Video: Správa železnic ukázala budoucí podobu vysokorychlostní trati do Ostravy
Přes nový GIS portál mohou lidé připomínkovat trasu rychlotrati.
Veřejnost může poprvé vidět, jak by měla vypadat budoucí část vysokorychlostní trati z Prahy do Ostravy v úseku mezi stanicemi Hranice na Moravě a Ostrava-Svinov. Lidé mohou současně přes nový portál posílat připomínky k plánovanému vedení trasy. Trasa je nazvána jako VRT Moravská brána II.
Video s vizualizací zveřejnila Správa železnic na svém YouTube kanále. Návrh již zohledňuje připomínky veřejnosti, obcí, spolků nebo ekologů. Obyvatelé v okolí budoucí trati tak získají jasnější představu o tom, jakým způsobem bude železnice začleněna do krajiny nebo jak budou řešena mimoúrovňová křížení.
Správa železnic současně spustila v pořadí již čtvrtý geografický informační systém (GIS), který kromě vedení trati umožňuje přidání dotazů a připomínek ke konkrétním místům na mapě. Portál bude zobrazovat vždy aktuální verzi návrhu VRT.
GIS pro úsek VRT Moravská brána II umožňuje uživatelům zobrazení různých typů podkladových map – například základní katastrální nebo hlukovou mapu. Díky legendě mohou lidé jednoduše rozlišit jednotlivé prvky infrastruktury, jako jsou silnice, mosty, tunely apod. Mapa rovněž znázorňuje, zda je trať navržena v zářezu nebo na náspu.
On-line portál zobrazuje vždy poslední technický návrh vycházející z aktuálního stavu projektování i projednání záměru v regionu. Dotazy či připomínky může do GIS portálu přidat každý uživatel. Experti Správy železnic se jimi budou v další fázi projekčních prací zabývat.
Svůj interaktivní portál mají i další úseky připravované sítě VRT. Využívat jej mohou například obyvatelé v okolí VRT Polabí mezi Prahou a Poříčany nebo VRT Jižní Morava mezi Modřicemi a Šakvicemi. Správa železnic jejich spuštění předpokládá postupně u všech připravovaných vysokorychlostních tratí.
https://www.youtube.com/watch?v=H_zEQCr-3IQ
Zahájení v roce 2026
Nová vysokorychlostní trať o délce 46 kilometrů kopíruje z velké části stávající koridor. Součástí záměru je trakční napájecí stanice Kletné a údržbová základna v areálu železniční stanice Ostrava-Vítkovice. Správa železnic dokončila dokumentaci o vlivu stavby na životní prostředí.
Trasa nové trati vede převážně v souběhu s dálnicí D1. Se stávající koridorovou tratí se má propojit na severním zhlaví stanice Hranice na Moravě. Plánuje se také odbočka Odra a výhybna Polanka nad Odrou. Součástí stavby bude i ekodukt pro migraci zvěře. Projekt zahrnuje i vybudování zázemí pro údržbu vysokorychlostních tratí v Ostravě-Vítkovicích.
Správa železnic podle dokumentu počítá se zahájením stavby v lednu 2026 a dokončením stavby v roce 2032. Trať na 320 km/h bude sloužit pouze dálkové osobní dopravě. Nákladním a regionálním vlaků bude dále sloužit stávající koridor.