Mimořádné události Silniční nákladní doprava Železnice

Video: Kamionu pomáhal ze zavřených závor na přejezdu jiný řidič

Kamion na přejezdu. Pramen: Policie ČR
Kamion na přejezdu. Pramen: Policie ČR

Zlínští kriminalisté se zabývají podezřením ze spáchání trestného činu obecného ohrožení, z něhož je podezřelý osmačtyřicetiletý muž z Olomoucka, který v polovině března vjel s kamionem na železniční přejezd v Tlumačově. Učinil tak v okamžiku, kdy svítilo červené výstražné světlo. V případě prokázání viny hrozí nezodpovědnému řidiči trest odnětí svobody na tři až osm let, uvedla policie.

Poté, co vjel na železniční přejezd, zůstal řidič s kamionem uvězněný mezi závorami, které se mezitím sklopily. Řidič vystoupil z vozu a chtěl závoru zvednout rukama. Na pomoc mu přišel řidič vozidla, které stálo před přejezdem, závoru rukama zvedl. Kamion projel, závoru poškodil a odjel. Správa železnic přitom pro tyto případy doporučuje spuštěnou závory bez váhání prorazit a vyklidit přejezd.

Vlak jel rychlostí asi 140 km/h směrem do Prahy, cestovalo v něm 15 cestujících a tři členové posádky. Strojvedoucí ve snaze zabránit střetu použil rychlobrzdu. Jen díky jeho včasné reakci vlak skutečně zastavil, ve vzdálenosti asi 30 metrů před železničním přejezdem a ke srážce nedošlo.

Nezodpovědného řidiče kamionu podle přesného popisu záhy po kolizi dohledali policisté z Olomouckého kraje. Řidič kamionu se k dopravní nehodě přiznal.

Ani jeden z účastníků dopravní nehody nebyl pod vlivem alkoholu. Veškeré okolnosti, celkový průběh a další skutečnosti důležité pro trestní řízení prověřují kriminalisté ve spolupráci s dopravními policisty.

81 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel

co je to za mentální chybu, že každej sráč zastaví několikatunovej kolos před párátkem… něco z dětství od maminky: „Zlomíš li tu špejli! naplácám ti prdel Pepíčku“.. a za 40, 50 60 let to vypadá tahle … Ženská by to projela, protože by jí to bylo jedno, v chlapovi se objeví v hlavě „vzpomínka“ a místo mozku – bezmozek ….
Nadjezdy a podjezdy to fakt nespraví … 🙁

Pravdepodobnost

Ano szdc (to je ta divna organizace co dela kdovi co nejspis zbytecne utraci nase dane a zpusobuje zpozdeni) doporucuje zavory bez vahani prorazit a ujet (z prejezdu). Nova (to je ta organizace co urcuje co je pravda) ale da do vecernich zprav zabery ridice jak (dost opatrne a pomalu) protlaci vozidlo mezi dvema zavorami s komentarem ze mu hrozi az 8 let a jeste ten vytrznik poskodil zavory. Pokud chcete naucit lidi prorazet zavory tak je pak nemuzete peskovat kdyz to udelaj. Taky nechapu proc se uci ve skole automobilismu parkovani zepredu i zezadu (to se asi stavaj ty… Číst vice »

Radim

Přejezd bez PZS chráněný pouze výstražnými kříži není nechráněný, neboť je chráněný těmi výstražnými kříži, dá se říct, že u nás se nechráněné přejezdy nevyskytují. Souhlasím, že proražení závor by nemělo mít na výši trestu za vjetí na přejezd ve výstraze vliv.

Jiřík

Bohužel se hodně často zaměňují pojmy „nechráněný“ a „nezabezpečený“ přejezd. Podle ČSN 73 6380 čl. 3.1 je přejezd křížení dráhy s pozemní komunikací v úrovni kolejí, označené výstražným křížem. Ve článku 4.1 je uvedeno členění podle různých kritérií, přejezdy podle zabezpečení jsou : a) přejezdy zabezpečené pouze výstražným křížem b) přejezdy vybavené přejezdovým zabezpečovacím zařízením c) přejezdy řízené světelným signalizačním zařízením ovládaným jízdou tramvaje. Přejezdy podle písmena b) se zabývá ČSN 34 2650Ed2 “ Železniční zabezpečovací zařízení – Přejezdová zabezpečovací zařízení. Ani v jedné citované normě se nevyskytuje pojem chráněný nebo nechráněný (železniční ) přejezd. Teď nejsem schopen uvést kde… Číst vice »

