizaci,“ uvedl ředitel odboru modernizace staveb ze Správy železnic Pavel Paidar.

Ministr dopravy Martin Kupka již v loni v prosinci rozhodl, že v přípravách výstavby nového mostu podle upraveného vítězného návrhu architektonické soutěže se bude pokračovat. Nyní se čeká na vyjádření památkářů, kteří dosud odstranění původní památkově chráněné konstrukce odmítali.

Rozhodující by měl být posudek HIA, se kterým pak bude pracovat organizace UNESCO. Posudek má potvrdit, že je stavba nové konstrukce a stěhování té původní ohleduplné řešení vůči památkové ochraně mostu. Podle Kupky totiž projekt nesmí ohrozit zapsání Prahy v seznamu UNESCO.

Obrazem: Kam se přesune Výtoňský most. Praha vybrala dvě místa, v obou nahradí přívoz

HIA je de facto památkářskou obdobou známých posudků EIA, které zkoumají vlivy na životní prostředí. Zaměřuje se na dopady na historické dědictví.

O možných rizicích nových dopravních staveb na pražskou památkovou rezervaci jednali zástupci státu a Prahy v březnu v centru UNESCO v Paříži. HIA je posudek, který začala mezinárodní organizace využívat ve sporech o udržení památek na svém seznamu. V Česku však zatím žádný takový zpracován nebyl.

Návrh má ctít panorama i genius loci

Na Výtoni se hraje i o čas. Stav mostu, na kterém byla už loni v listopadu radikálně omezena kapacita provozu, se totiž zhoršuje.

ROPID na mostě očekává další omezování propustnosti a rozhodl se proto přichystat úpravy příměstských linek. Jelikož posudek HIA dál odsouvá zahájení řešení přestavby či rekonstrukce tohoto dopravně klíčového spojení, připravuje se i krizová varianta v podobě dočasné náhradní konstrukce.

Z bílého bronzový. Správa železnic představila upravenou podobu nového mostu pod Vyšehradem

Autorkou architektonického návrhu nového mostu je Iveta Torkoniaková. Podle ní bude soumostí propojující břehy Vltavy železnicí, cyklotrasami a cestami pro pěší ctít genius loci i panorama města.

Odstraní bariéry na obou březích Vltavy, kterou představuje nevyužitá chátrající spodní stavba železničního mostu uprostřed Výtoně s nečitelným spletencem ulic v jejím okolí a železniční násep na straně Smíchova,“ uvádí Torkoniaková.

Architektonický náívrh nového soumostí na Výtoni. Zdroj: 2T engineeringArchitektonický náívrh nového soumostí na Výtoni. Zdroj: 2T engineeringArchitektonický náívrh nového soumostí na Výtoni. Zdroj: 2T engineeringArchitektonický náívrh nového soumostí na Výtoni. Zdroj: 2T engineeringUpravená podoba návrhu na nový Výtoňský most. Foto: Správa železnicUpravená podoba návrhu na nový Výtoňský most. Foto: Správa železnic
Tagy Správa železnic Vyšehradský most Výtoň Výtoňský most
126 komentářů