Pavel

Otázka volby – 8 let za výtržnictví (určitě by nepadlo) anebo 30 za smrt 50 lidí v rychlíku??? … Nevím, co na to říci…

Gogo

Nechci se toho blba zastávat, ale neměla by se odjezdová závora sklápět o něco déle než vjezdová, a nepomohlo by kdyby vnitřní strana závory byla natřená např. šedivě, ta červenobílá vyvolává psychický blok v hlavě.

Juri

A jak určíte co je vjezdová a co výjezdová závora?

Gogo

Bóže to je otázka!
Vjezdová je před přejezdem a výjezdová za přejezdem ve směru jízdy po silnici. Na to videu se sklopí všechny čtyři závory současně, kdyby se výjezdové závory sklopily o něco později stihl by přejezd opustit.

rtep

Přejezd mohl opustit stejně, v tom mu opravdu závora nebránila ani trochu.

Pravdepodobnost

Nekteri ridici maji obsesivni strach do cehokoliv s autem najet. V podstate je to velmi dobry reflex ktery ale v pripade zavor je vhodne dat stranou.

Pavel P.

Říká se tomu sekvenční sklápění závor a na některých přejezdech to už je. Zatím to však není všude.
Nejlepší však je, nevjíždět na přejezd pokud blikají červená světla.

Xyz

nepoznám tu siuaciu tam, ale šiel tam rovno zo zakruty, takže svetlo vôbec nemusel vidieť zboku až kým už nebol vytoceny

rtep

Vy také vjedete do světelné křižovatky, když nevidíte na světla? Nechápu Vaše argumenty, snažíte se omluvit někoho, na kom je 100% viny.

Pavel P.

Na videu to není moc vidět, tak jsem se pro jistotu podíval na přejezd přes street view na googlu. Jedna světla jsou otočena přímo do ulice, ze které řidič přijel.
I kdyby je neviděl, pořád má větší smysl zastavit v křižovatce a blokovat provoz, než riskovat srážku s vlakem.

Pravdepodobnost

Dalsi reflex profesionalnich ridicu: hlavne co nejdriv vypadnout z krizovatky.
Nekdo by je mel naucit ze zeleznicni prejezd, reka, dul, atomova elektrarna a sklad vybusni nejsou vhodna mista k rychlemu opousteni krizovatky.

Pravdepodobnost

A to vas ucili ve ktere autoskole ze kdyz neni videt na svetla tak muzete jet jako by tam byla zelena?
Neni to podstatne (i kdyby na svetla nevidel tak tam nesmi vjet), ale bezne se v techto situacich davaji dvoje svetla a z druhe strany krizovatny je videt ze na cyklostezku (podel trati) smeruje vlastni dvojice svetel.

Dominik

Nevím, jaké máte zákony na Slovensku, ale vy tam smíte na přejezd bez rozmyslu vjíždět? A i kdyby z nějakého důvodu neviděl světla, tak tam je zvuková signalizace ještě.

Jiřík

Téměř neznatelné vodorovné značení napovídá, že přejezd je společný pro chodce a vozidla. V takovém případě se nedá použít sekvenční sklápění závor. Ty dvě závory, které jsou na straně části pro „chodce“, se musí sklápět současně (přechod je oboustranný) a tomu jsou podřízené zbylé závory.

Pravdepodobnost

A predpis podle ktereho se neda pouzit sekvencni sklapeni zavor? Na prvni dobou dam dva prejezdy ve meste (chodnik po obou stranach) kde se sklapi sekvencne.

Petr ZKP

Chodník není oboustranný ale obousměrný. A a kdyby byl na obou stranách komunikace, tak chodci mohou na obou stranách chodit oběma směry. Což je takový drobný rozdíl od způsobu, jakým se po komunikacích pohybují vozidla.

Jiřík

Můžu se zeptat, jak určíte u obousměrného chodníku která závora je před přejezdem a která za přejezdem? Omlouvám se za chybu v předcházejícím komentáři, nesprávně je uvedeno že přejezd je oboustranný, on je z hlediska chodce obousměrný.

Dominik

Na jednu stranu by jistě nebyl problém to tak nastavit, na druhou stranu se ptám proč? Závory se sklápí v době, kdy už chvíli bliká červená, tudíž v té době už nemá na přejezdu nikdo co dělat.

Alibaba

Proč? No aby se musela najít jiná výmluva…

Jiřík

Při sekvenčním sklápění závor se závora „za přejezdem“ sklápí se zpožděním tak velkým, aby nejdelší vozidlo (22 m) jedoucí nejmenší rychlostí (5 km/hod) opustilo prostor mezi závorama. Sekvenční sklápění přichází v úvahu pouze u přejezdů vybavených celými závorami a podle posledních požadavků SŽ(DC) se sekvenční sklápění dodělává tam, kde je to možné.

Lupens

A jak by jste to chtěl udělat tam, kde je jen jedna závora na každé straně přejezdu ? A takových přejezdů je většina.

vagonář

Tak normálně uvažující člověk ví, že se bavíme o čtyřzávorových přejezdech.

Jiřík

V takovém případě jde o přejezd vybavený polovičními závorami a na tomto přejezdu jaksi nemůže dojít k tomu, že by byl řidič vozidla nemohl pokračovat v jízdě pryč z přejezdu i když za ním spadne závora. Poloviční závora musí přehrazovat minimálně 90% příslušného jízdního pruhu a nesmí zasahovat do protisměrného pruhu.

Laik

Kdy se už začne s odstraňováním těchto nebezpečných úrovňových přejezdů? Správa železnic nekoná!

robert

Kdy se začne s odstraňováním nebezpečných řidičů? Zákon nekoná.

Nekdo

lynčování si žádá lid! a po krvavé řeži i koblížky. už lidová komanda konečně prohledala byty všech pražáků, zda tam nemají lyže? nebo už je to zapomenuto a jdou se pálit řidičáky a řidiči?

Alibaba

A na základě čeho má konat? (SŽ)
Když to řeknu blbě, těch mrtvejch a škod je zatím málo.
Proč ji politici nedaj přímé zadání (a k tomu vyčlení investiční peníze) v podobě zákona (a že je to stavba ve veřejném zájmu)? Třeba v takovech Pardubicích proflákmutý přejezd „na Slovanech“ má v územním už dávno určený místo na nadjezd, jen ty „peníze“ se stále nějak nedaří najít.
Kolik politiků jste volil s takovým to programem bezpečnosti?

Lupens

Ad přejezd „na Slovanech“. Peníze nejsou problém. Ale problém je odpor majitelů nemovitostí v okolí přejezdu. Ten nadjezd se tam měl stavět už před 20 roky, ale odpor místních tomu zabránil.

Alibaba

Takže co poradíte SŽ? Obecná poznámka do pléna, ne dotaz jen na vás.
Ono se tam toho moc vymyslet nedá, rezerva je daná, a že nejsou problémy s penězi si mi zas tak nezdálo, ale to je teda jedno.

rtep

Ono by stačilo, aby tresty za takovéto přestupky a trestné činy byly fatální a likvidační. Ten řidič by si po těch třeba 5 letech za mřížemi už neměl mít doživotně právo sednout za volant (nejen kamionu, ale všech motorových vozidel). A pokuta by měla být v řádu statisíců.
Pak by se možná zjistilo, že bezpečné přejezdy jsou všechny. Ono totiž jsou.

Pravdepodobnost

Prvni odstavec velmi souhlasim. Jenom s tim druhym bych byl opatrnejsi.
Tu vasi jistotu jsem sdilel dokud jsem sam malem nevjel pod vlak. Zahoukal a ja to zatip tesne pred nechranenym prejezdem.
Vubec jsem si neuvedomil ze je tam prejezd protoze za tim prejezdem je slozita krizovatka a ja uz byl myslenkama tam.

Grogan

O několik km dál…
Před několika týdny jsem jel za kamionem s polskou SPZ přes Říkovice, na téže trati.
Na přejezdu svítila červená výstražná světla – řidič kamionu zastavil, rozhlédl se a projel. Vzápětí šly závory dolů.
Myslím, že by nebylo až tak drahým řešením umístit k těmto přejezdům kamery, a tyto pachatele postihovat zákazem činnosti na území Č.R.

Tonda Sehnal

Doživotní zákaz řízení, uhrazení celkové škody povšechně související a silná medializace (neboť korony je v televizi už moc 🙂 Tohle by dle mě přineslo alespoň částečný haló efekt, neboť na zpřísnění legislativy není politická vůle a takové opatření se dají udělat celkem snadno a levně.

pako

Zásadně zvýšit tresty za veškerý přestupky na železničních přejezdech. Následně první rok všechny exemplárně trestat maximálně nejpřísněji… Nepomůže nic jinýho, než lidem hodně sáhnout na peníze, ať už pěkně tučnou pokutou (na kterou by si dotyčný musel vzít úvěr), či na dlouhou dobu odebraným řidičákem – nemožnost se živit řízením auta – ať jde někam kydat hnůj, dement. A samozřejmě, jako bonus, vyšetření u psychyatra i u psychologa a 50 ran obuškem navrch. Pokud má někdo IQ auta plnýho bláta, jako ten mamlas na videu a není schopen si plně uvědomovat možných následků svýho, pro svoje okolí nebezpečnýho, chování, tak… Číst vice »

...

Tresty máme a nepomáhá to. Skutečně si myslíte, že pomůže, když to zakážeme ještě víc?

rtep

Tresty za přestupky i trestné činy v dopravě jsou bohužel úplně směšné a k ničemu.

Pavel P.

Jedna věc je velikost trestu, druhá je pravděpodobnost, že bude uložen. Dnes je to tak, že sice může řidič skončit s trestem za obecné ohrožení (velikost trestu), ale k uložení takového trestu dochází velmi zřídka (většinou až po nehodě). Možná by mělo větší smysl nedávat extrémní tresty, ale dávat je často. Například vybavit přejezdy kamerami, a cca 5 s po spuštění světel (aby se dal čas těm co už jsou k přejezdu moc blízko) automaticky dělat fotky a posílat pokuty provozovateli vozidla. A pokud je to zahraniční firma a nechce platit, tak zákaz činnosti na území ČR dokud nezaplatí.

rtep

Souhlasím.

Jan Sova

Něco takového už se děje (na přejezdech pravda moc ne), ale na cizince jsme v podstatě krátcí. Nefunguje přeshraniční vymahatelnost. Teda alespoň ne ve směru ČR – zahraničí….

Pravdepodobnost

Jenomze prorazeni zavor se lidi vyhybaji protoze se boji postihu a doufaji ze se z toho jeste nejak vysekaji. A tohle by melo byt trestne samo o sobe ale ne prorazeni zavor.

Jan Sova

Směšné jsou do té doby, než ten zákon ukáže prstem právě na vás jako jednotlivce. Pak se najednou hodí každý paragraf.
Vymahatelnost práva je u nás na bodu mrazu, protože jsme národ švejků. Není to o výši trestu.

Pravdepodobnost

Ne. Odstupnovanim musi byt jasne ze kdyz nekdo zustane stat na prejezdu bude to mit nasobne horsi nasledky nez prorazeni zavor.

Eduard

Debilita v přímém přenosu. Ještě, že mu ten druhý pán pomohl. Ale co mě udivuje, že na takové trati nejsou přejezdy mimoúrovňové. Ono by bohatě stačilo, kdyby se tam nějaké vozidlo zastavilo v důsledku technické závady. To by byl pak mazec.

Pravdepodobnost

Pokud se vam zastavi auto na zavorach ZA STALEHO BLIKANI BILEHO SVETLA tak proste vytocite 1 1 2 a nadiktujete cislo prejezdu. Samozrejme zavolate hned a ne ze tam budete pul hodiny zprovoznovat auto a az to zacne cinkat tak zacnete shanet telefon.

Jiřík

Souhlas, jenom bych doplnil že stálé blikání bílého světla bych neřešil, protože zařízení může být v některém z normálních provozních stavů, kdy bílá nesvítí. Jsou také přejezdy, které není možné osadit bílým světlem pozitivní signalizace a přesto jsou funkční. Kromě čísla 112 je možné použít čísla 158 (POLICIE ČR) nebo 156 (Městská Policie)

Jerry

Ten šmejd z kamionu ještě nesedí?

Pravdepodobnost

Ne a sedet by nemel. Pokusil se z prejezdu dostat.
Sice dost neohrabane a za to by mel dostat pokutu, ale kdyz budete posilat lidi do basy za prorazeni zavor tak je PRORAZET NEBUDOU.

Martin

Blikajici červená světla jsou dost blbuvzdorná, sklopená břevna, to už je idiotensicher, nemyslíte? Co víc dát řidiči za vodítko, aby na ty koleje fakt, ale fakt nejezdil. Dejme stranou koridory, ale vždycky budou přejezdy, kde nadjezd/podjezd není technicky, či ekonomicky (bohužel) smysluplný. Možná se to nebude zdát, ale ono technické zabezpečení přejezdu stojí nemalé peníze + údržba + revize. O provozu nemluvě. A jak to (třeba) dopadne, když přejezdy budou více a více sofistikované? Řidici nabydou dojmu, že když tam vjedu, tak se nic stát může. Přejezd přeci vlak zastaví. Lze se oprávněně domnívat, že místo snižování incidentů budou přibývat.… Číst vice »

ušatá

To tvrdím dávno. Za to musí být tvrdé a nekompromisní tresty, jinak si z toho nikdo nic dělat nebude.

...

Za protektorátu taky byly tvrdé a nekompromisní tresty za poslouchání cizího rozhlasu. A lidi stejně cizí rozhlas poslouchali. Historie také ví, že nejvíc kapesnich krádeží se stávalo, když chytili a popravovali nějakého kapesního zloděje. Zkrátka ne všechno je řešitelné pomocí trestů.

rtep

Srovnáváte nesrovnatelné. Poslouchání cizího rozhlasu za protektorátu nebo za komoušů bylo vysoce morálním činem. Projíždění uzavřených přejezdů je čisté zvěrstvo.
I každého kapesního zloděje si vážím tisíckrát víc, než leckterých řidičů. Ten zloděj mne jen připraví o peníze, nic víc. Ten řidič o život, nic míň.

Xyz

sklopene boli až keď už opúšťal priecestie

a blikajúce svetlá tiež zboku zo zakruty pred odbočením vidieť nemusel, nechcel tam asi zostať blokovat cestu vytoceny

rtep

1) Pokud na světla neviděl, tak tam samozřejmě nemohl jet. Už to je těžké provinění bez možnosti omluvy.
2) Naprostým selháním je také to, že na přejezdu před sklopenou závorou zastavil. Nikdo, kdo takovou blbost udělá, už by neměl mít možnost nikdy v životě sednout za volant.

Pravdepodobnost

1) ano za to mu patri pokuta
2) uvedomujete si ze prave vy zpusobujete ze se lidi pak ty zavory boji prorazit a panikari jak se z toho dostat ani by sli do basy?

Frantisek

Mne fascinovala o teto udalosti zprava na jistych strankach,ze vlakvedouci použil rychlobrzdu. To jsem nevedel jake máme pohotové průvodčí

libcha

Nevím tedy jaký vlak to byl, ale v případě třeba RegioJetu býval aspoň dříve leckdy vlakvedoucím přímo strojvedoucí, ne?

Koro

Mozna tak na kasickovych tratich by to jeste slonroct ale i tak ne

Koro

Slo rict

Jan

super, až do něho příště narve vlak, tak ani doživotí pro řidiče těm lidem život nevrátí. dokud nebudou všude blbuvzdorné podjezdy, bude se to dít dál. na ten přejezd vždycky někdo časem vjede, buď z hlouposti, nebo z nepozornosti. nemá cenu si lhát, že tohle spraví nějaká osvětová kampaň, vlaky na koridorech jezdí stále rychleji, doprava je rok od roku hustší a pravděpodobnost kolizí vzrůstá. chápal bych, kdybychom byli nějaká rozvojová země, ale my ty peníze máme, jen ta vůle s tím něco dělat chybí. naprosto mě fascinuje, s jakým klidem dál provozujeme přejezd ve Studénce a další na hlavním… Číst vice »

Dominik

Nebo výsuvné patníky (sklopné ze strany od přejezdu), jako v Rusku.

Pravdepodobnost

zachranna vozidla na majaku maji pravo prujezdu pres sklopene zavory

Alibaba

Nechci se přít, ale mám pocit, že nemají.

John

→ Jan
Nemusí se to dít dál, pokud bude jeden idiot potrestán (20+ let natvrdo) a druhý/třetí/čtvrtý idiot tímto nekompromisním trestem vychován (odrazen).

Ten_z_Bíliny

Vy si myslíte, že tyhle inteligenti sledují nějaké zprávy o tom, kdo kde kolik dostal za vjetí na přejezd? Ten přijde domů a buď si dá pivo nebo zapne Playstation. Vergília v originále tohle fakt nečte.

Dan

To máte pravdu, ale po prvním exemplárně odsouzeném se to mezi nimi rychle rozkřikne. Nebo jim to sdělí zaměstnavatel.

Martin

Bez diskuze už. Trvalý zakáz řízení mimo skupinu A (tu povolit po x letech). To je do nebe volající, co je to za .ola!🤦 Lepší k tomu ještě přidat alespoň veřejné práce (třeba úklid po střetu vlaku se silničním vozidlem by byl adekvátní) 😠! Pán vesmíru vjede na přejezd v době činnosti PZZ a ani po mediální masážní kampani ten hňup ani ty závory nepřekáží a vlastní hlavou vymyslí, že si je zvedne sám a projede. Snad víc jak 50 let (!) https://m.youtube.com/watch?v=VAxD8NiGIsEse ukazuje, vysvětluje v instruktážních videích, médiích jak se na přejezdu chovat (tohle je jedna z ukázek https://m.youtube.com/watch?v=VAxD8NiGIsE),… Číst vice »

ABC

Krásné, zvlášť v čase 7:50 – 8:30. To ještě existovalo i něco jako zdravý rozum….

R.L.m.

Mě by osobně zajímaly „myšlenkové pochody“ toho „řidiče“ (upozorňuji na uvozovky!), to vjetí na přejezd asi nejde obhájit, problém se sluncem tam snad být nemohl (podle stínů) …

Sekvenční sklápění by jej tam nejspíše neuvěznilo, ale uznávám, že by si někteří mohli zvyknout na to, že se dá přejezd projet i na červenou …

Video s jiným „exotem“: https://www.youtube.com/watch?v=EMqBZzqnqms … hnedka na začátku v prvních sekundách … 😐

Pravdepodobnost

Jenze dost tezko je naucite zvyknout si prorazet zavory kdyz kazdyho kdo skonci na prejezdu mezi zavorama chteji lidi lyncovat. Vsem by melo byt jasny ze kdyz okamzite po sklopeni zavor prorazi zavory tak za to nepujde do basy.

Jakub

Dobrý den, prosím nemohl by Váš portál ve spolupráci s veřejnoprávními médii, Ministerstvem dopravy a Besipem iniciovat kampaň ohledně chování na přejezdech a jednání při uzavření závor, že v tomto případě jedině proražení a nijak jinak. Těch případů je opravdu mnoho…Inzerce v novinách, na internetu…
Děkuji

John

A inzerci zadat ovšem i v Polsku, Maďarsku, Rumunsku,… 🤦‍♂️

Frantisek

Média včetně veřejných naopak již dlouho podprahově tlačí všude jedině auta a postupný útlum vlaků…

Pravdepodobnost

Media zcela nepodprahove naopak tlaci ze kazdy kdo zustane uveznen mezi zavorama by mel byt lyncovan a pak po odbrani vsech prav a hlavne ridicaku uveznen v kobce metr krat metr dozivotne. Pokud nova da do zprav ze vytrznikovi co prorazil a ponicil zavory hrozi 8 let plus par milionu za poskozeni prejezdu tak se nedivte ze pak lidi zmatkujou a doufaji ze se z toho nejak vykrouti.

Jan Chroust

Co chtějí šetřit? Já tam jasně vidm §272 Trestního zákoníku… Když už nic, tak 5 let bez ŘP, doživotní zákaz činnosti a pokuta v horní hranici je myslím zcela adekvátní trest..

Honza

Já požaduji trest nejvyšší, trest smrti!
🙁

Jan Chroust

Kdyby to byl ojedinělý případ…? Ale to je den co den, pořád dokola! Dokud se to bude přehlížet a bude se trestat „pouhou a směšnou“ pokutou typu „bububu“, tak se nic nezmění.

Pravdepodobnost

no hlavne by se melo trestat odstupnovane aby bylo odpovedne jednani (prorazeni zavor) nejak bonifikovano